1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на коронавирус

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Dream-Girl, 20 март 2020.

  1. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Едно прашање, ако некој се разбира ве молам некој совет или мислење за следниов проблем: една жена кашла подолго време,ја болело и назад кај грбот и мислела да не има реума. Оваа седмица била со температура која варирала од пониска кон повисока, викендов се појавиле и трески. Женава сакала да се тестира за коронава (сега и обичен настин да е ќе те фати страв и сомнеж) ама матичнава не и дава со образложение дека немала симптоми (оти на почеток имала пониска температура, а страдала од синуси па имала и вртоглавица и демек до синусите е ). За викендов матичнава не крева на телефон.Денес на крвната слика покажало високо ЦРП што значи бактерија а не вирус. Правеле ртг снимка на гради-испаѓа дека има бронхоплеумонија и ја задржуваат на интерно. Таа пак бара да се тестира, докториве викаат штом ЦРП е високо нема шанси да е корона, за корона требало да е ниско. Што мислите, симптомиве се мн слични, ама си велам ако доктор специјалист се сомнева на корона нема да ја задржи во одделение со луѓе кои страдаат од белодробни заболувања (а не од корона)....Човек да не знае на што е....
     
  2. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Мислам дека подобро знаат доктори што ја виделе, прегледале, од нас тука. Ако тие викаат така е, така е најверојатно.
     
    На candy.cane, Spidy и lavinija28 им се допаѓа ова.
  3. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.176
    Допаѓања:
    235.038
    Па и Вело Марковски тоа го кажа, дека високо Црп нема шанси да е корона. Лимофоцитите биле многу ниски кај короната мислам. Баш спомна дека по оваа треба да се разликуваат. Кај корона нема високи вредности на крвта. Типично за вирус.
     
    На orevokrsacka, candy.cane и lavinija28 им се допаѓа ова.
  4. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.230
    Допаѓања:
    165.901
    Мислам имаше дискусија дека вирус може да направи бактериска инфекција. Ќе каже некој поелоквентен.
     
    На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Вирус не може да направи бактериска инфекција.
    Може да го ослабне имунитетот и успат организмот да фати бактерија со која во здрава состојба би се изборил.
     
    На Ygritte и Biljarkata им се допаѓа ова.
  6. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Вирусот не може да предизвика бактериска инфекција, но како последица на намалениот имунитет, предизвикан од вирусот, може да се накалеми бактерија и да предизвика секундарна инфекција.
     
    На CarrieBradshow, fana и zhap4e им се допаѓа ова.
  7. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Да апдејтувам инфо за женава што прашував погоре- еден ден стаса и до кислород на интерно поради како што ја водеа дека има бронхоплеумонија. Многу и отежнало дишењето па примала и некакви системи и и' препишале сумамед ампули но никаде нема ампули па зеле обични апчиња.. Потоа и зедоја брис и испадна позитивна на ова булшитов корона..Во меѓувреме ,не знам дали пред или по брисот, и земале пак крв, вредностите биле потсредени (понормални леукоцити и црп). Одма ја пратија Скопје, сега е таму...Абе Бог да чува, а молеше женава цела недела да се испита, таа матичната само и велела не, нема потреба, немаш симптоми....Кога после ја видела снимката од градите, се зачудила велејќи и-леле како стаса да имаш ваква слика на белите дробови...Хаос....И да се редактирам-женава немала никаков контакт со некој заболен, само до продавница и дома...А и кох=га ја задржувале на интерно, им рекла на докторите да ја испитаат за коронава, а тие водејќи се од резултатите дека црп е високо, ја убедуваа дека нема шанси да е тоа. Следниот ден им текнало да земат брис, и ете....
     
  8. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Рекла казала муабети, вака, така. Шетаат наоколу без маски или со маски на подбрадок, застанале пред продавница тераат муабети и после испаѓа вирусот рипнал од рафтовите од маркетот. Не е 100% контагиозен побогу. Сите лажат и се правдаат дека не биле никаде и дека заштитени биле, ама прошетај малку низ улициве или пушти вести од снимки од пазарите сликата е подруга.Како бе никој никаде не бил, маркетите им се криви, ондак сите вработени во маркети требаше да се болни до сега 8 часа се на ден таму, а не 5 мин.ко муштерии.
    Ништо лично се надоврзав на постов, ама преку глава ми е од лажење измислици и правење страв. Се виде периодов нашиов народ колку е коректен и принципиелен.
     
    На nena2010, Frosty!, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
  9. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    272
    Пол:
    Женски
    Пиши како че биди жената, уф за гревота. А сеа тие интерно шо лежеле, и докторите,мед сестри? :^)
     
  10. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Како што има лажно негативни тестови така и лажно позитивни има. Сега испаѓа дека секој што е болен ако прави тест ќе му покаже позитивен на корона. Не им верувам 100% на тестовите.
     
  11. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    @CarrieBradshow колку што знам, немала температура, малку подобра била ама понекогаш и' давале мислам кислород... @lovely girl M -јас искрено воопшто не верувам во тестовите, само ако излези позитивен луѓево психата повеќе ќе ги отепа...
     
  12. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    За персоналот не знам, сигурно биле заштитени. А женава сама лежела во собата, можи му била сомнителна бидејќи таа цело време им барала да се тестира, сликата на белите дробови била лоша ама тие прво ете велеле дека нема потреба и после не знам како им текнало па и направија тест....Домашните кои се тестираа испаднаа негативни-чудна работа , но треба 14 дена да се во самоизолација и после да го повторат тестот, оти можи во меѓувреме да се јават симптоми.
     
    На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
  13. emocija

    emocija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    52
    Devojki za zal ispadnav pozitivna na covid 19 ama eve veke 11 den mi kako sum vo samoizolacija i za.sreka se e vo.red.Simptomite pominaa za 4 dena veke 5tiot den nemav nisto.Temperaturata najveke se iskaci 38.8 a kasilcata traese 3 dena samo.Sega cekam kontrolen test za nekoj den i se nadevam ke bide negativen.Ve pozz i vi posakuvam samo.zdravje bidejki toa e najvazno
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  14. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    272
    Пол:
    Женски
    Какви други симпптоми имаше, можи подетално? Издржливи?
    Ти посакувам што побрзо и полесно да го поминиш ова лудило..
     
  15. emocija

    emocija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    52
    Najprvo bolki vo koskite koi traea 2 dena potoa sledese temperatura 38.5 koja vednas spagase po zemanje na paracetamol .Taa traese 3 dena i samo po ednas vo.denot imav temperatura ne konstantno.Suva kaslica zaedno so temperaturata traese.Vo isti den zavrsi se.Veke koj se testirav jas bev samo den pred da mi zavrsi se no sepak bev pozitivna.3 dena cekav za test kaj Zan Mitrev.Imam uste 3 dena do zavrsuvanjeto na domasnata samoizolacija i se nadevam na negativen kontrolen test.Ja lesno pominav i se nadevam.deka dobro ke zavrsi
     
    На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    Чувај се побрзо оздравување. Се надевам дека ќе нема последици, тоа е најбитно. :l:
     
    На kuc и emocija им се допаѓа ова.
  17. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.076
    Допаѓања:
    81.888
    Пол:
    Женски
    :hug::hug::hug: ti posakuvam brzo ozdravuvajne i negativen test:)
     
    На emocija му/ѝ се допаѓа ова.
  18. emocija

    emocija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    52
    Vi blagodaram mnoguSe javuvam za nekoj den so rezultati
     
  19. emocija

    emocija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    52
    Девојки првиот контролен тест ми е негативен и сеа сум во исчекување на вториот резултат се надевам и тој ке е негативен
     
    На ma4e1311, Принцезичка1, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Ќе биде негативен.(fingers)

    Ако не ти е незгодно да пишеш дали знаеш како се зарази.