1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Случај „ЕРАЗМУС“: Професори и поранешен декан на обвинителна клупа

Дискусија во 'Политика и настани' започната од John Snow, 11 декември 2019.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    и јас сакам некој да ми среди за оцена ама срам ми е да прашам за тоа.
     
  2. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.242
    Допаѓања:
    166.002
    (facepalm)
    И за што праиме уствари муабет, а @WildMk ?
    Не секој мора да има диплома.
    Не секој треба да има диплома.
    no no no:shake:
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.227
    Допаѓања:
    124.338
    Професори од светски универзитети ми предаваат веќе пола година. Книгите им се онлајн и бесплатни, а испитите се од презентации. Како може да те условува книга да му купиш??? Ото се наааа волкав газ за пари. Родна 10 стана има низ Скопје, ама книгата 1500 мора да се плати
     
    На SexiLy, JuLleE, dayla и 5 други им се допаѓа ова.
  4. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Во ниеден статут на ниеден факултет, не е наведено дека при студирањето мора студентите да се придржуваат и служат со оригинални учебници. Можеш да провериш.
    За тебе можеби не е црно, ама за мојот џеб и за џебот на стотици други, е било црно катран.
    2- 3000 денари и тоа не еден предмет, од џеб кој едвај плаќаше кифла на факултетот, да не збориме за превоз, регуларни издатоци за семестар, колоквиумски и испитни трошоци, и ред други пропратни трошоци.

    А и кое авторско право ?
    Да му се посерам во авторското право, копи пејст од странски академици.
     
    На T.e.d.d.y, mkdvesna, Amellie13 и 14 други им се допаѓа ова.
  5. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.650
    Допаѓања:
    116.428
    Пол:
    Женски
    Има професори кои бараат од студентите да ги купуваат нивните учебници,а во дел од тие учебници има неточни факти или речник на основец.
    Ама,тоа е мал проблем во споредба со ваков случај или општа корупција.
    На Правен-Јустинијан има професори/професорки кои бутаат студенти на усно доиспрашување иако писмениот дел им е положен,а кутрите студенти сакаат повисока оцена.
    Уште и ги зголемија трошоците за задоцнето пријавување испит.
    Не се почитува правото на тој факултет.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  6. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Притоа на книгите опулете се што има на првата страна :
    ,,....посветено на жена ми Бана и ќерка ми Тана, кои цело време ми беа поддршка...,,
    Патетика до бескрај:puke:

    А сето тоа за да не платат данок...да, баш оние кои на предавањата не учат дека даноците се основа на секоја Држава, Е тие избегнуваат данок.
     
    На JuLleE, ForeverYoung, Golden и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.242
    Допаѓања:
    166.002
    Ама купувањето книга, не ти беше пречка за да завршиш факултет. Не отиде кај Родна или кај од Родна градинарот, да прашаш како да поминеш испит, нели? Седна и научи.
    Тоа ми е поентата.

    @lovestoneddd ко ќе научиш што е научно-истражувачка работа може да праиме муабет за авторски права.
    Добро, многу професорски експерти и во МК и не само во МК, се под знак прашалник и заради плагијат, ама да не одиме натаму. Професорскиот капацитет и квалитет е тотално различна тема.
     
    Последна измена: 13 декември 2019
    На Purplelilac му/ѝ се допаѓа ова.
  8. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.178
    Допаѓања:
    57.662
    Пол:
    Женски
    Случка на мој пријател. Двајца браќа се, двајцата на ист факс. Постариот ја купува книгата, помалиов нормално од неа си планирал да учи. Видел овој дека другаров не ја купил и го прашал зашто не ја купил книгата, другаров кажал дека ја имаат дома. На тоа професоров му рекол нема врска тоа знаењето не се дели, ако се разделите и еден од вас замине на друго место да живее кој ќе ја земе книгата? Тука секој за себе си е.

    И ова го има. Ако не ви се случило вас луѓе не значи дека го нема, многу, многу корумпираност има, крајно време е да почнат да ги апсат.
     
    На T.e.d.d.y, Amellie13, Sanjichka007 и 6 други им се допаѓа ова.
  9. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Пресмешно еј.:D
    Шуклев и научно истражувачка дејност. (facepalm)
     
    На SexiLy, cresa-jagoda, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Несакам да спомнувам имиња, можеби некој-а ќе се најде засегната, но сакам да истакнам дека не е се црно-бело (учиш и положуваш и не фаќаш книга па паѓаш).
     
    На Ena05 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    не бе, авторско право било тоа, што ти е.
    Кога ќе се погубат со некој муабет, дали да се смееш ти доаѓа или да сконташ конечно зошто сме овде каде што сме.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.242
    Допаѓања:
    166.002
    Абе Дизниленд. Замисли, и декан беше:D.
    Толку е капацитетот, ваљда и за тоа сме ,,ние,, криви:?:
     
  13. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.563
    Многу ми се смешни овие од дијаспората што мислат кај нас рози цветаат па тука ние за се сме си криви.Да, да, така е...Затоа и ние како вас едвај чекаме од тука да си идеме оти рози цветаат.
    Мое право како студент е да одам на испити/колоквиуми, да одам на предавања/вежби и да си плаќам партиципација и такви трошкови.
    Истотака, мое право е од дека ќе учам само да е во склоп со наставниот план. И, дај ве молам какви се овие ср*ња со купување книги.Па, како имаат лице јас стварно не знам. Ептен и удира во глава дека си имаат некој си авторитет.
    Бог да чува. Сигурно со неговата Библија ќе се служат секојдневно...Само неговиот предмет е.
    Ова со студентките и професорите е дно. Ако не те бива, откажи се. Ако ти бара за оценка, пријави го. Ама шансите дека ќе превземат нешто се 1% оти во оваа држава сите си имаат човек во МВР, овам, там.
    Има и жени професорки што манијачат ученици/студенти.
    А, професорите сигурно се со јак грб чим се дрзнуваат со вакви "понуди".
     
    На Angie1432 и KateKane им се допаѓа ова.
  14. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.650
    Допаѓања:
    116.428
    Пол:
    Женски
    На мојот факултет,две девојки имаа дадено сосема иста тежина на одговори,а едната доби 10,а другата 8,а и двете имаа исто кажано.
    За друг предмет...
    Една професорка на една девојка ѝ пишала 9 иако одговорите ѝ биле тенки,а друга ја паднала иако по проверка на учебникот девојкава сфатила дека имала доволно за 6-ка,а дека првата требало 6-ка да добие.
    Е,ај,сега...
     
  15. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Јас можам да дадам лично искуство, додипломски учев овде, магистерски странство. Тотален промашај беше студирањето овде. Фрлени илјадници пари. Учев, и тоа многу, одсекогаш. На факс само 6 и 7 оценки иако пишев романи на писмените, усните испитувања секогаш супер. Погоре од 8 не сум добила. Многу професори не тераа да ги купуваме книгите меѓутоа да не ги потпишуваме, за да им ги вратиме на продажба пак. Сум имала исто така случај со манијак, кој и покрај сите пријави и молби за полагање пред комисија деканатот со одговор издржи уште малце ќе си оди во пензија. Откако ми пукна филмот и му пуштив набилдани да го уплашат немаше шанса да поминам. Имав случаи каде што требаше да преведуваме извадоци од странски книги, за дотичниве да си напишат книга.
    Како поминав во странство. Супер. Сите 9 и 10ки. Замислете нели. Книги немаше потреба да купуваме. Учевме од скрипти. Никој ништо не ми рекол. Ниту ми побарал. Сето знаење беше оценето како што треба.
     
    На Biljarkata, Sanjichka007 и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  16. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    34.202
    Пол:
    Женски
    Постов ти вришти од ограниченост, како онаа народната: “Ако кучката не мрдне со опашот, кучето не оди по неа” или “ Сама си го барала, што шета толку разголена” (за силуваните девојки) :x
    Аманте!!! До кога со вакви размислувања? Како жити се ти од еден поглед процени девојките за што дошле?!
    Небитно!!!
    Митаџиите имаат одговорност и треба да бидат казнети, ама професориве десеткратно поголеми казни треба да имаат!!! Еј! Професори!!! Треба да не (ве) образуваат, а не да ја искористуваат позицијата за своите первезни цели или финансика корист. Затвор само за овие и забрана за работа!
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Па јас зборувам за тие јас што ги знам. Не е од еден поглед.
    Ти од едно читање реши дека јас мислам дека си заслужиле овие да ги малтретираат?! Па тие сами бараа да најдат "полесен" пат. Што потреба имаш по секој предмет кај секој професор по 100 пати да одиш на "консултација".

    И нема врска муабетот со твоето "аманте".
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    27.782
    Пол:
    Женски
    Јас студирав тука, докторат спремав во странство. Тогаш кога студирав само УКИМ беше опција друго немаше. Имаше такви кои се бунеа, па паќаа па станбуваа па професорите им беа криви, па не знам што и не знам како. Учев од позајмени книги и само еден професор ме тераше да купам негова книга. Друг никој.
    Каај сите поминав без никаков проблем со највисоки оценки.
    З анзењето од тука бев еден од најдобрите докторанти во странство (на Универзитет во први 500 со огромно реноме). Така што ако некој сака да учи ќе научи секаде. Ако не сака ќе си бара изговори и ќе кажува дека се напишал на испит, а проферосот е расипан, го мрази и слични глупости. Изговори има разни.
    @nextredstyle на правен го тргнаа полагањето само со писмени заради преписи и заради тоа што со таквиот ситем вадеа неписмени правници. Затоа сега си имате и усно полагање за да се види дали стварно сте учеле или сте го зезнале компјутерот.

    Колку да се зне не поддржувам корупција и мито на ниту едно ниво, па ни на факултет. За дотичните луѓе кои сега се во судница беше јавна тајна тоа што го прават долги години. За казни сум за некој што навистина залужил.
     
    На Biljarkata, kukla21 и BoaVista им се допаѓа ова.
  19. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Муабетов е јајцето или кокошката, кое настанало прво.
    За жал, нема никогаш да знаеме дали прво се нудел поткуп или истиот се барал за да се положи испит.
    Токму поради тоа, не можеме да двоиме дека едното само е многу битно да се среди, а за другово после ќе му ја мислиме.

    Тука зборуваме за професори кои еве да речеме ги има 50 и студенти кои на пример ги има 900.
    Е сега, професорите се веќе изградени карактери, па ако еден почне да бара мито, можност да се „заразат“ со ваквата лудост има уште 5-6 професори.
    Но, ако еден студент корумпира за да си го истрасира патот до „успехот“, имајќи предвид дека сè уште станува збор за индивидуи кои немаат целосно оформен карактер и лесно може да потпаднат под туѓо влијание, многу лесно со себе ќе повлече уште 10 други. Тие 10 други, потоа ќе повлечат уште 100 други послаби карактери.

    Е сега, корумпираниот професорски кадар е сегашната трулост на општествово.
    Ама студентите се идната трулост на истото тоа општество, а која се зголемува.
    Па проблемот не се решава само со казна за професорите, туку и со казна за студентите.

    Нашиот проблем т.е. проблемот на нашава држава секогаш бил што не знаеме истовремено да се концентрираме на решавање на повеќе нерегуларности истовремено.
    Затоа што додека решаваш еден професор, дипломираат уште 50 такви исти ко него.
    И после „Еј абе не функционира образованиево“. Па нема ни да профункционира додека најбитното е да се среди само една „риба“ во морето.
     
    Последна измена: 13 декември 2019
    На BloodElf, WildMk, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со сè друго, само јас не би рекла дека е консензуален. Кога некој на позиција на авторитет ти поставува ултиматум, немаш баш избор.
     
    На WildMk и Angie1432 им се допаѓа ова.