1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скржави луѓе

Дискусија во 'Психологија' започната од smiley22, 11 април 2012.

 1. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  350
  Здраво феминки....јас сум нова на форумов..... и ја отворив оваа тема,а ако има уште една ваква нека се избрише..
  Што мислите за скржавите луѓе??
  Дали мислите дека е добро да си скржав/а??
   
 2. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  скржави луѓе

  не коментирам, од причина што незнаеш некој у каква моментна финансиска состојба се наоѓа.Но само едно си велам, колку дава,толку господ ќе му врати , и нему и истото важи и за мене.
   
  На smiley22 и srcekrsacka им се допаѓа ова.
 3. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  350
  скржави луѓе

  не ме свати баш точно.....сакам да кажам на пример има луѓе кои се многу богати а се многу скржави,а има и посиромашни но сепак ако имаат нешто ке дадат......ме свакаш??
  а ова е сосема точно колку дава,толку господ ќе му врати... :)
   
 4. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  576
  Пол:
  Женски
  скржави луѓе

  скржавите затоа и имаат се, бидејки не даваат на други :D незнам дали во општа смисла мислиш скржави или во посебни ситуации.
  има и луѓе кои злоупотребуваат туѓа добрина па бараат пари без срам, не планирајки да ги вратат. знам многу богати луѓе кои нема да дадат пари на заем на некој доколку знаат што мустра е истиот, па излегуваат дека се скржави, но ако излезе некоја хуманитарна акција или видат дека на луѓето стварно им треба помош без да им бараат сами пружаат и помагаат.
  е сега скржавите кои и на сопственото дете не би му дале доколку им побара, за таквите само ке кажам господ гледа, се што правиш исто ти се враќа
   
  На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  350
  скржави луѓе

  не сите ама повекето богати луѓе се скржави :)
   
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  скржави луѓе

  Тоа е до карактерот на човекот. Оној кој има а е скржав едноставно е таков и е роб на парите, а оној кој нема може од ништо да направи нешто и да го подели со некој (да не биде скржав).
  Даваш значи имаш не е баш некое си правило ама рака што дава не пресушува.
  Јас само неможам да ги сватам оние кои се скржави за своја душа (ќе умре бре за едно чоколадо ама нема да си купи, на пр.).
   
  На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  350
  Во право си
  Кој е скржав скржав е,а јас познавам многу такви луѓе ама неможам да сватам како може некој да е скражав а да има многу..... па дури има и луѓе кои што цинично ти се смеат во лице и нема шанси ни малку да ти помогнат....
   
  На slada му/ѝ се допаѓа ова.
 8. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331

  Баш таквите се робови на парите и на нив гледаат како капка живот а на жалост не умеат да го живеат животот и да уживаат во него.
  Тие што цинично ти се смеат во фаца и не сакаат да помогнат е нивен хуман гест кој никогаш нема да проработи. Најчесто се сами и осамени таквите без вистински пријатели
   
  На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  350

  Така е најчесто се сами осамени......но што да правиме кога на светов има секакви луѓе :^)
   
 10. AnimeHQ

  AnimeHQ Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  246
  Мислам дека не си ја дефинирала убаво темата, ама ајде, да кажам од мој аспект како гледам на работава.

  Кога ке ни рече некој „ајде бе, тој скржав, циција не виден“ - оваа реченица веднаш не асоцира на финанскиот дел, на “не трошење пари“. Искрено кога ја прочитав темата и јас веднаш помислив дека некој твој близок пријател/роднина има змииче во новчаникот. :lol:

  Скржавоста како карактеристика не се изразува само со „не трошење пари“ туку и во не искажување емоции, не подарување љубов , непокажување на чуства, скржавите луѓе се скржави во Се!.

  Искрено ги одбегнувам таквите луѓе, премногу ми се смешни, непријатни ми се за дружење.

  Животот е само еден, нема репризирање. А дефинитивно тие пари што залудно ги "трупаат" ќе ги потроши некој друг на најлесен и најнепрактичен начин. Кога ке умрат нема во гроб да им ги стават парите. :!:
   
  На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  350
  и јас ги одбегнувам,ама воопшто не ми се смешни,а и мене ми се непријатни за дружење :)
  добро,не сум објаснила убаво,но гледам дека свакате што сакам да кажам :)
   
 12. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.798
  Ме нервираат овие луѓе кои купуваат, а не продаваат.

  Сакаат само ти да ги частиш, ти да им подариш, ти да им кажиш некој трач и слично, ама самите се прескржави кон сите животни полиња. :^)

  Е, не можа така, научени само земај, земај, а не давај! :fubar:

  И тоа, оние кои имаат се најчесто скржави. Повеќе ќе добиеш од некој посиромав. :!:
   
  На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Shpagetta

  Shpagetta Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2011
  Пораки:
  730
  Допаѓања:
  2.389
  Потполно се согласувам со ова. Побогатите не се научени да го делат она што го имаат, туку се научени да добиваат се што сакаат. Ама пак затоа најчесто се осамени, затоа што воопшто не се дружељубиви :)
   
  На girl.23 и smiley22 им се допаѓа ова.
 14. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  135
  Скржави луѓе има насекаде. Јас скржавите уште ги нарекувам и себични :!: Не сакаат ништо да дадат, да поделат, да помогнат. Гледаат само за себе и страв им е нешто случајно да не изгубат (да не немаат), а уствари највеќе имаат и затоа не даваат. Повеќе ќе добиеш од тој што нема, некако ќе се снајде, отколку од тој што има. Тој што има најчесто е скржав. Не е убаво да бидеш скржав, затоа што тие што се скржави најчесто немаат никој покрај себе и никој не ги подржува затоа што гајле им е само за себе. И да, тие што се скржави не покажуваат љубов и пријателство. Затоа, јас не сакам да бидам дел од нив, сакам да им помагам на другите. Сметам дека неможам да опстанам сама, без никого. :)
   
  На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.096
  Не знам дали сум скржава или едноставно си ја ценам заработената пара...Или сум многу економична, штедлива :?: Сакам да мислам дека сум се само првото не, ама...Немам пари за расфрлање, немам нерви за постојани туѓи проблеми, сакам да помогнам но не сакам кога некој ќе ми се закачи на врат, сакам да дадам и да израдувам драги луѓе но не сакам постојано да го очекуваат тоа од мене...
  Имам граници колку давам и подарувам без разлика дали се работи за пари или внимание...
   
  На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  350
  и јас се согласувам со ова......ама денеска се повеке такви ги има
   
 17. smiley-94

  smiley-94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  321
  и јас потполно се слогласувам.Од мајка ми едни роднини кои викаа дека немаат место каде да ги чуваат чантите и чевлите зашто ги имале премногу за полуматура ми донесоа еден новчаник од 80 денари од кинескине продавици и тоа во кесиче во кое собира комотно две кутии од чевли , а мајка ми кога требаше да се оди кај нив носеше незнам си какви колекции.Да немаа луѓево да ги разбереш и да дојдат без поклон би ми било драго...ама да спијат на пари а пред то ти си се очести кај нив... :|
   
  На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  350
  нека бидат такви,ама господ ке им врати и на крај они ке немаат и ке бараат,ама касно ке биде зашто никој нема да им даде....така господ им врака на скржавите кои ште се и себични,а јас познавам многу такви кои што ми се многу блиски......да не ми беа толку блиски роднини ке ги откачев.......
   
 19. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  163
  Ги има, јас се согласувам,попрво од сиромав ќе добиеш отколку од богат.Ама тоа е затоа што и на сиромавиот му требало,знае како е.Осетил на кожа.А тие што почуствувале најдобро знаат и можат да го разберат човекот во таква ситуација.Јас имам еден другар,мајка му е директорка,татко му незнам што,имаат ресторан,а он граде дрва :o .Му викам ,па твоите имаат пари нека ти купат и он вика да бе сите крадат,знаеш ти колку е кубик дрва? :o :o
  Ама кој дава,ќе има,така рекле.
   
 20. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.618
  Допаѓања:
  226
  Пол:
  Женски
  повекето богати луѓе се скржави