1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Си ја откажав свадбата

Дискусија во 'Брак' започната од encimenci, 27 февруари 2013.

  1. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Енци Менци за таков чекор треба и тоа каква храброст за да се одлучиш и ти се восхитувам на неа верувај. Ти си била присебна,своја а богами и психички треба да си многу јака личност, а по твојата одлука гледам дека е така. Си мислела однапред на својата иднина,си спречила катастрофа. Свесна си дека доколку би влегла во тој брак немаше да си среќна,ќе живееше во агонија,одбивност кон него а тоа е многу лошо.Боли,не е сеедно знам но верувај дека по некое време ќе бидеш среќна и ќе ти биде мило поради таквата одлука.Како што ти кажаа и другите остави ги апчињата,излегувај почесто,што можеш помалку мисли на тоа.Ако имаш потреба зборувај и со стручно лице,така многу подобро ќе се чувствуваш.
     
    На encimenci и SimonaTino им се допаѓа ова.
  2. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    encimenci ЕВЕ ЕДНО ГОЛЕМО БРАВО И ОД МЕНЕ!!!!Секој е кројач на својата судбина кој како реши да биде така и ќе биде.
    Отпосле што и да направиш не бива затоа спречи на време,ти си херој да знаеш,верувај дека никого не повредуваш вака освен себе,а и тоа е минливо зошто знаеш што сакаш и што е добро за тебе што значи наскоро ќе си ја најдеш својата среќа и нема да жалиш за ништо.Ете и од мене имаш подршка :*
     
    На encimenci му/ѝ се допаѓа ова.
  3. encimenci

    encimenci Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2013
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    439
    Девојки( ми се чини и еден дечко)
    Неизмерно ви благодарам на подршката и на зборовите на охрабрување. Неможам да опишам колку ми значат...Дури и на мајка ми и кажувам--сите викаат дека сум храбра :D
    Деметрини непијам, се префрлив на Б6 и на бесцелни прошетки по градов...ем ќе ослабам, ем си купив новчаниче :lol:
    Станувам се посигурна дека сум донела правилна одлука во вистинско време...
    Подобро да поплачам некој месец/година-отколку цел живот да патам,за некој кој не ме сакал, или не ме сакал доволно...
    се опоравувам, многу полека...ама ќе му дадам време на времето...
    Фала ви, па да си пишуваме и за весели работи

    п.с. му викам на другар ми, леле бурми имам свадба откажувам, а он---ејјјј-да имаше венчаница-ке се маскираше у невеста за 1 април... :D
     
    На beatriz, Page, do-re-mi и 18 други им се допаѓа ова.
  4. aerodrom

    aerodrom Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    85
    Совеста ти кажува најдобро! Ако си храбра или ако мислиш дека си донела правилна одлука зошто пиеш апчиња, зошто бараш оправдување од другите? Зошто го напушташ ако го сакаш?
    Ако вака реагираш на правилни одлуки, како ли ке реагираш кога ке погрешиш?
     
  5. encimenci

    encimenci Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2013
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    439

    го напуштам затоа што сватив дека бракот со него нема да ми успее...има мн причини, ама ми требаше време да ги согледам...подобро сега отколку по две години да се вратам дома со детенце...
    апчиња пиев затоа што и покрај се, го сакам, и тешко ми беше, сеуште ми е...ама љубовта не била доволна, барем не во мојот случај...или не била доволно силна...
    знам дека одлуката ми е правилна...
    подобро да ми удри шамар вистината, отколку да ме бакне лагата...а шамарот боли.. ;)
    кога грешам...незнам...дозволено ни е да грешиме во животот, ама да се пазиме од животната грешка--таа која ќе не уништи.
     
    На DjinTonik, irena.1 и midnight.flower им се допаѓа ова.
  6. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Многу ми е мило кога ќе видам дека некој се познава многу убаво себе, и знае да расудува како што треба. Девојко браво, за жал живееме во општество каде само од љубов не се живее, ама ако си приметила некои работи кои за него нормални, а за тебе иритирачки, како и да е нема да излегло на добро па колку и да си давала компромис. Јас сум ти баш таква приказна, зошто велиш ќе биде поинаку ќе се смени се, ама не..

    Животот е пред тебе, почни со мали чекори, и трагај нон стоп, ќе застанеш негде пак.
     
    На The-Queen, encimenci, tessie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. midnight.flower

    midnight.flower Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.050
    Девојката само сакаше да си ја каже маката, не бараше оправдување. Апчиња пие(ла) бидејќи во нашево општество е навистина тешко да се донесе една ваква одлука, а и бидејќи го сака.
    А зошто го напушта кога го сака? За еден брак да биде успешен не е доволна само љубов (особено ако е еднострана), потребна е и взаемна почит, меѓусебно разбирање и поддршка, како и слични ставови за животот во иднина и за сите животни прашања со кои ќе се судрат. Ако го нема сето тоа - не вреди да се продолжи заедно.
    Боли, но ќе помине. Ќе најде некој достоен за неа, со кој ќе има освен љубов, се‘ она што погоре го спомнав.
     
    На okcenzi, Mermaid90, encimenci и 2 други им се допаѓа ова.
  8. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Кога срцето ти кажува дека не е тоа тоа што треба да биде си ја донесила најправилната одлука,чоек кој нема свој став не се цени самиот а камоли да го ценат другите тој е искомплексиран и исфрустрира човек,да можеби е добар но завидлив и несигурен во себе затоа и тој и неговите имаат сериозни нерешени проблеми,бидејќи за мене кровот на глава е сериозен проблем,свадбата е само неколку сат и толку но понатаму патот е многу долг добро е што убаво си размислила и си донесла правилна одлука не е доволно да си добар,човекот мора да го красат и други особини а завидлив човек не сао што си ја јаде себе душата му ја јади и на тие околу себесо таков човек не се живее да знаеш дека си донесила правилна одлука и тоа што сега ти е потешко е нормално,но сигурна сум дека и ти самата знаеш а и тојата свест дека тебе всушност те чека нешто мн подобро во животот и затоа и си го направила овај чекор а тој ако сакал да не стигне до ова требало да припази и да се контролира и да се поправи се разбира со завидливоста нема да изгради тој богатство напротив...
     
    На encimenci и ljubam им се допаѓа ова.
  9. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски

    Мила, јас сум меѓу најгласните на форумот за тоа дека љубовта е најважна...исто и меѓу најгласните дека љубовта не е доволна, особено не во брак. Не дека мислам материјално (не се согласувам со фразата „од љубов не се живее“, ако се има љубов се има и воља за да се создаде нешто за да се преиживее, мојот брак е жив пример за тоа), но мислам на емотивниот дел, почитта, разбирањето, познавањето и прифаќањето на мааните на другиот, односно создавање на еден зрел меѓусебен однос во кој и на двајцата им е пријатно во сопствената кожа. Ти си му ги согледала мааните и очигледно не си можела да ги прифатиш. И јас сакам во мажот да гледам потпора и заштита, а не да ми е најстарото дете.

    Верувај, тие маани и фактори кои те одбиваат од него, во секојдневниот живот и функционирање кои бракот ги налага би станале уште поголеми и понеподносливи. Многу девојки се залетале со размислување од типот на „неговата љубов кон мене ќе го смени“ и во најголем дел се излажале.

    Мило ми е што си престанала со терапијата, уште една паметна работа што си направила, покрај откажувањето на свадбата.
     
    На encimenci и ljubam им се допаѓа ова.
  10. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Енцименци подршка и од мене. :)
    Во право си, љубовта не е доволна...бракот не го држи само љубовта. :!:
    Да, битен фактор е за успешен брак, но не доволен.
    Си донела правилна одлука, подобро сега, отколку подоцна кога ќе дојдат и децата....тогаш би ти било уште потешко.
    Главата горе девојко, млада си, имаш ти уште мноооогу време и шанси за љубов.
    Во право си потполно, недозреано, завидливо, големо дете со семејни проблеми и без став не ти е потребно, во животот тој би ти бил уште поголем терет отколку подршка и добар животен сопатник.
    Биди силна, ќе го надминеш ти ова. :hug:
     
    На encimenci, tessie и ljubam им се допаѓа ова.
  11. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    И од мене имаш подршка ЕНЦИМЕНЦИ ;) правилно си постапила ,подобро на време да се спречи нешто што знаеш дека нема да успее ,затоа што подоцна со таков човек и семејство проблемите се дуплираат ,а нервозата и незадоволството најмногу ке го чувствуваат тие што се најмалку виновни - децата ,така да само напред ке си најдеш човек за кој ке бидеш сигурна дека остатокот од животот ке можеш заеднички да го поминеш :)
    кога ке се собереме со другарките често се повторува реченицата ах како на време не реагирав ,не спречив :( не кај сите ,ама кај повекето
     
    На SimonaTino и encimenci им се допаѓа ова.
  12. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    И на крај испаѓа во многу ситуации, што ќе ти мома, кога си ја имаш мама. Жално.
     
    На girl1985, encimenci, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
  13. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    encimenci Имаш подршка и од мене...ретко кој го може тоа што ти си го сторила,верувам дека добро си размислила и подобро е да не започнеш нешто за кое ке се покаеш,encimenci знам дека не ти е воопшто лесно ,но сигурно оваа одлука што си ја донела е вистинската...Искрено ти посакувам многу срека :*
     
    На encimenci му/ѝ се допаѓа ова.
  14. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    :clap: Навреме си го решила проблемот!
     
  15. Angel4eeee

    Angel4eeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    Ako go sakas vistinski togas ne treba nisto da ti bide precka ama ako e nesiguren napravi go siguren .... potrebna e podrska golema :) ja imas i od mene sledniot pat ke bide ona pravo ke vidis :hai:
     
  16. aerodrom

    aerodrom Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    85
    Бог е Љубов. Зашто Бог толку го засака човекот што го прати својот единороден син Исус Христос, та секој кој ќе поверува во него да не загине но да има живот вечен! Вистинската љубов доаѓа од Бога. Љубовта е најважен, потребен и доволен услов за успешна врска или брак! Зар има нешто поважно или поголемо од љубовта? Ако ја имаш вистинската љубов не ти треба ништо друго? Ако сметате дека некој сакате „ама“ треба и нешто друго, значи вашата љубов не е вистинска туку лажна, лицемерна или телесна. Проблемот е во немањето или непознавањето на вистинската Љубов. Да имаш вистинска љубов значи :
    - да имаш големо трпение
    - да бидеш љубезен
    - да не си завидлив
    - да не се фалиш
    - да не се вообразуваш
    - да не бидеш груб
    - да не си себичен
    - да не си избувлив
    - да не памтиш зло
    - да не се радуваш на неправда
    - да се радуваш на вистината
    - да имаш разбирање за другите
    - секогаш да веруваш
    - секогаш да се надеваш
    - се да поднесуваш
    Се ке престане само вистинската Љубов е вечна!

    п.с. Ова е вистината, и ако не се радувате кога го читате ова значи вашата љубов не е вистинска.
     
    На hermosa и kikav им се допаѓа ова.
  17. 17mart

    17mart Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    398
    Јас би кажала само дека и да е вистинска љубовта--но ако е еднострана ништо ннеможе да оди панатаму!!!
     
  18. Goldeneye

    Goldeneye Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    29
    Дефинитивно си ја донела правилната одлука...

    За љубов се потребни двајца, а ти добро си сфатила дека во овој случај било еднострано... затоа што да не било, не би дошло до ова.

    Ќе најдеш некој (со маани сепак, никој не е совршен) што ТЕБЕ ќе ти е совршен без разлика на се. ЗА кој ќе осеќаш БЕЗУСЛОВНА љубов.

    Само малку трпение, секој ја наоѓа својата сродна душа, порано или подоцна ;)
     
  19. Stefaani

    Stefaani Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    285
    ова како јас да го пишував. буквално... дефинитивно му враќам прстен. кога ќе го врати во златара можи ќе му дадат повисока цена не е ич носен :lol: не слушав никој кога викаат не е тој за тебе јас како слепиот за стапот
     
    На mood му/ѝ се допаѓа ова.
  20. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Stefaani ти си што пишуваше во другата тема дали да се мажам така? Оооо срцка јас па мислев ја средивте некако работава, а тоа обратно било. Ајде како си чувствуваш така да постапиш. Еден е животов, не треба импровизации.Види ако има место договорете се како возрасни, ако не главата горе.