Слуз во столицата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Milicka77, 4 март 2013.

 1. Milicka77

  Milicka77 Активен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  11
  Здраво!Извесен период имам слуз во столицата,поточно на хартијата колку едно мало нокте,кога имам помека столица.Пред 1,5 год снимав дебело црево (11 цм не цело )од други причини и ми рекоа внатрешни хемероиди.Матичната ми рече штом толку се плашиш да направиме тумур маркери на дебело црево да исклучиме лошо, и тие излегоа супер.Е сега она ми вика не се плаши значи нема ништо лошо,може да е од хемероиди.Но јас се плашам,затоа што свекрва ми почина од дебело црево и тоа ми остана како траума.Ваше мислење ве молам и искуство.Дали ако тумур маркерите се добри стварно нема потреба да се плашам? Поздрав
   
 2. encimenci

  encimenci Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2013
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  437
  Ако се тумор маркерите мирни, нема потреба да паничиш.
  Пред 1,5 год си направила ректоскопија(ма да тоа е веќе стар резултат), била во ред...пак нема потреба од паника..
  Свекрва ти, не ти е род, (знам дека знаеШ-)па да се плашиш од нејзината болест. значи ти немас никаква предиспозиција( позитивна фамилијарна анамнеза)
  Е сега, слуз во столица освен од хемороиди, може да биде и од воспалителни болести на цревата-колит..
  Дали има помалку крв? Дали имаш проливасти столици?Колку често одиш по надвор?

  Можеби треба да побараш упат од матичната за гастро, да искључат кронова болест или колит...

  Како и да е, не е страшно, денес се се третира...оди нека те видат специјалисти на гастро..
  и се ќе биде добро...
   
 3. Milicka77

  Milicka77 Активен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  11
  Фала на одговорот. Крв немам и имам редовна столица. Слузта ја има кога имам по мека столица кога е поцврста немам. А воглавно е помека но не е пролив. Многу сум паничар се плашам од болести.
   
 4. encimenci

  encimenci Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2013
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  437
  ништо не ти е, не се мисли то одма на страшни болести..
  ако ти е полесно, оди стварно до гастро да видат да не си развила некој колит, кој е баш и чест кај паничари и луге под стрес...
  во секој случај, не се плаши.
  п.с. јас еднаш си умислив дека имам шекер, и дури бев се испитував...хахаххах
  али--немав