1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слепо црево

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од flowergarden, 17 мај 2011.

  1. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    Sakav da prasam dali nekoj ima dobieno napad na slepo crevo a da ne e operiran tuku izlecen so antibiotik? Imano jas imav mn jak napad trebase da me operiraat no bolkite mi se namalija i dr mi dade Citeral rece da pocekame den dva. Seuste imam bolki no ne kako prviot den (denes e tret den).
     
  2. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    Шо направи? Ти помина? Или направи операција?
     
  3. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    Mi dadoa antibiotik i mi pomina. Ne pravev operacija. Sea da vidime dali ke ostane vaka ili sepak ke mora operacija.
     
    На krEM4Eto му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Ве молам дајте ми некој совет
    Пред една недела започна од десната страна да ме стега значи ма 2 секунди ама како со нож некој да ме боде и после ќе помине и минимални некоо болки. Кога ќе ме стегне така се губам почнувам да се тресам да ми лупа срцето зошто многу се плашам од слепо црево. Идам редовно во вц. Имам зголемен вагинален исцедок. Треба да добијам за 7 дена. Вака ми се случува на моменти веќе една недела.Мислите ли дека е слепо црево или можеби јајник ?
     
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е јајник!
    Дали имаш нагон за повраќање, киселини во желудникот!?
     
    На Marti96th му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Киселини немам, но само еднаш имав после болката што траеше неколку секунди нагон на повраќање. А сега кога ќе ме стегне така на кратко од што се паничам да не ми е слепо црево така ми се слошува ми лупа срцето силно се препотувам
     
  7. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Јас оперирав слепо црево и симптомите ми беа само чудно чувство во желудник и покачени леукоцити.
    Како и да е, што и да е, ништо страшно, но мораш да направиш едно ехо, да се видат ајници и обавезно крвна слика.
     
    На Marti96th му/ѝ се допаѓа ова.
  8. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    Dokolku e slepo crevo e prosledeno so dosta povrakanje, mn jaki bolki vo zeludnik a mozno zdrvuvanje na noga. Plus toa dokolku e slepo crevo ako pocne bolkata ne prekinuva i e dosta jaka. Treba ili operacija ili antibiotik. Poveke lici na nekoe vaginalno vospalenie. Ne se panici i dokolku e slepo crevo. Mene so antibiotik mi pomina ne se operirav.
     
    Последна измена: 21 февруари 2019
    На Marti96th му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Zdravo,
    Deneska napraviv krvna slika se e dobro vo granici na normala
    Dali dokolku imav vospaleno slepo crevo ke se pokazese na krvanata slika ?
     
  10. Але ~

    Але ~ Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Од синоќа имав јаки болки во стомакот а потоа се повеќе чувствував болка во левата страна на стомакот, пиев далерон се смири и сега после дејството повторно се вратијаа, сепак сум правена царски пред 7 месеци, би можело ли да е слепо црево
     
  11. denizzz

    denizzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2014
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    69
    Сакам да ги прашам тие што се правени операција од слепо црево дали после операција имаа болки при гасови и голема нужда фала
     
  12. LoVee.

    LoVee. Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2017
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Скоро пред два месеци ме правеа ласероскопска операција на слепото црево, веќе неколку денови раната над папакот ми е како подуена и црвена, па незнам од што би било тоа бидејќи другите две не ми се такви и целосно ми се зараснати. Ако можете да ми кажете дали е нормално или од што би можело да биде?
     
  13. Maja**

    Maja** Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    Слепото црево е од десната страна.
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    А зашто рана и над папокот? Јас обична операција со рез имам и незнам како е лапараскопски... ама од папок до слепо црево далеку ми се гледа... и жолчка да не оперираше?
     
  15. LoVee.

    LoVee. Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2017
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Pa koga se pravi laseroskopski te secat na tri mesta na stomakot . Inace slepo crevo mi vadea :D i nemam ni eden rez na desnata strana. Ne e zolckata vo prashanje :D
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Desi1991k

    Desi1991k Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2016
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    На што може да се види воспалено слепо црево, бидејќи на ехо ми кажаа не се гледало и ме пратија на хирург?
     
  17. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.692
    Допаѓања:
    116.546
    Пол:
    Женски
    На компјутерска томографија,општ хирург прегледува.
     
  18. anamarijaana

    anamarijaana Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки. Ќе ве молам споделете искуства со начинот на исхрана по операцијата? Поздрав
     
  19. Azeret

    Azeret Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2020
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    21
    Lugje me faka strav veke nekolku dena pupanok me pecese i boli denes pocna na desna strana da imam bolki ama izdrzlivi se .. no pocna i nogata nadolu kako da me bocka ko da mi lazi nesto stv mi e mnogu strav da ne me fati slepo crevo.
     
  20. Justify

    Justify Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2013
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски

    Обично после секаква операција се препорачува намалување на телесната активност одреден период пр. Околу 3-4 недели, никакво дигање, носење на тешки работи повеќе од 5кг, затоа што може да доведе до хернија на местото каде што се резовите. Кога се излегува од стомакот после операцијата, мора да се зашие "фасцијата" на стоматокот, т.е. цврстата.. обвивка /структура врз која се наоѓаат абдоминалните мускули. Доколку не се внимава може да пукнаат конците и да доведе до " отворен абдомен" или со тек на време да дојде до кила на тоа место дека што бил резот. Во двата случаеви треба уште еднаш да се ревидира раната, да се види што е проблемот. Доколку имаш абдоминални болки, поддуено ти изгледа, црвено, би ти препорачала да одеш итно кај хирургот што те оперирал, во случај да не е вклештена кила.