Славење на верски празници за време на коронавирус

Дискусија во 'Коронавирус' започната од orevokrsacka, 15 април 2020.

 1. Nevenche26

  Nevenche26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2019
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  577
  Пол:
  Женски
  Свекрва ми :rofl::rofl: која е патем во ризична група, ама ако првите јајца не отстојат 2-3 саати во црква,ништо не правиме, какво фарбање,каков Велигден...
   
  На k.frosina и emiliana им се допаѓа ова.
 2. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.181
  Допаѓања:
  21.054
  Ако за вас самите не ви е жал, помислете барем на родителите, баби и дедовци или некој со хронично заболување во фамилија.

  Ама љубовта кон имагинарно другарче е побитна од онаа кон жив човек. Бравос. Терајте.
  А меѓу тие што ќе одат има и такви од ризични групи. Е на тие па шо да им речеш.
   
  На sj *O*, Konfetka, bicycle и 3 други им се допаѓа ова.
 3. emiliana

  emiliana Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2019
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  16.556
  Пол:
  Женски
  А како е ок?
  Да му го свртам и другиот образ на тој што случајно ќе ме зарази со кашлање додека чекам ред у маркет после лапање иста лажичка со сто души?
  И што свесно ќе биде потенцијална зараза за уште толку?
  Се што е свесно направено е за секаква осуда и точка!!!
   
  На Purplelilac, sj *O*, Konfetka и 6 други им се допаѓа ова.
 4. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.484
  Допаѓања:
  154.355
  Ве испобришаа.

  Ама сериозно, нека си имаат луѓето избор бе!

  Или црква/џамија, или болница.

  Ич со тоа немам проблем. Природна селекција at its finest.
   
  На Purplelilac, KateKane, sj *O* и 16 други им се допаѓа ова.
 5. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.181
  Допаѓања:
  21.054
  Они ќе сакаат и двете.
  Едит - кога ќе видат дека уствари горниот не ги чувал баш.
   
  На Gosh, candy.cane и emiliana им се допаѓа ова.
 6. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.484
  Допаѓања:
  154.355
  Не бе, по едно пусуљче пред верски објект, фино-лепо да си потпишат.

  Јас, Камелија, свесно се одрекувам од своето право на здравствена заштита, со цел да можам слободно да лапам лајче/љубам черга.
   
  На Purplelilac, KateKane, Gosh и 14 други им се допаѓа ова.
 7. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  1.382
  Допаѓања:
  4.599
  Пол:
  Машки
  Во ред де, сите размислуваме различно и како што знам имаме право да се изразиме. Повторувам, исто не го поддржувам одењето во црква во овие моменти, секако, тоа не значи дека не сум/ сте верници. Како и да е, извинете ако се навредивте, иако тоа не ми беше намерата. Мислам дека во овие времиња нешто што најмалку ни треба се расправии, а гледам дека кога ви е досадно тоа го правите.
  Останете дома и среќни празници. :)
   
  На sj *O*, Esmeralda-MD, orevokrsacka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.629
  Допаѓања:
  58.049
  А на поповиве не ли им е страв дека ќе фанат корона? 8-|

  Отидоа 2-3 дедовци од СПЦ така, им љубеле руке поданиците :D

  А не се нешто многу фит, just sayin 8-|
   
  На Purplelilac, Yowannty, KateKane и 9 други им се допаѓа ова.
 9. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.505
  Допаѓања:
  186.191
  Пол:
  Женски
  Јас ве читам и се чудам што зборите. Овде проблеми и дискусии околу цркви немаше ( морам да го напоменам фактот дека италјаниве се 100 пати побожни од нас, у смисол дека буквално секоја недела сите се во црква) а ние само за празници, и пак немаше еден човек "да избега да оди у црква" тоа се подразбираше дека ќе е така.

  Иначе не верувам дека се затворени црквите, може до врата да ама внатре има свештиници, тоа сигурно веќе видов плус ја тропаат камбаната по цел ден. Да така..

  До нас ќе да е, повеќе до старите. Или не сепак а?
   
  На sj *O*, Someonespecial, CameliaMiller и 10 други им се допаѓа ова.
 10. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.590
  Допаѓања:
  9.126
  Пол:
  Женски
  Зошто не ги затвараат црквите???
  Никој не смее да им писне на црковната мафија еј секта!! Колку сум бесна сите што одат да бацуваат икони и од исто лажиче да се причестуваат би ги оставила да испоцркаат ама амебите ќе заразат и други , значи може да има полициски час да се затвори се а секташкиве храмови останаа отворени да шират зарази.
   
  На sj *O*, Gosh, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
 11. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.629
  Допаѓања:
  34.910
  Пол:
  Женски
  Битно вие седете дома и чувајте ѓубре на тераса, до контејнер додека стигнете можеби 2000€ ќе потрошите.
  Кои идиоти ја водат државава еј, доста и паметот не држи. Поединци.
   
  На VoodooGirl, KateKane, sj *O* и 8 други им се допаѓа ова.
 12. Purplelilac

  Purplelilac Популарен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  1.534
  Допаѓања:
  25.218
  Пол:
  Женски
  Со среќа да ни е со ваква „мудра“ одлука.
  Пикот тек сега ни следи.
  Тешко доктори за кого си ризикуваат живот. :|
   
  На sj *O*, Someonespecial, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.597
  Допаѓања:
  135.052
  Ај на овие оди забрани им да одат во црква/џамија?
  Одма ќе ти се дурнат.
   
  На emiliana му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Осе

  Осе Активен член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  125
  Пол:
  Женски
  Е како порано кога се забранувало христијанството и не смееле во црква да отидат дома се молеле...
   
 15. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.987
  Допаѓања:
  16.701
  Која е поентата да се седи дома повеќе од 60 часа доколку луѓе одат во црква?

  Власта буквално не прави идиоти. Даваат ,,амин" на петстотини луѓе за излез додека проблемот го гледаат во оние пет кои одат на гости на ручек.

  Само пратете до каде ќе оди целокупнава шарада, иако стравувам дека ќе снемаме залихи на пуканки до крајот.
   
  Последна измена: 16 април 2020
  На sj *O*, Someonespecial, prominent и 11 други им се допаѓа ова.
 16. Sindell

  Sindell Активен член

  Се зачлени на:
  7 август 2018
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
  FB_IMG_1587005363925.jpg
  Амин :drunk:
   
  На kockichka, KateKane, sj *O* и 3 други им се допаѓа ова.
 17. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.815
  Допаѓања:
  25.962
  Па да воведеа данок на религија за населението, и да си лапаа овие пари и коа не работат, али не, мора да ги оданочат...

  А и сите верници станаа бе, мме, а коа ќе ми текне моја генерација идеше у црква за Велигден за да се смува со симпатијата, па имаше тука садо мазо горење и лупење на восок пред црква, па тоа шо ќе остане од свеќата под перница, и оној шо ќе го сањаш муж ќе ти биде...

  Амин.
   
  На Yowannty, Mishela, ane.bella и 7 други им се допаѓа ова.
 18. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  970
  Допаѓања:
  3.005
  Проблемот е што тие истите ќе заразат уште многу други луѓе ни криви ни должни. Во вторник ќе дд нацртаат во маркет да ги испофакаат лебовите, млеката и се друго или ќе ти дишат во врат додека чекаш ред пошто што е тоа личен простор и ќе си фатиш и ти корона.
   
  На sj *O*, Amelia, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.479
  Допаѓања:
  47.102
  Пол:
  Женски
  А чекајте, не сум во тек јас со муабетиве. Од каде ова дека е дозволено да се оди во храмовите? Нели нема излегување до вторник до 5:00? А колку што слушнав, оние што сакале да се причестат, ќе си викнеле поп дома да им дојде. Не разбирам за која дозвола за собири пишувате и на што сте толку гневни. :?:
   
 20. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.010
  Допаѓања:
  12.091
  Пол:
  Женски
  Многу драматизирате.

  Црквата НЕМА да работи за време на полициски час, а причесна не се праи во секое време, туку само после литургија. Огромни гужви се прават само во сабота спрема недела, а тогаш цела земја е во локдаун.
  Не е дека одобрувам одење во црква за време на пандемија, ама премногу ги извртувате и пумпате работите. А и реално, тие без свест, ако не одат во црква ќе одат во маркет и ќе чекаат по саат ипол ред, ќе фаќаат се живо и ќе дишат на другите во врат.
  Инаку, да знаете дека и џамиите работат. За другите денови не знам, ама за Џума во петок работат со сигурност.
   
  На Bratot и WildMk им се допаѓа ова.