1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Смисла за хумор

Дискусија во 'Психологија' започната од enaena, 6 февруари 2014.

  1. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Јас па секој муабет на шега го терам, некогаш дури се нервирам за тоа. Некогаш многу посакувам да сум онака сериозна и озбилна, ама тешко ми оди:wasntme:
    Нормално во ситуации кога е потребно сум и сериозна и се по ред, ама не и во слободно време.
     
    На anuvcheto му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Кога се запознаваат нови луѓе , одма се познава со кој можеш шега да тераш а со кој ќе гледате во саатот кога да си идеш....

    Во мое искуство машките лица се повеќе позабавни и имаат длабока смисла за глупости и шеги него девојките , односот е нешто 10:1 ...

    Дали се срамат или пак несакаат да испаднат будали пред сите или незнам што .

    А да тука да потенцирам има и од типот на машки и женски кој е први да маваат сеир на некој а кога ќе се нашалиш на нивна сметка тогаш ти памтат и се лутат , тоа со месеци чекаат да вратат .... бог да ги прости...
     
    На SwanMay, Igrata, Papillon.Papi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.427
    Пол:
    Женски
    Барем према мене мојата смисла за хумор е очајна сепак тоа не значи дека воопшто и немам смисла за хумор ... ама сепак има поголеми шанси да исфрлам некој саркастичен коментар и да чекам сите да се насмеат а они само да ме гледаат чудејќи се што кажав. На друга рака, често ми се вели дека начинот на кој ги кажувам работите е забавен и реакциите. Прифаќам шеги на моја сметка ама очекувам и да се прифатат шеги и на туѓа сметка, нели нема секогаш јас да бидам жртвено јагне? Сепак, не дај Боже да стигнам јас да кажувам шега. Има два начини на кажување шега кај мене:
    1. Или ќе се изнасмеам и сите ќе се чудат.
    2. Или ќе ја раскажам како приказна и сите ќе заспијат (или ќе ми се налутат зошто мојот избор на шеги е обично црн хумор и работи за кои не треба да се шегува - Е ради ова јас идам во пеколот!)
    Од друга рака не сум некоја најсериозна кога се разговара и обично не сум сериозна во сериозни ситуации и обратно, сериозна во не сериозни ситуации. :doh:
     
    На ton4ica му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Мене лично најаважно зада се дружам со некого ми е смислата за хумор. Иначе јас немам смисла за хумор.
     
  5. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Не знам дали имам смисла за хумор. :D Ма да и не ми е битно тоа многу, се смеам со личности еднакво откачени колку мене на буквално СЕ'.:lol: Најчесто ми се исмејување на сопствена сметка шегите, некад знам да се пошегувам и на туѓа сметка и да бидам злобна :devil: ама се обидувам што помалце да правам такви шеги...
     
    На RebeliousGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    zosto kokoskata ja pominala ulicata ?
     
    На Sanjichka007 и BoneMachine им се допаѓа ова.
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Сакала да види што има на другата страна :D

    Сакам да се дружам со луѓе кои имаат смисла за хумор зашто најголем дел од времето гледам да бидам релаксирана и опуштена, а како човек да биде релаксиран и опуштен ако не со шегување.
    Секако, за сите да се смееме, а никој да не заврши навреден, гледам најчесто да се шегувам на сопствена сметка или евентуално на сметка на оние во чие друштво сум (затоа и бирам да се дружам со такви луѓе кои не се лутат кога правам шега на нивна сметка; јас се разбира дека не се лутам).

    Смеењето ми е премногу важен дел од животот.
    Ќе ми верувате ли ако кажам дека до креветот си имам залепено едно мутаво интервју од уште помутавиот Јоце Панов само за да го погледнам секое утро кога ќе се разбудам (не мора да го читам, еднаш доволно ми беше) и денот да ми започне со насмевка?

    Знам да се послужам и со иронија, и со сарказам, и со црн хумор... и луѓето со кои се дружам се служат со истото. Затоа и се разбираме.
     
  8. anuvcheto

    anuvcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    352
    Од мене сериозен "моабет" да излезе,јок!
    Се што кажувам или го кажувам иронично или на шега, арно ама тие што ме познаваат малку подобро ќе ме разберат:D
     
    На BoneMachine му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Мојата смисла за хумор содржи голема доза сарказам и не може да ја разбере секој. Весела, позитивна и духовита, секогаш расположена за шала, таква сум јас. Барем кога сум со моето друштво. Еден долг период можев одеднаш да станам сериозна и да се налутам ако некој се шали на моја сметка или ми оди контра иако на шала. Сега сум повеќе несериозна отколку сериозна.
     
  10. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Јас со другите се шегувам секогаш, ама кога е на моја сметка можам со поглед да го убијам некој :devil:
    Доста ми го имаат кажано тоа ме гледаш како душман да сум ти. Дали ги сфаќам буквално шалите на моја сметка незнам, веројатно е така. Иначе знам да се зезам не ми е тоа проблем. Ама кога се работи за мене знам и да се скарам со некој.Тоа ми се има и случено. Еве прост пример. Еднаш со другаркиве игравме карти и почнаа да ме зезаат дека сум ги местела картите, а ироничното беше што јас изгубив, И за тоа им се имав скарано недела дена не им правев муабет. После некако ми помина.И за други ствари сум се карала така да не ми е ни најмалце проблем за тоа:(... Можам од ова некако да се спасам ? И да не сфаќам се буквално?
    Има некој проблем како мојов?
     
  11. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    4.368
    Пол:
    Женски
    Еднаш во друштво се случи слична ситуација, па на девојката и дадоа многу едноставен одговор: Светот не се врти само околу тебе. Што значи ете во тој момент шалата паднала на нејзе и толку. Тука е крајот. Нема потреба од драми и расправии.
    Друг пат нека ти текне на ова.
     
  12. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.624
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Се шалам ама не со секој, најмногу со другарка и брат ми сме по шегите на наша сметка. Не знам зошто ама мм кога ми упати некоја шала не знам да ја прифатам и одма одам на кавга, а мм е најопуштеното човече, а и во ПМС ако ме погоди е тогаш е надрндал не за цел ден , богами и месецот ќе го прежали:rofl: , ама трудам се да се сменам де, малце...:rofl:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  13. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.422
    Пол:
    Женски
    Зависи кои луѓе се наоколу, бидејќи не сите сакаат хумор. Јас сакам луѓе со смисла за хумор, но не и кога претеруваат.
     
  14. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.472
    Допаѓања:
    41.686
    Пол:
    Женски
    Уште бев мала за врски кога читав тука на форумот во некоја тема што барате во партнер. Секаде пишуваше - хумор. Никогаш не ми беше јасно зошто, ама сега знам. Дали се работи за партнер или другар, немањето на иста смисла за хумор може да доведе до многу недоразборања.
    Јас сум срамежлива и единствен начин да доприш до мене е преку хуморот, само така би се надоврзала на разговорот. Да, сакам долги и сериозни разговори на секоја тема, но сакам и да можам да се насмеам без да мора да објаснувам зошто сум го рекла тоа. Сакам и кога разговорот брзо се менува од една на друга тема, се' преку шега. И ако побара некој совет или ако мене ми е тежок период се обидувам да решам со мала доза на зафрканција.
    Често знам да употребам и црн хумор па скоро никогаш не сум разбрана, за жал.
     
    На Herrera, DraganFem и John Snow им се допаѓа ова.
  15. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Хумор адекватен на околностите. Се чувствувам непријатно кога некој е премногу лежерно насторен и се шегува на туѓа сметка без разлика дали другиот е океј со тоа или не.
    Важен ми е хуморот, но во рамките на нормалата. Не можам да поднесам луѓе на кои животот им е розов и не можеш сериозен разговор да направиш со нив, која и тема да ја отвориш они ќе ја насочат кон шегување.
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ScrappysSunshine

    ScrappysSunshine Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2021
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Го ценам добриот хумор со вкус,претставен на соодветен начин и со емоции.
    Важам за доста досетливо и хумористично суштество, добро препознатлива карактеристика, одбирам што и пред кого кажувам.
    Сакам да ги расположам луѓето околу мене ,ретко правам шеги на туѓа сметка, освен ако се вклучиме во процесот повеќемина блиски по душа.
    Мојот омилен ,црниот хумор, го чувам исклучиво за најтесниот круг, секогаш се чудат како може некој истовремено да биде толку мрачен и смешен.
     
  17. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Човек со добра смисла за хумор автоматски ми станува посимпатичен и шармантен, дури и да нема други особени квалитети (за мој вкус).
    Не можам да поднесам луѓе што веднаш се лутат ако некој се пошегува малку на нивна сметка...

    Инаку мене ми е омилен црниот хумор и колку и да се трудам да го зачувам само за одредени моменти, понекогаш таа моја страна избива на виделина. :lol:
     
    На Bezimenka90 и poenta им се допаѓа ова.