1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скржави луѓе

Дискусија во 'Психологија' започната од smiley22, 11 април 2012.

  1. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    Здраво феминки....јас сум нова на форумов..... и ја отворив оваа тема,а ако има уште една ваква нека се избрише..
    Што мислите за скржавите луѓе??
    Дали мислите дека е добро да си скржав/а??
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    скржави луѓе

    не коментирам, од причина што незнаеш некој у каква моментна финансиска состојба се наоѓа.Но само едно си велам, колку дава,толку господ ќе му врати , и нему и истото важи и за мене.
     
    На smiley22 и srcekrsacka им се допаѓа ова.
  3. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    скржави луѓе

    не ме свати баш точно.....сакам да кажам на пример има луѓе кои се многу богати а се многу скржави,а има и посиромашни но сепак ако имаат нешто ке дадат......ме свакаш??
    а ова е сосема точно колку дава,толку господ ќе му врати... :)
     
  4. ivinakit

    ivinakit Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    скржави луѓе

    скржавите затоа и имаат се, бидејки не даваат на други :D незнам дали во општа смисла мислиш скржави или во посебни ситуации.
    има и луѓе кои злоупотребуваат туѓа добрина па бараат пари без срам, не планирајки да ги вратат. знам многу богати луѓе кои нема да дадат пари на заем на некој доколку знаат што мустра е истиот, па излегуваат дека се скржави, но ако излезе некоја хуманитарна акција или видат дека на луѓето стварно им треба помош без да им бараат сами пружаат и помагаат.
    е сега скржавите кои и на сопственото дете не би му дале доколку им побара, за таквите само ке кажам господ гледа, се што правиш исто ти се враќа
     
    На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    скржави луѓе

    не сите ама повекето богати луѓе се скржави :)
     
  6. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    скржави луѓе

    Тоа е до карактерот на човекот. Оној кој има а е скржав едноставно е таков и е роб на парите, а оној кој нема може од ништо да направи нешто и да го подели со некој (да не биде скржав).
    Даваш значи имаш не е баш некое си правило ама рака што дава не пресушува.
    Јас само неможам да ги сватам оние кои се скржави за своја душа (ќе умре бре за едно чоколадо ама нема да си купи, на пр.).
     
    На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    Во право си
    Кој е скржав скржав е,а јас познавам многу такви луѓе ама неможам да сватам како може некој да е скражав а да има многу..... па дури има и луѓе кои што цинично ти се смеат во лице и нема шанси ни малку да ти помогнат....
     
    На slada му/ѝ се допаѓа ова.
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Баш таквите се робови на парите и на нив гледаат како капка живот а на жалост не умеат да го живеат животот и да уживаат во него.
    Тие што цинично ти се смеат во фаца и не сакаат да помогнат е нивен хуман гест кој никогаш нема да проработи. Најчесто се сами и осамени таквите без вистински пријатели
     
    На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350

    Така е најчесто се сами осамени......но што да правиме кога на светов има секакви луѓе :^)
     
  10. AnimeHQ

    AnimeHQ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    246
    Мислам дека не си ја дефинирала убаво темата, ама ајде, да кажам од мој аспект како гледам на работава.

    Кога ке ни рече некој „ајде бе, тој скржав, циција не виден“ - оваа реченица веднаш не асоцира на финанскиот дел, на “не трошење пари“. Искрено кога ја прочитав темата и јас веднаш помислив дека некој твој близок пријател/роднина има змииче во новчаникот. :lol:

    Скржавоста како карактеристика не се изразува само со „не трошење пари“ туку и во не искажување емоции, не подарување љубов , непокажување на чуства, скржавите луѓе се скржави во Се!.

    Искрено ги одбегнувам таквите луѓе, премногу ми се смешни, непријатни ми се за дружење.

    Животот е само еден, нема репризирање. А дефинитивно тие пари што залудно ги "трупаат" ќе ги потроши некој друг на најлесен и најнепрактичен начин. Кога ке умрат нема во гроб да им ги стават парите. :!:
     
    На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    и јас ги одбегнувам,ама воопшто не ми се смешни,а и мене ми се непријатни за дружење :)
    добро,не сум објаснила убаво,но гледам дека свакате што сакам да кажам :)
     
  12. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Ме нервираат овие луѓе кои купуваат, а не продаваат.

    Сакаат само ти да ги частиш, ти да им подариш, ти да им кажиш некој трач и слично, ама самите се прескржави кон сите животни полиња. :^)

    Е, не можа така, научени само земај, земај, а не давај! :fubar:

    И тоа, оние кои имаат се најчесто скржави. Повеќе ќе добиеш од некој посиромав. :!:
     
    На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.389
    Потполно се согласувам со ова. Побогатите не се научени да го делат она што го имаат, туку се научени да добиваат се што сакаат. Ама пак затоа најчесто се осамени, затоа што воопшто не се дружељубиви :)
     
    На girl.23 и smiley22 им се допаѓа ова.
  14. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Скржави луѓе има насекаде. Јас скржавите уште ги нарекувам и себични :!: Не сакаат ништо да дадат, да поделат, да помогнат. Гледаат само за себе и страв им е нешто случајно да не изгубат (да не немаат), а уствари највеќе имаат и затоа не даваат. Повеќе ќе добиеш од тој што нема, некако ќе се снајде, отколку од тој што има. Тој што има најчесто е скржав. Не е убаво да бидеш скржав, затоа што тие што се скржави најчесто немаат никој покрај себе и никој не ги подржува затоа што гајле им е само за себе. И да, тие што се скржави не покажуваат љубов и пријателство. Затоа, јас не сакам да бидам дел од нив, сакам да им помагам на другите. Сметам дека неможам да опстанам сама, без никого. :)
     
    На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Не знам дали сум скржава или едноставно си ја ценам заработената пара...Или сум многу економична, штедлива :?: Сакам да мислам дека сум се само првото не, ама...Немам пари за расфрлање, немам нерви за постојани туѓи проблеми, сакам да помогнам но не сакам кога некој ќе ми се закачи на врат, сакам да дадам и да израдувам драги луѓе но не сакам постојано да го очекуваат тоа од мене...
    Имам граници колку давам и подарувам без разлика дали се работи за пари или внимание...
     
    На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    и јас се согласувам со ова......ама денеска се повеке такви ги има
     
  17. smiley-94

    smiley-94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    321
    и јас потполно се слогласувам.Од мајка ми едни роднини кои викаа дека немаат место каде да ги чуваат чантите и чевлите зашто ги имале премногу за полуматура ми донесоа еден новчаник од 80 денари од кинескине продавици и тоа во кесиче во кое собира комотно две кутии од чевли , а мајка ми кога требаше да се оди кај нив носеше незнам си какви колекции.Да немаа луѓево да ги разбереш и да дојдат без поклон би ми било драго...ама да спијат на пари а пред то ти си се очести кај нив... :|
     
    На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    нека бидат такви,ама господ ке им врати и на крај они ке немаат и ке бараат,ама касно ке биде зашто никој нема да им даде....така господ им врака на скржавите кои ште се и себични,а јас познавам многу такви кои што ми се многу блиски......да не ми беа толку блиски роднини ке ги откачев.......
     
  19. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    Ги има, јас се согласувам,попрво од сиромав ќе добиеш отколку од богат.Ама тоа е затоа што и на сиромавиот му требало,знае како е.Осетил на кожа.А тие што почуствувале најдобро знаат и можат да го разберат човекот во таква ситуација.Јас имам еден другар,мајка му е директорка,татко му незнам што,имаат ресторан,а он граде дрва :o .Му викам ,па твоите имаат пари нека ти купат и он вика да бе сите крадат,знаеш ти колку е кубик дрва? :o :o
    Ама кој дава,ќе има,така рекле.
     
  20. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.637
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    повекето богати луѓе се скржави