1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Синуси

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од KuklickaSk, 9 септември 2010.

  1. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    А кој витамин Ц го земаш за шмукање?
     
    На Ace888 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ana992

    ana992 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    5.992
    Било кој мислам дека нема проблем, јас сум земала од дм од др витон и од алкалоид
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Згодната

    Згодната Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2015
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Дали после терапијата, инфузии и апчиња, поминати 20 дена, додека го примате спрејот имате болки во синусот, посебно навечер? Дали тие болки се пропратни?
     
  4. SlatkiGreh

    SlatkiGreh Активен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    На рентген снимка стоматологот ми виде гној во синус максиларис.. совет?
     
  5. SummerGirl12

    SummerGirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Дали е можно од воспаление на синус да те боли и да ти се здрвува од левата страна на лицето горната вилица само како точка?Нас ни рекоа дека е можно од воспаление на синусот можно е?што мислите
     
  6. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Се надевам не се лутиш што тука ти го цитирам мислењето, некако посоодветно ми е тука да те прашам, да не ја полниме таа тема со оф-топици :)
    Ренот само така го правиш, го рендаш и толку? Ништо друго не додаваш?
    И кажи ми повеќе за тоа луле? Како се користи и дали/колку ти помага? Да не е тоа едно садче како чајник/ аладинова лампа (neti pot)? Цена?
     
  7. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    @Nausicaa Не сум Zahra ,aма ќе ти одговорам и јас. Ренот го рендаш на фолија, фолијата на рингла. Додека се загрева, испушта пареа ренот. Е таа пареа се инхалира.
     
    На Feminka22 и Nausicaa им се допаѓа ова.
  8. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    16.900
    Пол:
    Женски
    Како @jok што пиша така ќе правиш со ренот.Да тоа е како Аладинова ламба:).Не знам да не те излажам за цена не помнам од Зегин минатата година го купив,имам многу проблеми со синуси и со тоа луле ги прочистувам :$
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Најдобар доктор за синуси ве молам?
     
  10. paloma97

    paloma97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site.
    Gledam deka ne sum bila edinstvenata koja ima hronichni bolki i problemi so sinusite. Problemi so sinusite imam od 9 godini. Sum pobala so se. So antibiotici, inekcii, makropen, sumamed i edinstveno shto dobiv od toa se alergii.
    Sega imam pak vospalenie, glavobolka, sluz i kashlica. Trae mozhebi eden mesec, no po poslednata alergija na pamet ne mi pagja da odam na lekar.
    Inhaliram i go plaknam nosot so solena voda. Pijam vitamin C, redovno jadam med i se nadevam deka kje mi bide podobro. Nekako vospalenijava navika mi stanaa.
    Odluchiv da probam i so eden priroden lek: bosilek da otstoi vo maslinovo maslo 2 nedeli a potoa se kapi v nos.
    Poznavam lugje kaj koi operacijata ne dala efekti... toa e toa. Kje zhiveeme so sinusi.
     
  11. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Мене многу ми помогна спрејот мералис. Од кога почнав да го користам за синусите се преродив. Ми ја намали главоболката и ме одзатнуваше и го чистев слузот.
     
    На Scott Weiland му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    16.900
    Пол:
    Женски
    И јас имам проблеми со синуси ова ми помогна image.png и плакнење со морска вода со луле за нос го има во аптеки во него се става морска вода
     
    На nevena@ и lucia22 им се допаѓа ова.
  13. Mamatatolazar

    Mamatatolazar Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    здраво
    имам проббеми со синусите , посебно е изразено кога има голема промена на времето
    имам вртоглавици и болки околу очите носот ми е скоро затнат но можам да дишам со него пред неколку годиини испитутав синуси ми ги снуимаа но не најдоа ништо
    па ве молам ако може да ми препорачате добар специјалист
     
  14. lucia22

    lucia22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите,
    И јас барам добар специјалист за ОРЛ, само не во акус медикус.
    Имам често проблем со гнојна ангина веќе хронично стана, 2 пати годишно многу заглавувам а скоро секој месец знае да ме боли грло ама алтернативи и поминува. сепак многу е мачно цело време да си болен. Матичната и на дежирства што имам одено ми имаат кажано дека од алергиите ми е се од синусите и постојано ми се слева секрет на грлото и осетливо ми е на вируси,бактерии. А флексоназе, риноко, ацц ништо ми нема помогнато, и лоратадин често пијам. Неможам да разберам 21 век сме а човек со години да се мачи и да неможат да го оправат со нешто конкретно. Некој ако има слично искуство (facepalm)нека каже спас :(
     
    На Ace888 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    557
    Мене еве веќе неколку дена ме боли челото, повеќе на левата страна, на десната многу ретко. Веѓата, делот под окото накај носот, ко да ми тежи таму и така кога ќе се исправам, наведнам ме заболува повеќе и главата на таа страна, горе до темето не налај тилот. Носот го чувствувам затнат, ама можам да дишам, не ми тече, понекогаш само, а чувствувам слевање на секрет во грлото, најмногу навечер и ме нервира некогаш мислам дека ми стои цело време на грлото не можам да голтнам. Кога голтнам нешто како да ми пука во ушите (не силно). На работа цело време сум изложена на клима која за жал е централна и не можам да ја управувам, а е камен ладно, што значи организмот ми доживува шок секојдневно. Внатре 20, надвор 40. Дали мислите дека ми се синусите или прелада?
     
  16. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Вака, пред шо знам 3/4 години имав огромна мака со синусите (преполни ми беа со гној) носот буквално ми беше чешма, една недела спиев исправен на фотења :)
    Ги снимив, страшна беше снимката, па ми дадоа некој си инекции... и 2 дози со ред сумамед. и пишаа „Акутно воспаление на синуси.. а сите ми беа воспалени оние во носот, на челото, на образите) ..
    Од кога ја примив терапијата цела.. се смирија колку еден месец.. од тогаш тогаш до сега попара сум..
    Не ми е така носот, како што ми беше тогаш „чешма“ да не можам да легнам.. ама сум континуирано лето/зима затнат.. дури и не ми се исплати „паломи“ да купувам :lol: секој ден 2 шамивчиња ги фрлам за перење, како некој асли салам мрсулко..
    П.с пробав се од бабини деветини методи... порачав од цел свет разно разни спрејчиња, капки и сл.. ама ништо не помага :shake::shake:..
    А искрено, веќе и не ми се оди по доктори, нити сум ги снимил од тогаш.. ама сите што сум правел муабет, ми викаат оди на операција, оди на операциа..

    Генерално, би ве замолил, кој и доколку има искуства, со оперативен зафат на синуси, и успешноста на операцијата, да ми се обрати, и да сподели.. како било и како поминало, а поточно и каде сте биле.. препорачајте.

    Ви благодарам, однапред.:l::l:

    Никој нема искуство до сега?! :( ?
     
    Последна измена од модератор: 13 февруари 2019
  17. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.935
    Пол:
    Машки
    Не знам колку ќе ти помогнам али колку што знам од медицинско искуство воспалението на синуси не се лечи со обична терапија. Значи синусите се шуплини и кога пиеш лекови само ги ублажуваат симптомите и поминува на одредено време но сепак во шуплините останува малку гној и бактерии (не е можно целосно да ги снема) и затоа пак се јавуваат повремено...

    На јутјуб гледав една процедура но не знам дали ја има кај нас некако ги перат со цевки кои ти ги ставаат во носот и потоа со шприц вбризгуваат течност не знам точно што е и потоа пациентот го исплукува секретот од синусите (викаат дека помагало). Пиши ми LP вечер ќе го најдам видеото ќе видиш

    Сепак оди на лекар спец. оториноларинголог и тој ќе те упати понатаму што и како :)
     
  18. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Имам слушано од повеќемина дека после операција повеќе мака имаат со синусите. Мое мислење е да не ги оперираш.
    Како природно средство знам дека многу помага чај од рен (тешко се наоѓа, ама го има по пазарите), чај од жалфија, обавезно заштита од промаја и ладен воздух (ама не сакаат ни претопло) и помалку нервоза. Синусите веднаш се активираат при стрес и нервоза, премногу се осетливи.
    Иначе има луѓе пример градежници, постојано работаат и на ладно и на топло и гајле си немаат.
    Иначе сите лекарства, капки и слични препарати делумно помагаат, ама никогаш не го решаваат проблемот. Капките те прават и зависен од нив.
    Затоа, природно земај нешто, заштитувај се од ладно, и помалку нервоза.
     
  19. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Здраво, не знам дали е за тука прашањето. Постојано ми тече слуз од носот во грлото и голтам како шлајмови. Дали има некаква поврзаност ова со синуси? И дали знаете како се лечи? Инаку спрејови не ми го решаваат проблемот.
     
  20. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Здраво
    Дали некој е вадел течност од синуси од нос? Какво искуство имате??