1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скршеници (фрактури)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Xepp, 27 октомври 2012.

  1. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Зараснувањето на коските зависи од возраста. Секако дека млекото т.е калциумот помага, но тоа не значи дека треба да претеруваш со него. Се е добро но кога се употребува со умереност, за да не дојде до хиперкалциемија, па да си закачиш други здравствени проблеми.
     
  2. AquaBlue

    AquaBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    571
    Не ни очекувам за еден ден да ми зарасне раната :D
    Битно калциумот го забрзува процесот на зараснување, па ќе си продолжам да пијам :D
    Шта се мора није лако :angel:
     
  3. zlatkovski

    zlatkovski Нов член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Imam 14 godini. Si ja skrsiv nogata dolu vo zglobot imam parce koska oddeleno prvo mi bese bo langeta nogata 1 mi ja trgnaa langetata i nogata mi bese mnogu otecena i pomodrena i mi stavija gips i eve tocno 1 mesec ja nosam na nogata mi bea oteceni i prstite no sega uste malku im fali da se vratat vo normala. Nogata koga mi bese vo langeta custvuvav golemi bolki, a otkako mi ja stavija gipsata nemav nikakvi bolki no pred 3 dena pocnav da custvuvam bolki vo delot kade e skrsena sto da pravam kazete mi????
     
  4. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    незнаев каде да го поставам прашањето..
    значи го удрив малиот прст на ногата преед 2 недели и уште ме боли и многу ми е отечен за разлика од другиот прст... незнам за што се работи веројатно е сркршеница.?
    неој совет треба ли да посетам доктор или не??
     
  5. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски

    Штом ти е поголем прстот т.е отечен најверојатно ти е скршен и ако премногу те боли. Не се работи за набиеница или изместување.

    Посети си доктор обавезно :)
     
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.837
    Пол:
    Женски
    И да не е скршеница, да одиш на доктор. Пред неколку години мајка ми несакајќи ме згази на едното стапало, и ми отече ногата, дури и хематом имав неколку дена. Матичната ми даде лекарства само за модрицата зошто си одев на ногата, не кривев, ама беше отечена и ме болеше. Сега второто прсте ми е малку изротирано и како задебелено во едно од зглопчињата на прстето. Само касно ми е да одам сега да го оправам. Си зарасна, немам некои посериозни последици, ама да си бев на лекар тогаш сега немаше да ми е крив тој прст. (на некои штикли сега таа нога ме стега зошто тој прст е подебел од истиот на другата нога)
    Мој совет, оди да го снимаш барем, да ти кажат дали има нешто или не.
     
  7. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Na majka mi pred edna godina i stavaa strafovi i plocka za skrsenica na skocn zglob. Sega treba da i gi vadat.
    Dali nekoj imal iskustvo so toa- vadenje na plocki,shtrafovi posle operacija na koski?
     
  8. MarceoM12!

    MarceoM12! Активен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Видете вака , раката ја скршив (отворена фрактура).
    [​IMG]
    (исто како на слика сами малку повеќе и подоле) на 16 јуни и досега поминати се 20 дена, на 14 дена ми се менуваше гипсо и направив графија преку гипсена имоболизација.
    И сега на резултатите го пишува ова:
    „На грагија на десен рачен зглоб со коските на подлактицата се пратат ф-ри во дистална третина на дијафизите на радиус и улнасо лесна дислокација во страна на фрак фрагменти на радиус“
    Значи не се видени од доктор чекам ваш одговор, бидеќи незнам шо значи.
     
  9. Lady V

    Lady V Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Дали може некој да ми каже како можам да дојдам во контакт со Д-р Тодор Ношпал..ортопед во приватната болница Свети Лазар?
     
  10. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Лелее се сеќавам кога си ја скршив раката, ја носев во гипс цели два месеци, уствари не беше скршена, пукната беше, па после уште цел месец во завој ми беше. Истргав маки тогаш, но барем докторот ми се погоди... :x
     
  11. Tw<3

    Tw<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Девојки раката ми е малку пукната кај зглобот и треба да носам гипс 3 недели. Дали има шанси да ја докршам и што да правам за болките? Исто така дали има шанси да зарасне погрешно?
     
  12. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Јас имам релативно слаби коски и како последица како мала на 5 ипол години при пад ја напукнав десната рака во зглобот , по што носев гипс околу 3 недели . На 8 ипол години , при пад од велосипед ја напукнав и коската на левата рака но помеѓу двата зглобови беше фрактурата ( помеѓу лактот и зглобот на дланката ) . Исто носев гипс 3 недели . Денес имам болки при промена на време , но не е страшно . Коските се нормално зараснати , но секако дека има последици од фрактурите .
     
  13. Fani80

    Fani80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    искуство со скршеница на клучна коска кај возрасен?
     
  14. monalizicka

    monalizicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2020
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Ме интересира искуства со скршеница на клучна коска кај бремена жена. Дали минува оперативно или може само со гипс? И колку трае опоравувањето.
     
  15. Economylover998

    Economylover998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Дали може да споделите искуство со др Тодор Ношпал ?
     
  16. moni.poni

    moni.poni Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    84
    Дали е нормално модреење на ногата при станување?? имам направено операција на скочен зглоб