1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Силување

Дискусија во 'Психологија' започната од blond, 27 септември 2010.

  1. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.423
    Допаѓања:
    6.950
    Пол:
    Женски
    Мене па се ми се уврти дека ја има силувано дечкото на мајка и..
    Ама ете велат не била силувана...
     
  2. Херкул

    Херкул Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    1.294
    Пол:
    Машки
    Пишав најверојатно. Најверојатноста ја сведувам од тоа што повеќето самоубиства што ги имаме чуено на вести годиниве биле од тие причини. Пример дечкото што се самоуби во студентскиот дом Кузман во Скопје беше заради раскинување со девојката, исто од Гоце студентскиот пред многу години се фрли една девојка од истата причина. Пред Гранит хотелот имаше еден дечко што ја уби бившата девојка и се уби сам себе потоа. Два дена потоа имаше слично убиство со самоубиство во Охрид или Струга, од истата причина. Да редам уште примери?
     
    На Moni-bi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.768
    Пол:
    Женски
    Тоа може да е повод, ама ментално стабилна личност не би се самоубила заради раскинување.
     
    На blackwave, vitamina, kukla21 и 12 други им се допаѓа ова.
  4. Херкул

    Херкул Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    1.294
    Пол:
    Машки
    Нормално де, не зборам ја за ментално стабилни личности. Ама не значи тоа дека тие се психопати како оние во Бардовци. Многумина од пријателите што ги сметате за нормални, во слични кризни околности би можеле да посегнат по сличен акт. Емоционалната зрелост исто така има влијание. Има влијание и дали личноста ќе се затвори во себе или ќе разговара со пријатели, позрели личности па дури и со психијатар. Жал ми е што сеуште во нашиве простори се смета дека психијатрите постојат само за лудите.
     
    На zhap4e, crazylady и Moni-bi им се допаѓа ова.
  5. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.768
    Пол:
    Женски
    Јас не мислам дека некој што е ментално нестабилен е ненормален. Сите луѓе се нормални, само се соочуваат со различни проблеми во животот.

    Во болницата во Бардовци се лечат луѓе со најразлични болести, и за нив не мислам дека се ненормални.

    Мислам дека отприлика слично размислуваме, самоубиства се случуваат најчесто поради нетретирани психички пореметувања, баш од срам, и од ненавремено реагирање. :)
     
    На Someonespecial, ku4ence, Херкул и 6 други им се допаѓа ова.
  6. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.599
    Допаѓања:
    7.456
    Пол:
    Женски
    Во едни коментари прочитав исказ од некој што ја познава,дека она во последно време била под депресија,а причина била,разводот на нејзините родители.
     
  7. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.125
    Пол:
    Женски
    http://jorm.gov.mk/?p=2902

    „Според првичните резултати добиени од Институтот произлезе дека кај сега покојната девојка не се констатирани траги на насилен сексуален однос.

    Истовремено во текот на полициските извиди од страна на МВР беа извршени разговори со повеќе лица, меѓу кои и мајката на девојката која во своето известување пред надлежни полициски службеници навела дека настанот не бил пријавен во полиција, затоа што во ниту еден момент предходно од страна на нејзината ќерка , сега покојната, не и било кажано дека таа била жртва на насилен сексуален акт.“

    Либертас, Плусинфо, Мактел...кој уште. Од „новинари“ си патиме.
     
    На Victorian, Salome, Ordinary и 2 други им се допаѓа ова.
  8. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.713
    Допаѓања:
    322.581
    Мајката си знае отприлика од што е нарушувањето кај ќерка и па пробала да си ја враќа водата пред јавноста, ама не и успеало.
    Глупава.
     
    На vitamina, DVAANGELA, stetoskop и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Ekstaza

    Ekstaza Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
  10. 123.Maki-first

    123.Maki-first Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    Абе штом така кажала на мајка и, сигурно така било, освен тоа, не секогаш се покажуваат траги на силување, доколку била премногу пијана или под дејство на некои наркотици,а во принцип често или подолг период како има секс, плус ако тој не свршил во неа, може и да не се покаже. Аман бе, какви се овие нови закони, па мора на гинеколог, на психијатар за да утврдат дека сигурно си била силувана и да може судот да ти верува? Така и со онаа бабана што го малтретираше детето, цели снимки има, ама недоволни докази биле... Глупости! Девојчето било силувано, а пред тоа којзнае што друго и се случило, можеби и не бил само еден, кој знае... Абе ајде! Која би лажела за таква работа, посебно пред да се самоубие? Напротив, сакала ете, барем мајка и да знае за да не се прашува после зошто и се самоубило детето... Таа веќе намерувала да се самоубие. Греота. После смртта, сите мускули имаат некаков, еднаков тонус, подеднаква напнатост, па така и вагиналните мускули, после силување целата внатрешност е како брановидна, но не секогаш има рани, а по смртта, тие нерамнини се израмнуваат. Се прашувам што ли нашите доктори испитувале, имале ли предвид дека не мора да се појават рани при силувањето... Не знам, ама знам дека самото тоа е тешко да се каже, а ако се каже, сигурно е во некој последен момент... Јас го направив тоа кога сакав сите да знаат, таа пред да остави се да иде у пм и така...
     
  11. Bibliophile

    Bibliophile Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски


    Гулапче, се надевам дека одлета на некое подобро место. :(:f:
    Ве молам, немојте да донесувате заклучоци од рекла-казала муабети што некој ги слушнал „сред село, на чешма“. Која и да е причината поради која посегнала по својот живот, сигурно не била убава. Навистина не е битно дали имала нарушено психичко здравје, дали се дрогирала, дали била член во секта... сешто слушнав деновиве. Тоа било нејзина работа и сигурна сум дека патела! Оставете ѝ на полицијата да открие што е работата, зошто мајка ѝ дала таква изјава, зошто таксистот бил истепан итн., а Стефани оставете ја да почива во мир.
     
    На rose60, kjukli, Antebellum и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.208
    Што и да напишат весниците на ништо не се верува само девојакта знае што се случило и зошто се случило другото се е претпоставка.
     
  13. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Точно тоа за се има првпат,ама тоа не треба да биди на сила.Не дај Боже може некоја болест да ти пренеси.Можно е и на некоја друга тоа да и го направи.:| А вие само молчите си....:tmi:
     
  14. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.839
    Допаѓања:
    4.524
    Пол:
    Машки
    Овој случај не беше самоубиство. Истрагата покажа дека станува збор за несреќен случај.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. elenkata20

    elenkata20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Луѓе..Што дознав ГРОЗЗЗЗНОТИИИЈААА..НЕМОЖАМ да се изначудам другарка после 12 год ми кажува дека кога имала 4 години нејзина прва братучетка ( била нагости кај нив демек да ја чува ) извинете на изразот ** и ставала прсти позади и напред ** ах ми се плачи ..и така може година дена се СКАМЕНИВ каква помош да и дадам..потресена е уште вика кога ќе ја видам на улица ми се бега од СВЕТОТ сакам да исчезнам...Жално премногу на никој не кажала до ден денес..ЕХХ за,што мајка раѓа женско чедо..боже КАЗНИ ГИ :( ..
     
    На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
  16. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    164
    Кога сме кај оваа болна тема би сакала да споделам една моја случка од пред 5години. Имав дечко наркоман на почеток се беше убаво се додека не дојде тој кобен ден да посака да имаме секс. Го одбив ама тој просолжи со допирање насила ме соблече викав го молев ама не сосила ми го стави во уста и за моја среќа го гризнав по пенисот силно што некако успеав и гола побегнав од станот. После 2 месеци со наводно другарка ми (кој средила да се сретнеме) излегуваме и во кафич близу неговиот стан. Па другарка ми наводно побара да појдеме во вц и таму нејзиното момче и манјаков. Ме завлече а они двајца се смеат ме довлечка насилно и со котек до неговиот стан каде од удари и не се секавам на ништо единствено кога.се разбудив бев сама во станот гола и крвава. Незнам како се облеков и побегнав. Се обидов да се самоубијам со лекови но не успеав не кажав никому за случувањето. Но ете после 5 год се сретнав несакајки со него а бев со мм се тресев цела и морав да му кажам на мм. Од тогаш мм се смени према мене;(:sweat:
     
  17. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    Уффффф уффф мила. Страшно. Само ти си знаеш како ти е. Немам зборови за утеха. Не знам како да ти помогнам. Жал ми е.
    Терапии помагаат тоа го знам од искуство. Појди позборувај со стручно лице. Верувај ке ти олесни, ке најдеш начин да го надминеш тој ужасен ден. Нема да го заборавиш, ама ке бидеш посилна. Зборувај и за промената на мт, веројатно ке разбереш зошто се променл иако јас не можам да го сфатам.
    :hug:
     
  18. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    164
    Neznam sto da recam , strav mi e da izlezam nadvor bukvalno. Koga sum sama doma so noz v raka celo vreme sum.
     
  19. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.713
    Допаѓања:
    322.581
    @westt знае ли од твоите блиски некој за ова ?
    Пријавено ли е во полиција ?

    Дај му време на мт да го ,,соџвака,, тоа што го слушнал од тебе.
    Сепак не е едноставна работа.
    Разговарај со него за тоа, отворено, без срам.Нека слушне СЕ и не оставај простор да се сомнева дека ,,сама си барала,,.
    Сега меѓусебната доверба е на тест.
     
    На rose60, kjukli и okcenzi им се допаѓа ова.
  20. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    164
    Nikoj ne znae edinstveno mazot mi znae , neznam ni sama kako 5 godini go krijam toa.