1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ситничарење, злопамтило или осетливост

Дискусија во 'Психологија' започната од Marija6165, 19 август 2020.

  1. Besmrten

    Besmrten Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Машки
    Ситничирањето е резултат на намалена самодоверба како резултат на некакво малтретирање. Мој совет е да почнеш да запишуваш кога нешто ќе те налути и за некоја ситница ќе се нанервираш, на тој начин ќе се искажеш самата на себе, без некој друг да го слуша твоето жалење. Со пишувањето ќе направиш анализа на се што се случило во текот на денот и ќе станеш свесна за твоите емоции и ситниците кои те нервираат, ќе увидиш дека голема вредност им даваш на самите емоции и на се што те опкружува, ќе сфатиш дека тие нервози се повторуваат, ќе се запрашаш зошто да се нервирам секогаш за оваа работа и со текот на времето ќе престанеш да се нервираш, секогаш кога ќе дојде до таква ситуација ќе си речеш во себе, јас за ова не се нервирам повеќе, ова за мене не е толку вредно за да го добие моето внимани. Треба да знаеш дека емоциите се само чувства кои поминуваат и ти не си тоа чувство, не си секогаш нервозна, не си секогаш тажна, се е променливо, затоа и нема големо значење. Кога ги гледаш нештата во негативна смисла и ги анализираш, ја анализираш ситуацијата до најситен детал, се продлабочуваш и со тоа се појавува стрес и се зголемува чувството на нервоза и сатануваш анксиозен, а со анксиозноста мислиш дека проблемот нема решение и се вртиш во круг како да си во безизлезна ситуација. Решението е тоа, да се фокусираш на себе одреден период, секој ден кога ќе се појави некое чувство кое не сакаш да го имаш и сакаш да го надминеш, пишувај за него и барај решение, почни да се охрабруваш себе си и да пишуваш убави работи за себе, не ги гледај работите негативно, туку и позитивно и не им давај значење на другите.
     
    На edna_malecka, eliesaab, glosipgirl и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Marija6165

    Marija6165 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за добронамерност совет и за одвоеното време што требаше ова да го напишеш. Ти да не си некој психолог?
     
  3. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.150
    Допаѓања:
    76.562
    Пол:
    Женски
    Не мислеше на тебе
     
    На marija305, Frosty!, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Dandra

    Dandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    763
    Moja najgolema greska e so prostuvam neverstvo lazenje dopisuvanje so drugi devojki zboram za bifsi a i eve segasniot go fativ kako de dopisuva so drugi devojcinja mnogu me boli toa srceto mi se kine i place se plasam ako go izgubam kako bifsite neznam sto kje pravam nemam srekja vo ljubovta ,inace bifsite zasto e toa taka fatija nova devojka a drugiot se ozeni , a jas pak sum nesrekjna so ovoj a go sakam mu imam kazano da sakam i ja kako tebe mozam da bidam no ne sakam .Imam priliki no ne sakam seuste go sakam no nemam sili da go izdrzam sve ova dusata me boli sekoj den
     
  5. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Полека малце, не мислеше на тебе. Вистина на форумов има такви како што ги опиша членката, не се однесува сѐ на тебе. Убави совети ти дале, поработи на себе, да не пораснеш во таква личност. Затоа што моментално живеам со возрасни ситничари и лутковци последнава година, нема на кого не му се налутиле ете така зошто сѐ анализираат и замеруваат, син им со кумот сакаа да го скараат за без причина буквално. Полни негативни емоции и скарани со сѐ живо и диво. Немој таква да бидеш, прво за себе нема да си добра. Ќе бидеш полна негативна енергија и ќе се труеш себе, па и сите околу тебе. А за тоа што си прашала за дечкото, млада си, ќе научиш во кој момент што се кажува, тоа оди со годините.
     
    На Marija6165, Frosty!, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Marija6165

    Marija6165 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Prvo ti blagodaram na sovetot. A toa so dechkoto shto ja prashav mislam deka ne beshe pogreshka. Taka mislam oti nie so taa devojka sme komshiki i prijatelki i zaedno porasnavme i mozham da ja prasham. Vtoro taa koga otide da se presobleche dechkoto mi reche deka zaedno kje odele do gradot, i jas znam oti toj ne i e rodnina, mislam da i beshe mnogu ppoodamna kje gji vidov zaedno da odat nekade.... Glupost beshe i toa ogromna glupost koga na eden rodenden dojde edna moja poznanichka na mojata prjatelka na rodenden so svojot tatko (neznaev deka i e tatko) i ja prashav dali i e dechko... No taa smireno mi odgovori deka i e tatko, a ne dechko. Malku i padna neprijatno, no sepak ispadna smirena i ne mi reche deka tresam gluposti i ne se prekrsti. No jas tresnav preterana glupost pred site tamu....
     
  7. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Не треба тебе да те интересира тоа. Ако сака некој сам ќе ти каже.
    А уште помалку да им викаш: а овој дечко ти е..
     
    На marija305, Idedemja и Purplelilac им се допаѓа ова.
  8. Marija6165

    Marija6165 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    E kako sam kje mi kazhe ako ne go prasham, ako i e dechko kje kazhe deka i e dechko, ako ne i e, kazhe deka ne i e.
     
  9. The Saturdays

    The Saturdays Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2015
    Пораки:
    694
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Јас познавам личност што за се се лути, злопамтило е и да направиш најмала грешка , што не е ни грешка таа си ја сфатила така ги заборава сите добри работи што си ги направила и цело време ќе ти го зборува тоа. Еден совет од мене зошто да си го трошиш времето и да анализираш секој како се понашал со тебе и што ти рекол и да ги бришиш луѓето ако нешто несвесно ти згрешиле, кога можеш да ги гледаш убавите работи, не се преоптеретвај толку со другите, во твојот живот твојата среќа и ти сте најбитни, а не другите личности што не те поздравиле и сл. Прочитав дека си била малтретирана од твои врсници, нормално е тоа да ти влијае на самодовербата ама кога размислуваш за тоа сети се дека тие те малтретирале оти си имала нешто што тие немаат и сакаат да мислиш дека не си доволно добра а ти всушнпст си далеку од тоа. Добро ти рекле сите треба да посетиш психолог, сигурна сум дека ќе ти помогни.
     
  10. Marija6165

    Marija6165 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram za dobronamerniot sovet. Site soveti isto mi znachat. Na site shto se zablagodariv da znaete deka site soveti mi znachat, prekrasni se i kje pochnam da gji primenuvam i sekako deka denes zakazhav upot za na psiholog. Ako sum ispushtila na nekoj da se zablagodaram, mnogu se izvinuvam. Na site dobronamerni chlenovi im se zablagodaruvam od srce, zatoa shto me upativte so sovetite kako ponatamu,



    Sakash da porazgovarame vo privatna poraka?
     
    На The Saturdays му/ѝ се допаѓа ова.
  11. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.974
    Допаѓања:
    8.735
    Пол:
    Женски
    Имаш погрешна перцепција за љубовта.
     
    На The Saturdays и Dandra им се допаѓа ова.
  12. Marija6165

    Marija6165 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Pa i zatoa sakam da porazgovarame na taa tema. Jas iako dosega sum nemala dechko, znam kako so dechkovcite.
     
  13. Besmrten

    Besmrten Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Машки
    Хахах, не не сум, но имав ист проблем како тебе и ми требаше долго време да го решам и на тој начин си помогнав самиот на себе, со пишување дневник, читање различни совети по форуми, сајтови итн.
     
    На Ackkaa ^^° му/ѝ се допаѓа ова.
  14. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Ако некој те чувствува за близок и без ти да прашаш ќе ти каже. Во спротивно не треба да поставуваш такви лични прашања. Треба да си ја контролираш љубопитноста. Не мора сè да дознаеш. А некогаш кога сакаш нешто да дознаеш мора да знаеш како да прашаш, а да не биде прашањето со твои претпоставки.
     
    На marija305, eliesaab, noteforself и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    А што тебе ќе ти смени ако ти каже дека и е дечко?:?:
    Има луѓе како комшиката твоја кои си го чуваат интимниот живот и случувања само за себе, ако ти е комшика и блиска ја прифаќаш како таква и не поставуваш прашања чии одговори тебе нема да ти сменат ништо во животот:)
     
    На marija305 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  16. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    @Marija6165 да не се повторувам истото мислење го делам како и останатите членови, само сакам да дополнам дека тоа се ситуации, моменти кои траат многу кратко и тоа е моментална реакција на луѓето во дадена ситуација не дека тие имале намера да те навредат, и во двете ситуации што ги наведе мислам дека реакцијата на девојчињата не е смислена па тебе да те навредува тоа лично, знаеш луѓето реагираат така како што се чувствуваат во моментот и потоа воопшто не ни размислуваат за тоа, затоа немој премногу лично да сфаќаш кој што рекол, како постапил, не го сфаќај животот толку сериозно. ;)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Исто како јас да сум го пишувала се пронајдов.Но сето тоа помина т.е не е скроз поминато но не се замарам толку многу ни кој што ми рекол ни како ни зошто.Премногу ставав се на срце,но си реков што ќе се замарам за глупости сигурно некој мене не ме мисли цел ден и јас што сум рекла.
    Така да ич не се замарај кој што ти рекол многу да ти е гајле преку едно уво влегло, преку другото излегло. Се си велев од многу мислење кој што рекол ќе се разболам психички .
     
  18. Marija6165

    Marija6165 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Mene nishto nema da me smeni, no jas se razocharav zoshto taami rechedwka tresam gluposti, a taa grugata shto stvarno i tresnav glupost taa smirena si beshe.
     
  19. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Секој човек е различен карактер и рагира на различен начин. не може сите да сме исти.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не си единствена. Иста сум, иако сега не е толку интензивно ама... постои.
    Инаку проблемот потекнува од булинг во средношколските денови.
    Можеш сама да си помогнеш со тоа што себе си ќе си речеш “Ма што се замараш и онака не вреди”. И ми помага понекогаш си зборувам колку сум битна самата себе,колку никој не е битен.

    Некако станав имуна ама некогаш знае да ме погоди како што кажав погоре постои уште.

    Дали има трајно решение не знам. Јас имам 31 година и се справувам како знам и умеам и подобро ми е кога сум сама со себе отколку кога сум со некој да го слушам што кажал и да го разграничувам тоа.

    Некои луѓе не вреди да се во твојот живот ако секој пат им го ситничариш мислењето.
     
    На eliesaab и Ackkaa ^^° им се допаѓа ова.