Славење ден на независност на туѓа држава

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Capricorn96, 18 јануари 2018.

 1. Capricorn96

  Capricorn96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2014
  Пораки:
  242
  Допаѓања:
  406
  Пол:
  Женски
  Ме интересира вашето мислење околу славењето на ден на независност на Албанија, Косово, Турција, Србија небитно која држава, а притоа денот на независност на Македонија воопшто не се почитува. Во државава живеат Македонци, Албанци, Турци итн, но ова е Македонија нели, тука се слави Ден на независноста на Македонија,. Исто како што е глупаво во Албанија да се слави Ден на независност на Македонија така е глупаво и кај нас да се слави Ден на независност на Албанија или Косово. Знам колку луѓе се собираат за Денот на независноста на Косово на пример, каква галама се прави, какви паради со знамиња и музика, според мене не е во ред. Државата сами си ја газиме а другите ги издигнуваме, зошто?
   
 2. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.672
  Допаѓања:
  19.599
  Пол:
  Женски
  Ги почитувам сите.Ама кај нас се слави нашиот ден на ослободување.Они ако сакаат нека си слават по дома.А паради такви работи уште не сум видела до сега.
   
 3. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.108
  Пол:
  Женски
  Ден на независноста не, ама ете Бугарите ќе славеле Илинден тука :inlove: :D

  Единствено знам дека амбасадите си прославуваат, најпомпезно Американската амбасада го одбележува 4-ти Јули (што е нормално сите да знаат дека Империјата прославува свој празник), а нешто од типот како опишаното во воведот, се уште не сум посведочила, за среќа.
  Ама, затоа знам дека се чествуваат некои паднати „борци“ , кои всушност се бореле против локално население, како оние од ОНА, или пак, како кога српска делегација доаѓаше по повод годишнина од кумановската битка (а нели до Прохор Пчињски македонска делегација не смее да припари). Тоа не оправдувам, да зависи од мене не би било така.
  А, заборавив. Исто, во Македонија се одбележуваат денови на албанската азбука, знаме, кече и што ли уште не... Претерано.
   
  Последна измена: 7 февруари 2018
  На Rama и blonde_supergirl им се допаѓа ова.