1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Смешен странски збор-македонски превод

Дискусија во 'Насмевка' започната од stefigirl, 26 март 2012.

 1. stefigirl

  stefigirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  123
  Ја направив темава за да ги споделиме странските зборови на кои долго сме се смееле..
  Па еве јас прва :wasntme:

  Karsi surat-Огледало :lol:

  sefte cocuk-Новороденче

  Surat tapija-Лична карта

  Aber gajtan-Телефон

  И најдоброто според мене

  masala sisarka-Ананас

  ХАХАХХАХАХАХХАХАХАХХАХАХАХХАХАХАХАХХАХХА :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
  На angelche16, AhThatFemaleProblems, CoCoGiiiRL и 2 други им се допаѓа ова.
 2. pamelche

  pamelche Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  5.300
  Допаѓања:
  16.732
  ^ Мислам дека овие не се баш така правилни зборови. Можеби грешам, се извинувам.
   
 3. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.552
  Допаѓања:
  8.263
  Пол:
  Женски
  Се изивнувам за офф, ама ова нема врска со турскиот јазик :D
   
 4. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.763
  јас мислам овие така на шала се измислени...не постојат вакви турски зборови како на пример велосипед на бугарски меѓуножно дупетрескало :rofl:
   
 5. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Женски

  хахахахахахахахах одлична тема секоја чест.
   
  На stefigirl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Xepp

  Xepp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  428
  Најсмешно ми беше кога лип стик џангл на македонски го преведоа кармин и високи потпетици... Која е смислата на ова? Демек ние англиски незнаеме... Боже боже.
   
  На The.Princess, stefigirl и MaggieTatum им се допаѓа ова.
 7. Jessie-J

  Jessie-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2012
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  61
  Kurva (италијански збор) - кривина :D :D
   
  На La.loca, sweetgirl1106, stefigirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.881
  Допаѓања:
  4.878
  Пол:
  Женски
  Лакур-Двор ( француски )

  дунда сервис - гинеколог
  :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
 9. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Македонски народни песни, преведени на англиски

  „Ајде слушај, слушај, калеш бре Анѓо“ на англиски?
  „Listen, listen to me......ye beautiful darkhaired Andjo“

  Ако умрам ил загинам
  If I die or if they kill me

  Биљана платно белеше
  Biljana was whitening her cloth

  Дафино вино црвено
  Dafina, ya red wine

  Едно време си бев ерген
  When I was a bachelor

  Јано, Јанке, Кумановке
  Jano, you Janke from Kumanovo

  Мајка на Марика думаше
  The mother preached to Marika

  Македонско девојче
  O, ye, Macedonian girl

  Марие млада невесто
  Marie, you young bride

  Мори моме Магде
  O, ye, Magde girl

  Не кажувај либе добра ноќ
  Don't farewell me good night, my darling

  Не си го продавај Кољо чифликот
  Don't waste your land, Koljo

  Не плачи мило либе, не жали (Параходот)
  Don't cry my dear, don't grieve

  Сношти минав покрај вази
  Last night I passed by your house

  Стани моме да заиграш
  Get up, girl, and dance

  Учи ме мајко, карај ме
  Tell me mother, teach me

  Се запали пиле Трено одајчето
  The small room is on fire chicken Treno
   
  На buba4e89, IRBBB, La.loca и 8 други им се допаѓа ова.
 10. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  kuuur-dvor na francuski...taka se 4itaa a kako se pisuva ne znam :D
   
 11. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.881
  Допаѓања:
  4.878
  Пол:
  Женски
  La kur - е двор :D
   
 12. Vik4e

  Vik4e Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2010
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  258
  Пол:
  Женски
  Kurven (гер.) - криви
   
 13. Elena-97

  Elena-97 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  2.107
  Ова обратно ќе биде малце, ама во склоп со темата :D
  На Фокс Лајф има промо за емисијата Хордерс, и една жена вика - I don't consider myself a hoarder, I'm more of a savior. Превод - Не се сметам себеси за рчко, повеќе сум спасител. :D Брукиии!
   
  На buba4e89 и stefigirl им се допаѓа ова.
 14. The.Complicated

  The.Complicated Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  235
  Пол:
  Женски
  Lipstick Jungle - Со штикли до врвот.. :D
   
 15. COollLady

  COollLady Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.337
  die Kurve-кривини , германски :rofl: :rofl:
   
 16. Lili.lili

  Lili.lili Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2010
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Правилно е Le cour
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  855
  На мтв (ако не се лажам беше) го преведуваа како Кармин и високи потпетици :D
   
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.567
  Допаѓања:
  80.640
  Пол:
  Женски
  Буквалните преводи на iPhone и youtube - (намерен) бисер на моето ланско другарче со кое делевме клупа - јас-телефон, ти-цевка. :D
   
  На buba4e89, Buttterfly и stefigirl им се допаѓа ова.
 19. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.890
  kurva-кривина
  мислам дека беше на Италијанки
   
 20. yanartgoth

  yanartgoth Активен член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  5
  Мивка-Лавабо :D