1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Славење на верски празници за време на коронавирус

Дискусија во 'Коронавирус' започната од orevokrsacka, 15 април 2020.

  1. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.648
    Допаѓања:
    20.898
    Пол:
    Женски
    Сувишно е да се расправаш.
    Ја отворам темава првпат и останав запрепастена, вришти од злоба и омраза. Толку грди зборови не би му упатила ни на најголемиот душман.
    Секоја ви чест, се штитите од вирусот ама од злобата дефинитивно не.
     
    На ane.bella, Dessa, carangigia и 2 други им се допаѓа ова.
  2. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    8.074
    Пол:
    Женски
    Освен братството и сестринството, другите луѓе во цивил се штитениците во манастирот и неколкумина кои беа затекнати претходниот месец во манастирот во Рајчица(Дебар.)
     
    Последна измена: 19 април 2020
    На Dessa и WildMk им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Битно големата гужва се избегна.
    Многу малце отидоа во однос на тоа што е во регуларни услови.

    Сега само да не се 'Цаци' и да лупаат ко Максим по дивизија и да ризикуваат здравје на други.
    Ама за тоа не треба црква, 'Цаца' си е 'Цаца'.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  4. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.756
    Допаѓања:
    37.833
    Пол:
    Женски
    Кои се тие мерки што се почитувале доволно да не се заразат, а притоа се лижело исто лажиче? Што убедувате џабе дека имало мерки за да си ја оправдате постапката? Еден, само еден да бил асимптоматски од тие доволно е. Не знам дали стварно не ви е јасно колку е погрешно или се правите на Тошо. Погрешно е. Никој не ве напаѓа за верата, никој не вели дека не треба да се оди на Црква, ама во време на пандемија НЕ СМЕЕ! Ако е така дај и јас да си направам свадба, ги знам луѓето сигурно не се заразени, од посебни лажици ќе јадеме, ќе играме со маски, ќе почитуваме растојание од два метри, оро нема да играме ќе ја направиме надвор од полициски час. Мислам толку нема логика моево, исто како и вашево.
     
    На ane.bella, SuperGirl24, DAngel и 14 други им се допаѓа ова.
  5. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.101
    Допаѓања:
    5.278
    Пол:
    Женски
    Не е толку проблем самото одење во црква, колку што е лажичето. Требаше од црквава, кога веќе не е забрането причестувањето, да си набават пластични лажички, и за секого посебна да има, или на крајот на краиштата, да речеа секој да си донесе од дома лажиче, без свое лажиче нема причестување, и секој ќе донесеше. И јас сум верник, немам ништо против причестувањето како традиција, ама во ситуацијава, навистина беше, ајде да не речам “непотребно”, туку “не правилно изведено”.
     
    На candy.cane, sj *O*, Feminka22 и 4 други им се допаѓа ова.
  6. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    И јас сум верник, сакам да одам во црква, се молам и си палам свеќи. Убаво ми е, ме смирува. Постев првата недела. Досега не се сеќавам дека Божиќ и Велигден сум прескокнала, а да не одам во црква. Блиску до работното место имам црква и одам и за помали празници.
    Ама оваа година сметав дека не треба да отидам. Едноставно ми беше страв. Сега гледајќи ги сликите од црквите како се држело растојание меѓу верниците малку и ми е криво, ама помина.
    Не е голем проблем одењето во црква кога се почитува мерката за растојание и носење маска исто ко шо не е проблем да си во парк оддалечен од другите.
    Ама причестувањето е. Колку и да сум верник не можам да замижам тука :(
     
    На snegulkata, rainbowmama, christinnn и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Е нека не се вадат со финансии и приливи.
    Не може некој што живее во луксуз при криза од месец дена да кука како нема за леб.
     
    На candy.cane, ElenaOfRivendell и sj *O* им се допаѓа ова.
  8. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Изгледа само јас не ги гледам во темава страшните навреди кои ни на душман не се кажуваат, а сега се упатени кон хард кор верници. :wasntme:
    Освен реални коментари дека постои голема и реална шанса да се заразат повеќе луѓе што користат иста лажица, друг гаден коментар нема. Тоа навреда е или реалност? Навреда е што може без симптоми го фатиле вирусот и сега дома ќе го однесат? Па домашните во продавница...во аптека...

    И сами треба да се свесни дека постои вирус кој е смртоносен за ризични групи, дека нема лек и вакцина, дека е вонредна состојба во цел свет, па дека не треба мешање со луѓе а уште помалку пиење од исто лажиче, а не да изигруваат жртви дека се повреџени и увреџени.

    Алооо папата држеше онлајн литургија, ама во библиската земја мора лажичето да го примат во уста илјадници луѓе.
    Овде Исус е роден и гајле немаме.

    Треба во карантин сите да одат и од Бигорски и иста лажица што лапкале.

    Само јас колку блиски пријатели и фамилии познавам што постеа и не отидоа да се причестат. Е тие се вистински верници што се грижат за сите останати, а тие што отишле во црква се баш себични.
     
    На Fallen.Angel, sj *O*, Ambitious и 14 други им се допаѓа ова.
  9. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.215
    Пол:
    Женски
    Никогаш до сега не се случило некоја болест да се пренесе преку причесна.
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    доказ?
     
    На sj *O*, ElenaOfRivendell, Bezimenka90 и 11 други им се допаѓа ова.
  11. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.215
    Пол:
    Женски
    Лажичката никогаш не се мие ниту дезинфицира,изработена е од сребро и ништо не се пренесува преку неа.Си слушнала некој да се пожали дека се инфицирал?Не,дури и за време на многу по опасни болести не се случило такво нешто. :)
     
    На veteruska му/ѝ се допаѓа ова.
  12. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Не биди смешна. Зарем некој што ќе крене температура/ ќе почне да кашла неколку дена после причест, ќе каже еј во црква се заразив?
     
    На sj *O*, ane.bella, Ambitious и 14 други им се допаѓа ова.
  13. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.011
    Допаѓања:
    7.686
    Пол:
    Женски
    А како некој би знаел дали се инфицирал со причесната?
    Не се докажува тоа со муабет од типот ama nikoj ne se pozali pd pricesnata!!!1

    Ти како медицинско лице имаш релевантни научни докази за непреносливоста на бактерии и вируси на таа фамозна лажичка или баба ти ти го кажа ова?
     
    На sj *O*, Joi, ane.bella и 15 други им се допаѓа ова.
  14. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Значи по логикава, можам да го оставам сребрениот накит негде у подрум на прашина и бубачки и после месец дена да го земам и можам да го лижам слободно без да фатам некој вирус/бактерија?
     
    На nevermet18, sj *O*, Amellie13 и 5 други им се допаѓа ова.
  15. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.101
    Допаѓања:
    5.278
    Пол:
    Женски
    Пак ќе кажам, немам ништо против причестот, ама моментално, навистина е една „бомба“, чија еклсплозија може да наштети и на други кои не биле на лице место. Како што реков погоре, да се набавеа посебни лажички океј, ама вака не знам што да речам, еден да бил заразен и готово. Буквално Флугеовите капки, преку плунката ќе се пренесат на лажичето, и некој директно ќе го стави во уста. Едноставно, сега не е во ред.
     
    На sj *O*, KateKane, LivingGlam и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    О, какви хипокрити има тука, не можам да се воздржам да не пишам.

    Ваша вера е Црквата? И литургиите? И причесна или уатевр? И на крајот, поповите? Не можам да се убедам да ги наречам отци, извинете...
    Тоа е вашата вера? Дури и во време на пандемија?

    Да не навлегувам колку е сувишно се одгоре наведеното, ама барем ако сте ја прочитале Библијата, не мора цела туку in bits and pieces, пред да се декларирате како верници, ќе знаете дека црквата и отците никогаш не биле Господ. Иако изиграваат семоќни.

    Верата на страна, не знам како некој не се замисли после последните случки со МПЦ и ИВЗ, кои се тие верници кои пак ќе им ги посетат објектите...
    Пошто не може по очигледно да биде дека не се залагаат за вера, туку за пари.

    Оти тука многу забегавте како верници тогаш.

    Лично, никогаш не сум ја почуствувала црквата како храм, а поповите во друга улога освен да пропеат нешто и да земат пари за истото.
    Прва асоцијација на црква ми е дишање у врат, нешто што не можам да го издржам, од некултурен народ затоа што добра половина не знаат зошто се таму. После ми се пари по иконите, за свеќите, и за се' што продава.

    Е таков морал не сакам, а за вера да не зборувам. За да верувам во нешто, треба да исполнува многу повеќе критериуми од персони во чии очи светкаат парички, а во исто време глумат лудило проповедајќи ми на мене.

    Али се започнува со додека има овци за стрижење, ќе има и волна за предење. Ако ова го сметате како комнтар кој не би му го упатиле ни наајголемиот душман- слободно.

    И јас не посакувам некултура, мешање нос у што не засега, експерти на секој чекор, забушанти, несриозни и неодговорни персони со кои сум опкружена на дневна база кога ситуацијата ми го налага тоа и заради истите раат не можам да завршам нешто, а сега ми загрозуваат и здравје, ама гес уат- не секој го добива тоа што го сака.
    Само што нели, паметните попуштаат...
    Не баш, ама немам желба секогаш да исправам криви дрини како сега.

    Бидејќи на крај секој прави што сака, дури и во ваква ситуација.
     
    Последна измена од модератор: 19 април 2020
    На nevermet18, Fallen.Angel, sj *O* и 12 други им се допаѓа ова.
  17. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Немам поим како изгледа причесна да бидам искрена, немам ништо против религија и сопствено верување ама сркање од исто лажиче? Сериозно?
    Не мора да е пандемија, којзнае колку болести можат да се пренесат преку плунка. И мора да се отиде во црква нели? Пошо иначе си помалце верник. Што верници ќе бевте кога ни библијата ја немате прочитано.
     
    На Fallen.Angel, sj *O*, Joi и 9 други им се допаѓа ова.
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    @Kimberly11 значи сега си и медицинско лице? :o
    Според тебе врусот во допир со среброто во истиот момент умира? :^) По логика нели дека после една минутка доаѓа нареден човек и ја лапа лажичката.

    Па не сме среден век да сме неписмени и веруваме дека со причест не се пренесуваат микроорганизми, во 21 век скоро секој е со факултет. Просто не ми се верува што све изначитав.
     
    На jEwElRy, sj *O*, Ambitious и 13 други им се допаѓа ова.
  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Аха.
    Сребро не фаќа вирус.
    Аха.
    Кажи ми.... терапијата доктор ти ја препишува или на своја рака?
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Некои вака „не слушнале“ т.е. лично не познаваат ни ниеден заразен сега, па затоа мислат дека коронавирусот воопшто не ни постои. (facepalm)
    Дали озбилно добро разбрав дека медицина студираш? Страшно...

    И дај бе оладете со тие некакви злоби и навреди што само вие ги гледате, патетични сте |(
     
    Последна измена: 19 април 2020
    На Fallen.Angel, sj *O*, Ambitious и 10 други им се допаѓа ова.