1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скинати лигаменти на колено

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од pacient, 4 август 2012.

 1. pacient

  pacient Активен член

  Се зачлени на:
  4 август 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Sakam so Vas da go spodelam moeto iskustvo so operacija - ligamentoplastika na preden vkrsten ligament vo Sistina kaj Dr. Nastov. Ligamentot go skinav na skijanje na 01.03.2012 godina i vo bolnicata vo Bitola mi stavija gips. So snimkata= magnetnata rezonanca otidov vo Sistina kaj Dr. Nastov. Me operira na 16.03.2012 god. , i potoa nogata mi ja mobiliziraa vo ortoza. Ne smeev da ja pravam i vitkam 3 nedeli a narednite 3 nedeli ne smeev da odam na fizikalna terapija - toa e spored protokolot za rehabilitacija kaj Dr. Nastov. Otogas pa do sega , 5 meseci posle operacija , kolenoto mi e seuste ukoceno, krivam , nemozam da ja isravam nogata , mi nedostigaat 15-20 stepeni za potpolna ekstenzija i ja vitkam okolu 100 stepeni , namesto 145.Sum zakazana na vtora operacija- cistenje na artrofibroza vo REMEDIKA. Artofibrozata e nastanata kako rezultat na protokolot na Dr. Nastov i sostojbata na kolenoto na denot koga e pravena operacija. Na toj den ne smeese da se operira dokolku kolenoto ima otok i bolka i organicuvanje vo dvizenjeto. operacijata e napravena bez da se ustanovi ova sotojba, odnosno gipsot e izvaden neposredno pred operacija.
  Nemojte ni slucajno da pomislite da bidete pacient na Dr. Nebojsa Nastov od Sistina , dokolku ne sakate da ostanete invalid.


  [mod-kirilica:apsvug2e][/mod-kirilica:apsvug2e]
   
 2. discofilman

  discofilman Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  102
  Еве ти од мене еден совет.Јави се кај фамозниот Туран најдобриот физиотерапевт во Македонија чии пациенти освен обичните граѓани му се министри од влада,бизнисмени и амбасадори и побарај совет за твојот проблем чисто информативно како една консултација.Човекот има студирано 8 години алтернативна медицина во Кина и е можеби единствениот кој има толкаво знаење во неговата професија.Кај него дневно има по 200 луѓе со разни проблеми и сето тоа во рок од 2 до 3 часа работа.
   
  На 100nogalka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bile.A

  Bile.A Активен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  se izvinuvam jas sum nova na forumov , no imam eden problem imam sinche koe na osum godini go pregazi kamion , operacijata beshe uspeshna megutoa i po bezbroj fizikalni terapii ima teskotii vo dvizenje na koleno , procitav pogore za famozniot turan nekoj fizioterapevt najdobar vo makedonija pa dokolku imate telefon od nego ili dokolku znaete kade se naoga ve molam da mi odgovoritee ,bi vi bila mnogu blagodarna :D
   
 4. Bile.A

  Bile.A Активен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Дали може да ми кажете нешто за Владимир селекович доколку знаете . Доктор од словенија .
   
 5. okce

  okce Активен член

  Се зачлени на:
  1 март 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво, јас нова на форумов :) , па кога ја видов темата, си викам да споделам едно мое искуство, пред7 месеци имав операција на коленото, односно лигементопластика, во државна болница кај Др. Златко Темелковски. После првата операција помина 2 месеци и добив фиброза и бев на чистење, па после на физикална терапија, сега одам во теретана, и знаци се на се има поминато многу време и јас се уште немам целосна флексија и екстензија, во што може да е проблемот ??? Дли некој може да ми каже некој совет :)
   
 6. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.709
  Допаѓања:
  29.873
  Prasanje za PACIENT
  Dali vi se sredi situacijata so kolenoto?..Jas isto po napravena operacija mi falat nekoi 10 stepeni ekstenzija,drugata noga mi hiperekstendira,megjutoa ne sum napravila vtora operacija
  Pozdrav
   
 7. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.709
  Допаѓања:
  29.873
  Okce ,da ne se raboti povtorno kaj tebe za fibroza?Napravi li kontrolna snimka na magnet?Sto ti sovetuva ortopedot?
   
 8. okce

  okce Активен член

  Се зачлени на:
  1 март 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  mi veli demek vreme trebalo, i mnogu vezbi, jas momentalno odam na teretana i imam malo podobruvanje. I lekarot mi veli takov mi bil organizmot ni neznam :( mi e strav, a za magnetna imam zakazano za na 21 maj
   
 9. proud-girl

  proud-girl Активен член

  Се зачлени на:
  3 април 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Definitivno najteska povreda e povreda na kolenoto. Jas pravev operacija doktorot mi rece posle operacijata vrati se na trening a jas edinstveno sto mozev e da odam togas. Pomina nekoe vreme se vrativ i povtorno kolenoto mi pukna od togas imam problemi mi se ismestuva mi se uglavuvaa... strasno.... posle 2 km odenje pocnuvam da ja vlecam nogata, mi se javuva otok kaj meniskusot Sega treba da odam povtorno na snimanje da vidam sto mi e ama pak nemam nekoja nadez deka ke mi go opravat
   
 10. pisces7

  pisces7 Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2013
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  jas mnogu odamna ko svitkav kolenoto i istegnav tetiva psole mi se povtori pak i kolenoto mi se izmesti odtogas pa navaka nemozam da trcam ili vezbam vo teretana go osekjam slabo ,na promena na vreme me boli :( neznam dali ima care :(
   
 11. Cliona

  Cliona Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2012
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  180
  Девојки може да ми пратите пп со бројот на физиотерапевтот Туран? Итно е, фала.
   
 12. kiko1

  kiko1 Нов член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  mozi da mi kazite od kaj e turan i ako mozi broj da mi dajte itno mi treba
   
 13. vesnazlatanovska

  vesnazlatanovska Нов член

  Се зачлени на:
  26 април 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Imam spondiloza koja mi sozdava uzasni vrtoglavici.Kje Ve zamolam nekoj da mi go dade brojot ili adresata na dr.Turan.Vi blagodaram...
   
 14. Kiril.ristovski

  Kiril.ristovski Нов член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Значи вака:
  Се повредив на 16 август при судир колено со колено со противнички играч...тоа беше многу јак удар шо не се ни сеќавам најдобро како и шо беше....потоа ми отече коленото и си велев цело време ништо страшно само оток е...2 недели поминаа пак голем оток,почна да ме боли да не можам да го виткам коленото и да наткривнувам...отидов кај локални "местачи" тој фати ваму фати таму вели ништо страшно жила изместена но јас ја наместив :)) (нема шанси)...океј помина неколку дена пак не поминува...закажав на приватно во 8-ми септември за магнетна и ми ја закажаа одма следниот ден...ја напраив и овој шо ги гледа снимките вели имаш не целосно скинат лигамент....ок си викам...одам у бугарија со резултати и снимки таму ми велат скинат лигамент (преден вкрстен) и менискус....уффф ме фати паника и нервоза поради неточната дојагноза не знам кому да верувам...помина пак малце време и онака распрашувајки се слушнав за Др.Борислав Илиев од РЕ-медика...идам кај него прво ми прави преглед па после го гледа цд...уште кога го фати коленото ми кажа брате скинат преден вкрстен лигамент....менискуси ок....
  Ако сакаш операција јави ми се да закажеме шо порано тоа подобро... Бидејки нее добро да се чека ова....
  И ја онака де таму да правам де на државно де фаќај врски да не чекам 4 -5 месеци....недела беше се одлучив ми се јавив на Боро Илиев и ми закажа одма за следниот ден 22 септември...операцијата ми траеше 1:02h (саат и две минути)...се успешно се ок ПРЕЗАДОВОЛЕН ОД ДР.БОРО ИЛИЕВ И НЕГОВИОТ ОДЛИЧЕН ТИМ ОД ЕКСПЕРТИ НА ДОКТОРИ,почнувајки од анестезолог до физиотерапевт....Секоја чест за луѓето....и така до денес еве веќе месец дена од операцијата одам веќе трета недела на физикална (магнет,струја,ултра звук и вежби)...виткањето на коленото веќе е 115степени и ми недостасуваат уште 15 за да достигнам до 130 како шо ми рекоа на физикалната....презадоволен најмногу од главниот доктор СПЕЦИЈАЛИСТОТ и хирург за лигаменти Др.Борислав Илиев....врвните спортисти како наумче мојсоски се дел од неговите добри дела....
   
  На svetlana977 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  3.081
  Дали во можеле да ми кажете отрилика колку ве чинеше?
   
  На elenkata20 и vvv123456789 им се допаѓа ова.