1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Следење онлајн настава со уклучени камери - ЗА или ПРОТИВ

Дискусија во 'Коронавирус' започната од poi, 1 март 2021.

?

Дали сте ЗА или ПРОТИВ следење онлајн настава со уклучени камери?

  1. ЗА

    38 глас(а)
    45,8%
  2. ПРОТИВ

    45 глас(а)
    54,2%
  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не им бараат сите уклучена камера, а мислам дека треба да им бараат.
    Исто како што во училница ги гледаат, треба и на час да ги гледаат кој-што прави.
     
    На Anie93, S.W.A.G, martiiinna и 7 други им се допаѓа ова.
  2. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Кај мене само за испрашување бараат камери.
    Ретко кога бараат камери, една до две минутки и после гасиме.
    Ама ако некој решил, нит камера нема да го спречи да прави што сака.
     
    На Glowy, poi и WildMk им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    То јасно е ко ден :D
    Ама за некои, уклучена камера ќе делува 'воспитно' :lol:
     
    На poi и edna_malecka им се допаѓа ова.
  4. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.390
    Пол:
    Женски
    Искрено камерите ги стресираат само оние што се спремни за час, а на другите ништо не им менуваат.
    Па и тест да дојде, не е тешко да се отвори учебникот на е-учебници и да се пронајде одговорот. Повторно истото, само оние што научиле ќе се стресираат.
    Од друга страна пак, не е пристојно професорот да зборува сам со себе. Како штуро е доколку не се гледаме.
    Кај нас има професори што бараат камера, а тие не уклучуваат. И тоа не е во ред. Не знам која е причината, но сепак.
    За жал постојат и ученици што може да ја злоупотребат уклучената камера на професорот или на соучениците.
    И да наведам еден пример од мојот клас: на првите часови едно дете си се уклучува по пижами и бидејќи му е ладно си се витка со ќебе. Воопшто не изгледа пристојно, сепак сме на училишен час.
     
    На Ladyy*, f.girl, edna_malecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Затоа што тој е еден и секако е тука, го води часот. А најлесно се води евиденција на учениците кога имаат вклучено камери.

    Има секакви. Се вклучуваат само на час и одат прават нешто друго. Лежат во кревет, јадат пред компјутер, се тушираат, си прават муабет со домашните, и тн и тн. Значи немам коментар колку несериозно се сфаќа ваквата настава. Нажалост немаат сите стабилна конекција па уклучувањето камери ја преоптеретува конекцијата па мораат без нив. Но без нив пак некои ја искористуваат приликата и злоупотребуваат.
    Абе какви манипулаторски работи прават и деца од 10 години не сте свесни! Лаже дека одеднаш конекцијата му паднала пред да треба да одговара или да решава тест, лажат дека решаваат тест а наставникот преку програмот го слефи дека не е вклучен... И сега, на кого да му се верува, на кого да му се попушти?

    Да, треба да бараат и треба да уклучени камерите!
     
    На Glowy, темјанушка, poi и 2 други им се допаѓа ова.
  6. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Пола учебници не постојат таму.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  7. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Против.
    Конекцијата е преслаба, ништо не може да се следи од постојаното кочење. Затоа е подобро со исклучени камери за оние кои навистина ја следат наставата да можат да учат без пречки. Другите ни во живо не ја следат, а да не зборувам за онлајн.
    Ова важи за студенти и средношколци. Додека пак основците мислам дека треба да се со уклучена камера, сепак се помали и лесно можат да се дефокусираат. Барем на некој начин да бидат надгледувани.

    Нас ретко ни бараат да уклучиме камера, освен за испити и колоквиуми нормално. А и не сфаќам зошто професорите би инсистирале за камери кога пола од предавањата ќе поминуваат со прашањата дали се слушаме/гледаме.

    Ми падна во очи примеров и затоа те цитирам :D
    Се согласувам дека не е пристојно да седи завиткан во ќебе и по пижами. Можеби го прави тоа намерно, но можеби неговите се на работа па нема кој да му запали оган за да е топло. Не знаеме која е точната причина, сепак ова е еден пример зошто некои деца немаат можност да уклучат камери. Сите сме во загуба во ваквата ситуација, за жал.
     
    На Glowy, christinnn, poi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    За.

    Затоа што тоа е најблиското нешто до наставата со физичко присуство (иако таа е незаменлива, но тоа е друга тема).
    Сепак мора да постои некаква контрола, што без вклучена камера е целосно невозможна.
     
    На ane.bella, cresa-jagoda и poi им се допаѓа ова.
  9. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Против.
    Затоа што пијам антидепресиви и на едно предавање ми паѓаше главата и за да не заспијам таму каде што не бараат камера си палам цигара за да можам да го слушам професорот. Се пратам да се разбереме. Ама мислам дека моево е од оправдана причина. А една професорка бара со вклучена камера и кај неа да не се пуштам повеќе на час. Причината веќе ја кажав.

    А до некаде се согласувам и со вас бидејќи има такви што го злоупотребуваат ова онлајн предавање и си спијат. Еве јас.:lol: Ама сепак сметам ко што реков дека моево е оправдано. Еднаш само тоа ми се случи досега и ми се погоди баш таму каде што не ја бараат вклучена камерата. Мислам дека имав среќа :rofl:

    Друг пример беше едно девојче додека возеше се пушти на час и професорката кога побара камера и кога виде дека вози и не е на час не и го призна присуството.
     
    На Осе и Veta им се допаѓа ова.
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @Dashing:) не ли можеш цигарата да ја замениш со чаша вода, кафе или нешто друго што ти подига енергија? Не верувам дека ќе ти направи проблем професорка ако те види дека пиеш нешто.
     
    На Glowy и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Неможам да се освестам со вода. Фала на советот.:l:
     
  12. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.390
    Пол:
    Женски
    Мила јасно ми е, но и јас пијам АД и таа појава е само на почеток.
    Доколку некој ученик има оправдана причина може родител да се јави кај класниот и да каже дека ученикот не може да уклучи камера. Јас имав слична ситуација. Бев позитивна на вирусот и се осеќав исцрпено, без сила да седнам на маса. Не сакав да ги пропуштам часовите и мајка ми зборуваше за да не ми бараат камера. Професорите беа известени и немаше проблем.
    Како што рече @Kitten, сигурно можеш со нешто друго освен цигара да се расониш. Замисли да беше на училиште, да не беше онлајн настава.
    Ќе повторам, те разбирам бидејќи и јас пијам АД и не те осудувам за ништо. Не сакам грешно да бидам сфатена.
     
    На LadyLollypop и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  13. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Знаат професорите веќе за мојата состојба известени се. Факултетот една година го ставив во мирување од оваа причина.Не те сфатив грешно јасно ми е дека се обидуваш да ми помогнеш ама јас би се осеќала на тој начин непријатно. Затоа решив само на едно предавање да бидам присутна каде што не бараат камера. Па ако треба и на испит ќе ги полагам другиве предмети не ми е проблем тоа бидејќи запишуваат за редовност. Сега сменив ад почнав навечер да ги пијам за да не ми се спие на утрешното предавање.
     
    На cresa-jagoda и poi им се допаѓа ова.
  14. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    Сеедно ми е.
    Сепак треба и професорот да вклучи камера ако планира и учениците да му вклучат камера. А, не тој исклучен, а децата вклучени. Банално е.
     
    На Just_a_kid и poi им се допаѓа ова.
  15. blackhorse20

    blackhorse20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    107
    Во школо некогаш сме седеле со јакни на клупа кога немало греење.
    Јас предавања следам во дневна зашто во собата ми е слаб интернетот и нон стоп паѓа. А дневната ми е споена со кујна и трпезарија и една греалка не грее толкав простор. Зимото рано сабајле имав во 8 предавања и да, следев обвивкана во ќебе зашто преладно ми беше. Не бараа камера на тој предмет ама пак следев сѐ.
    Да бараа, веројатно ќе се изнаоблечев пред тоа.
     
    На cresa-jagoda и poi им се допаѓа ова.
  16. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.390
    Пол:
    Женски
    Не ти барале камера. И јас седам со ќебе кога не ни бараат камери. Сепак не е баш пријатно пред камера по пижами и со ќебе. Јакната изгледа поприкладно.
     
  17. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.226
    Пол:
    Женски
    Моментално предавам во едно средно училиште каде што има и практична настава(со физичко присуство) па веќе ми е полесно да знам кој ученик каков е во смисла дали лаже, дали забушава дали пробува да се извади и сл.
    На почеток барав постојано камери, сега откако ги научив да кажам учениците, поретко.
    Иако сум ЗА за камера!
    Гледаш дека почитува, сепак од другата страна имаш професор кој се потрудил да спреми час, седи пристојно, не е тешко реално да се измиеш, облечеш, јас сакам така да се моите часови. Да имаме и контакт со очи.
    Сепак знам во текот на часот да кажам тој и тој ученик да вклучи камера и за среќа повеќето од моите ученици, се секогаш седнати и се однесуваат културно.
    И кога нема камера ги проверувам на сред час, да проверам дали ме следат и дали се тука, да не се смао на часот а да прават нешто друго.
    Да сумирам, камера да зошто сакам да се барем станати, расонети и облечени(не во пижами), во текот на часот и со микрофонот ги проверувам.
    Доколку некој е со капа, пижама кажа членка можеби му е ладно, да и тоа е во ред. Но, постојат класни раководители кои ги знаат најдобро учениците, семејствата и условите во кои живеат, ако има реална причина, секој ќе наиде на разбирање иако во нашето училиште имаше опција тие што немаат струја/интернет да доаѓаат на училиште, паралелно со професорот, а тие што немаа уред добија од училиштето.

    Како што може се да се спроведува преку интернет, не мислам дека е хендикеп онлајн наставата, таква ќе биде за тие што не се трудат, незаинтересирани и мрзливи и професори и ученици
     
    На poi, cresa-jagoda и Kitten им се допаѓа ова.
  18. Just_a_kid

    Just_a_kid Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2021
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    1.338
    Пол:
    Женски
    Кај мене само кога имаме испрашување или кога правиме тест вклучуваме камера.
    Инаку јас мислам дека нема потреба да се вклучува камера за време на предавањата, кој сака да научи нешто и со исклучена камера ќе го следи часот.
     
    На mode-kristina и poi им се допаѓа ова.
  19. wings12

    wings12 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2020
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    195
    Не зошто компјутерот ќе кочи и батерија се троши побрзо. Само за тестови и испрашувања.
     
  20. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Јас сум ЗА. Со уклучени камери по лесно е за учителот/наставникот да води евиденција а и децата по сериозно ќе си ја сфатат работата.
    Кај керка ми на училиште немаат избор камерите на сите се уклучени нон-стоп, и додека предава наставникот тој/таа ги исклучува микрофоните на децата.
    Мене лично ми е глупаво да нема уклучени камери, исто ко да ги пратиш на школо и наставникот од друга просторија да држи настава преку разглас :shake:
     
    На Glowy, cresa-jagoda, Kitten и 1 друга личност им се допаѓа ова.