Славење на верски празници за време на коронавирус

Дискусија во 'Коронавирус' започната од orevokrsacka, 15 април 2020.

 1. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.185
  Допаѓања:
  21.061
  Знаете што е всушност работата? Ајде пак ќе кажам.

  Можеби да, нема стварно никој да се зарази, oкеј. Може ете стварно да се погоди ниеден од верниците таму да не бил позитивен. Ама не се осеќате ни малце гадно што токму вие сте привилегирани без потреба? Ни малце не ви дојде криво што кога се е запрено, кога луѓе немаат за леб,, баш вие сте посебни и на врвот?

  Имаше едвај десет случаи кога во еден ден се донесе одлука да се прекине настава на сите школи и факултети. Значи немаше прво предлози да одиме со маски на факултет или да бидат предавањата со помал број студенти или не знам какви си мерки туку одма прекин. Се сеќавам бевме на вежби кога прочитавме за предлогот и дека ќе има седница за да се одлучи. После три саати негде, стигна одлуката за прекин на настава. Колку брзо. И пак ќе речам, ако мораше така, наше е да се прилагодиме и да бараме алтернативи.
  Мене ми е наставата на факултет, на друг му е тоа што е без работа па едвај живее од заштеда, трет што постојано е во контакт со голем број луѓе и се плаши дека на болен родител дома ќе му донесе вирус Вие што? Што трпите, то ест, ќе трпевте?
  И не глумете жртви пак дека некој кон вас посочи прст како виновници. Да имавте совест, да ви беше гајле, да сакавте да придонесете за ситуацијава, САМИ ќе баравте да се затворат цркви и сами ќе бевте гневни на тие што одлучија црквите да останат отворено, особено што одење во црква не е неопходно во моментов и не трпи никој, економијата на пример.:)
   
  На nevermet18, Fallen.Angel, sj *O* и 8 други им се допаѓа ова.
 2. KateKane

  KateKane Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2018
  Пораки:
  876
  Допаѓања:
  19.631
  Пол:
  Женски
  Јас да сум професор на факултет по предмет инфективни болести и ако ми дојде студент и на прашање како се шират инфективни болести ми одговори дека на сребро на лажица од причесна не се лепи ќе добие црн печат во индекс и дури сум жива нема да го положи испитот кај мене.
   
  На M.B., Fallen.Angel, sj *O* и 18 други им се допаѓа ова.
 3. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.534
  Допаѓања:
  8.115
  Пол:
  Женски
  Само да прашам делумно офф топик ај но поврзано со верски објект Како тоа може крштевка во полициски час на ден Велигден? Или некои луѓе се проќивилигирани а некои ќе си седат и ќе слушаат мерки ? #чистоонакамеинтересира #сенадевамнемапогрешнодабидамразбрана
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 4. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  1.983
  Допаѓања:
  9.126
  Пол:
  Женски
  Тие со врски се посебни. Нив ни полиција ги фаќа, ни корона. Ние обичните смртници ќе се плашеме да идеме подалеку и од портата ако ни избега топката подалеку од 200м при шутирање.
   
  На Fallen.Angel, sj *O*, Ambitious и 4 други им се допаѓа ова.
 5. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.534
  Допаѓања:
  8.115
  Пол:
  Женски
  Баш.... дури си мислиш седиме дома а другиве си играат играчки ;) до капија да излезам одма ќе помине полиција а целден никаде ги нема
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Dennings

  Dennings Популарен член

  Се зачлени на:
  18 септември 2013
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  2.637
  Пол:
  Женски
  Пропишаните мерки се добри.
  Мислам дека се кикснува со спроведувањето.
  Каде е полицијата ? Денеска сите дворови беа полни со друштва по 10тина, коли фрчат насекаде, ако отворите било која социјална мрежа ќе забележите дека народот се движи.
  Дали полицијата не си ја работи работата како што треба, не знам што е,ама изгледа дека само одреден дел од народот патиме.
  Не патам за друштво ,патам затоа што некои од нас и со фамилијата не можат да се видат.
   
  На Lisicko, ElenaOfRivendell, elimkd и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.095
  Допаѓања:
  850
  Баш сум изненадена во мојот град солидно се почитуваат мерките. Сите комшии беа во своите дворови со семејствата си правеа скара, немаше одење по комшии надвор од дворот. Сите сме обично 4 члени семејства, така во двор немаше повеќе од 4/5. Полиција во секој реон на градот, постојано кружеше полициско комбе. Надвор мува да прелета ќе се слушне тивко. Имало некаде збиранка во двор 10 души одма полиција интервенирала и така.
   
 8. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3.017
  Допаѓања:
  14.456
  Пол:
  Женски
  Поздрав до сите што плукаа ;) а бројот на заболени после Велигден драстично се намали. E874B3A5-A25A-4770-ADC6-700C36E03331.png
   
 9. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.879
  А деновиве има зголемување. Може од Велигден е?
  Ако среброто толку добро се покажало со сите вируси и бактерии, зошто не речеа маски од сребро да носиме? Или кафани да работат ама со сребрен прибор? Или поп со лажиче на инфективна да помине?
  Ако случајно никој во Струга не умре од колоната завчера, и тоа ќе го оправдаш?
  И Велес го чатеа од комбе пред месец дена и ене сега жариште е, зошто темјанот не го спаси? Кај нас се' уште (се надевам и натаму, да се разбереме) поп нема починато од корона, но ете во Србија има случаи, како не им текна на лажичето?
   
  На Tan4ence, princess5, sj *O* и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.617
  Допаѓања:
  24.751
  Пол:
  Женски
  FB_IMG_1589024591725.jpg

  Поздрав до сите нас што два месеци немаме мрднато од дома. Не знам веќе што да кажам, без зборови сум. Ова ја поминува секоја граница на глупоќа што постои.
   
  На Tan4ence, crimson, sj *O* и 5 други им се допаѓа ова.
 11. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.138
  Допаѓања:
  5.934
  Пол:
  Женски
  Хахаха со маски под брадите се поголем дел. Е, ќе си умрам.
   
 12. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  1.523
  Пол:
  Женски
  Во Струга ич не се почитува, никој маски не носи, полицијата не казнува.. Некултура.
   
  На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3.017
  Допаѓања:
  14.456
  Пол:
  Женски
  shto event e ova co struga ili taka im teknalo site da iskochat
   
 14. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  1.523
  Пол:
  Женски
  Литија, секоја година се одржува, моштите на св. Ѓорѓија се носат низ градот.
   
 15. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3.017
  Допаѓања:
  14.456
  Пол:
  Женски
  Коментар од типичен неверник,ќути и не си прај гревови
   
 16. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.934
  Допаѓања:
  5.780