1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скопје во 2014-2015 год

Дискусија во 'Политика и настани' започната од jasmin, 4 февруари 2010.

?

Го поддржувате ли проектот Скопје 2014?

  1. Да

    252 глас(а)
    38,4%
  2. Не

    405 глас(а)
    61,6%
  1. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70
    ја сакам скулптури по автопатот накај кѕуманово по естетски ќее и повеќе со укус ќе ги гледам сите од ситоријата додека патувам :D:D:D
     
  2. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    madeinheaven,kuti ne spomnuvaj za piramidi,moze ne im teknalo za toa,ke procitaat na forumov pa posle i piramidi ke ni staat na plostad,da dokazeme deka sme postari,poanticki od drugite :D sega vaka vo 2014 ke si gi imame site pravci so ni falele vo umetnosta,i toa vo sam centar na edno mesto,zaso nie da bidime pokuso od drugite :D decata koga ke ucat po likovna kultura da mozat i so svoi oci da vidat ne samo na ucebnici i televizija. :lol: abe zivi komedii ke bide centarov luge,prava turlitava :) lugeto nemaat pari za struja i voda da platat,im isklucuvaat,drzavata nema nacin i pari da im pomogne,a za spomenici ima...moze mislat ke privlecat turisti so spomenicive pa eve priliv na pari :lol: mizi asan da ti baam..
     
  3. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    јас буквално се запрепастив. :o

    Леле луѓе па кој хаос ќе биде! дали тие навистина мислат дека за 3 години ќе се направи сето тоа?
    Гледав дебати поврзани за оваа тема.. леле нема смисла.. убав е мостот Око.. но сите тие коњи, скулптури, палати ко да сме грција, или пак париз или пак упм.
     
  4. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    ЕЕј замислете,по стиловиве што ги измешале сето ќе биди...Европа во мало.Имаме од Париз,од Рим,од сите градови на европа.Е ај сега,одиш во Скопје и исто како сегде да си бил ;) ЗА малку :lol: :lol: :lol: .КАТАСТРОФА.
     
    На FridaKahlo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Само се надевам дека Ајфелова нема да ја направат. Пошо сакам Париз да одам, да не испадне после за џабе пари трошам. :lol: :lol: :lol:
     
  6. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    незнам.. мене ми се допаѓа.. Барем ќе го имате Александар Македонски а не некој си џемо кој бил учка или балист на сред плоштад како што има иницијатива од Нова Демократија за гостиварскиот плоштад... јас би била пресреќна кога би го ставиле Александар на плоштад наместо некоја учка
     
    На vikica.s му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Од цел проект ми се допаѓа како ке изгледа филхармонија единствено тоа можеше да биди и подобро но не е лошо а што се однеусва до псомениците тоа е друга приказна и до некаде личен вкус јас не сакам споменици а скопје кога ќе се шетаме низ скопјево ќе се сопнуваме од мермери скулптури споменици и сл. УЖАС !! А и зошто па да има споменици само од Гоце Делчев, Никола Карев, ајде нека има и од Јане Сандански па Питу Гули сите се историски личности секој од нив заслужува почит, а кога веќе сме тргнале зошто да нема споменици од оние кои загинаа во војната од 2001 година или на пример од оние кои загинаа во мис 17 ??
     
  8. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70


    Aleksandar e vo red ama crkvata???? :worried:hock: :worried:hock: :worried:hock: :worried:hock: a mostot ???? a gejzerot od vardar a milionite spomenici shto chinat 36 milioni evra a so tie pari moze da s enarani narod? a toa?
     
  9. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    УЖАС...ЌE ГО УНИШТАТ СКОПЈЕ....измешани стилови, секакви статуи и објекти, нема да го разубават туку ќе стане грозен и смешен нашиот град :twisted: :twisted: :twisted: и оној малку слободен простор во центарот ќе го узурпираат, црква на плоштад - смешки....се знае како и каде треба да се градат верски објекти, ете од другата страна на вардар на само 1 километар има црква, и соборниот храм е блиску....тој што е верник не му е битно каде е објектот...вербата ја носиме во себе :) ......а за собранието немам коментар се на се ќе направат ЦИРКУЗ ОД СКОПЈЕ :!: статуите се сувишни да се коментираат.... :roll:
    луѓе ајде да се побуниме и да не им дозволиме да го уништат градов....а ако имаат пари за градење глупости нека ги употребат за други хуманитарни цели или нека ја подобрат инфраструктурата на градов, нека ги закрпат дупките на улициве.
    само погледнете ги сликите од групава...мене 15-та ми е фаворит :lol:
    http://www.facebook.com/group.php?gid=2 ... 967&ref=mf
     
  10. lizardqueen

    lizardqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    11
    Ова е најважно кога е Скопје во прашање.
     
  11. katence1111

    katence1111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Јас не сум против тоа да се гради во Скопје, но што се гради??? на кои места се гради??? Сето тоа е некако натрупано, ВЕЌЕ ВИДЕНО, незнам какви професионалци работат на овие проекти но стварно не се нормални. ...Оригинално е она што се појавува прв пат, во барокот тие објекти тогаш биле оригинални и вределе, а денеска вреди кога ќе се направи нешто ново интересно за народот, за да привлече туристим на пример наместо такви сите исти сувопарни бронзени скулптури нека направат некои нови интересни како на пример за Парис што е интересна Fontaine de Jean Tinguely et Niki de Saint-Phalle, или многу разни други скулптури фонтани и уникатни објекти во светските метрополи....
     
  12. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.403
    Мене ми стана сеедно да ви кажам право.

    Бев пред некој ден во Белград, и сфатив дека не е до зградте, до стиловите, туку до луѓето е. А луѓето да ги смениш не можеш, барем не преку ноќ. Колку се покултурни, пољубезни и попрофесионални, невидена работа. Да не зборам за средени и дотерани. За ништо не не' бива. Е за да се сменат луѓето треба да се поминат неколку генерации.

    Така да што ќе има во 2014 сеедно ми е. Ми пречи само што плоштдот ќе биде надвор од употреба многу време, а веќе еднаш беше коцката кога ја вадеа.
     
  13. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    apsolutno.vo belgrad ne mozes da sretnes devojka na ulica,nedoterana i nenasminakana,site kao da izlegle od saloni za razubavuvanje pred malku :D neznam,dali imaat poveke pari od nas,ili obrnuvaat poveke vnimanie :?:
     
  14. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.403
    Не, не е до пари. Таква им е културата. Нормално им е да се средуваат, тоа се очекува од нив. А и не треба многу пари, желбата е во прашање. Имам една пријателка што многу лошо стои финансиски, ама секогаш е топ средена. Трча на кеј секој ден и има идеална фигура, си купува ефтина гардероба, шие негде за ефтини пари... ама знае да искомбинира, и секогаш изгледа супер!

    Малце избегав од темава до душа, ама посилно беше од мене, шо да праам!
     
  15. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70


    Неамат пари луѓето затоа е така кај нас.
     
  16. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70
    predlog za novi spomenici : CIGANCHE KAKO DUVA LEPAK NA PLOSHTAD I SMRZNAT PUSHACH PRED KAFICH go citiram ova i vo potpolnost se soglasuvam so nego :)
     
    На Anthem му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.403
    :lol: супер е идејава!
     
  18. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Хахаха,канали,баш супер,и многу лесно ке биде за превоз :D
     
  19. inn

    inn Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    29
    Искрено на оваа тема јас мислам дека треба да се гради Скопје, бидејки толку години во градов ништо не е инвестирано освен скулптурите како шмизла, мачка, бикот, двете девојки и слично... Зашто да не живееме во град кој ќе може да се спореди со другите европски градови
    Иако да, во право сте дека луѓето немаат пари ни за јадење, но сигурно државата тие пари нема да ги даде за други цели како на пример на нас бедните граѓани
    Кога нема да ги дадат парите во попаметни работ нека градат барем ќе живееме во убав град без стари фасади и објекти
    И така е тоа кај нас во државава, прават нешто за да пред другите земји да бидеме држава на ниво, а за нашите економски образовни здравствени работи ќе си останат само за пред нас...
    Зарем нема да ви биде убаво кога ќе шетате на плоштад и да видите преубава фонтана, и црква, и мостот :)
    сепак ја подржувам оваа рабата
     
  20. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Па незнам дали сум или не сум за тоа .. Само незнам кој рече вчера на вести .. како ќе купуваш намештај а немаш покрив над глава ? стварно е така ова мислам .. И гледав како би биле наредени статуите на плоштад .. без врска поставени само колку да се рече еве ви статуи .. Зборев и со повозрасни луѓе .. викаат било добро ради културата и да имаат туристите што да видат .. ама прашањето е кои туристи .. дојде татко ми од странство пред некој ден .. и аеродромот празен .. што мислите има многу авиони што слетуваат овде ? Океј е све тоа што сакаат да изгледа убаво ама многу пренатрупано .. капии , лавови , цареви .. премногу е .. нека инвестираат во болници , училишта .. слушнав неможеле да пратат девојче да се лекува во друга земја зашо не дале 20.000 евра .. значи добро е ама потребни се пари и за други работи .. поздрав:)