1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слуз во столицата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Milicka77, 4 март 2013.

 1. Milicka77

  Milicka77 Активен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  11
  Здраво!Извесен период имам слуз во столицата,поточно на хартијата колку едно мало нокте,кога имам помека столица.Пред 1,5 год снимав дебело црево (11 цм не цело )од други причини и ми рекоа внатрешни хемероиди.Матичната ми рече штом толку се плашиш да направиме тумур маркери на дебело црево да исклучиме лошо, и тие излегоа супер.Е сега она ми вика не се плаши значи нема ништо лошо,може да е од хемероиди.Но јас се плашам,затоа што свекрва ми почина од дебело црево и тоа ми остана како траума.Ваше мислење ве молам и искуство.Дали ако тумур маркерите се добри стварно нема потреба да се плашам? Поздрав
   
 2. encimenci

  encimenci Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2013
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  439
  Ако се тумор маркерите мирни, нема потреба да паничиш.
  Пред 1,5 год си направила ректоскопија(ма да тоа е веќе стар резултат), била во ред...пак нема потреба од паника..
  Свекрва ти, не ти е род, (знам дека знаеШ-)па да се плашиш од нејзината болест. значи ти немас никаква предиспозиција( позитивна фамилијарна анамнеза)
  Е сега, слуз во столица освен од хемороиди, може да биде и од воспалителни болести на цревата-колит..
  Дали има помалку крв? Дали имаш проливасти столици?Колку често одиш по надвор?

  Можеби треба да побараш упат од матичната за гастро, да искључат кронова болест или колит...

  Како и да е, не е страшно, денес се се третира...оди нека те видат специјалисти на гастро..
  и се ќе биде добро...
   
 3. Milicka77

  Milicka77 Активен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  11
  Фала на одговорот. Крв немам и имам редовна столица. Слузта ја има кога имам по мека столица кога е поцврста немам. А воглавно е помека но не е пролив. Многу сум паничар се плашам од болести.
   
 4. encimenci

  encimenci Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2013
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  439
  ништо не ти е, не се мисли то одма на страшни болести..
  ако ти е полесно, оди стварно до гастро да видат да не си развила некој колит, кој е баш и чест кај паничари и луге под стрес...
  во секој случај, не се плаши.
  п.с. јас еднаш си умислив дека имам шекер, и дури бев се испитував...хахаххах
  али--немав