1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Смисла за хумор

Дискусија во 'Психологија' започната од enaena, 6 февруари 2014.

 1. enaena

  enaena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2013
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  116
  Сметам дека немам смисла за хумор, сериозна сум секогаш, во друштво никогаш не зборам и не се истакнувам, појќе сакам да си правам сериозен муабет со другарки..
  Сеето ова ме прави малку досадна личност, па барам совет од вас,
  како да станам по забавна, друштвена и пред се да ја подобрам смислата за хумор??
  Фала женски
   
  На RebeliousGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.157
  Допаѓања:
  14.165
  Пол:
  Женски
  Не дека имам некоја смисла за хумор, ама еве на пример, кога немам што да кажам, си мавам ремет на моја сметка. :D После тоа, може малку да се префрлам, на нечива друга сметка... :wasntme: И така си ги мењам сметките. Наизменично. :D

  Ама немој ни да претераш со сметките. Може после ти да ги отплатиш. :P Не, озбилно... имај секогаш насмевка на лицето. Да не бидеш погрешно сфатена, дека си саркастичен намќор што е незадоволен од себе и од другите. Кога ќе ти се погоди друштвото, ќе ти тргне ко локумче. Нема многу да му ја мислиш што да кажеш, дали нешто да кажеш. :)

  Смеј се и пеј и се е океј. :rofl:
   
  На RebeliousGirl007, Marossa и vinozito1 им се допаѓа ова.
 3. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.413
  Пол:
  Женски
  Никој не е роден со смисла за хумор де.. :D

  Биди си насмеана, како што ти кажа елена! И зборувај нешто, трескај глупости и на твоја сметка кажувај нешто. Кажувај ситуации каде си се многуу засрамила, како си се сопнала и слично.
  Биди опуштена.

  А и добро е да имаш сериозен пријател. Just saying... :wasntme:
   
  На RebeliousGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  7.505
  Допаѓања:
  35.045
  Пол:
  Женски
  Тиа не е нешто што се учи или стекнува. Со тоа треба да си роден.
  Ама треба да се ослободиш, иако нешто ти звучи глупаво- да го кажеш. Не се воздржувај, опушти се, не ги бирај зборовите секогаш.
   
  На RebeliousGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.005
  Допаѓања:
  35.872
  Пол:
  Женски
  Смислата за хумор е вид талент.Или ја имаш или ја немаш.Најмногу доаѓа до израз во друштво.Разговорот често пати води и до хумор,па некогаш знам и да се шегувам на моја сметка што не ми пречи.
  Оваа особина ми е особено важна кај спротивниот пол за да ме привлече.
   
  На RebeliousGirl007, viki-12345678, crazylady и 2 други им се допаѓа ова.
 6. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.417
  Покрај тоа што овде на форумот, ме сметаат за најсериозна, во реалниот живот јас сум спротивност од тоа.
  Луѓето што ме познаваат, често ми велат дека имам смисла за хумор.
  Па повеќето од нив слатко се смеат на моите шеги.
  Не оговарам , не навредувам , не провоцирам , ...не правам шеги на ничија сметка.
  Тоа се шеги во зависност од ситуацијата.Знам да насмеам и кога станува густо :D кога лугето се лути да речеме се расправаат .:envy: Тогаш стапувам најмногу во акција :talk: се додека не ги насмеам. :rofl:
  Моите шеги често наликуваат како оние од Хикирику, и К15 . :D
  Воопшто не се срамам, :$ кога се работи за шега.Знам да изненадам,(да трескам зелени)сето тоа го правам со само една единствена цел.
  Ме исполнува кога ги гледам лугето насмеани.
   
  На RebeliousGirl007, Silver.E, Gordana10 и 3 други им се допаѓа ова.
 7. differentmkd

  differentmkd Активен член

  Се зачлени на:
  27 април 2014
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  35
  Почитувам т.н. "интелегентен хумор" бидејќи е спонтан (без претходен концепт, прочитан виц па прераскажан и тн...), моментално инспириран и уфрлен во контекст на муабет а за оние кои го поседуваат викаат дека можат да стават "капаче" на се...
   
  На RebeliousGirl007, SwanMay и Summerlover им се допаѓа ова.
 8. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.183
  Пол:
  Женски

  Ами, така и треба.Човек треба да има талент од трагедија да прави комедија, убо е да се има смисла за хумор, нонстоп насмеан да си е човек.Само што има и такви луѓе, кои се намќори, ни шега не успева кај нив, ама тоа е... :wasntme:
   
  На vinozito1, RebeliousGirl007 и missfortuna им се допаѓа ова.
 9. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.274
  Имам смисла за хумор, и самата си кажувам, ама и оние со кои се дружат знаат дека во друштво секогаш ги смеам.
  Убаво е кога сте ведри и расположени и умеете да се насмеете себе си и другите.
   
  На RebeliousGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tumblr.123

  Tumblr.123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2014
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  421
  Пол:
  Женски
  Сакам да ми помогнете, имам потреба од тоа.. сакам да ми кажете како да се стекнам со смисла за хумор. Воопшто не сум забавна личност, не сум интересна, пријатна. Како да имам смисла за хумор ??? Ве мола :yawnм кажете ми :( :(
   
 11. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  3.842
  Допаѓања:
  46.681
  Пол:
  Женски
  Научи да кажуваш некои вицови, тоа ќе ти биде добро за почеток и смеј се на своја сметка почесто, чисто да се опуштиш, на пр. спомни некои свои свои смешни искуства.
   
 12. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.202
  Допаѓања:
  2.563
  Пол:
  Женски
  Ако не можеш да смислиш нешто смешно, тогаш побарај на интернет, прочитај некои вицови, па запамети ги и кажувај ги во друштво, исто прочитај некои досетки, нешто смешно, било што. Друго, кажувај шеги и на своја сметка, многу пати го имам правено ова, и успева да насмееш некој. И како феминките што кажаа на преходната страна, со тоа си роден, мислам дека нема начин да го стекнеш.

  Инаку, многу луѓе велат дека имам смисла за хумор.
  Кога седиме во друштво и правиме нешто муабет, знам во секундата да измислам нешто смешно и го кажувам. Поголем дел од времето, кажувам шеги на моја сметка.
   
  На RebeliousGirl007 и ColoursOfTheRainbow им се допаѓа ова.
 13. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.302
  Допаѓања:
  17.209
  Пол:
  Женски
  Како прво, смени ги смајлињата со вакви :rofl: :rofl:
  Значи нема стекнување на смисла за хумор. Сите можеме да бидеме интересни, но и досадни понекогаш. Не се труди да бидеш нешто што не си, биди природна, своја. Хуморот не е само кажување на виц, хуморот може да се направи и во интелигентен разговор помеѓу образувани личности. Не е секогаш смешно да го имитираш Миле паника, смешно е и ако со твоите знаења успееш да воочиш грешка на некој што зборува нешто а нема врска со истото. Смешно е постојано да си ведар, насмеан, да се обидеш да бидеш пријатна личност за другите, да сакаат да бидат со тебе. Значи никако да не бидеш депресивна, постојано биди насмеана, дури и кога не ти е денот. Секако дека би помогнал и некој прочитан виц, еве пробај со чет, пишувај вицеви, смеј се, уживај, ослободи се. Понекогаш е интересен и сарказмот, иронијата, па ете и малото оговарање во друштво, но се во граници.
   
  На RebeliousGirl007, JustFun и Sunshine.Sunshine им се допаѓа ова.
 14. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.202
  Допаѓања:
  2.563
  Пол:
  Женски
  ^
  Abeja, ти си царица на хуморот. :D
   
  На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
 15. love.a7x

  love.a7x Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  112
  Enaena, тие што те сакаат ке те сакаат таква каква што си, немај си гајле :)
   
 16. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  9.303
  Допаѓања:
  112.322
  За мене, немање смисла за хумор, помеѓу другото е и незнаење на прифаќање шега на сопствена сметка. Не сакам такви лутковци, буквалисти, кои не знаат да ја прифатат шегата да ја преформулираат и направат уште посмешна.
  Имам другарки кои се неверојатно смешни, ама дефинитивно мојата сериозност кога кажувам смешки за мене е причината зошто многупати сите се вратат по нас да видат што е толку смешно.

  Ако не ти доаѓаат на памет смешни вицов, можеш едноставно да се смееш за кажаните и да додаваш нешто на тие шеги. Мислам дека е особено важно друштвото, не можеш да бидеш забавна со некои кои се пресериозни и најлутковци, ако ти речеш нешто како - леле види го колку е смешен оној со шешир и мустаќи, а они почнат со - па и тато има такви, шо сеа? знаеш дека не ти е местото со такви.

  Гледај комедии, викни друштво да ги гледате и мислам дека со тек на време ке биде океј.
   
  На RebeliousGirl007 и nevermet18 им се допаѓа ова.
 17. JustFun

  JustFun Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2014
  Пораки:
  1.027
  Допаѓања:
  2.771
  Имам смисла за хумор, и не го велам само јас тоа туку и околината околу мене. Нема некој кој не се смеел на моите работи кои ги кажувам.
  Прифаќам и хумор на своја сметка но да биде до граници на нормалата. Исто така и јас знам да правам на моја сметка и на туѓа.
  Не сакам луѓе кои не знаат да се зезаат, кои постојано се намуртени и не прифаќаат зезања на своја сметка. Ако цел живот сме намуртени што фајда?
   
  На toogood и Sunshine.Sunshine им се допаѓа ова.
 18. nevermet18

  nevermet18 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  5.069
  Допаѓања:
  12.433
  Пол:
  Женски
  Јас немам воопшто смисла за хумор, т.е. не кажувам шеги. Често сум повлечена. Ако некој во друпа кажува смешки или се смеат некои личности, а мене не ми е пријатно, само се повлекувам. А кога сум сама со некој, тогаш чувствувам како да морам да се смеам. Прегрдо чувство е, но не можам ништо да сторам..
   
 19. viki-12345678

  viki-12345678 Нов член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  smislata za humor ne se uci, toa eden vid darba ili ja imas ili ja nemas
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 20. vrapce.b

  vrapce.b Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2014
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  218
  Пол:
  Женски
  Јас вицови кога кажувам, си мислеш трагедија прераскажувам. Е толку од мојата смисла за хумор.
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.