1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Синус на опашката - sinus pilonidalis

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Vodolijata, 3 декември 2010.

  1. Teateodora

    Teateodora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Mislis deka toa bi bilo dobro posto za operacija ne mi dozvoluvat i zatoa nez iskrajno
     
  2. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    Синус лекува хирург, не гинеколог. Направи една консултација и слушни мислење, ништо не губиш.
     
  3. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    8.173
    Пол:
    Женски
    Дали можи после колоноскопија да се јави перианален апцес?
    Мој другар синоќа заврши на болница. Во понеделникот правеше колоно, вчера апцесот се појави. Одма сакаа да го оперираат, но тој не сакаше , почна антибиотици да пие. Денес и температура 37.4
    Утре е закажан на хирург.
    Мислам дека подобро би било инцизија да се направи и да не се мачи.

    Сте имале вакво искуство? Можи да се повтори?
     
  4. Agatha

    Agatha Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.147
    Јас се имам оперирано пред добри 18 години во Воена Болница со локална анестезија и немам никакви проблеми од тогаш. Инаку и тогаш ми напоменаа, дека ако операцијата не се изведе правилно, односно не се исчисти место и коренот целосно и соодветно, постои можност за реактивирање на синусот и потреба од повторна операција. За среќа кај мене и секоја заслуга на тимот што ме оперираше, се е во ред и се надевам така ќе остане.
     
  5. Vekiiii124

    Vekiiii124 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Vaka jas veke 3 godini go sinusot na opaskata pa Bi sakala da ve pitam osven operacija poso mie strav od operacija sto Bi mozelo da mi pomogne. Inace mi se pojavuva cesto kako topce i otkako se sozree puka.
     
  6. An-ge-la

    An-ge-la Нов член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Сега ја најдов темава и имам прашање до вас. Пред 2години имав чир на десната страна од почетокот на задникот,пред 6 7 дена ми се појави од левата страна на почеток на задникот но немам многу болка па сакав да ве прашам дали се работи за синусно влакно бидејќи по сликите гледав дека тоа се појавува на средината а кај мене е на левата страна од задникот. Ви благодарам однапред❤
     
  7. amii

    amii Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2017
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Здравоо, иако гледам дека многу одамно си пишала, ама од мака ќе прашам. Ќе можеш да ми кажеш што крема си користила за синусот и дали ти има помогнато?
     
  8. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    14.392
    Пол:
    Женски
    Срцка, беше баш одамна не се сеќавам.
    Знам дека беше како кафена мислам.
    Појди во аптека и објасни им, ќе те советуваат.
    Пиши што си направила :*
     
    На amii му/ѝ се допаѓа ова.
  9. An-ge-la

    An-ge-la Нов член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Kремата се вика ихтиол најубаво ти е купи си газа и фластер од сабајле и навечер мачкај крема и одозгора газа мене за 3 дена ми пукна ама мораш многу убаво да го истискаш за да не се појави пак
     
    На amii му/ѝ се допаѓа ова.
  10. amii

    amii Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2017
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу♥️♥️♥️♥️
     
  11. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.171
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Некој да каже колку е цена во Систина и во Ремедика за хирург зафат (синусно влакно)
     
  12. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.980
    Допаѓања:
    8.272
    Пол:
    Машки
    Најдобро јави се прашај. Си мењаат цени стално... Исто така све зависи од големината на зафатот.

    Инаку ова долгорочно се решава само хируршки...
     
    На Kikiccc му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Јас имам едно прашање ..вчера малата ми поврати 2 пати,вториот пат во трчање да ја земам од креветчето, се лизнав на ламинатот дека воден беше, и паднав право на опавчето, имам и како помала паднато па убаво ја знам болката, ама овој пат ептен интезивна беше, на моменти не можев да додржам. Се јавив кај матичната, ми рече да почекам да не брзам, се шетам без проблем, си седнувам без проблем, болка имам ама издржлива е , оток нема, модрица нема.Прашањето ми е, викаш дека и да е пукнато операција не се орави него сама заздравува, е сега,не дај боже ако има нешто напукнато нели ќе има проблем или ?
     
  14. Malinka1$

    Malinka1$ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2021
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки , кои се симптомите за ова синусно влакно, јас немам никакво топче ама тој дел од опашката ми е како изгребан незнам како да објаснам , исплашена сум да не е можеби такво..
     
  15. ElenaLizzie

    ElenaLizzie Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2022
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Како заврши, остана ли без интервенција? Јас сум бремена и го имам истиот проблем, воспалено веќе.
     
  16. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Повеќе од 3 години не е активна членката:D
     
  17. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.980
    Допаѓања:
    8.272
    Пол:
    Машки
    Ако е синус полонидал и ако е веќе воспалено, не може да се реши без хируршка интервенција.
    Посети доктор, обавезно. Мораш да се консултираш со специјалист.
     
  18. Lady_S

    Lady_S Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2022
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ima li nekoj iskustvo so laserska intervencija vo faza koga e puknata cistata i ima krvarenje (mi rekoa prvo da se smiri so terapija pa potoa pukanje na vlaknoto laserski)? Mi izgleda mnogu poednostavno od klasicna operacija...
     
  19. Nikce

    Nikce Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    19
    Здраво, знам дека е стар коментарот но доколку си сеуште активна би сакала да се слушнеме да ми кажеш за мелемот? Ти благодарам
     
  20. ElenaLizzie

    ElenaLizzie Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2022
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски

    Каква е ситуацијата сега? Се врати ли воспалувањето повторно? Јас се консултирав со пластичен хирург од Систина и државна и одговорот беше дека операција класична само треба, ама кај жени често се враќало и по операција. Така, со пола уста беше докторот, не со некоја гаранција дека и операцијата е дефинитивно решение.