1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на коронавирус

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Dream-Girl, 20 март 2020.

  1. Nikolina35

    Nikolina35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    12.968
    Пол:
    Женски
    Има пневмонија да, само што дојде со резултатите.... Има куп лекови утре за земање - сумамед, трицеф, аспирин, аналгин, витамини д,ц и парацетамол.Нолпазам, пробиотик, цинк и селен веќе пиеше ама и тука ги пишува.
     
  2. DomD

    DomD Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Машки
    Гинеколог и мислења за грип/корона јбг.Најдобро да си се врати на кајгана да замара таму луѓе со "грипчето"
     
    На LaTama и Nikolina35 им се допаѓа ова.
  3. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Да Николина, за жал според симптомите веќе претпоставив на каде оди работата, и затоа спомнав дека е пневмонија во прашање.

    Мој совет е со резултатите да одиш кај матичниот на сопругот. Нека ги погледне сосе препишаната терапија.
    Терапијата е сепак премногу, да знаеш. Малку претерале, и затоа матичниот ќе ви каже дали има потреба секое напишано апче да го пие.

    Аспирин зошто, димери му беа високи? Мислам во 8ми септ. не испитуваат димери ама сепак да прашам?

    Трицеф во комбинација со пробиотик според мене е доволно ако има бактериска инфекција.

    Седиментација и crp колку му е?
     
  4. Nikolina35

    Nikolina35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    12.968
    Пол:
    Женски
    Crp 23.8, sedimentacija 25...mu se smiri malku kaslicata, konecno spiese nokeska posle dva dena, ama nisto ne jade, ni cajot ne go ispi sabajlevo. Sega ke mu recam da se konsultira i so maticnata.

    Ti Blagodaram

    Ова DDI ако се димери, тогаш се 510
     
  5. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Aко не пие течност ќе мора да договорите со матичната да прима дневна инфузија во амбуланта.
    Зошто инаку ќе дехидрира и полошо ќе направите.
     
    На Nikolina35 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.363
    Допаѓања:
    4.886
    Не се лоши резултатите, немате простор за грижа. Ова со антибиотиците малце ми нема смисла зашто докторите нон стоп верглаат да не се даваат антибиотици доколку нема докажана бактериска инфекција. Како се леукоцити? Неутрофили/гранулоцити? Ако се мирни тоа би значело дека пневмонија е вирусна и не треба да се третира со антибиотици туку со здрава исхрана, пробиотици како јогурт, ќефир и пребиотици зеленчук и овошје. Чаеви, природни сокови и многу вода и брзо ќе биде ок. Да напоменам дека не сум доктор и дека ова ми е од многу читање за глупавата болест. Секако треба да слушате доктор што ќе ве советува. Нека поминува со лесно!
     
    На MarijaMi90, Mala_plava, Angie1432 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Mala_plava

    Mala_plava Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Za veligden nema da imame policiski cas i ni gi otvaraat kaficite bash se raduvam
     
  8. ananas158

    ananas158 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2014
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Имам сува кашлица и болки во градите, никаков друг симптом. Последниов месец сум секој ден физички активна без никаква омалаксаност. Дали да се тестирам за корона? Кашлицава трае едно 4 дена а болкиве од сношти ми се појавија. Одреден дел од денот ме боли градниот кош а потоа попушта.
    Иначе прележав корпна во јуни лани и се сомневам дека немам антитела сега во мај.
     
  9. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.948
    Пол:
    Машки
    Тестирај се.

    Нека ти е со помин, се надевам дека не е повторно Ковид :)
     
  10. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.166
    Допаѓања:
    234.953
    До 50 се толерира ЦРП. Ова со антибиотици прашајте си лекар уште еднаш, многу е. И др. Паноски алармира да не се дава волку, да остават организмот да се бори. А они уште толку го уништуваат имунитетот.
     
  11. brazilia

    brazilia Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    744
    Може имате некаде објаснето, ама не можам да најдам. Често се спомнува некаква цитокинска бура. Можете ли малку подетално да ја опишете таа ситуација, а и какви симптоми има, благодарам.
     
  12. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.363
    Допаѓања:
    4.886
    Тука имаш детално објаснување за тоа како функционира вирусот и како доаѓа до цитокинска бура. Симптоми се нагло влошување на состојбата со различни манифестации, најчесто паѓање на сатурацијата, воспаленија на различни органи и симптомите што произлегуваат од нив. Постојат маркери кои укажуваат на ризик од појава на истата.
     
  13. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.709
    Допаѓања:
    150.479
    Качени ддмери после 6 месеци од вирусот.
    Некој друг со вакво искуство?
    Нема друг индикатор.
     
  14. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.166
    Допаѓања:
    234.953
    Да прашам, доколку лица кои биле во контакт во неделата со болен и позитивни, немаат симптоми, и имаат контакт денес и вчера со лица со кои јас еве морам да се видам вечер и утре, дали тие лица се заразни одма? Двајца го прележаа, за едниот не знаеме само.
    Истите тие беа и претходно со болен во долг контакт и не се заразија.
    Колкав е ризикот?
    @Ahoy?
     
  15. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.948
    Пол:
    Машки
    Ако се контактите твои прележани, мали се шансите. Во спротивно постојат, особено ако се работи за Британскиот сој.

    Биди си внимателна максимално ако мораш да се видиш :)
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.166
    Допаѓања:
    234.953
    Досега од тој позитивен никој не развил симптоми, никој ни од фамилијата.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.709
    Допаѓања:
    150.479
    Ако некој од нив го носи вируспт веќе од денес почнува да заразува. Со маски само Јуле.
     
    На JuLleE и mal.ecka им се допаѓа ова.
  18. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.166
    Допаѓања:
    234.953
    На малото како да му ставеме маска. Ај прележано е.
    Тоа е. Се надевам контакти не се асимптоматски.
     
    На Lilit му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Ај малку памет да ми дадете. Постојат ли сега асимптоматски случаи како лани или сите пројавуваат симптоми?
    Детето ми фати некој вирус претпоставуваме од градинка, а слушавме и дека навистина се ширел некој сезонски. Црп е 3, крвната слика добра ама леукоцитите се исто ниски 3 и во државна ни рекоа дека не се исклучува корона. Ни рекоа да не го тестираме зашто има 1 година туку ние да се тестираме доколку имаме симптоми. Кај нас нема ништо, малиот скоро оздравен е. Не сме излезени од дома за секој случај ама веќе имаме потреба. Има ли шанси да сме асимптоматски да одиме да се тестираме?
    Инаку, детето имаше многу висока температура, па ни рекоа со корона не идела толку висока.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Вируси има милион.
    Не можеш да го тестираш на секоја настинка. А првата годинка да биде болен секоја недела е многу често.
    Меѓу децата постојат една купа вируси и бактерии. До сега не бил вака мешан и е нормална реакција на организмот.
    Кр слика не може да разграничи дали е корона или не. Црп 3 е нормална вредност.
    Пишуваш неколку пати испаничена, од мене само еден совет- смири се.
    Ќе се разболува тек. За тоа требат челични живци и не е лесно. Ама е период кој ќе помине.
    Првата година кога го пратив малото на 18м беше ужасно, не ми спуштал на гради, ама ќе качеше некоја бљантава темп да ме извади од колосек. Годинава освен коронава, немал ништо. Поголем е. А коронава ја мина на нога. Со ептен лесна темп. И кашлица која се смири после месец дена. Без антибиотик.
     
    На senjorita-v, Jana06 и mal.ecka им се допаѓа ова.