Слезина

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bijonse, 19 јануари 2018.

 1. bijonse

  bijonse Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2016
  Пораки:
  657
  Допаѓања:
  1.243
  Пол:
  Женски
  ...ретко се зборува за овој орган, дали може да живееме без слезина? која е нејзината улога?

  за да бидеме здрави сите органи треба безпрекорно да ни работат, тие се со цел создадени и затоа човекот има потреба од сите нив, но што се случува ако заболува органот? дали можеме да живееме без него со негово остранување?

  [​IMG] [​IMG]

  ДА! конкретно за овој орган -слезина можеме да живееме и при нејзино остранување !
  како дел на имунолошкиот ситем чија улога е да „ ја проверува “ крвта да не дојде до нејзино загадување- контаминација ! поради некои имунолошки болести ако слезината мора да се отстрани некина улога ја ема други органи како јетрата, но со поголем ризик на инфекции со што е препорачливо вакцинирање!

  [​IMG]

  Слезината е хематопоетски орган којшто не припаѓа во дигестивниот систем се наоѓа во дорсалниот мезогастричен дел, наликува на пирамида со три лица и една основа, во нормална состојба тежи околу 200 грама за 12 цм должина и 6 цм широчина и 4 цм дебелина.

  [​IMG]
   
  Последна измена од модератор: 20 јануари 2018