1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Синус на опашката - sinus pilonidalis

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Vodolijata, 3 декември 2010.

  1. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.131
    Допаѓања:
    14.373
    Пол:
    Женски
    Срцка, јас пред неколку години го имав истиот проблем.
    Најпрво, смени исхрана. Повеќе внесувај течност, ленено семе, лешници бадеми, житарици , се што содржи влакна.
    Мене ме сечеа на живо и цела болница во воздух ја кренав. За жал јас лошо поминав.
    Потоа, имај физичка активност. Ќе ти пишам и маст што ја користат за да ти пукне тоа што има гној, пиши ми ЛП во случај да заборавам.
    Јас пробав и со биоенергија кај Ласте од Маџари, да те подготвам дека има многу чекање. Верувај се преродив, болката ја нема за секунфа. Ќе те фати со рацете за стомакот и назад кај крајот од рбетот.
    Ме имаш мене, без галје, ќе помине.
     
    Последна измена: 30 август 2016
    На Shady-lady му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Naturopat

    Naturopat Нов член

    Се зачлени на:
    5 декември 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Сите што имате проблеми со синус на опашката, слободно побарајте ме на овој тел. 078275999. Ќе ви препорачам мелем кој со сигурност ќе ве излекува, и проблемот нема поврорно да се појави.
     
  3. Stef.

    Stef. Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ептен незгодно е ова синусно влакно..Јас го имам но уште немам мака од него.. Кај мене на работа од тоа што гледам каква е болката за време на инцизија ме фаќа страв. иначе работам државна, На Клиника за пластична и реконструктивна хирургија, и на сите ви препорачувам ако имате мака директно упат од матична и на хирургија. Нема лек со кремови. Ништо од тоа не помагаа. Со лесно на сите.
     
  4. Naturopat

    Naturopat Нов член

    Се зачлени на:
    5 декември 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски

    Јас повторно ви тврдам дека во природата постои лек за се. Овој мелем е направен само од природни состојки , кои никако неможат да ви наштетат само може да се спасите од хируршка интервенција и од болката која ке ја претрпите. Имам многу пријатели кои стварно се излекувани, а меѓу кои се и медицински лица . И не можете ништо да тврдите за нешто што не сте го пробале. Искрено ви го препорачувам и на вас, зашто знам дека потоа ќе го смените вашето мислење.
     
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Кики123.123

    Кики123.123 Нов член

    Се зачлени на:
    30 април 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Знам дека темава не е активна неколку месеци ама би сакала да споделам искуство со вас па доколку може некој да ми помогне. Уште во септември ми се појави на крајот од опашката пилонидална циста. Мало црно топче што навидум нема да ми прави никакви проблеми... Прво малце гноеше и течеше крв без присуство на болки и после две недели се смири. Сега пред скоро месец пилонидалната инфекција се прошири. Местото се воспали и ми се појави абсцес кој за жал беше отстранет многу болно со помош на инцизија на државна и ми ставија дрен. Но од местото на синусот постојано веќе 4 недели ми тече гној и понекогаш крв. Во среда имам закажано преглед кај Хирург. Па доколку може некој да сподели искуство од операцијата, дали имаше страшни болки после операцијата? и колку мирување е потребно бидејќи јас сум доста физички активна па колку време ќе биде потребно да се вратам во нормала? Многу се нервирам страв ми ее да не ми се зезне летово .. нејќам со ова да се занимавам цело време
    Се надевам дека некој ќе ми даде одговор
    Фала многу
     
  6. Sramezlivoto

    Sramezlivoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    100
    Синус на опашката или пилоноидален синус нема врска со поткожни влакна од депилација или слично.
    Ние како хомо сапиенси некогаш сме имале опашки и за жал мутацијата сеуште си ја нема завршено доволно работата и во сите од нас има по некој дел кој може да биде минијатурно ткиво, коска или топка влакна.
    Прв пат ми се случи пред две години, освен што е болно има и доста грозна миризба откако ќе пукне. Разговарав со матичната и со хирургот што е всушност ова и двајцата ми го потврдија она од горе и дека најголем причинител за воспалението е стресот поради многуте нервни завршетоци покрај 'рбетот. Во мојот случај иако пукна повторно ме пратија кај хирург и кај него поминав само со пункција, а некои доктори препорачуваат да се оди одма откако ке осетиш дека почнува да расти, да го исечат местото и да си ги скратиш маките.
    Операцијата не е гаранција дека ќе го снема, има многу успешни случаи, а има и такви што повторно им се вратило.

    Како и да е внимавајте на здравјето, контролирајте го стресот и доколку имате работа што нуди осум часовно седење внимавајте на положбата на вашето тело. :)
     
  7. tasikike

    tasikike Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2017
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    Zdr decki jas nekulku dena imav bolka vo opaskata samo na dopir mislev od neubava polozba na spienje ama pocna da me cesa po malku i vecerva koga se doprev ostiv topce koe me boli strasno ama samo na dopir,taka li izgleda ova sinusno vlakno ili kako uste se vika?
     
  8. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.985
    Допаѓања:
    261.064
    Да.
    Оди на лекар, што побрзо го средиш, толку помалку ќе имаш мака.
    Добро е што го чувствуваш како топче, јас на допир и на кожа ништо немав, само болка и оток. Мене ептен длабоко ми беше. Твоето можеби ќе можат и амбулантски да го издренираат.
    Земи упат за хирург од матичниот доктор.
     
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.689
    Пол:
    Женски
    Братучед ми имаше чир на опашката од влакно некое поткожно и му помина со тоа што ставаше сечен патлиџан на местото со денови.
     
  10. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Da prasam dali nekoj od vas znae kolku cini ovaa operacija privatno sistina remedika zan mitrev ... vo sistina na tel ne sakaat da mi kazat vikaat mora prvo na pregled da dojdete
     
  11. larrachi

    larrachi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Женски, имам болки неколку дена позади во опашката во една точка. Надворешно немам ништо, ама внатрешно како да имам прво како топче а надолу празнина.
    Јас сум студентка во Скопје, немам документи, дали би ме примиле некаде на болница и каде да одам?
     
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ремедика со целосна анестезија 16.000ден
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Imas praveno, kaj koj lekar? Se javiv po tel i mi rekoa cena ne mozeme da vi kazeme ama nad 60.000
     
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не памтам искрено ни доктор ни ништо. Пред 2-3 години беше, ама сигурна сум дека беше толку пари. Иначе, не знам што точно направи, ваљда го исчисти само, ништо поразлично од кога сум одела на живо да ми го праат истото (едно 6-7 пати предходно). Единствен бенефит е што сега ткивото кај што е резот правен е толку пати сечен што кожата е скроз тенка и повторно кога ќе се појави (да повторно знае да се воспали по малку), само од себе пука и истекува.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Ok fala
     
  16. Shute

    Shute Нов член

    Се зачлени на:
    26 јули 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    imam nekolku prashanja vo vrska so cistava i ne sam vo makedonija vo Ungarija sam taka da konsulatcii so doktor imav no ne e isto da se razberam kako so makedonec,

    Vaka od pocetok pred 10 dena mi se pojavi bolka vo zadniot del kaj opaskata3 dena trpev bolka od den vo den se pogolema stanuvase i imav otok i crvenilo na toj del, i od mnogu bolki otidov minatiot petok nokta vo 12 vo brza pomosh ovde i toa ne znam kako sam stignal vozejki ni mozam da sedam ni da lezam tamu doktorka edna me pregleda mi zemaa krv i pravo na hirurgija me odnesoa nemam zborovi za madjarive za nasite se izmisleni.. vo hirurgija pravo legnav na stomak 2 ca doktori me sredija so skalpel rez istiskaa so stiskaa bolka nevidena imav toa vreme me bocnaa prvo mislam anestezija na toa mesto no pak bolese i me prevrzaa i me pustija doma i jas so takva bolka pak nazad vo kola i vozev do stanot. posle 3 dena odev na kontrola do ponedelnikot me prevrzuvaa drenovi tie raboti i mi kazaa doma sam da se prevrzuvam toa go pravam sekoj den 3 pati prvo se mijam so voda mlaka pa kamilica caj laden se izmijam pa betadin i na krajo eden sprej octo nekako bese se od sovet od lekar a i vo ponedelnikot mi rekoa da ne doagam povise eventualno ako nemam bolki ni kontrola niso..

    kako so gledam ranata e zatvorena 3cm e odprilika .

    denes koga ja trgnav gazata imase premnogu tezok miris nemam bolki nikakvi ne znam dali e od betadinot ako nekoj znae neka mi kaze

    vtoro blisku do ranata mnogu me cesa i e crveno da ne e pak toa cudo si mislam pak ako nrkoj znae neka mi kaze

    i treto na mestoto kade sto e ranata e oteceno malku i e tvrdo si mislam pak da ne se napunilo toa cudo so gnoj za 3 dena a bolki nemam nekoi si kako sto gi imav pred da me secnat
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.958
    Пол:
    Женски
    Мирисот може да биде од инфекцијата, следи ситуација дали се влошува или го нема повеќе.
    чешање и црвенило се нормални кај било која рана, а оток и е очекувано да се појави после ваква интервенција. Ако ти дале антибиотици, би требало да се среди. А спрејот е Октенисепт ако не се лажам, одличен е за рани.
     
  18. Shute

    Shute Нов член

    Се зачлени на:
    26 јули 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    da oktenisept e sprejo, antibiotik pijam ALGOPYRIN 500mg i deluva smiruva bolki na nula na odredeno vreme

    sega me malku isplasi za mirizbata znaci ima teska mirizba nepodnosliva koga ja mirisnam gazata a na gazata ima meshavina od betadin,octan sprej i kamilica caj mislam da ne e od toa a inace ranata ja gledam ok mi stoe nema niso na nea samo linija denes nemam ni bolki samo jadezi nogu imam so odvaj gi podnasam i crvenilo a otokot go fakam so prst toes na ranata e tvrdo i ne me bole kako so gledam gnoj ne e imalo do sea
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.958
    Пол:
    Женски
    Бетадинот лошо мириса, можеби е од него. Чешањето е нормално, особено кога повредено место заздравува. Ќе помине, без гајле.
     
    На Shute му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Shute

    Shute Нов член

    Се зачлени на:
    26 јули 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    blagodaram na posvetenoto vreme i za informacijava se nadevam deka ke ispadne tocno vaseto mislenje pa zdravje ke pisam so kako ispadnala rabotava blagodaram uste ednas