1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Славење на верски празници за време на коронавирус

Дискусија во 'Коронавирус' започната од orevokrsacka, 15 април 2020.

  1. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    А ако кажам дека Господ ќе ме казни ако не бацам икона у црква? Ќе се смилува чичко полицај?
     
    На JollyGirl, Gosh, CameliaMiller и 14 други им се допаѓа ова.
  2. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Да ви беше стварно гајле и стварно да сакавте да придонесете на некој начин немаше да одите во црква.
    Толку.
    Се знае каде смееш да одиш - маркет, аптека и изолирана кратка прошетка без мешање со други.
     
    На Jana06, Someonespecial, JollyGirl и 12 други им се допаѓа ова.
  3. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    аха..и ќе ти каже на враќање од црква да свртиш од станица да те бакнат и они...:rofl:
     
    На JollyGirl, CameliaMiller, bicycle и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Па шо, порано луѓе гинеле за Бог бе, сеа за пар иљади евра и пар пендраци. Кој е прав верник ќе оди вечерва у Соборна!!!11
     
    На Gosh, CameliaMiller, tina2018 и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Кажи преку маска ќе ја бациш и ќе те пушти. Или од далеку, на растојание едно mwa ќе ѝ пратиш на иконата.
     
    На Someonespecial, CameliaMiller, tina2018 и 6 други им се допаѓа ова.
  6. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    мене не ми е толку мака што соборна нема да работи, туку што ќе ги нема тие со плескавиците на семафорот што се...:(
     
    На tina2018 и John Snow им се допаѓа ова.
  7. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    А овие за Рамазан како ќе се менаџираат?
    Нив ако ги однесете у станица нема да добиете бакнеж него директ генгбенг акција. :bandit:
     
    На Gosh, An-na, Konfetka и 5 други им се допаѓа ова.
  8. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.178
    Допаѓања:
    57.653
    Пол:
    Женски
    Џабе сега и очите да си ги извадиме. Помина поп партито, е сеа јакото ќе дојде за 2 недели. Баш ќе видиме тогаш кој бил а кој не бил во право.

    Ќе се навратам на темава тогаш, ќе збориме пак.
     
    На Jana06, CameliaMiller, bicycle и 3 други им се допаѓа ова.
  9. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Мене ми е мака шо немам шанса да се заљубам и цел живот да зборам дека песната на Џокси е вистина...
     
    На DraganFem, honey.11, bicycle и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.450
    Пол:
    Машки
    Официјалниот став на МПЦ-ОА е да се почитуваат препораките на медицинските лица. Нема организиран Велигден. Тоа ќе се спроведува онлајн, а луѓето, кој сака секако, на своите балкони нека запалат свеќа и нека се помолат. За Велики четврток и Велики петок, што е најсмешно, постоеше далеку поголем ред и почитување на правилата отколку пред маркетите, банките, државните институции. Баш гледав слики и видеа. Сите маски, ракавици, растојани. По еден влегува внатре. Кој сака се причестува, кој сака само свеќа пали. И тоа е.
     
    На Anie93, Rama, SeaMermaid и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    FB_IMG_1587157932714.jpg
     
    На snegulkata, Gosh, honey.11 и 6 други им се допаѓа ова.
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    :rofl: :rofl: :rofl:
     
  13. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Е па на крај поповите дирекно од чашка го допиваат тоа вино што останало од причесната, а нели пред тоа за стотици верници го брцаат истото лажиче де во нивните усти, де назад во чашата, и по таа логика, ако некој верник го контаминирал лажичето, попот на крај ќе си го испие виното како такво секако :D
    Вака барем е во мојата локална црква, на крај на причесна, попот влегува во олтарот кој е отворен и го пие виното:D
     
    На SeaMermaid му/ѝ се допаѓа ова.
  14. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Па и не баш, јас мислам дека логично би било дека вирусот ја нема истата концетрација после некое време.
    Ама како и да е, пак е лошо. А и не верувам дека некој после ова би признал кај се заразил.
     
  15. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Јас не отидов да се причестам, бидејќи не постев...ама искрено и да постев не би ризикувала во толкав народ да одам, ем поради себе, ем поради најблиските.....
    Само се надоврзав на членката која алудираше на тоа дека поповите немаат контакт со лажичето, кажав дека на крај тие го допиваат виното во кое стотина пати го брцале истото лажиче кое претходно било во устите на разни верници....

    Не знам колку е силна мојата вера, ама и да постев, во време на пандемија не би се причестила бидејќи сум со покревко здравје, ама од друга страна пак, во текот на годината има мноогу причесни, половина население се причестува, а не е можно никој од тие луѓе да не бил никогаш болен од разни преносливи инфекции и болести, а искрено досега никогаш не се случило во црква за време на причесна да се рашири некое заболување...
     
    На ane.bella, supergirlmb, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Не сум одела ни претходно во цркви за Велигден, мразам гужви, а и не ни постам, па да се причестувам.
    И шо ако одам и оставам пари по иконите, за поповите уште еден џип дома да складираат?
    Црквите ти се легална мафија у денешно време.
    Не сум ни атеист, но не сум ни верник голем, агностик да речеме.
    Нема потреба да идам у црква за да го прославам празникот, може и од дома. И така и правев досега.
    Затоа од тој аспект не ми смета тоа не одење у цркви годинава. Дури требаше строго да се забрани.

    Искрено се чудам со кој памет, со кој, некој би одел сега да лиже лажичка. :worried:
    Во нормални услови не јадам од туѓа лажица, не па у сред пандемија да идам иста лажица да делам.
    Сериозно, имаат ли памет луѓево?
    Не ми се верува.
    А и овие поповине зинати за пари, срам да им е стварно. :puke:
    Да беа вистина толку чесни ќе речеа сега сите од дома Велигден ќе прославите, сите заедно да се избориме против пандемијава.
    Ама не, пари да им донеле у црквата. :clap:

    Немам веќе зборови каков народ сме.
    После за 2 недели Венко Филипче ќе биде крив зошто им дозволил да се причестат и зошто префатиле Корона.
     
    На nevermet18, BlackMistery, MrenaRiba и 9 други им се допаѓа ова.
  17. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    А од кај знаеме дека не се заболил?
    Не кажале на вести, не пишувало на нет?
    Можда ни самиот тој (заболениот) не бил свесен дека се заболил баш во црква, можда ни тој (болниот кој пренесува) немал некои симптоми не бил свесен дека шири болест, но не значи дека не се случило. И ако не ни се случило нам не значи дека не може да се случи.
     
    На Tan4ence, Someonespecial, Lella и 6 други им се допаѓа ова.
  18. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.557
    Да, знам за тоа. Ама во оваа ситуација... Не ми е баш верно. Не се до толку наивни колку што овие што и веруваат па се пречестуваат во пандемија. А, искрено поголемо зло од поп нема. Тарифник за се. Никогаш не би се осмелиле на тој чекор да се во загуба. Посебно периодов. Нема венчавки, крштевања итн. Ова им е единствен прелив во моментот и секако државата што им пушти неколку илјадници евра.
    Рама, немам ништо против верниците. Впрочем, и ја сум верник. Не голем, ама пак верувам во некоја сила. Но, свесна сум дека Бог нема да ни се налути ако не отидеме в црква во сред пандемија :)
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    8.922
    Гледав во живо од Бигорски и приметив и група од околу 20-30 верници или јас сум грешка? Затоа што сите останати си беа црковно облечени и плус монаси и монахињи.
     
  20. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Ама мал број се тие како тебе и останатите членки што и покрај големата верба, дозволиле разумот да превладее.
    Јас ценам личност со цврст став, а да не пробува по секоја цена да го пренесе истиот на некој друг. Така и со религијата и се поврзано.
    Едноставно треба и да се размисли некогаш..
     
    Последна измена: 19 април 2020