Случај „ЕРАЗМУС“: Професори и поранешен декан на обвинителна клупа

Дискусија во 'Политика и настани' започната од John Snow, 11 декември 2019.

 1. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.868
  Допаѓања:
  48.947
  Пол:
  Машки
  Шуклев и уште 2,3 професори од Економски биле обвинети дека барале пари или секс од студентки за пролазна оцена. Мило ми е што конечно вакви работи искачаат у јавност со имиња презимиња , одамна се шушкаше за вратоломиите на маториве јарци(y)
   
  На sj *O*, PaLaVa, Biny и 48 други им се допаѓа ова.
 2. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  2.488
  Допаѓања:
  41.972
  Сдк зошто мене никој не ми барал, ни секс ни пари?:?:
  Ќе да сум грда и сиромашна:doh:

  За да има корумпирани, треба некој да ги корумпира|(.
   
  На Feminka22, makedon81, mira.mira и 8 други им се допаѓа ова.
 3. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.775
  Допаѓања:
  36.248
  Пол:
  Женски
  ?
   
  На GirlRose, sj *O*, PaLaVa и 23 други им се допаѓа ова.
 4. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  2.488
  Допаѓања:
  41.972
  https://24.mk/details/shuklev-barashe-da-ima-seksualni-odnosi-ili-1-000-evra-za-da-dade-ocenka
  Прочитај го вториот пасос: две студентки прашале дали може да им среди за оцена|(
  Сеедно дали сакале да дадат пари, секс или канта сирење- тие корумпирале. А можеле на пример да фатат книга.
   
  На makedon81, elimkd, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.820
  Допаѓања:
  26.082
  Па Фала Богу дека ќе прашаат да им среди за оцена, оти без разлика дали знаат или не, Шуклев ете на пример сите шо сака да ги ебе или шо знае дека имаат пари, намерно ги паѓа, со години и тоа.

  Секако, друг услов е и да идеш на беспотребните додатни часови кај неговиот асистент за пари. Ма да и така моеш да паднеш.

  Шо лапрдате коа си немате поим, да ми е да знам...
   
  На coldbaby, PaLaVa, Amellie13 и 29 други им се допаѓа ова.
 6. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.453
  Допаѓања:
  92.466
  Може намерно прашале за да го пријават. Па дури и да сакале да платат или да имаат секс, тој како професор има поголема одговорност. Како и да вртиш, оправдување нема, не се ни труди.
   
  На coldbaby, PaLaVa, kikin и 23 други им се допаѓа ова.
 7. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  2.488
  Допаѓања:
  41.972
  Никој не може намерно да те паѓа ако знаеш. Постои комисија, други инстанци.
  Се повикав на тоа што е напишано по медиуми, не на претпоставки.
  Како тоа знае дека имаат пари?
   
  На mira.mira, WildMk, BoaVista и 4 други им се допаѓа ова.
 8. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  24.960
  Пол:
  Женски
  Really? Многу сте ми интересни вие иселениците... штом се иселите, веднаш амнезија добивате :^)
   
  На GirlRose, PaLaVa, ivana--aerodrom и 39 други им се допаѓа ова.
 9. Purplelilac

  Purplelilac Популарен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  28.682
  Пол:
  Женски
  Студентка сум еве, ама некој и милион години да ме паѓа нема да ми текне да прашам што треба за да „средиме“ за оценка.

  Освен ако целта на муабетот не била пријавување на професорот, тогаш не би рекла дека немаат никаква одговорност.
   
  На Annora, S.W.A.G, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.820
  Допаѓања:
  26.082
  Да, да сигурно 10 години ќе студираш заради едно искомлексирано говедо.

  У кој паралелен универзум живеете?
   
  На coldbaby, PaLaVa, ivana--aerodrom и 24 други им се допаѓа ова.
 11. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  2.488
  Допаѓања:
  41.972
  Тврдам дека никој не може да те падне ако знаеш.
  Никој никогаш не ме паднал. И факултет и постдипломски. Ниту моите колешки. Сите ли бевме толку грди(facepalm)? Или одамна беше?
  https://a1on.mk/macedonia/eksvrabot...barashe-seks-ili-pari-za-ocenka-na-studentka/

  Никого не оправдувам @Bridget . Ама сакам да има функционален систем. Сакам кога одам на лекар да има компетентен лекар, не што завршил со секс, пари или рамковна квота. Сакам компетентен судија. Сакам матичарот во МВР да не ми го греши презимето, еве барем писмен да биде.

  Пред некој ден @Dream-Girl пиша дека добила висока оцена. Претпоставувам дека со знаење, оти постот и беше дека е горда на себе.

  Престанете да ги оправдувате тие што корумпираат, за и вие да имате подобар живот.
  Никогаш не ми била јасна таа матрица на корумпирање. Можеби затоа не сум била подобна таму, можеби затоа сум се иселила.

  Иначе за корупција правам муабет, не за сексуално малтретирање. Затоа реков можеле и канта сирење да дадат. Така впрочем почна глодањето на системот, уште во времето на комунизмот.
   
  На BloodElf, mira.mira, Dream-Girl и 5 други им се допаѓа ова.
 12. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.775
  Допаѓања:
  36.248
  Пол:
  Женски
  И ја имам прашано "што треба да средиме" за одреден предмет, а под тоа немам мислено на давање ***** или пари.
  И сме средиле.

  Како и да е, кучките сами си го барале нели. Просто.
   
 13. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.775
  Допаѓања:
  36.248
  Пол:
  Женски
  Звучиш како оние " и ја носам кратко па никој никогаш не пробал да ме силува".
   
  На GirlRose, sj *O*, coldbaby и 29 други им се допаѓа ова.
 14. Purplelilac

  Purplelilac Популарен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  28.682
  Пол:
  Женски
  Јас би барала да полагам пред комисија.
  Доколку не ми е овозможено, јас лично пре би се откажала од факултет.
  Ама секој со своето. :)
   
  На sj *O*, BloodElf, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
 15. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  2.488
  Допаѓања:
  41.972
  Не. Звучам како оние, јас седнав и научив, можеш и ти.
   
  На WildMk, cresa-jagoda и Purplelilac им се допаѓа ова.
 16. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  24.960
  Пол:
  Женски
  Оф леле.... а ние што останавме тука, сите корумпирани сме?!
  Ај прочитај си го првиот пост. Во него негираш дека воопшто постојат професори кои бараат услуги за оцена, оти нели ако тебе не ти се случило, не постои, така? И од каде заклучи дека сите поддржуваме корупција? Само затоа што ја воочуваме реалноста не значи дека ја оправдуваме истата.
   
  На Disconnected_, SexiLy, Ena05 и 7 други им се допаѓа ова.
 17. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.925
  Допаѓања:
  24.273
  Верувај, има такви. Предмет по кој и точките и запирките ги знаев каде се, го паѓав трипати, за на крај да добијам само минимална оцена зашто ми било све точно, ама онака, ете, не му се допаѓале одговорите.
  Ама ни на крај памет не ми беше да му барам мито или нешто друго, ниту пак јас ќе прифатев ако тој побараше такво нешто од мене.
  Моја колешка прво положи ама поради ниската оцена отиде на увид и овој ја паднал таму зашто прашувала каде згрешила.
  Ако навистина не ти се случило ова, само среќа си имала да не ти се погоди таков професор.
   
  На GirlRose, sj *O*, sierra и 22 други им се допаѓа ова.
 18. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.775
  Допаѓања:
  36.248
  Пол:
  Женски
  Да дааа, добар виц.
  Баш ова е земја во која знаењето е сила, знаењето е моќ.;)
   
  На GirlRose, sj *O*, Waverly Raven и 33 други им се допаѓа ова.
 19. dayla

  dayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  4.659
  Пол:
  Женски
  Сфаќаш колку е смешно да тврдиш нешто, а аргумент да ти е само сопственото искуство?
   
  На GirlRose, sj *O*, PaLaVa и 37 други им се допаѓа ова.
 20. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  10.698
  Пол:
  Женски
  Јас заглавив на еден предмет од почеток до крај на студии. Веќе на крај ми пукна филм, стигнав и до декан, ми се свика комисија. Мислеа дека ќе се повлечам кога ми рекоа дали сум спремна за утредента. Им одговорив може и веднаш ако сакаат. Затоа што навистина бев спремна, и жими се уште сум по тој предмет.
  На крај не одговарав пред комисија, вештерката виде дека сум сериозна и одеднаш се сум си знаела, грешка било тоа што сум паднала.
  Треба да ги гонат говедава, има многу такви, ама дека не можам да го положам предметот без секс и пари, не верувам.
   
  На sj *O*, sierra, PaLaVa и 30 други им се допаѓа ова.