1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Смисла за хумор

Дискусија во 'Психологија' започната од enaena, 6 февруари 2014.

  1. enaena

    enaena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    119
    Сметам дека немам смисла за хумор, сериозна сум секогаш, во друштво никогаш не зборам и не се истакнувам, појќе сакам да си правам сериозен муабет со другарки..
    Сеето ова ме прави малку досадна личност, па барам совет од вас,
    како да станам по забавна, друштвена и пред се да ја подобрам смислата за хумор??
    Фала женски
     
    На RebeliousGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Не дека имам некоја смисла за хумор, ама еве на пример, кога немам што да кажам, си мавам ремет на моја сметка. :D После тоа, може малку да се префрлам, на нечива друга сметка... :wasntme: И така си ги мењам сметките. Наизменично. :D

    Ама немој ни да претераш со сметките. Може после ти да ги отплатиш. :P Не, озбилно... имај секогаш насмевка на лицето. Да не бидеш погрешно сфатена, дека си саркастичен намќор што е незадоволен од себе и од другите. Кога ќе ти се погоди друштвото, ќе ти тргне ко локумче. Нема многу да му ја мислиш што да кажеш, дали нешто да кажеш. :)

    Смеј се и пеј и се е океј. :rofl:
     
    На RebeliousGirl007, Marossa и vinozito1 им се допаѓа ова.
  3. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Никој не е роден со смисла за хумор де.. :D

    Биди си насмеана, како што ти кажа елена! И зборувај нешто, трескај глупости и на твоја сметка кажувај нешто. Кажувај ситуации каде си се многуу засрамила, како си се сопнала и слично.
    Биди опуштена.

    А и добро е да имаш сериозен пријател. Just saying... :wasntme:
     
    На RebeliousGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Тиа не е нешто што се учи или стекнува. Со тоа треба да си роден.
    Ама треба да се ослободиш, иако нешто ти звучи глупаво- да го кажеш. Не се воздржувај, опушти се, не ги бирај зборовите секогаш.
     
    На RebeliousGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Смислата за хумор е вид талент.Или ја имаш или ја немаш.Најмногу доаѓа до израз во друштво.Разговорот често пати води и до хумор,па некогаш знам и да се шегувам на моја сметка што не ми пречи.
    Оваа особина ми е особено важна кај спротивниот пол за да ме привлече.
     
    На RebeliousGirl007, viki-12345678, crazylady и 2 други им се допаѓа ова.
  6. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Покрај тоа што овде на форумот, ме сметаат за најсериозна, во реалниот живот јас сум спротивност од тоа.
    Луѓето што ме познаваат, често ми велат дека имам смисла за хумор.
    Па повеќето од нив слатко се смеат на моите шеги.
    Не оговарам , не навредувам , не провоцирам , ...не правам шеги на ничија сметка.
    Тоа се шеги во зависност од ситуацијата.Знам да насмеам и кога станува густо :D кога лугето се лути да речеме се расправаат .:envy: Тогаш стапувам најмногу во акција :talk: се додека не ги насмеам. :rofl:
    Моите шеги често наликуваат како оние од Хикирику, и К15 . :D
    Воопшто не се срамам, :$ кога се работи за шега.Знам да изненадам,(да трескам зелени)сето тоа го правам со само една единствена цел.
    Ме исполнува кога ги гледам лугето насмеани.
     
    На RebeliousGirl007, Silver.E, Gordana10 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. differentmkd

    differentmkd Активен член

    Се зачлени на:
    27 април 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    35
    Почитувам т.н. "интелегентен хумор" бидејќи е спонтан (без претходен концепт, прочитан виц па прераскажан и тн...), моментално инспириран и уфрлен во контекст на муабет а за оние кои го поседуваат викаат дека можат да стават "капаче" на се...
     
    На RebeliousGirl007, SwanMay и Summerlover им се допаѓа ова.
  8. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски

    Ами, така и треба.Човек треба да има талент од трагедија да прави комедија, убо е да се има смисла за хумор, нонстоп насмеан да си е човек.Само што има и такви луѓе, кои се намќори, ни шега не успева кај нив, ама тоа е... :wasntme:
     
    На vinozito1, RebeliousGirl007 и missfortuna им се допаѓа ова.
  9. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Имам смисла за хумор, и самата си кажувам, ама и оние со кои се дружат знаат дека во друштво секогаш ги смеам.
    Убаво е кога сте ведри и расположени и умеете да се насмеете себе си и другите.
     
    На RebeliousGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Tumblr.123

    Tumblr.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    421
    Пол:
    Женски
    Сакам да ми помогнете, имам потреба од тоа.. сакам да ми кажете како да се стекнам со смисла за хумор. Воопшто не сум забавна личност, не сум интересна, пријатна. Како да имам смисла за хумор ??? Ве мола :yawnм кажете ми :( :(
     
  11. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Научи да кажуваш некои вицови, тоа ќе ти биде добро за почеток и смеј се на своја сметка почесто, чисто да се опуштиш, на пр. спомни некои свои свои смешни искуства.
     
  12. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Ако не можеш да смислиш нешто смешно, тогаш побарај на интернет, прочитај некои вицови, па запамети ги и кажувај ги во друштво, исто прочитај некои досетки, нешто смешно, било што. Друго, кажувај шеги и на своја сметка, многу пати го имам правено ова, и успева да насмееш некој. И како феминките што кажаа на преходната страна, со тоа си роден, мислам дека нема начин да го стекнеш.

    Инаку, многу луѓе велат дека имам смисла за хумор.
    Кога седиме во друштво и правиме нешто муабет, знам во секундата да измислам нешто смешно и го кажувам. Поголем дел од времето, кажувам шеги на моја сметка.
     
    На RebeliousGirl007 и ColoursOfTheRainbow им се допаѓа ова.
  13. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Како прво, смени ги смајлињата со вакви :rofl: :rofl:
    Значи нема стекнување на смисла за хумор. Сите можеме да бидеме интересни, но и досадни понекогаш. Не се труди да бидеш нешто што не си, биди природна, своја. Хуморот не е само кажување на виц, хуморот може да се направи и во интелигентен разговор помеѓу образувани личности. Не е секогаш смешно да го имитираш Миле паника, смешно е и ако со твоите знаења успееш да воочиш грешка на некој што зборува нешто а нема врска со истото. Смешно е постојано да си ведар, насмеан, да се обидеш да бидеш пријатна личност за другите, да сакаат да бидат со тебе. Значи никако да не бидеш депресивна, постојано биди насмеана, дури и кога не ти е денот. Секако дека би помогнал и некој прочитан виц, еве пробај со чет, пишувај вицеви, смеј се, уживај, ослободи се. Понекогаш е интересен и сарказмот, иронијата, па ете и малото оговарање во друштво, но се во граници.
     
    На RebeliousGirl007, JustFun и Sunshine.Sunshine им се допаѓа ова.
  14. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    ^
    Abeja, ти си царица на хуморот. :D
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  15. love.a7x

    love.a7x Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    112
    Enaena, тие што те сакаат ке те сакаат таква каква што си, немај си гајле :)
     
  16. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.219
    Допаѓања:
    124.236
    За мене, немање смисла за хумор, помеѓу другото е и незнаење на прифаќање шега на сопствена сметка. Не сакам такви лутковци, буквалисти, кои не знаат да ја прифатат шегата да ја преформулираат и направат уште посмешна.
    Имам другарки кои се неверојатно смешни, ама дефинитивно мојата сериозност кога кажувам смешки за мене е причината зошто многупати сите се вратат по нас да видат што е толку смешно.

    Ако не ти доаѓаат на памет смешни вицов, можеш едноставно да се смееш за кажаните и да додаваш нешто на тие шеги. Мислам дека е особено важно друштвото, не можеш да бидеш забавна со некои кои се пресериозни и најлутковци, ако ти речеш нешто како - леле види го колку е смешен оној со шешир и мустаќи, а они почнат со - па и тато има такви, шо сеа? знаеш дека не ти е местото со такви.

    Гледај комедии, викни друштво да ги гледате и мислам дека со тек на време ке биде океј.
     
    На RebeliousGirl007 и nevermet18 им се допаѓа ова.
  17. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Имам смисла за хумор, и не го велам само јас тоа туку и околината околу мене. Нема некој кој не се смеел на моите работи кои ги кажувам.
    Прифаќам и хумор на своја сметка но да биде до граници на нормалата. Исто така и јас знам да правам на моја сметка и на туѓа.
    Не сакам луѓе кои не знаат да се зезаат, кои постојано се намуртени и не прифаќаат зезања на своја сметка. Ако цел живот сме намуртени што фајда?
     
    На toogood и Sunshine.Sunshine им се допаѓа ова.
  18. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Јас немам воопшто смисла за хумор, т.е. не кажувам шеги. Често сум повлечена. Ако некој во друпа кажува смешки или се смеат некои личности, а мене не ми е пријатно, само се повлекувам. А кога сум сама со некој, тогаш чувствувам како да морам да се смеам. Прегрдо чувство е, но не можам ништо да сторам..
     
  19. viki-12345678

    viki-12345678 Нов член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    smislata za humor ne se uci, toa eden vid darba ili ja imas ili ja nemas
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  20. vrapce.b

    vrapce.b Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2014
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Јас вицови кога кажувам, си мислеш трагедија прераскажувам. Е толку од мојата смисла за хумор.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.