1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Случај „ЕРАЗМУС“: Професори и поранешен декан на обвинителна клупа

Дискусија во 'Политика и настани' започната од John Snow, 11 декември 2019.

  1. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Веруј ми не се приклучуваат ако не е партиска игра, или некој од партија не напоменал, бројот на луѓето кои делуваат независно и не се уценувани се многу малку и нивнот глас не значи ништо. Ако си имала блиска средба и соработка со системов и со невладини и слично ќе ти е јасно и дека зад секоја невладина стои партија за која не се збори гласно, но ај што да зборам може на форумов сите да се силиме. Уствари твое е секако да веруваш во што сакаш, но ова на форумот како се креваат сите се виде на сите досегашни протести, па еве да речеме од „протестиве“ за воздух, за лицава со пп. Само кога ќе се објави нешто на вести 3 дена ау бауу после штама, во нашава земја само рамо ти тапкаат никој не стои до тебе, затоа што сакале или не егзистенцијата зависи од други параметри. Останува таа/тој со семејството да се влечат по судови со години да плаќаат судски трошоци низ лавиринти да се акаат. Никој не одговара за мито освен ако не му е наместено од некои повисоки фигури. Толку години не му се можеше ништо, како сега што не им се може на други професори и се' така во круг.
     
    На Alisa22, Nausicaa и WildMk им се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Мори срцко... знам ... сум се плеткала и со невладини.
    Колку пати ми идело да им втурам по една на таквите кои ги спомна :D

    Ама еве.. батали невладини, владини и не знам какви.
    Дај да видиме што е со роднините и пријателите на оштетените?
    Каде е нивната поддршка?

    У ствари, шо јам лајна..
    И тие се корумпирани...

    Ништо.. овде или ќе шизниш, или ако си паметен, ќе си ги спаковаш коферите, и Ауфидерзен (или како се вели)
     
    На Angie1432 и Mantub им се допаѓа ова.
  3. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Сум ги видела и роднините и пријатели и оштетените како акаат по системов и се тотало небитни ликови за кои на никој не им е гајле. И нажалост се повеќе и повеќе е јасно дека единствена опција ќе стане да си ги спакуваш куферите колку и да се трудам да се убедам дека не е така пошо неам желудник више за вакви бљувотини. Имало случаи каде што „оштетените“ ќе те насамарат колку и да се трудиш да им помогнеш, па да те тужат и тебе, а имало случаи каде што „виновниците“ (поткупувачите и злоставувачи и тн.) имаат и те како дебел грб па родителите и семејството здравје губат мислејќи и надевајќи се дека од нив ќе почне борбата за правдина. А и не знам дали знаеш дека има места каде што со договорот за работа иде и да потпишеш дека нема ништо да изнесеш? И немој да ми кажеш дека некој би одбил незнаејќи со што ќе се среќава и за убава плата да не потпише договор. Сфаќаш што значи тоа и зошто многу работи не се изнесени? Немојте бре луѓе да верувате во се што ќе слушнете на ТВ. На ТВ се е сјајно и бајно ако не е на еден програм на другиот е сигурно. (А за тоа што веруваш дека во другите земја не постои дискриминација на било каква основа (па дури и во некои скандинавски земји) се лажеш, нажалост кога ќе отидеш таму не е Нетфликс, може нема јавно да покажат со прст... но далеку е светот од живот без дискриминација. (а и тие кампањи за дискриминација и заштита на ранливи групи и те како собираат пари од цел свет за да се лае само у празно и лаже народ, не знам дали знаеш?)

    ЕДИТ: Морам да додам дека исто ми е апсурдно да се бара критичко мислење во земја каде што се' функционира со партиска, тргнувајќи од образование па на даље у сите битни сфери од животот и во земја каде што владее сиромаштија и необразованост.
     
  4. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Џабе коментираме. Пријавил некој некогаш нешто? Имаше една реклама против насилство "ако слушнеш дека вриска жената дури ја тепа мажот у комшии, затвори пенџера да не се слуша, што ќе си правиш проблеми" нешто вака беше. Тргајте се и вие пошо вас не ви се случило. А да ви се случеше вас баш ме занима дали ќе ви беше убаво другите студенти да ве поддржат.
    Знам дека професор ако ти се запне можеш да поминеш лошо. Тоа е факт.
    Но немојте да ми кажувате дека некој е толку моќен па да не може да се турне. Ај ни еден студент нека не му влага на предавање цела година. Ај нека пријавуваат се, нека викнат медиуми. Али увек постојат пизди што во шесто одделение кога сите бегаат од час они остануваат. Не е споредбава ко тие што носеле кратко кога биле силувани. Колку пати сте фатиле врски за било што ама ај сега најискрено на форум сме. Колку пати да ве праша близок да му средите нешто ќе му средите? Гарантирам дека ретки се тие кои нема да се пронајдат во овие прашања.
     
    Последна измена: 14 декември 2019
    На candy.cane и WildMk им се допаѓа ова.
  5. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
     
    Последна измена: 14 декември 2019
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Чупе, ти кај шо шиеш, јас се провирам
    Не глеам маледонска телевизија.
    И не е Шведска исто ко во Македонија, иако има дискриминација.
     
    На Purplelilac му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Чупе немаш појма јас кај шијам да не претеруваме со глупости сепак и со "искажување моќ на форум". Иам доста искуство со луѓе шо се лупаат по гради као треба правда да се истера и искочи и критичко размислување и тн., а после нигде ги нема, само за лајкови им било и смачено ми е. Супер што не гледаш македонски програми, можеби да се имаше промешано со луѓе кои имаат вистински проблеми ќе видеше дека не е ко на папир и ко шо се пишува на форум. Тој што сака да тера правда дава личен пример (прво пред децата, па после пред сите останати) и излегува, најлесно е од страна да се коментира и да се кажува што треба некој да прави и пријавува и ти тоа самата го имаш кажано тоа ЧУПЕ.
     
    На coldbaby и Alisa22 им се допаѓа ова.
  8. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Речиси секогаш се сложувам со твоите коментари и ќеиф ми е да ги читам ама за ова не се сложувам, инаку да имаат пријавено уште во 2012 чинам, пишав дека на друг случај и јас бев сведок и уште 30 луѓе со име и презиме и тоа не само на барање мито и тн. туку и на насилство од истиот затоа што не го доби тоа што го сакаше и како што реков нр одговараше за тоа туку доби повисока работна позиција. Се бара помош да се среди зошто никогаш и нема да се среди како што треба по природен пат, зошто се' неспособно е седнато на битни позиции и затоа што не го сфаќаат тоа како работна должност туку како своја добра воља. Недај боже да дојде до тоа да треба да се закачи некој со "човек на позиција", има уште 20+ професори што не се осудиле на таков чекор, затоа пак ќе кажам не го прави тоа секој. И јас сакам да има правда и монструмиве да се таму каде што треба... ама..., а за тоа дека сите студенти нема да отидат на предавање е премногу, затоа што се нема свест и чувство кон другиот, ниту некој го интересира, само да се пука сеир. Замислете да постои правен систем и да одговараат и двете страни и тој што бара мито и тој што дава дали нема да се плашат така да прават.
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Да.
    Ќерка ми знае точно која и' е мајка.
    Нема протести кои се од општествено значење, на кои не сум била.
    Македонија ја имам свртено за протести.
    Пријавувам се' што е незаконски... и знам како е да си од тие што се жртви.
    Се плашев и јас.. на времето...
    Ама сега, не.
     
  10. Y Grint

    Y Grint Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    86
    Излезе една статија на интернет пред две години за еден професор кој исто така вршел уцени за секс со студентки како услов да се положи кај него, а исто така пишуваше дека бил и неколку пати тепан на факултет од роднини и пријатели на жртвите.
     
  11. odsk

    odsk Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2019
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Машки
    Da ne se plasis
    I jas sum mnogu glasen i se bunam sekade kaj so trebit, da ne mu kutime na nikoj
    Za temata so da se kazit hostaplerana to na kloci da se krenit ako drzavata ne gi kazni
     
    На truffles му/ѝ се допаѓа ова.
  12. truffles

    truffles Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2017
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Големите пак северномакедонски дипломи што вредат само од паланка до гевгелија и тоа само со партиска книшка, па да плаќаш за нив и да шириш нозе за нив.
    Море клоците само.

    Мене така на времето родна и ангеле, нејзиниот внук ми бараа пари, па ги пријавив кај тогашниот декан бадијалџиев, кој самиот тој лично беше најкорумпираното говедо во тогашен фиром. Виде не виде, да не ја правиме голема, по интервенција негова ми беше дадена оценка за тогашното смрдливо тнр. стварно и граганско право, а ни денар не дадов на родна смрдловска и ангеле циганскиот сељак од неготино.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.503
    Допаѓања:
    32.615
    Пол:
    Женски
  14. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.883
    :D
    Сега мислете му ја.
    Боже, боже, изговориве за одложување се фантастични. Како беше, мојата чудесна земја (n)...
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Y Grint

    Y Grint Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    86
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
  17. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Имаат забрана од 5 и 10 години!! Ајде браво нека бидат пример за сите!
     
    На Elaine, Angie1432, Nausicaa и 4 други им се допаѓа ова.
  18. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Забрането им е и тоа 10 години:inlove:
     
    На Nausicaa, Dust, KateKane и 2 други им се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    пу-пу машала
    Нека се множат :lol:
     
    На Mrs. Lovett, Purplelilac, Biljarkata и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.587
    Допаѓања:
    34.116
    Де де, тие у пензија се, им забраниле дејност.

    И плус ги осудија само оти се Вмровци.

    Со парите шо ги украа, одамна можеше у пензија.
     
    На Ava.84, Bezimenka90, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.