Славење на верски празници за време на коронавирус

Дискусија во 'Коронавирус' започната од orevokrsacka, 15 април 2020.

 1. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.181
  Допаѓања:
  21.054
  А денес и утре што ќе има верници шо прајме?
  И да видите колку само имаше гневни верници што ќе имало полициски за Велигден. Летаа пцовки по коментари.
  Причест ќе има од исто лажиче,така кажа еден поп. И вели кој се плаши нека не доаѓа.
  Па сега еве, кој е глуп нека оди. А ќе има такви што ќе одат зашто уверени они дека корона не се фаќа. Не ми е жал за него. Туку дома ќе испозарази фамилија, па тие други и така до идната година ќе си седиме дома.

  А одење во црква не е поголема потреба од одење во маркет или факултет/школо.
  Маркет мораш, образованието трпи, ама третиве никој не ги гиба.
   
  Последна измена: 16 април 2020
  На Purplelilac, Fallen.Angel, sj *O* и 8 други им се допаѓа ова.
 2. Lost angel

  Lost angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2016
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  586
  Пол:
  Женски
  Џамиите работат и се отворени само оџата да може да го пее езанот,ни во град ни во село верниците не влегуваат внатре,забрането е.Ни за џума....
   
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.479
  Допаѓања:
  47.102
  Пол:
  Женски
  Нема потреба да се оди во црква овие денови. Причест нема во четврток и петок, а ако сакаат да се помолат, тоа можат и дома. А после Велигден нема литургии, вторник, среда, тие денови. Така да, дека ќе има некоја закана за ширење на пандемијава, не верувам. Ама еве ќе видиме.
  За коментарите, видов некои. Тоа се ,,најјаките" верници што никој и ништо не може да им ја раскине врската со Бога. Колку навистина се верници се гледа од далеку, ама ајде.
   
  На sj *O*, Rama, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.181
  Допаѓања:
  21.054
  Точно, нема потреба.
  Ама има такви што ќе одат. И затоа требаше да се затворат црквите, тоа го трубиме неколку страни.
  Едит - А да немаше полициски час ќе беше полно, без разлика што им велиш да не одат. Значи повеќето викендов не одат од што не смеат, не од што се свесни дека така се шири епидемијава.
   
  На Fallen.Angel и emiliana им се допаѓа ова.
 5. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  786
  Допаѓања:
  6.732
  Пол:
  Женски
  Законите не дозволуваат затворање на црквите, за жал.
  Но можеа да се одважат МПЦ и самите да го предложат тоа.

  Абе Ерусалим беше затворен за католичкиот Велигден поради пандемијава.

  А и ова сега го прочитав

  III. БОГОСЛУЖБА, МОЛИТВА И ВЕРСКИ ОБРЕД
  Член 18
  (6) Никој не смее да ги попречува свештените лица и верските службеници од цркви, верски заедници и религиозни групи во Република Македонија во извршувањето на нивните верски активности во јавните верски објекти и таму каде што тоа е дозволено согласно со овој закон.

  Значи навистина имаат неприкосновено право :x
   
  На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Bezimenka90

  Bezimenka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  1.299
  Пол:
  Женски
  Религијата секогаш била угнетувач на човековите права. Не би било прв пат да се жртвуваат човечки животи во име на религија.

  Паметни се тие, да беше за пари на краток рок, на крај можат и да отворат трансакциска за донации од верници. Ама не, така после нема да можат да ги убедуваат верниците дека кој оди во црква е заштитен од зарази. :mm:
   
  На Doozy, Amellie13, sj *O* и 5 други им се допаѓа ова.
 7. emiliana

  emiliana Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2019
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  16.556
  Пол:
  Женски
  Правата може лесно да им се одземат како и на сите нас што ни се одземаа во вонредна состојба.
   
  На Purplelilac, crimson, Biljarkata и 9 други им се допаѓа ова.
 8. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.987
  Допаѓања:
  16.701
  Има денес литургија, четврток е. Преместени се термините бидејќи во петок и сабота нема да се оди.
   
  На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.010
  Допаѓања:
  12.091
  Пол:
  Женски
  Битер кажа се што мислам и јас.

  А се согласувам дека среќна околност е што е полициски час викендот, затоа што многу верници, а уште повеќе квази “верници” ќе се нацртаа во дворовите на црквите и ќе кружеа.


  Изгледа само овие брадите малце ескивираат...
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Аргентина *

  Аргентина * Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  677
  Допаѓања:
  957
  Пол:
  Женски
  Историски имало прогони врз свештениците и верниците во некои режими, затоа по закон државата не смее да задира во тоа право, шо не значи дека не можеа да се договарат зад затворени врати свештениците сами да ги затворат храмовите за верници. Ама политичарине ко и многу други се плашат од виша сила доколку не се испочитува Велигден и затоа не го бараат тоа.
   
 11. Bezimenka90

  Bezimenka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  1.299
  Пол:
  Женски
  Би рекла дека таа виша сила се гласачкото тело, секако.

  Како не се плашат од виши сили кога крадат толку пари? :D
   
  На Purplelilac, Yowannty, Biljarkata и 8 други им се допаѓа ова.
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.519
  Пол:
  Женски
  На Biljarkata и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
 13. Аргентина *

  Аргентина * Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  677
  Допаѓања:
  957
  Пол:
  Женски
  Тие воопшто не се плашат од гласачите зошто гласачите им се стандард без оглед на се.

  А по Библијата Господ простува други гревови, не простува непочитување спрема него и тие по таа логика се водат. Знам луѓе, така да јасно ми е како размислуваат.
   
 14. Bezimenka90

  Bezimenka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  1.299
  Пол:
  Женски
  Знам и јас луѓе @Аргентина * , живеам со такви. Конкретно зборев за политичарите, не за обичниот човек.
  А по Библијата, Господ простува гревови само доколку искрено се покајат. Е тоа не знам баш дека ќе го направат...
   
 15. Аргентина *

  Аргентина * Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  677
  Допаѓања:
  957
  Пол:
  Женски
  Ни јас не зборувам за обичните луѓе.
   
 16. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  1.983
  Допаѓања:
  9.117
  Пол:
  Женски
  МПЦ се како некоја секта со овие збрки. Јас па мислев дека вакви работи има само во книгите посветени на папите во 15ти век. А, и оној оџата ништо подобар не е. И после барајте верба во Бог преку поповите. Тоа не се попови/оџи. Тоа се мафијаши :drunk:
   
  На Fallen.Angel и sj *O* им се допаѓа ова.
 17. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.595
  Допаѓања:
  46.163
  Пол:
  Машки
  У Италија свештениците не се плашат од виши сили, само нашиве м. Затоа се возат у блиндирани џипови сеа ми текна, да бидат заштитени од злите виши сили:!:
   
  На Biljarkata, KateKane, sj *O* и 5 други им се допаѓа ова.
 18. Аргентина *

  Аргентина * Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  677
  Допаѓања:
  957
  Пол:
  Женски
  Ништо не разбираш а ќе извртиш колку да реплицираш. Немој да правиш така, досадно е.
   
 19. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.595
  Допаѓања:
  46.163
  Пол:
  Машки
  Ништо не разбирам? Океј нема веќе да коментирам, извини ;(
   
  На Biljarkata, sj *O*, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
 20. Аргентина *

  Аргентина * Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  677
  Допаѓања:
  957
  Пол:
  Женски
  Муабетот беше за политичарите кај нас, а ти за свештениците во Италија ми пишуваш. Шо да ти речам друго.