1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скршени заби...

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од askme, 7 март 2010.

  1. askme

    askme Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    15
    na 16 godini skrsiv 4 predni gorni zaba. :!: KOSMAR :!: na dva mi se umrtveni zivcite i imam navlaka, na drugite dva samo se estetski koregirani so nesto kako lek za zab. togas stomatologot mi rece deka toa ne e trajno resenie posto vilicata mi se nema definitivno oformeno, kao- '' gledaj da gi socuvas barem do 18 ''. na pocetokot estetski izgledaa ok-ne se zabelezuvase nekoja ogromna razlika, ama zatoa pak, nozot mi e najdobar prijatel. nema preapuvanje jabolko, tvrdi kolacinja nikako...itn itn itn :? posle nekolku godini-pocna da se zabelezuva razlika....pocnaa da menuvaat boja ovie dva so mrtvi zivci. nemozam da opisam kolku mi se golem problem-zaboraviv da se smeeam opusteno da bidam iskrena. koga napolniv 18g se zapisav na fakultet i od togas do sega nikako da se pogodi dobra finansiska situacija da si gi sredam. :roll:

    imam prasanje-kade vo Skopje znaete so sigurnost deka ima dobar stomatolog za vgraduvanje implantanti??
    fala na odvenoto vreme
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Ова можеш да го решиш со поставување на порцелански мост, и тоа е сосема солидно решение :)
    Ако ти се скршени кецовите и двојките, мислам дека нема да има проблем да се среди со мост, само треба да најдеш добар стоматолог, т.е добар протетичар :)
    За импланти, не би ти ги препорачала, затоа што не знаеш како организмот ќе ти реагира на нив, сепак се вградуваат во коската и претставуваат страно тело, па организмот може да ги отфрли. Иако денес се прават од поквалитетни материјали, сепак тоа не е гаранција дека ќе биде успешно, а и не сум информирана дали кај нас има некој што успешно работи со импланти :)
     
  3. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Јас не би ти препорачала мост.Мајка ми има и да ти кажам после не толку долг период забите почнуваат да ја менуваат бојата,а во најлош случај може и да почнат да паѓаат :Down:
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски


    Зависи од мостот... ако е обичен, од акрилат, ништо чудно што ја менува бојата...
    ако е метал керамика е нешто подобро, а ако е керамика, т.е порцелан, е уште подобро, тој не ја менува бојата, ниту пак паѓа ако е добро прицврстен; додуша, недостаток е тоа што не се препорачува ако антагонисти му се природни заби (т.е ако забите во долната вилица се природни), меѓутоа, тоа е најмал проблем...
    Исто така, порцеланот има гаранција од 5-15 години, ама тоа зависи од стоматологот...
     
  5. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Ima mnogu dobro i ednostavno resenie za tvojot problem.Ke si odis na stomatolog i ke se sredi se so porcelanski most.Ehee deneska barem se e mozno za sreduvanje na zabite.Cenite se razlicni ama podobro da platis 4 zaba po 50 evra i da si teras dosta vreme nego da stavis za poeftino.Rasprasaj se koj stomatolozi rabotat dobro i odi resi se ne cekaj.Jas se imam napateno so zabi..ama koga resiv da sredam..eve so procelanski em ubavo izgleda em nemam problem nikakov.Denes i tie sto imaat dobri zabi namerno gi unistuvaat samo za da stavat porcelanski, se za poubava nasmevka. :)
     
  6. askme

    askme Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    15
    julie77 posto imas licno sikustvo, mozes da mi kazes kaj gi pravese??
    a prasanje plus- mene mi se skrseni dvata keca i dvete dvojki gore, ednata trojka mi e malku skrsena a drugata za cudo mi e uste mlecna. bev da ja slikam nema zab od ozdola. sto znaci ja bi trebala da menuvam 6 gorni zaba posto prvite zdravi mi se cetvorkite. mozno e na tolku zabi porcelanski most ?? i....sto so dolnite...oni se ok...ama nema da se razlikuvaat mnogu a? :roll:
     
  7. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    dusicke ic da nemas gajle..sega kako sto e naprednata stomatologijata se se moze :) ..jas gi pravev tuka vo mojot grad i imam da ti kazam dosta staveno ama sega sum kukla so zabite ;) sto mi rekoa ko glumica.. :lol: eee jas imav golem problem od pusti strav od zabar i so godini ete dojdov do tuka..imav i ja puknat kec ko mala go skrsiv...ama i zabite ne mi bea nekoi zdravi i izdrzlivi i so vreme veke morase da dojde do ova..nemaj gajle odi na zabar ke sredat se stavaat mostovi i dva tri zaba samo ako imas..ako stomatologot e dobar i ima odlicno iskustvo ke te sredi da bides ko glumica ;) :D ..mojot doktror e i hirurg taka da i kolku secenja imav na nepca i operacija itn..da ne ti opravam me sreduvase nekolku meseci poleka i posle koga gi staviv zabite po eden den normalno jadenje i zborenje znaci se naviknav odma i sega ko da si imam moi zabi :) odi sto poskoro sredi se i pisi :up:
     
  8. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    a i za razlikuvanje aman be dusicke..kakvi nijansi ima sega,pa i kako gi pravat sreduvaat tolku prirodno da ti izgledaat zabite,a i ti ke gledas i ke kazes dali ti se svigjaat ili ne kako sakas da bidat itn..nema da ti se razlikuvat toa ostavi na doktorot da sredi..bitno najdi dobar doktor
     
  9. majamaja

    majamaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    Ne mu ja misli mnogu ,Jas imav problem so prednite gore edinici i so dvojkite (umrtveni )pa posle dve godini mi stanaa sivi (normalno e da menuvaat boja zatoa sto se umrtveni ) IIII si go resiv problemot so toa sto staviv porcelanki gore KOMPLET Zabarkata mi stavi takva nijansa da ne se poznava dali mi se porcelanki ili ne identicna boja so dolnite Moj sovet najdi si dobar PROTETICAR i nemas gajle ima da se smees celo vreme Pozz.
     
  10. CarrieBradshaw93

    CarrieBradshaw93 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    6
    Имам 18години..Извадени ми се сите 6ки и сите 7ци..Ми предложуваат да ставам порцелански(ама не сум во добра финансиска состојба) или евентуално мост да ставам..Имате ли вие искуство со мост?Мајка ми носеше ама и сметаше..И да,дали би ми сметало при бакнување..

    *Треба да ставам мост/поцелански заби не заради естетика туку за да можам да јадам..
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Пред година дена, ми се скрши горна лева 7ца...падна пломбата и он почна парче по парче да паѓа.
    Арно ама еден дел остана во месото. И се си мислев ај и тој ќе падне зошто делумно се гледа.
    Еве година дена помина ич проблеми си немав со забот,ама од вчера ухххх. Несоница кочење на цела лева страна болки...ух душава ми плаче.
    Ама пусти страв од стоматолог (од лошо искуство)....сега неможам сила да соберам,иако моите ме убедуваат дека со анестезија ништо нема да е ;(
     
  12. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Snow не си ја мачи душата, оди да си го средиш забот и не му ја мисли, со анестезија ништо нема да чувствуваш - убаво ти викаат твоите... јас што се поминав со моиве заби, иако немам страв од стоматолог, ја благословувам анестезијата. Немој да трпиш болка, оди кај проверен стоматолог и ќе си се вратиш со насмевка :)
     
  13. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Сноу каде се лечиш? Многу зависи и од стоматологот јас имав многу страв се додека не го сретнав маж ми,тогаш ми беше дечко :) ме однесе со сила на забар и јас има тогаш проблем како тебе забот пола ми го спаси секако со колче да знаеш само каков цвикатор сум ја :!: колку се плашам :x цела фамилија сега одиме кај него,мана му е само што не е со плави картони и што не ни е у близина,да не испадне сега како реклама :) ако сакаш пиши ми во лп ќе ти дадам бр. инаку е полн со муштерии и закзаувањето му оди тешко малку работи и касно до 11 pm . Ние многу пати сме оделе при крај на работно време ради малава!
     
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^порано идев во Воена Болница и бев доста задоволна.
    Ама сега одам во Јане Сандански и толкусум разочара да тоа е чудо едно.
    ....уххх срам не срам ја му реков на татко ми и сестра ми кој сака нека дојде со мене,само да има некој - ја ќе умрам додека да ме завршат.
    Ете пример на ногата кога имав операција-си ја гледав операцијата,не ми е проблем. За крв,инекции-ма не бе за ништо немам проблем. Ама забар да не видам.

    Ухххххххх ајде ваљда ќе преживеам и ќе ви пишам.
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Бев денес на забар...и дефинитивно коренот е останат. Ќе мора да се средува, ама претходно ми дадоа антибијотици да спласне отокот и болката да се смири. + снимка на забот треба да направам.
    Па здравје после НГ да отидам некаде среда/четврток.
     
  16. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.774
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    А ти имаат пораснато 8ци? Мене ми ги извадија 6ките ама тогаш ми растеа 7ци и 8ци и го пополнија местото на 6ките. Така да, ако уште ти немаат пораснато 8ци посоветувај се со стоматолог за ова, а иначе ако е добро изработен мостот нема воопшто да ти смета и секако не би ти пречело воопшто за бакнување.
     
  17. little-girl

    little-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Имам 15 години и вчера ми се поткрши горната лева петка... ми беше малу зарасипана и страв ми беше да одам на стоматолог иисега ми се поткрши веднаш до шестката а таа ми е пломбирана ... не ме ни боли ни ништо... дали ке може даа ми го средат забов на стоматолог за да не се познава дека е скршен? (страв ми е од стоматолог.. па за да не одам до таму за џабе можеби знаете вие )
     
  18. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    шом за мене имаше лек ке има за сите
    денеска медицината прави чудо постојат разни колчиња , импланти , мостови , фасетки , ламинати , порцелани и сл
     
  19. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    AХ од тој страв и јас си дојдов да не речАМ на 0 со забите, пола скоро ги извадив ке ставам мостови, но засто скоро секое оденје и ваденје немам болка но мора да ми се слоши, се мислам ке се онесвестам? какво е вашето искуство ?
     
  20. hoex

    hoex Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    189
    Кажете ми дали кога растат осмици може многу да боли главата највеќе над увото?