1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Снаи и золви

Дискусија во 'Брак' започната од tocka, 28 јануари 2011.

  1. flawless_

    flawless_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2020
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    2.018
    Пол:
    Женски
    Ај на кантар и двете куќи, и нејзината (на нејзино име е бидејќи родителите го купиле местото и поголем дел и опремиле така да ако некој си оди тоа ќе биде мажот) и на братот, па ако треба и од другата ќе и се додаде.
     
    На Nevenche26 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Нити ти, ниту јас знаеме колку им дале, само јас знам што пиша членката, а ти незнаеш.
    Башка, нигде не пишала членката дека золвата не смее да дојде во куќата или незнам што, преувеличувате постојано муабети. И да ти кажам, кога ќе одам јас во куќата од моите родители, иако живеат сами и мојата стара соба е сеуште моја, не ми се седи повеќе од 2 дена (зборам дена, зошто се далеку, не се исплати да одам на неколку саати), зошто си се навикнав на комоцијата во мојов дом и сакам да си одам дома. Татко ми гледа фудбал или незнам што, сака да одмори и он е човек, мајка ми исто, јас со мало дете и мм неможам да седам во мојата соба, како што правев 90 % од времето дур не бев мажена.
     
  3. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
    И за темава важи изгледа:
    Ако сум снаата ќе ги бранам снаите.
    Ако сум золва ќе ги бранам золвите.
    Не ве можам. Не.
    Ако сте снаа и ако дојде золвата ќе се понашате како спрема гостинка.
    Ако не е мажена золвата ќе се навикнете заедно да живеете.
    Никоја не треба да изиграва божица, а друга робинка.
    Кога ќе се согласете да живеете таков живот ќе очекувате секакви ситуации.
     
    На candy.cane, Celltica, Macito007 и 8 други им се допаѓа ова.
  4. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    За се треба да се има договор..
    Золва ми може да се доаѓа кога сака и да седи колку сака нејзин дом таа тука пораснала. Нека доаѓа секој 2 викенд и секој ден Али со осет секако..
    Неможе бе мене ми текнало да идам у соба кај снаа ми и брат ми и да им чепкам по работите неможам јас да идам и децата да ги пуштам да се дерат и ништо да не превземам дали е викенд дали не е.. некако така да се однесува недораснато делува.
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  5. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Не знам каде прочита дека е еднаквост цела куќа на синот да се даде, јас не напишав такво нешто.
    Јас кажав дека сум за еднакви права и обврски. Значи ако се е оставено на синот и снаата тие ќе бришат го*на, ама ако е поделено ќе доаѓа и золвата да брише.
    Секоја чест на исклучоци, ама повеќето што јас ги познавам седеле по цел ден кај своите, ама кога ќе се разболат наеднаш обврски имаат по дома, не можат да доаѓаат, па бидејќи снаата онаа што се тупнале нели е дома, таа ќе ги гледа.
    За таква еднаквост зборувам јас, не за целата куќа на синот.
     
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Си ја опоменала?
     
  7. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Мислење само си кажав дека недораснато е тоа однесување.
     
  8. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Кај брат ми, куќата е негова, на негово име, јас зедов нива, така сме договорени, меѓутоа обврските кога беше мајка ми на болница беа подеднакво мои и негови. Кога требаше сред ноќ да ја носам свекрва ми на лекар, отидов јас зашто јас бев тука до неа, јас и помогнав. И немојте да велите дека снаата е гостин во куќата. И снаите и золвите се дел од семејството. Растев во куќа кај што за снаата- вдовица немаше многу почит од золвата, па поучена од тоа, сакам да имам коректен однос со золва ми ама и со идната снаа...Човечноста е најважна....
     
    На candy.cane, vitamina, Cherry333 и 7 други им се допаѓа ова.
  9. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    И јас истото го пишував, воопшто не е убаво да се каже дека снаата се тупнала во куќата, многу ми боде очи тоа. Еве доказ дека пак снаата ќе ги гледа старите, а верувам дека има уште многу во вакви ситуации како тебе што ја гледале свекрвата и помагале.
     
    На Ygritte и Gosh им се допаѓа ова.
  10. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Како правиш - така ќе ти прават, тоа е моето правило....
     
    На candy.cane и st2007 им се допаѓа ова.
  11. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Да се живи и здрави оние во домовите што згрижуваат стари лица, та ако чекаш да те гледа снаата, многу ќе дочекаш :D
    И да, постојат и многу ќерки кои ги оставаат изнемоштените родители без никаква грижа откако ќе им го земат миразот:worried: да си спомнам де, пред да ме нападнете дека ќерките се светици:D
     
    На SummerGirl и Mami3 им се допаѓа ова.
  12. princess02

    princess02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    Свекрва и золва, круша под круша си паѓа. Љубоморни дека во животот на синот, братот влегла друга жена и дека ќе стане побитна од нив. Страшно. Сите напредуваат во општеството само ние на балканов се уназадуваме. Живееме во некој си 18ти век. Срамотилоци. Чест на исклучоците. На тие што се среќни дека некоја го прави среќен синот, братот.

    И јас си имам проблеми со "идната" золва. Јас уште прв ден кога се запознав со сите нив сакав да бидам блиска, сакав да имаме убав однос, но со некој што не те поштува не можеш да изградиш убав однос додуша јас не сум се карала ама на игнор ги ставав. Со дм илјада пати сум разговарала ама не вродило со плод. Еден одмор низ нос ми извади. Не ми даваше да се зближам со дм, земавме 2 лежалки една за мене и дм друга за неа и сеа му викам седни на лежалката да ти го намачкам грбот и ете ја неа да ме боцне :"де бе не го пушташ да мрдне греота, дојди дада да те намачка". После тоа да се бањаме во моретои нормално си се закачаш со д, си се гушкавме, (на оваа и се видело дека го стискам под вода ) рипна од плажа во вода сум го давела, ќе сум видела јас убаво, рипна таа врз мене (инаку е 20 пати подебела од мене ) главата под вода ми беше се удавив. Снемав воздух. Потоа друга случка бевме со неа по продавници ( дм не можел да одбере сам сп мене морала и она да дојде морална поддршка) ќутев цело време она се му покажуваше што и се допаѓа он пробуваше и сеа дпјде ред на мене да ми се допаѓа нешто. Една блуза ми привлече внимание и му рекпв да ја проба се развика во сред сити мол нрмало да му одговара нели сме се договориле од дома нешто друго да носи налутена истрча ќе си идела смотаниов по неа трча. Јас си стоев така на страна они си се бркаа. Страшно.
     
    На ALISA0000, princess5, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    WTF? :drunk:

    Ова, во комбинација со другата тема кај што имаше пишано, не е нормално. Сите си се така позабегани. Не знам зошто до сега не си избегала од сите нив?

    Единствено може да им предложиш да си купат карта во еден правец за Алабама и да си живеат среќни заедно. А ти во меѓувреме барај си друг, овој не го бива.
     
    На SandStorm, tinka-mace, Cherry333 и 14 други им се допаѓа ова.
  14. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.142
    Допаѓања:
    25.091
    Пол:
    Женски
    Ти си имаш проблем со дечко ти и никој друг ! Незнам зошто уште се замараш со такви луге...
     
    На LUCI 99, SandStorm, tinka-mace и 10 други им се допаѓа ова.
  15. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Daj mu karta vo eden pravec i uzivaj si vo zivotot.
     
    На SandStorm, tinka-mace, Cherry333 и 5 други им се допаѓа ова.
  16. princess02

    princess02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    Па по природа сум си таква јас се ќе истрпам и ќе си викам ај период е и она е млада, он е млад им работат хормоните. Па ќе помине некое време ќе заборавам па ќе гледам само доброто во нив, ама веќе вака не иде. До смртта на родителот мој јас не сум им пререкла ништо но откога го загубив, они немаа осет спрема мојата болка и правеа триста перипетии и не знаеа да заќутат тогаш за прв пат се што ми лежеше на душа им кажав во лице и тогаш почнаа преправањата пред синот, види ја сине како се понаша, ќе се врати од работа намерно тогаш во тој момент плаче она била повредена од моите зборови..... и триста други работи

    Точно он е главата на сите проблеми затоа што он да пресечеше на сите нивни глупости сега до ова дереџе немаше да стигнеме. Јас немав време да си се исплачам за смртта да си тагувам од нивните игри и глупости и дополнителни стресови што ми ги правеа
     
    Последна измена од модератор: 13 август 2020
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    TF?
    Види, уште од сега ти е јасно со каков човек си имаш работа.
    Немој да мислиш дека ќе се смени, нема! Некое лигле вакво да ми е не би го трпела ама ич.
    Знаеш како ќе ти биде во животот? Како дада и мама ќе кажат! Или ќе трпиш или ќе тераш даље во животот и да си најдеш човек на место!
     
    На tinka-mace, Hellobeautiful, S.W.A.G и 8 други им се допаѓа ова.
  18. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Хормони не се никаков изговор.

    Всушност, мислам дека тебе ти е сосема јасно што е проблемот и што треба да направиш. Се согласувам со сите членки дека проблемот е со него, не со неговите.

    Мислам дека и ти го знаеше тоа и пред да пишеш, ама си бараш некоја сламка да го оправдаш колку да не прекинеш.

    Знам дека не ти е сеедно да прекинеш врска и делува многу тешко. Ако ти е полесно, пробај да си ја замислиш иднината со него.
    Ти, тој, на горниот спрат од неговите, а тие доле со сестра му. Мајка му ви го земала детето да го чува по нејзин терк, додека сестра му го бања дечко ти, да не се удави сам. Во меѓувреме ти на горниот спрат сама, се прашуваш како да го убедиш да живеете во твојот празен стан.

    Не делува убаво нели? Ама со секој ден каде го одложуваш крајот, се доближуваш се повеќе до ваква реалност.
     
    На tinka-mace, Hellobeautiful, liliput22 и 10 други им се допаѓа ова.
  19. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.543
    Пол:
    Женски
    Те читав и во другата тема. Свесна си кој и што е проблемот, не сфаќам зошто уште не му раскина на тоа лигле. Тој наместо да трча по тебе тој трча по мајка му и сестра му. Што очекуваш од ваков човек? И да, овие случки не се нормални! :puke:
     
    На Cherry333, Hellobeautiful, buba4e89 и 7 други им се допаѓа ова.
  20. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Прашај го дали си му битна.
    Само незнам зошто сеуште се занимаваш со човеков.
     
    На SummerGirl и Marria94 им се допаѓа ова.