1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Синовак

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Luciferka, 10 јуни 2021.

  1. Erina98

    Erina98 Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2021
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Дали некоја имала малку како гребење на грло после прва доза ?
     
  2. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    10.380
    Пол:
    Женски
    Кажаа преј дека оние што сме со Синовак или Синофарм ќе има *трета доза ревакцина после три месеци од втората доза. Ова е ептен нагло веднаш по втората доза или мене така ми се чини..?
    *допрва ќе се разгледува.
     
  3. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Во кои држави е признаена а во кои не? Се мислам меѓу Синовак и Фајзер.
     
  4. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    10.380
    Пол:
    Женски
  5. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Машки
    Трета доза е за оние што ќе сакаат но понатаму можат да се воведат и нови рестрикции. Иначе многу брзо 3месеци, Синовак е одлична вакцина.

    Синовак. Синовак е класична вакцина додека Фајзер корисри mRNA начин.
    Во ЕУ може да се патува само со вакцини одобрени од ЕМА, додека во САД со вакцини одобрени од СЗО вклучувајќи ги и кинеските.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.159
    Допаѓања:
    4.933
    Пол:
    Женски
    Дали може со Синовак да се патува во Европа?
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.700
    Допаѓања:
    80.850
    Пол:
    Женски
    А се знае дали третава доза би била пак Синовак/Синофарм или сепак Фајзер?

    Многу малку ова три месеци, немам поим зошто би се вакцинирале толку рано, ми нема баш логика.
     
  8. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Машки
    Само во некои држави кои ја имаат одобрено. Мислам дека Унгарија е една од тие земји. Во другите ЕУ земји само со одобрени вакцини од ЕМА. Побарај на нет. Доколку патуваш во САД можеш слободно со кинеските бидеќи тие ги имаат одобрено вакцините за итна употреба од СЗО.
     
    На Lady*Bug и Luciferka им се допаѓа ова.
  9. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.397
    Допаѓања:
    37.733
    Пол:
    Женски
    Од каде ова сега?
     
    Последна измена: 19 октомври 2021
  10. Simplicity

    Simplicity Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    534
    https://skopje1.mk/archives/144820

    Мене ич не ми е јасно зошто да мора да биде Фајзер третата, демек таа докажа 100% заштита од вирусот во Израел, па сега мора да биде таа? Yeah, right...
     
    На NPN, Luciferka и Mishela им се допаѓа ова.
  11. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    875
    Допаѓања:
    1.978
    Пол:
    Машки
    Многу нелогично ми станува ова со вакцините. Имам примено две вакцини од Синовак со последната доза примена на 24.07. За трета доза не ни ми паѓа на памет за сега особено па мешање на вакцини.

    Јас не знам како вака лабаво мешаат вакцини кои делуваат на различен механизам и даваат различен имун одговор. Пологично ми е да се прими истата вакцина како трета доза после 6 или 3 месеци за да телото добие ист антиген кој е презентиран на ист начин, ова со фајзеров е чиста глупост на крај ќе испадне пу пу не важи сега некоја нова студија. Колку и да е совршен имуниот систем постои можност за некаква грешка и не дај боже развој на автоимуни болести од мешање на толку различни антигени во краток временски период.
    Се надевам до крајов на годинава или рана пролет ќе излезе некоја нова студија која е пологична а нема да налага мешање на вакцини од различни производители.
     
    На Markian, PaLaVa, eliesaab и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.711
    Допаѓања:
    169.752
    А има студија која налага мешање на кинески со Фајзер?:^)
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    875
    Допаѓања:
    1.978
    Пол:
    Машки
    Има , наводно Фајзер била безбедна да се прима како трета бустер доза без разлика на предходните две примени вакцини (дали кинеските дали модерна и слично). Ова го направија многу избрзано според мене и не треба да се брзаат со вакви заклучоци ко тоа да се витамини па ајде само да се шприца народот, ако од две дози кинеска вакцина некој не развил никаков имун одговор(нити клеточен нити хуморален) од таа бустер на фајзер ќе развие некој си минимален одговор а во најлош случај нема ни тогаш. Е прашањето е што тогаш ?
    Ќе речат ајде сега четврта пак фајзер , мислам ми нема логика ова нити му се гледа крајот ама ајде ќе видиме до каде ќе тера.
    Не сум против наука и вакцини но кога се злоупотребува за профит и те како се наштетува на народот. Мора да си изнајдат соодветни вакцини истите производители што ги произвеле и да делуваат на ист механизам (пример како вакцината на Спутник и Спутник лајт што ќе се дава како бустер доза).
     
    Последна измена: 20 октомври 2021
    На темјанушка, mimiiiii, GirlRose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    10.380
    Пол:
    Женски
    @Mishela не знам која би била трета доза. @Angie1432 на вести кажаа.
     
  15. pokahontas83

    pokahontas83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    79
    Jas za ziva glava ne se vakciniram ,moite site se vakcinirani ama jas nee
     
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.662
    Допаѓања:
    45.259
    Пол:
    Женски
    Јас се вакцинирав со Синовак во септември, и топ пројдов, ни раката дури не ме болеше, вежбав, шетав.Али до ден денес се пазам, пијам витамини, дезинфицирам.Не сум скроз олабавена, и ќе продолжам да пазам, пошо не значи дека ако сум вакцинирана дека вирусот више не постои.
    Нешто што многу не го променуваат и после ,,џабе вакцината”..
    Океј.Секој со своето.
     
  17. Ms.Threepwood

    Ms.Threepwood Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки :hai: Дали ви се случи да ви доцни циклусот после примена вакцина Синовак? Или да сте слушнале на други дека им било исто? На Интернет околу ова прашање информација наоѓам само за Фајзер и Модерна.. А досега ми било секогаш на време и не се работи за бременост, барем тестот така вели :D
     
  18. Love 83

    Love 83 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    1.587
    Допаѓања:
    31.694
    Пол:
    Женски
    Мене после втора доза ми доцнеше некоу 10тина дена,а секогаш сум имала редовно.Така да и јас поврзувам со вакцината,зашто и гинеколошки преглед направив и се беше во ред.
     
    На Ms.Threepwood му/ѝ се допаѓа ова.
  19. V.N.

    V.N. Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    2.987
    Допаѓања:
    12.481
    Пол:
    Женски
    Јас темпирав меѓу два циклуса да примам вакцина и ревакцина, бидејќи планорам бременост, па тој циклус после 2 вакцина ми стигна во саат точно на време без најмал симптом за добивање. Е за тоа следниот ми доцнеше скоро месец дена. Бидејќи бев на гинеколог ми кажа дека имало такви случаи после вакцина да дојде до доцнење на циклус, кај мене дури и тој со доцнење ми рече матичнава дека ми бил ановулаторен односно немам овулација, па сега да видам кога и како ќе дојде следниот. Дали кај некоја од вас имало ваква ситуација можеби?
     
  20. Ms.Threepwood

    Ms.Threepwood Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Да, тогаш најверојатно е поради вакцинирањето, нема друга поврзаност. Фала ти :)
     
    На Love 83 му/ѝ се допаѓа ова.