1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скриени пораки во македонските народни песни

Дискусија во 'Насмевка' започната од Offspring, 30 јули 2011.

 1. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Сите знаеме дека во минатото луѓето патријархално ги воспитувале, но нашите народни песни сведочат и изобилуваат со куп перверзии :)
  Ајде да бараме скриени сексуални симболики во нашите народни песни :lol:

  Еве ќе почнам прва...


  Пилето ми пее
  рано на сабајле,
  рано на сабајле
  рано пред зори...

  http://www.youtube.com/watch?v=FVw8wWNMDgI

  :lol: :lol:

  Утре ќе дополнам да не типкам сега зашто сестра ми спие :wasntme:
   
  На biGirl, Espadrila, anabel-a и 2 други им се допаѓа ова.
 2. pufi-cufi

  pufi-cufi Популарен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2010
  Пораки:
  382
  Допаѓања:
  1.764
  На aaaaa, tamara08, Gargamel и 2 други им се допаѓа ова.
 3. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.484
  Пол:
  Женски
  Народните песни најубаво го покажуваат животот во минатото. Е сега и тогаш имало безобразни луѓе, спонзоруши, продадени души и слично.
  Мене Хит К*рвински стих ми е
  А бре воденичаре стар пријателе море мојта снага твоја нека биде сомели го житото

  Значи женава домаќина од прв ред. За да се смели житото на се е спремна.

  Има уште една песна не толку позната каде братучед и се ’’пушта ’’ на братучетка . Текстот не знам точно како е ама знам дека девојката го одбива викајки му Јас и ти сме од два браќа деца . ИНЦЕСТ невиден

  И од песната Назад назад Калино моме најјак е оној дел кога она му кажува дека ке му ја сотре жената - типична растурачка на бракови
  Има уште многу ама сега не ми текнува
   
  На Arthur, crazylady и JoxyTheFreak им се допаѓа ова.
 4. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  11.102
  Пол:
  Женски
  Најтипична песна од овој вид ми е Назад, назад Калино моме.
  Музиката ми се бендисува, ама Калина ти е типична растурикуќа во суштина :)
  Овие стихови на пример: Назад, назад Калино моме
  немој да одиш по мене,
  Кај нас си има убава жена
  и две мали дечиња.
  А Калина на тоа :) : Ќе се сторам јас црна чума
  и пак кај тебе ќе дојдам,
  жена ќе ти сотрам, дечиња ќе чувам,
  вечо твоја ќе бидам
  http://www.youtube.com/watch?v=Pg2mhunskgI

  Едит: сега видов и Кикирика пишала за песнава :)
   
  На tamara08 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Во песната „Брала мома капини“ има еден дел каде што падарот и вели - „Дигни моме фустанот да не газиш бостанот“ - демек, бостанот да не го гази, а тој за да ја види „поубаво“.
  А, пак, во песната „Мајко кој тропа на порти“, ќерката прашува кој тропа ( демек не знае) и мајка и и кажува дека е либето. Ќеркава запнала да го пушти внатре либето ама мајката и вели дека немале јадење да му дадат да вечера и немале место кај да го стават да спие, а ќеркава, упорна, запнува дека вечера ќе биле нејзините медни усни, а постела - нејзината рамна снага. И се сакало на ќеркава, што да прави и морала некако :lol: .
   
  На Arthur, biGirl, Espadrila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.303
  Пол:
  Женски
  Ова веќе не ми личи на скриена порака оваа веке отворено му вели "либе не си оди,дојди либе легни ме" :P


  Сите спијат а ние сме сами КОРИСТИ ДРАГИ ТИ МЕНЕ
  милувај бакнувај бескрајно
  волшебна е ноќ за љубење


  :rofl: :rofl: :rofl:
  http://www.youtube.com/watch?v=fMMoM3za ... re=related
   
  На Arthur, biGirl, sanjalica и 2 други им се допаѓа ова.
 7. xoxo.Martina

  xoxo.Martina Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  198
  ^ :D Баш и јас се сетив на оваа песна кога ја видов темата
   
 8. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  Ламбата ти беше завртена, со комшија зборуваше.
  Црно кафе, Цвето, го служеше, бело лице ти љубеше.
  :lol:
  http://www.youtube.com/watch?v=OiLJOImzO0I

  Прво на оваа ми текна.. повеќе во наредна прилика.. :D
   
  На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
 9. sanjalica

  sanjalica Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  571
  Не не, убедливо најЈАКА ми е “Качи се моме на коња’’ појди со мене, двајцата да се земиме, не можам без тебе...

  Секогаш мислам дека коњот не е баш “коњ’’ :lol: :lol:

  http://www.youtube.com/watch?v=98q39-YIzmY

  И “Дојди ми Лено на перниче бело’’! Врв!!

  http://www.youtube.com/watch?v=Pw3BDPppQZ8
   
  На Arthur, biggirlsdontcry, anabel-a и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. chocolate.chick

  chocolate.chick Популарен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  644
  Хахаха Темава ме потсети на песната на Маја Оџаклиевска. Тони Михајловски ја спомна во Опуштено.

  На, на, на, на, постела мека бела
  и на неа лиду ду ти и јас..
  Така нешто беше...

  Се изнасмеав.
   
  На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
 11. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.369
  Допаѓања:
  5.313
  јас би ја посочила бор садила мома Евгенија

  Дај ми, Боже, бор да ми порасне
  Да се качам на борови вејки. :lol: :lol: :lol:
   
  На Arthur и Espadrila им се допаѓа ова.
 12. Somnitelno-Lice

  Somnitelno-Lice Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  248
  На Arthur, Dadusicka, Primadonna и 5 други им се допаѓа ова.
 13. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.739
  Допаѓања:
  54.589
  Пол:
  Женски
  Овие две најјаки се: А бре воденичаре стар пријателе море мојта снага твоја нека биде сомели го житото и песната „Брала мома капини“ има еден дел каде што падарот и вели - „Дигни моме фустанот да не газиш бостанот“ хаххахаха :P :rofl:
   
  На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
 14. COollLady

  COollLady Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.337
  Не стој Доне, Донке, не гледај ме, од гледање Донке, фајде нема, дај дули-дули-дули дај дули-дули-дули фајде нема :geek:
   
  На Arthur и No Makeup им се допаѓа ова.
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.919
  Допаѓања:
  32.535
  Пол:
  Женски
  :rofl::rofl::rofl:

   
  На Natali.3, Arthur и biGirl им се допаѓа ова.
 16. Espadrila

  Espadrila Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 април 2013
  Пораки:
  1.143
  Допаѓања:
  20.736

  И оваа безобразна....демек Лихнида сака мирно езеро, ама па пред рибари сама жена оди весла....па демек да не веслале рибарите силно, бранови да не и правеле :D:D
   
  На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
 17. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Дојди ми Лено на перниче бело
  да ме грее топло тело..
  :$:$:$:$
   
  На Natali.3, Arthur, No Makeup и 2 други им се допаѓа ова.
 18. biGirl

  biGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.118
  Допаѓања:
  2.917
  Пол:
  Женски
  шеќер да ја раниш блага да ти биде
  гет ит ;)
   
  Последна измена: 11 август 2017
  На Natali.3, Arthur, No Makeup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Еј ти моме, мало моме,
  Блазе тебе на душата.
  Блазе тебе на душата,
  Што си спиеш при мајка ти,
  При мајка ти, при татко ти.
  Ами јаска, сам сиромав,
  Сам легнувам, сам станувам.
  Сам легнувам, сам станувам,
  На полноќ се разбудувам.
  На полноќ се разбудувам,
  Мало моме побарувам.


  Е што има да се буди среде ноќ и да ја бара ?!?:?:
   
  На Arthur, Elissa, Dadusicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  5.942
  Допаѓања:
  50.023
  Пол:
  Женски
  Да го земиш тој Ѓорѓија,
  Тој Ѓорѓија-офардата.
  Да го земиш тој Ѓорѓија,
  Тој Ѓорѓија, џанам-офардата.
  Тој ме знае, кај што седам,
  В одајчето варосано.
  Тој ме знае, кај што седам,
  В одајчето варосано.


  Ој, ти моме лудо ли си, леле,
  Што љубиш, што љубиш мојето братче?
  Сам ти се брати лаже, леле,
  По мојава, по мојава руса коса;
  По мојва, по мојва рамна снага.
   
  На Arthur, Elissa и biGirl им се допаѓа ова.