1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слезина

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bijonse, 19 јануари 2018.

 1. bijonse

  bijonse Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2016
  Пораки:
  681
  Допаѓања:
  1.265
  Пол:
  Женски
  ...ретко се зборува за овој орган, дали може да живееме без слезина? која е нејзината улога?

  за да бидеме здрави сите органи треба безпрекорно да ни работат, тие се со цел создадени и затоа човекот има потреба од сите нив, но што се случува ако заболува органот? дали можеме да живееме без него со негово остранување?

  [​IMG] [​IMG]

  ДА! конкретно за овој орган -слезина можеме да живееме и при нејзино остранување !
  како дел на имунолошкиот ситем чија улога е да „ ја проверува “ крвта да не дојде до нејзино загадување- контаминација ! поради некои имунолошки болести ако слезината мора да се отстрани некина улога ја ема други органи како јетрата, но со поголем ризик на инфекции со што е препорачливо вакцинирање!

  [​IMG]

  Слезината е хематопоетски орган којшто не припаѓа во дигестивниот систем се наоѓа во дорсалниот мезогастричен дел, наликува на пирамида со три лица и една основа, во нормална состојба тежи околу 200 грама за 12 цм должина и 6 цм широчина и 4 цм дебелина.

  [​IMG]
   
  Последна измена од модератор: 20 јануари 2018