Славење на верски празници за време на коронавирус

Дискусија во 'Коронавирус' започната од orevokrsacka, 15 април 2020.

 1. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.988
  Допаѓања:
  94.817
  Пол:
  Женски
  Јас ти зборувам за право. Не зборам како јас сакам да биде. Зборевме за нешто непредвидено. И Затоа и јас и други членки спомнавме дека требаше да биде ствар на договор - волја. Мпц не знам официјално што став изнела за полицискиот час. Знам од пар цркви, чак и нашава тука повикаао од дома да се помолиме. Ние немавме проблем со луди свештеници што идеа со камиони и чатеа :) некој во своите редови треба да си воспостави ред и тоа не е Оливер. Ме сфаќаш :)
   
  На candy.cane и JuLleE им се допаѓа ова.
 2. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.629
  Допаѓања:
  34.908
  Пол:
  Женски
  Со самото ова што им дозволија масовен собир, паднаа во вода сите досегашни напори и жртвувања, образованието претрпе,државниот и приватниот сектор, илјадници отпуштени луѓе, голем број на веќе пропаднати мали бизниси, нашето седење дома у 4 зида. Се било за џабе.
  После ова логично е веднаш после Велигден да се укинат сите ограничувања, па секој за себе да си пази и внимава.
   
  На Alisa22, ane.bella, KateKane и 23 други им се допаѓа ова.
 3. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.484
  Допаѓања:
  154.345
  На сите ни се ускратени права.
  Без храна не можеме, без да фрлиме ѓубре не можеме, без здравство не можеме, без да се бањаме не можеме, должни сме да ги згрижиме старите, немоќните, болните, кучињата мораат да мочаат, а се останато е лигавежници.

  МПЦ да имаа осет сами ќе затвореа цркви и ќе стримуваа литургии, ама не, за сопствените поданици ич к не им чуе.

  Во вакви конкретни ситуации се гледа лудилото, Папата можеше сам миса да држи, овие нашиве не можеле од дома да се молат.

  Чиста политика, не ти треба Устав за да имаш малку мозок, не оние кои не можат да затворат храмови, него оние кои решиле по храмови да одат.
  Нивниот мисловен процес ми запрепастувачки.
   
  На ane.bella, Ketchup, Amelia и 24 други им се допаѓа ова.
 4. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.093
  Допаѓања:
  33.777
  Пол:
  Женски
  Реално,двете страни(државната власт и верските лидери) можат да се договорат ако сакаат.Оливер не може да им нареди да затворат,ама може да им препорача да затворат,да ги замоли.
  Ама ствар на свест и совест е.Ако ги немаат тие работи...
   
  На Amelia, candy.cane, BoaVista и 2 други им се допаѓа ова.
 5. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.484
  Допаѓања:
  154.345
  Верниците се извор на приход за МПЦ.
  Посебно околу празници.

  Им е гајле кој ќе се моли, друга им е заднината.
   
  На Feminka22, Purplelilac, KateKane и 15 други им се допаѓа ова.
 6. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.214
  Допаѓања:
  265.919
  Како може некој во време на пандемија да размислува да оди во црква??

  Незнам кој што кажал од вас назад, не читав, ама неможам да го разберам револтот - зошто е забрането да се оди во црква, тие што оделе Господ ги чувал.

  Интелектуалци.
  Научници со магистратури и докторати.
  Шетани, видени, виделе...

  Ама немаме потреба веќе да се дискутира за пандемија, и за начини како да се спречи.
   
  На Doozy, candy.cane, ALISA0000 и 8 други им се допаѓа ова.
 7. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.629
  Допаѓања:
  34.908
  Пол:
  Женски
  Зашто да не може ?
  Како можеше државата да нареди да се стави катанец на секое едно можно локалче, дуќани, фирми од разно разни сектори. Зошто црквите да се имуни ?
   
  На Amelia, Gosh, Alisa22 и 9 други им се допаѓа ова.
 8. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.093
  Допаѓања:
  33.777
  Пол:
  Женски
  Па,ради тоа и пишав ствар на свест и совест.Во други земји,католичките цркви беа затворени,а и православните ќе затворат,а овде...
  @lovestoneddd Ради Уставот,на претходните 2 страни неколкумина се распишавме поради кои членови од Уставот(член 19 и член 54,објаснети се на тие страни).
   
  На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
 9. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.426
  Допаѓања:
  136.206
  Пол:
  Женски
  зашо сектите не ги фаќа закон(fingers)
   
  На Gosh, Alisa22, Doozy и 5 други им се допаѓа ова.
 10. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  11.900
  Пол:
  Женски
  Како не, Уставот. Пф.
  Нели вонредна, а у ванредно стање не важат тие закони?
   
  На Gosh, Konfetka, emiliana и 4 други им се допаѓа ова.
 11. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.093
  Допаѓања:
  33.777
  Пол:
  Женски
  Секуларна држава сме според Уставот.Си има одредено каде и на кого државната власт смее да брани,а каде и на кого не смее.И во воена и во вонредна смее да се ограничуваат човековите права и слободи,но не по некои основи,меѓу кои е и верата,ради тоа неколкумина ги спомнавме член 19 и член 54.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 12. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.595
  Допаѓања:
  46.163
  Пол:
  Машки
  Ама таму свештенството проценило дека е ризично и затоа ги затвориле а не дека државата наредила. За разлика од нашиве тука. А баш ме интересира и за Рамазан како ќе реагира оној милитантнион индијанец
   
  На Feminka22, Konfetka, candy.cane и 6 други им се допаѓа ова.
 13. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.629
  Допаѓања:
  34.908
  Пол:
  Женски
  Значи целиот Устав паѓа во вода, при вонредна состојба, освен членот кој ги опфаќа црквите.
  Каков црн Устав жити се, што замајувате ?
  Еднаш барем кажете ги работите како што се. Ова е чист популистички акт и прилика за фаќање политички поени, односно ненавлекување на гневна маса кон власта, во корист на претстојните избори.
  Исто ќе биде и за Рамазан.

  А за свест и совест не треба да се прави муабет.
  Државата на фирмите не им остави опција да работат на сопствена одговорност и совест, туку им стави катанец од прва. Овде е друга политика.
   
  На KateKane, Bezimenka90, Gosh и 8 други им се допаѓа ова.
 14. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  11.900
  Пол:
  Женски
  Па ради таа неутралност треба на кантар да стаат дали ќе дозволат да лиже народ иста лажица, или само ќе стаат катанец на црквите. Рационално и логично размислување малце.
  На крај краева и демократска држава сме па ќе бидам притворена ако искочам на улица во моментов.
   
 15. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.426
  Допаѓања:
  136.206
  Пол:
  Женски
  тој излезе со закани и државата нареден ден им даде кеш
   
  На WildMk, KateKane, Gosh и 9 други им се допаѓа ова.
 16. k.frosina

  k.frosina Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  1.645
  Допаѓања:
  15.736
  Пол:
  Женски
  Не знам кој размислува во вакво време да оди во црква :^) еве не знам.
   
  На Purplelilac му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.180
  Допаѓања:
  21.049
  Значи се потепавме да докажеме кои права ги имаме во ваква ситуација и дека заради колективна одговорност треба привремено да се откажеме од некои работи, да ни биде ограничено движењето, дека и приватноста дури не е битна, ама битно не смееле црквите да се чепкаат оти така пишувало негде.
  Никој не им отиде дома на врата и за врат да ги фати да им рече откажи се од верата.
  И аха, уставот и законите. Епа ако стварно е така, онда не чини.

  Туку кој е глуп нека оди. Да, баш глуп ќе речам. Оти стварно треба да си со два грама мозок сред епидемија да одиш да лапаш лажичка што сто непознати души ја лапале пред тебе.
   
  На Fallen.Angel, sj *O*, Amelia и 14 други им се допаѓа ова.
 18. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  3.580
  Пол:
  Женски
 19. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.037
  Допаѓања:
  34.425
  Пол:
  Женски
  Има ги такви, намерно ќе отидат само дома да не седат.
   
  На candy.cane, emiliana и k.frosina им се допаѓа ова.
 20. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.590
  Допаѓања:
  31.204
  Ама технички и фактички ти првенствено живееш во држава која ја раководи Оливер, не живееш во црква. Или само за сликање е премиер, за другото како ќе се договориме.
   
  На fana и lovestoneddd им се допаѓа ова.