1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Синуси

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од KuklickaSk, 9 септември 2010.

  1. langida

    langida Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    13
    јас исто така патам од синуси до скоро дознав ми казаа да зовријам вода со босилок и една до две лазици морска сол и да ја вдисувам пареата колку сто мозес повеке насабајле и навецер и стварно одма осекав подобрување почна одма да ми теце носот и да исврлам парчиња синуси мозете и да си ја покриете главата со некој пешкир за да не ви бега пареата
     
  2. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    Луѓе кажувајте некој лек против синуси ужасно ме болат, и што велите за операциа на синуси ??
     
  3. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    Флактоназе - се најнови капки за нос, т.е некоја терапија, за синуси и за тие што имаат поголем проблем со синуси.
    Мене еден професор ми ги препорача за мојот дечко, тој има синуси, и многу рче и на нерви ми удара.

    А за операција ако се решиш, јас ти го препорачувам доктор Цекиќ ( оториноларинголок) , Скопје, Аеродром.
     
    На Nana19 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори



    незнам што да правам велат не било добро да ги оперираш но според мене и не е добро секој ден да трпиш болка нели
     
  5. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    Не е на тебе да одлучиш дали е добро или не, на тебе е да одиш кај добар доктор, кој е стварно познат во таа област, ти напишав дека јас лично сум задоволна од докторот Цекиќ, пример само давам, може ти си имаш твој оториноларинголок, па оди кај него, и објасни му, дека болката е голема, и да те прегледат, да ги снимат, и ќе се консултирате што како.
    Ти препопрачувам да одиш што побрзо, пошто болката може да исчезне, немој да трпиш, и да не ти е страв.
     
  6. katerina.femina

    katerina.femina Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Јас имам проблем со синусите. Бев на лекар и ми рекоа дека морам да се оперирам. Претходно ми дадоа терапија и ми рекоа дека ако таа терапија не помогне,нема чаре и мора да се оперирам. Е сега, терапијата не помогна,а мене ме фаќа паника од самиот збор ОПЕРАЦИЈА. Имам задебелување на носните ѕидови и тоа треба да се испразни,однодно да се исече. Исто така имам и пролапс на срцето и страв ми е да се изложувам на анестезија. Па, дали знае некој да ми даде совет,што друго да превземам,нешто од алтернативна медицина што помага. Исто ме интересира дали синусите може трајно да се излечат. :doh:
     
  7. zoceeee

    zoceeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    70
    здраво на сите и јас имам мака а незнам дали ми е од синусите кога ја наведнувам главата ми теце како секрет од носот и кога дисам мислам тешко дишам паса одговор ако може за што се работи
     
  8. yxe21

    yxe21 Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    11
    Здраво на сите :) пред 20 дена почна многу да ме боли главата и под очите. отидов на лекар ми ја снимаа главата и ете синуси сум имала, цело време ме боли без да престане..пијам едни апчиња на шема и антибиотици лекоклар,се зрачам али некако не помага.. дајте некое чаре,првпат имам проблеми со синусите и ме фаќа страв се читам тука неколку години по ред имате проблеми.кажете ми дали ќе може да се спречи или пак со години ќе се мачам?исто ми кажаа дека ми е хронично и дека дури се појавила и циста.. имал некој циста на синуси ?
     
  9. Irena888

    Irena888 Активен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    11
    Настинав една недела на лекарства сега се е ок само уште зборувам на нос и ми е фатен гласот веќе една недела никако да го управам тек ќе ме пушти тек ќе се врати. А имам хронични синуси, цело време имам шлајмови пробав што уште не, а и ја сум паничар тежок засипнат глас толку време одма ме маваат во глава ракови и триста глупости.
    Изгледа дека ќе се решам за операција уште тоа немам пробано, 5 години не дишам и тоа не на едниот туку двете ноздри. Еден период толку се затнав што ми дадоа спреј онаков за астматичари за да се управам. Катастрофа!
     
  10. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    557
    Според тоа што го прочитав секј симптом ме асоцира на синузитис....
    Имам главоболка кај слепооочниците, на средината на челото, очите, коската на носот и си го чувствувам носот како затнат, ама нема секрет...Болката ми се шири кај јаболчниците на лицето исто така....

    Дали ова се симптомите и што би можела да направам....се плашам :worried:
     
  11. Medley

    Medley Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите,

    Откако почитав повеќе постови за симптоми на воспалени синуси, сакам да прашам дали мора да имаш болки во чело, образи, глава или не мора?
    Јас имав настинка пред 10 дена и за една недела ми помина, но сепак носот ми остана затнат, грлото не ми црвено и не кашлам. Имам проблеми со дишењето преку нос но немам никакви болки. Користев Адрианол капки за нос, дејствуваат но сепак за одредено време носот пак ми се затнува. Дали е можно да биде воспаление на синуси?
     
  12. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Да можно е. Инаку за синуси/мигрена треба да се појават силни болки во челото или на едната страна од челото...Да ве боли глава...
    А тебе може и да ти е од измрзнаност сепак треба да се направат снимки.
     
  13. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Овошно смуди кое помага при лекување на синуси
    - подготовка


    2 портокали
    Половина лимон
    Мало парче (5 грама свеж) ѓумбир
    Четвртина лажиче луто пиперче

    Состојките се блендираат
     
    На tessie и babyblond им се допаѓа ова.
  14. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Теси мори убавино, кажи фала :D дека на тебе ми текна кога ја прочитав статијава :* ( мала шала)
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  15. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    НАЈЕФЕКТИВНИОТ ДОМАШЕН ЛЕК ЗА СИНУСИ


    Ако мислите дека сте пробале се што сте можеле, и не сте пронашел лек, ви предлагаме еден домашен рецепт за кој не ви е потребно многу време ниту пари.

    Потребни состојки:

    1 мала чаша мед
    1 мала чаша сок од лимон
    5 до 7 ротквици
    1 мала главица црвен кромид
    6 чешниња лук
    Начин на подготовка:

    Добро измијте ги зеленчуците и исечете ги на четвртинки, па ставете ги во блендер. Потоа додадете ги останатите состојки и повторно изблендирајте. Смесата ставете ја во тегла и оставете ја фо фрижидер.

    Користење

    Возрасни земаат околу 2 супени лажици на ден. За децата се препорачува максимум 1 супена лажица дневно. Првите резултати ќе ги забележите само по 24 часа.

    http://hitkujna.com.mk/najefektivniot-d ... za-sinusi/
     
  16. teodoricaa

    teodoricaa Нов член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Moja cerka je odmalena imala probem sa sinusima,hvala Bogu da smo nasli lek koji je na bazi bilja.Aloe Vera frst- to je sprej koji se prska u nos i krema od Aloe koja se maze spolja.Resili smo problem za kratko vreme,sad svima preporucujemo.
     
  17. napoleon

    napoleon Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    7
    Zdravo na site!Veke nekolku godini nanazad imam problemi so sinusite non stop sum zatnat sekretot mi sleva vo grlo po nekogas imam i gadenje bolkite mi se retki samo koga sum nastinat.Pred edna nedela pravev kompjuterska tomografija na glavata po preporaka na nevrolog bidejki imam slaba koncetracija i memorija,blago zamaglen vid i matna glava veke izvesen period a pretezno koga zaladuva vremeto.Naodot od CT bese vo red a sum imal vospalenie na sinusi a poveke bil zafaten desniot sinus!Ve molam za mislenje dokolku nekoj imal vakvi simptomi!
     
  18. ANGIE1

    ANGIE1 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    3.480
    Пол:
    Женски
    Здраво

    Ако може некој да ми каже што се полипи.. Дали се комплицирани.. Како се лечат? Јас сум постојано затната.. Ги пробав сите можни капки и инхалаации и ништо не ми помогна.. Единствено ми помага инекција дексаметазон, а исто така сум алергична на прашина на полен.. Мислам дека проблемот со синусите всушност ми е некаква алергија.. Ај ве молам да ми кажете што мислите вие. Благодарам однапред
     
  19. ANGIE1

    ANGIE1 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    3.480
    Пол:
    Женски

    Јас исто имам проблеми со синуси и мислам дека има. Полипи.. Дали знаеш дали се комплицирани,, како се лечат?
     
  20. Andrina

    Andrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    54
    Има некој кој осеќа вртоглавица или нестабилност ради проблеми со синуси?