1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Случај „ЕРАЗМУС“: Професори и поранешен декан на обвинителна клупа

Дискусија во 'Политика и настани' започната од John Snow, 11 декември 2019.

  1. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Секогаш ќе има некој кој ќе сака со канта сирење, секс или пари да заврши работа. Казни има и за митаџии и за корумпирани, но поголема осуда, ваљда и казна, секогаш имаат корумпираните, посебно ако се работи за професори, доктори, директори, носители на јавни функции и сл. Не можеш да ги споредуваш со било која студентка која решила со секс да се пробие во животот.
     
    Последна измена: 11 декември 2019
    На Disconnected_, Mrs. Lovett, Harper и 11 други им се допаѓа ова.
  2. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    10.413
    Пол:
    Женски
    Не знам како е на економски, ама со свои уши имам слушано за факултетот на кој студирав дека професорка барала 500 евра за пролазна. Ми има кажано студент кој платил после неколку неуспешни обиди да го положи, за да не падне во приватна квота. Пред 5 години ова.

    Не е ништо ново во Македонија ова, да не се прајме surprised Pikachu.
    Ако е нешто позитивно во целава ситуација, барем почнало да се пријавува.
     
    На sierra, PaLaVa, Maša8 и 20 други им се допаѓа ова.
  3. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    Веруваш ли дека ќе му направат нешто? Па овоа не е прва афера и прво обвинување па што пак си предаваат на факс и пак си возат најнови BMW-ња. А Шуќи нели е стар веќе за секс и нели е у пензија?

    Еве и мене никој никогаш ми нема ништо побарано ниту секс ниту пари.Ама имав колешка што викаше дека Шуќи и се пуштал дрн дрн па затоа се откажа од факс (или тежок и дојде факсот па како да се оправда) не знам.Имав среќа само основи на менаџментот ми предаваше.
     
    На TeddyGrey, cresa-jagoda, christinnn и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.242
    Допаѓања:
    165.999
    Апсолутно. Затоа корумпираните ги судат на суд.
    Последицата од студентот што успева во животот со корупција, ја сноси општеството. Оти утре сите ќе треба да платат или дадат, затоа што таков е редот. Секаде.
    И така до 1001 и назад.
     
    Последна измена: 11 декември 2019
    На WildMk, BoaVista, LivingGlam и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.178
    Допаѓања:
    57.662
    Пол:
    Женски
    Кај нас толку имаат сила таквите професори што не се ни кријат, ако искочи вакво нешто ќе негираат, суд не ги стига, сонцето ќе си огрее нареден ден и готово.

    Сведок бев не само на барање секс за оцена меѓу колеги туку и за намерно паѓање ради инает на професори, ради каприци, одлагање на датуми за испит, колешка ја вратија за наредна сесија пошто госпожата Маврово требаше да иде на викенд, ехе можам до утре да редам.

    Јас крвави солзи ронев на претпоследниот испит, готова бев да се откажам, среќа ме знаеше една друга професорка па и рече на оваа што требаше да ме испраша да не се заебава и да не ме враќа сто пати за нареден ден. Да земе некоја стручна комисија да санкционира све што е ќељаво од страна на професори дали 20% ќе останат.

    Али силата си ја добиваат од сите оние кои кривицата кон студентите ја покажуваат. Да, има ѓубриња студенти, ама кога би биле покоректни професорите немаше да сме олку неписмени.

    Тоа гомното Шуклев нема кој не го знае, ван памети е да се брани, едноставно невозможно е. Треба да скапе у затвор а не да се бара начин како да се оправда.
     
    На sierra, PaLaVa, Lolipop23 и 29 други им се допаѓа ова.
  6. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Јас само не знам кај прочитавте дека некој го брани професорот, кога муабетот беше само дека освен него и студенти кои се обидуваат да корумпираат имаат некаква вина.

    Ама убаво е да се испревртува за да се испадне најпаметен на форум.
    Нека ви биде.
     
    На BloodElf, Lolipop23, elenaxbbg и 8 други им се допаѓа ова.
  7. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Нема по лошо од искомплексиран професор. Сериозно. Си имав работа со таков болен мозок, ниту резултати од колокв. праќаше, ниту кажуваше датуми за полагања. Дури и самиот се фалеше дека кај него ретко кој поминувал и дека нема по добар од него. Нема шанса 10ка да стави, од 8ка па надоле.
    На увид нема шанса да идеш. Доплнително омаловажување на колешки.

    Треба добра чистка во
    образовниот систем за факултетските професори, и псајко испитувања за истите.
     
    На Waverly Raven, PaLaVa, Maša8 и 11 други им се допаѓа ова.
  8. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Прoстo и еднoстaвнo е. Кoгa некoј ќе нaпише кaкo прoфесoр бaрaл секс или пaри зa испит, тoa е удaрнaтa вест, гoтoвo, крaј. Не спoмнувaш други oкoлнoсти и пренaсoчувaш внимaние нa кaнти сирење и девoјки штo сaми се нудaт.
     
    На mkdvesna, Ena05, Maša8 и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Точно, таа е ударната вест и за мене. Тој предизвикува највеќе револт и кај мене.
    Она на кое посочувам јас е дека и тој професор некогаш бил студент, кој веројатно положувал со канти сирење или шишиња ракија на пример.
    И тоа што го велам е дека треба да се внимава и на ваквите студенти, затоа што утре и тие ќе станат асистенти и професори па ќе го прават истото, и се така во круг.
    И немам намера да одвлекувам внимание од главната вест, ниту пак да оправдувам нешто вакво (бар оние кои добро ме познаваат или повеќе ме читале треба да се свесни за истово).
    Едноставно посочувам дека заради вкупноста од вакви професори, асистенти и студенти сме стигнати до тука.
    Е сеа кој сака само да покаже со прст кон некој за да биде најпаметен на форум, секако дека од моево напишано пак ќе извлече сосем друга поента од онаа на која се повикувам.
    А секако и јас можам за нив, so we're even. :mm:
     
    На BloodElf, candy.cane и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  10. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    34.185
    Не знам кој модерира, али слободно може да ја префрли целава тема у Корупција во образованието, оти уште у 2016та правеа рација ради истиве говеда.
     
    На lovestoneddd и KateKane им се допаѓа ова.
  11. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    По што часови се ова за менаџмент му треба на некој часови:?:
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.242
    Допаѓања:
    165.999
    Види, може се работи на посебни теми, на пример Менаџмент на водните ресурси на Марс во кризна ситуација, што знаеме па ние што не сме моментални студенти, башка избеглици|(

    Какво време дошло, да ти е срам да кажеш дека си ја прочитал лектирата(facepalm).
    Бриџо, тоа шо го кажуваш ти, таа хаику форма на наслов и толку - има посебна платформа за тоа, Твитер се вика.
    Тие што глумат медиуми, особено на балканот, научиле дека наместо да информираат, треба да пишуваат сензационалистички и катастрофички наслови. Ваљда за да расте продажбата на дијазепам и да се зголемува психозата на населението. Оти само уплашен народ се држи под контрола, да не му текне случајно глава да крене и да се буни.

    За конкретниов случај, сосем случајно ја прочитав веста уште пред Џони да пише. Сосем случајно разбрав дека барале да им среди за оценка, дека биле слаби студентки и дека корумпирале. За однесувањето на професорите си е покрената судска постапка. Што се однесува до мене, треба да му одземат се што е противправно стекнато. Како и на сите останати, од судии, бизнисмени, доктори. Ама далеку е тоа.
    Затоа што, некој ги научил сите да бараат нешто екстра за да си ја завршат работата, на пример доктор за да оперира, или шалтерист да ти даде извод од книга на родени. Не знам како е во твојот крај од светот, ама сигурно не е така.

    А од другата од планетата, очајната домаќинка ќе оди во затвор затоа што барала да му се среди упис на детето на факултет
    https://vistina.com.mk/radio-mileva...or-nema-opravduvanje-za-ona-shto-go-napraviv/

    Се извинувам за долгиот пост, професионална деформација- читам и пишувам. Уствари секако никој нема да го прочита. Не што нема сензационалистички наслов, туку воопшто нема наслов8).
     
    На WildMk, Ava.84, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Шуклев и двајца други. Кога точниот број на корумпирани професори во државава кои бараат пари и секс за пролазна би испливал на површина, и сето ова аспење не би претставувало мала дистракција за да се исчисти нечистотијата изминативе седум години за прекривање на нешто по суштинско, мрачно и труло во државава, можеби радоста не би била залудна.
     
    На Harper, DAngel и MarigoldA им се допаѓа ова.
  14. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Никогаш не ми било јасно каде се сексале, во амфитеатар ли? Во канцеларија? Хотел? Кај некого дома?
     
    На Angie1432 и candy.cane им се допаѓа ова.
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.242
    Допаѓања:
    165.999
    Е тоа е веќе прашање за во некоја друга тема:tmi:
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.227
    Допаѓања:
    124.338
    На пријавниот лист бараат податоци за родители, образование и дали се вработени. Тетката од студентски ги има сите податоци.

    За Шуклев се знаеше од времето кога јас бев студентка, у студентски дом со 800 студентки. Најмалку 5 кажаа дека им бара пари.
     
    На TeddyGrey и Biljarkata им се допаѓа ова.
  17. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Правно гледано ако се земе во предвид насловот, мислам дека е на соодветна тема. Мислам, навистина како така? Барале секс а локација не барале? Еве да речеме некоја прифатила, и што во усран тоалет пред чистачката го правеле тоа? Ако е канцеларија, па тоа се слуша? Или не знам... не знам како да си го представам тоа - не сексот, туку временски настаните од евентуалното прифаќање на понудата до почетокот на чинот.
     
  18. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.227
    Допаѓања:
    124.338
    Жити се, како пушење се слуша?
     
    На TeddyGrey, Biljarkata и daylight им се допаѓа ова.
  19. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Во право си, ама ете влегува службеникот од студентски прашања: Професоре повелете доку...:o
    Но тогаш тоа не би било секс, туку орален секс (хммм или тутунски?). Шега на страна, ќе речете па се заклучиле, но зарем нема да реагираат од околината зошто се заклучуваат? Познавав професор кој секогаш ја држеше ширум отворена вратата за сите љубопитници се уверат дека нема ништо за криење.
     
  20. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.242
    Допаѓања:
    165.999
    Де бе @daylight ама му се насекира на моментот на дискреција:D.
    Јас не прочитав дека некоја прифатила е се случил чинот. Насловот беше професор побарал...
     
    На Purplelilac и TeddyGrey им се допаѓа ова.