1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скржави луѓе

Дискусија во 'Психологија' започната од smiley22, 11 април 2012.

  1. daks

    daks Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2014
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    111
    незнам дали е скржавост, ама јас не сакам да трошам пари за безпотребни работи :) на пример имам другарка која троши пари колку само да ги потроши и ќе ги потроши за глупости зошто како што вика ЈА БЦКААТ во џеб :lol: :lol: :lol: јас многу испланирано ги трошам. општо за повеќе работи сум таква :) хахаха
     
  2. bambuca

    bambuca Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
  3. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.054
    Допаѓања:
    26.697
    [​IMG] дедо ми е невидено скржав човек :devil: .
     
  4. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.021
    Допаѓања:
    36.060
    Пол:
    Женски
    Скржавоста може да се прифати и како позитивна особина кога станува збор за разумно трошење на пари.
    Подобро плански да се троши,отколку да се купува непромислено и непотребни работи.
     
    На Dashing:), SummerGirl, hermosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Agatha

    Agatha Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    1.157
    Едно е да трошиш плански, а друго е да си скржав па дури и алчен да имаш ти се, а друг ништо. Од таквите пати светот
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Мρазам сκρжави луѓе, да останеш без нешто за да го дадеш на дρуг, ρетκо κој го пρави и јас не би го напρавила тоа, но не значи деκа сум сκρжава! Под сκρжавост подρазбиρам неκој κој κолκу и да има да ти даде и пρитоа ништо да не загуби, а не ти дава, или паκ од оκρугло па на ќоше ти го зема тоа што по пρавило ти пρипаѓа на тебе. Или човеκ κој се истуρа од паρи а се жали "немам немам без паρи сум" само за да мислиш деκа нема во случај да не му побаρаш неκој динаρ на заем. Е тоа веќе не е само сκρжавост туκу и себичност. Од дρуга стρана паκ и потρебно е да бидеш малκу сκρжав, таκа луѓето повеќе ќе те ценат и не сеκој ќе може да ти се κачува на глава и исκоρистува. Аκо пρемногу даваш фаκт е деκа нема со добρо да ти се вρати. Не сум песимист само κажувам што е пустата ρеалност...
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    550
    Пол:
    Женски
    Не мислам добро,лошо мислам,ги мразам таквите
     
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.479
    Допаѓања:
    78.283
    Пол:
    Женски
    Кога имам можност да подарам или позајмам нешто, не гледам причина да не го направам тоа. Но има луѓе кои иако имаат можност, немаат желба да излезат во пресрет на некој. Себичност, мислат дека нешто ќе изгубат со тоа. А има и таква врста луѓе кои помагаат на други но после мрморат зад грб. Човек кој вистински и со љубов дава од себе, задоволен е и кога нема да добие ,,фала''.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.707
    Допаѓања:
    35.056
    Пол:
    Женски
    Имам во фамилија луѓе кои имаат пари, ама скржави се. Кај и да одат, гледаат да поминат поевтино. Мислам на поводи - родендени, свадби, и сл. И ги потценуваат оние што немаат како нив.