1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скопје во 2014-2015 год

Дискусија во 'Политика и настани' започната од jasmin, 4 февруари 2010.

?

Го поддржувате ли проектот Скопје 2014?

  1. Да

    252 глас(а)
    38,4%
  2. Не

    405 глас(а)
    61,6%
  1. jasmin

    jasmin Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    35
    Иритирана од она што го видов морам да направам тема, затоа што претпоставувам и вие имате што да кажете.

    Кога почнав да го гледам видеото мислев дека е голем мајтап, ама како што продолжуваше сфатив дека луѓето се сериозни и дека навистина имаат намера ова да почнат да го прават... ;(

    [youtube]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/F6xrYguH68M&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/F6xrYguH68M&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/youtube]

    Запрепастена сум од тоа што го видов, луѓево се занесени дека се божем на чело на некаква империја (ја слушнавте ли музиката во позадина?) и лечат некакви комплекси. Ужасно ми пречи и што за целиот тој ЦИРКУС се трошат државни пари што можат да се искористат на мнооооогу поразумен начин.

    Срам ми е што живеам овде. :oops:
     
    На DeDee му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.207
    :lol: :lol: :lol:

    Дај да си го сликнам градов сеа, зошо глеам ќе му сменат личен опис :lol:
    Боже, не ми се верува, 100 пати го гледав и го пратив линков на сите што ги знам.
     
  3. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70
    Имзешани градови измешани правци... КИЧ ужасно... немам коментар... аптеките одат под стечај неврапотени бараат апри по улица а овие прават цртан филм на плоштадот срамота.. и греота!!! Секогаш касниме... ова во ЕВРОПА се градело со векови луѓе .. неможе за 3 години да изградиш нешто тоа е старо не гледајте назад одите напред... плус знам дека ќе има војна ! тотално дискриминирање на другите нации... жално!!!!!!

    ќ има скулптури но луѓе ќе нема!

    EDIT: Заборавив да прашам кај им е пирамидата? :)
     
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.207
    Пирамида?!?!? сериозно?!?!?!
    Може ќе биде после 2014 :D
     
  5. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70
    Па бидејќи од сите народи украле... има нешто од будимпешта нештоп од прага... владата ми личи на Таџ махал... па можеби ... ќе дочекаме и пирамида хахахахахах леле за греота... срам ми е што сум македонка :worried:
     
    На stewart му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    со еден збор МИЗЕРИЈА !!
     
  7. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70
    Фашистичка архитектура. ! :)
     
  8. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    A ovaa sklupturata na lav sto planiraat kaj bitpazar da ja stavam za sto mu e? za da mu pokazat na narodot da zapameti koj gi upropasti? Kako ne im e sram namesto da go udomat narodot da gi podignat siromasnite tie ke pravele grad so tugi idei pa do taa portata makedonija sto ne ja stavat i ajfelovata kula taman tua pod cicko stoilko i nego ce go napravime muzej luvr. Sramota :x :x
     
  9. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    :lol: :lol: :lol: Се изнасмеав
    Цело време скулптура на овој, скулптура на овој и на крај СКУЛПТУРА НА ЛАВ :lol: :lol:
    А кога веќе се решиле се да преправаат, бар и некој факултет нека преправат, крововите на глава ќе им се рушат.
     
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.501
    Пол:
    Женски
    Којзнае дали додека се изгради ова народот нема да изумре од глад? Па кој ќе им се восхитува на толку скулптури? Оф леле, па не се свесни дека се уште има луѓе што живеат без струја и без вода како во камено време. Срамота!
     
    На Stoimenovska, NoellePage и Beauchamp им се допаѓа ова.
  11. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70
    Додека има офци ќе има и волна...
     
  12. lizardqueen

    lizardqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    11
    Македонската порта, ве молам. Кичерај на тонови. Срам да ти е да речеш дека си од Македонија. При толку креативни луѓе, ќе се сведеме на копија на делчиња од цел свет и од цели милениуми. И нема да ни фали само уште пирамида, ами Сфингата? А Таџ Махал? А Обеликсот? А кулите близначки? До душа, да не ги обвинувам луѓево. Па ова беше само ЦЕНТАР! Еј! А Скопје не е мало. Има и место и време. Сите ние што немаме работа оти парите не се инвестираат, ами се трошат, треба да си направиме CV и да го испратиме во Влада. Кој знае може во нас се кријат идните МОНТАЖЕРИ И МОНТАЖЕРКИ НА СПОМЕНИЦИ. Каква титула! А за работата ќе добеме благодарница потпишана лично од премиерот на Македонија. Да си ја врамиме и да се сликаме!
     
  13. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Па ќе си градат кога си имаат пари :lol: Казна за плукање, за пушење, за авторски права за... „драпај се кај што не те чеша“ :lol: :lol: Ќе си го наполнат буџетот па ќе си купуваат играчки за да си ги редат во Ск. А да ги поправат улиците на пример за луѓето да не си ги кршат колите не може. ц ц ц ц ц
     
  14. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Имаат ли вкус бе луѓево? Лелееее кичерај невиден! Па биле ли овие што го смислиле тоа да видат како е по другиве градови во Европа од каде што краделе стилови.Не ми се верува.Жално е ова! :worried:ilent:
     
  15. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Искрено толку измешани чувства не ми се јавиле никогаш....додека го гледав клипов...се смеев и плачев...ама буквално...цело време со подотворена уста и само си викам...леле не ми се верува....се смеам а солзи ми течат....страшно...многу ме погоди ова...како лично го доживеав, а па и лично е додуша....шо ми требаше па и мене да шетам сега, Прага, Будимпешта...еве за 4 години све ќе си имам тука...до гз шо би се рекло.....добро бе шо им е на овие...како ќе ги гледаме луѓето во очи....ги испокрадовме ееееј.....триумфалната капија од Париз...апла...слеп да си па да не видиш...парламентот во Виена-апла....театарот од Будимпешта....лавовите од мостот во Будимпешта...да не заборават слеп да го направат само....споменик на јустинијан први.................алооооооооооооооооооооооооо............................има некооооој?????????????????шо ќе им кажеме на луѓето кога ќе побараат да го видат Скопје.....идиоти...барокот изумрел пред 3 века...ова е болно....јас сфаќам дека Грујо сака да остави белег....ама ова е прмногу бе.....не гори со вжештена маша...ај на едно место ама....ваков кичест микс нити бил нити ќе биде....ќе бидеме за потсмев....а народот нема леб да јаде....ама затоа цајканите една смена под 1000 евра цајкан несмее да ја заврши...му кинат 20%...они се сликаат...ќе градат...народот страдничок ќе плаќа и што треба и што не треба...ама он ќе се слика...замислете до секоја скулптура по еднаш....тууууууууууу....10 албуми ќе наполни човеков.....и ќе ги остави...на нас ...на Македонија.....море марш од кај што дојде...пред куќа да си правиш циркус...не да ни го масакрираш грдаов....Не е Будимпешта, не е Прага, Не е Виена, не е Париз....туку си е Скопје....наше...од дамнина...такво е...таква е нашата историја....и си го сакаме...и странците го сакаат....за градбите ќе прошетаме , ќе ги видиме...ако не можеме да отидеме барем на телевизија ќе ги видиме...а нашето Скпје си го сакаме вакво....а можеби ако ги намали казните и зголеми платите немора да ни ги носи скулптурите и градбите тука....ќе одиме и ќе ги видиме......DA PREZEME NESTO LUGE...DOLZNI SME MU NA SKOPJE
     
  16. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Катасторфа,па и во каков стил,барок бе,свашта,не да не одговара,врска нема,ама ај.Тоа е така отсекогаш,тој што доаѓа си поставува свои правила,па друг после него,трето ке постави итн.Можеа само Александар да го стават и нишо друго,како за инает на Грците,колку да пукнат од мака,викајки цело време дека Александар е нивни,утре сабајле,само штета за грците што незнаат дека се од Египет,ама тоа е веќе друга тема.
     
  17. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Глупости живи склуптуриве,џамија,црква глупаво од секаков аспект. Не знам само на кој недораснат во мозокот може да му се свиѓа вакво нешто :?: :!: :?: :evil:
     
  18. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.207
    Сакам канали како во Венеција!!! Сакам со кајче да идам на работа. Еколошки е (ако го веслаш - пента не може, кој има пента - казна! После ни фитнес ни ништо не треба, веслај и ќе бидеш топ! Сеа ќе им пишам предлог, ај ова до 2014 више средена работа, ама па и после тоа треба нешто да се прави...
     
    На Anthem и FridaKahlo им се допаѓа ова.
  19. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Мене најинтересно ми беше на емисијата со бумбарите... абе како може најпозитивен настан на денот да е ова ејјјј. Кој се јавува на таа емисија само платеници од ВМРО или некои слепи луѓе или без вкус. Само 10 црни бумбари па да видам не верувам. До кога ќе манипулираат со народот? Хм... :worried:ilent: :evil: :Down:
     
  20. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    И ја сакам канали да пуштат и по другите градови да ти кажам АРИЕЛ ептен ме бендиса идејава твоја. СЕа отвараме петиција и плус сакам и гробот на јулија и ромео да го сместат при нас :lol: :lol: