1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Снаи и золви

Дискусија во 'Брак' започната од tocka, 28 јануари 2011.

  1. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Li-Li, форумов е виртуелно место за муабет, дружба и дебата. Ти знаеш дали целта на постот ти беше да си ја кажеш маката или да побараш совет. Се сврте веќе по не знам кој пат истиот муабет, со истите реплики, со истите мудрувања ама реалноста е дека твојот проблем си останува.

    И јас да сум на твое место би била незадоволна, и напиздена, и исфрустрирана но тоа е живеење во заедница. И ова што се случува нека ви биде индикатор дека е време да побрзате со средувањето на катот зошто никој не оди на поседок кај родители толку време ако им е се супер (во новата) дома. И ич не спијте на тоа уво дека золвата ќе ви помага да дигнете кат ако се врати дома, зошто разведена жена со мало дете тешко ќе има вишок пари за да учествува во туѓ спрат. И да има, нема да ви даде. Ако не побрзате, ќе си живеете сите сто души на едно купче.

    Мајката и таткото се тие кои треба да кажат нешто, не ти и маж ти. Седи си во соба, одмарај и...тоа е тоа. Почнете да го средувате спратот.
     
    На 1209, manako1, FVP и 14 други им се допаѓа ова.
  2. Li-Li

    Li-Li Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    Се согласувам потполно. Ние не ни очекуваме помош од золва ми да ни помогне сами се снаоѓаме. Колку можеме толку ама сами си правиме. Муабетот за золвата да учествува во спратот ако се разведе ќе кажам пак е на мајка и и татко и.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Дали ти капираш дека проблем ако има меѓу ќерката и мајката тие две ќе си го решат меѓусебе? Нема што снаава да скока меѓу нив и да ја спасува свекрвата небаре свекрвата мало дете е. И крај краева ако свекрвава не може да се справи со ќерка си, тука е свекорот тука е синот. Снаава нема никаква улога да посредува разбираш дека ова испаѓа оговарање ко на селска чешма?
     
    На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Li-Li

    Li-Li Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам форумов е за споделување искуства и давање совети. Јас го споделив моето искуство со золвата. И пак ќе напоменам дека јас во куќава не кажувам правила туку само ги почитувам и не се мешам во ништо буквално во ништо. Ни па сум споделила мое мислење со свекрва и свекор затоа што мене не ми е место да се мешам. Темава се вика снаи и золви а не мајки и ќерки. Ако споделиш искуство со некој што не те знае и познава не значи дека оговараш некого. А мајките кои што имаат проблем со ќерките или обратно нека коментираат и споделуваат искуства во тема мајки и ќерки.
     
  5. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Абе од жал за свекрвата немој немој па заеднички ја оговарате золвата. Колку и да смета, колку и да е немирно детето тоа е нивно внуче и нормално е дека свекрвата душата ќе ја боли за ќерката, не за снаата.

    Зошто толку критички настроени спрема едно три годишно дете кое веројатно само што излегло од памперс, го направивте како да е мал ѓавол.

    На крај краева нема што ако золвата се разведе да му дава пари на брат му, мислам која логика кога и самата таа има исто толку право во таа куќа колку и синот.
     
    На drugarka и bittersweet им се допаѓа ова.
  6. Li-Li

    Li-Li Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    Многу ги извртуваш работите. На улица ќе ми падне жал да видам некој да плаче, а не свекрва ми секој ден што ја гледам како плаче од 3 годишно дете. Чим ќерка и не си го прибира детето нема што јас да рипам и да ја спасувам. И да нормално смета золвата кога ми кажува јас што треба да правам, маж ми со куќата што требал да прави, не била куќата средена, кај сме требале да ги даваме парите, секој ден викање по детето, секој ден кавги со мајка и и татко и и што уште не. Ние не сме милионери па да го средиме спратот за кратко време за да се одвоиме и не зимаме големи плати. Секој месец како што е договорено со свекор ми и свекрва ми си даваме пари за се што треба. Толку можеме да постигнеме.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Има некои разграничувања во животот на сите луѓе што се вика осет усул граница, пак да повторам граница, сметам дека ако секој од сите нас има некоја граница до каде да оди би било во ред.

    Золвата да има проблем, може да седне да разговара со нејзините, сигурна сум дека ако некаде постои искрен разговор и ако некој сака човечки да се разбере ќе се разбере со било кој.
    Да така, золвава наместо да седи по пола месец кај нејзините со оправдување "сакам да се излуфтирам" или со оправдување "на ви го детето" а притоа тоа дете штипи и шамара, не е во ред, за никого.
    Затоа велам за се нешто постои граница до каде може да отидеме па и со родителите сопствени.
    Јас сфаќам од ова дека родителите сега за сега пристојно се однесуваат кон нејзе, ама утре задутре ќе им прикипе со воздржано кон нејзе укажување нс некое работи па после таа истата ќе рече "не ме сакате" ама искрено, да остава маж секој месец на 2 недели кај нејзините и 2 недели дома нешто не штима?!
    Оти некако не е нормално за еден брак, нешто штрчи и има и таа од нешто бега очигледно.

    Затоа золвата треба да седне и да разговара со нејзините, наместо да прави како што прави.

    Не, не можат сите куќа да дигнат, спрат да дигнат или стан да купат, не можат сите одма да се иселат од некаде, тоа не е работа како од типот "чекај да купам брашно" станот не се печали така лесно, кредит не можеш така лесно да земеш и слично.
    Ако снаава и братот си имаат живеачка во куќата, си разговарале со отворени карти претходно зошто да бегаат од таму?

    Секоја золва сака да си оди кај нејзините, и јас и сите други одиме кај родителите, на пример мајка ми работи, кога одам и ја гледам преуморна си одам, оти имам осет за мајка ми оти во тој момент мајка ми е изморена и сака 2 саати да поспие на пример.
    Значи имам осет, не значи ако ми е мајка дека можам да правам се што мене ќе ми текне.
    Моето дете еднаш два пати оти му беше досадно лани "си играше" со сестрами и ја малку така удри и фрлаше играчки по неа.
    Тоа го решив одма.
    Сестра ми не е боксерска вреќа за да син ми оти така сакал да си игра така му текнало а не разбира ништо треба да ја удира или мава.
    Не не и не.

    По 100 пати наоѓам постови низ форумот како извртувате реченици и не е во ред.

    Женава што тука збори има осет има граници има убав однос со тоа семејство и има отворени карти кон фамилијата.
    И не, не е во ред золвата вака да прави како што прави.
    Ако имаш проблем одиш кај родителите и разговараш. А не вака. Нафрлано, дојдов пак за да се луфтирам, на ви дете што сака нека прави јас одам на кафе.
    Не.

    Зборот ми е, за се има решение ако се сака, за секоја една работа во животот треба да имаме осет кон другиот и граница до каде можеме да одиме на пример. Секој на крај од денот има потреба од мир, јас мајка ми родена свекрва ми и т н.

    Золвава ако има проблем може да го реши наместо да прави така како што прави како прво треба да има обзир и спрема нејзините родители кои се постари.
    Јас на пример давам дете да, ама со граница , не мора да значи ма пример ако мојата свекрва не работи и седи дома треба да и го тупнам детето 24 /7, таа жена не ми е на мене измеќарка. Кога ја гледам дека е изморена оти правела ручек миела садови се расправала со нас оти сме гости и играла дете се повлекувам со се дете.
    Значи граница, осет култура.
    Што не секој ја има и не размислува како другиот од друга страна се чуствува макар и родител.
    Родителите не се ни измеќари дс правиме што сакаме со нив.

    А золвава дефинитивно има проблем со нејзиниот брак, што треба прво дома да си замине да го реши па и да реши со нејзините со отворени карти што се случува.

    Самата љубов меѓу родители, фамилија и брак бараат компромис за добар соживот, имаат потреба од граница и оф осет.
    Толку.
     
    На tinka-mace, S.W.A.G, Nevenche26 и 8 други им се допаѓа ова.
  8. Panda girl

    Panda girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    188
    Пол:
    Женски
    Лили, золва сум но сепак ке се сложам со тебе.

    Блиски сме со брат ми премногу но сепак од кога се ожени, не станувам ни вода сама да си земам - јас сум таму на гости.. Тоа е она што некои членки го кажуваат и погоре, ОСЕТ.

    Немој многу да ги жалиш ни свекрва ти, ни свекор ти. Гледај си тебе со сопугот да ти биде добро.
    Издржи додека да се направи спратот, и гледај што повеќе сами да си вложувате во истиот за да не дојде по
    некое време муабет дека и золвата има дел:|

    Се што ти пречи кажи му на сопругот па нека седне он со неговото семејство / сестра и нека си решат на мирен начин.
     
    На tinka-mace, Nevenche26, Li-Li и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.405
    Zdravo feminki, bi sakala da slusnam vaše mislenje
    Snaa sum veke 10 godini iimavme Prekrasen odnos so zolvata, znači ne premnogu bliski(iako taa se trudese no baš zaradi ponatamozni problemi, gledav da ne se premnogu zblizuvame) megutoa so pocit I razbiranje. Luge što se sluci, ni gi prezemaa site prijatelji, znači nezboruvam za edni, baš site. Porano si velev mi se pricinuva, no ne e taka, so 3 para što bevme bliski i preku nas se zapoznaa i tie so niv, veke ne se naši prijateli, a so niv se bliski. Znači niti sum ljubomorna niti zzaviduvam, no takva sum ne napadna i nenametliva, i ne se lutam pak, no nekako se osekam izigrano. Jas ja vikav koga ke dojdese nekoja od prijatelkite, Sega taa ne samo što e po bliska so niv tuku i mene ne me vika haha malku kako dečka rabota mi izgleda dodeka pišuvam, ama se nadevam me razbirate. Seto ova se slucuva se postepeno normalno, jas se zapoznav so druga prijatelka pocnavme onaka so deca da se družime pa i familijarno, no sepak so granica, znači ne šum za premnogu zblizuvame opsto so nikoj.Gi zapoznav normalno neli, ne se moja sopstvenost lugeto I znaete što, ja vikna posle nekolku viduvanja na kafe doma kaj nea(zolvata ja vikna mojata prijatelka) a potoa I familijarno na rucek za rodendenot na deteto. Haha luda rabota
    A imaat I nivni prijateli što nie ne gi znaeme, nikogas ne ne viknale što I nema potreba neli. I Sega za rodenden ne gi vikaat nivnite prijateli tuku nas so nasite prijateli, pretpostavuvam da ne se zbližime nie so nivnite prijateli. I ete taka se custvuvam čudno, jas samo se distancirav, normalno se gledame koga sme so maz mi, ama se custvuvam kako da me demnee da zgrabi na se jas što ke se doblizam. Neznam kolku doloviv no me interesira mislenje od strana.
    Izvinite na dolgiot post
     
  10. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.786
    Не знам дали некој може да ти "преземе" пријател или било кој друг човек. Реално, луѓето не се ексклузивно ваши пријатели и не значи дека ако се зближиле со еден, нема да се блиски со друг. Можеби причината што не сте блиски се должи на нешто друго. Освен тоа, не знам зошто е луда работа што поканиле некого на роденден, луѓето кого сакаат ќе канат. Баш вака детски звучи како што си пишала :)
    Најдругарски ти кажувам, причината што сте изгубиле многу пријатели лежи на друго место, најмалку во нивната блискост со золва ти.
     
    Последна измена: 13 септември 2020
    На baby-star, cresa-jagoda, S.W.A.G и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Пријателите не се предмети за некој да ти ги превземе.
    Золвата нема контрола над нив.
    Тие си одлучуваат дека сакаат да се дружат со нејзе.
    Нивно право.
     
    На baby-star, cresa-jagoda, S.W.A.G и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.405
    E da, i Jas taka mislev kako što si pisala do zbor, ama nemoze bre da bide slučajnost I da mi se pricinuva. Točno e deka ne e moja rabota, koj saka ke si povika, taka I pisav. Ama trgnuvam od sebe jas za rodenden si vikam moi prijatelji ne nejzinite.Jas zboruvam deka ne e fer od njezina strana, sekako deka sekoj
    Može što saka da si pravi. Vo sekoj slučaj fala ti za mislenjeto
     
  13. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.786
    Види луѓето се сите различни и различно "кликнуваат". Јас лично сум позатворен тип, па сум била во ситуации кога моите пријатели поинтензивно се дружеле со некои други нивни пријатели. Да не ти зборувам колку сега најблиски другарки се запознале преку мене и тоа е сосема во ред. Може и она е поотворен човек и побрзо стекнува нови пријателства. Нема нешто нефер од било кого во оваа ситуација.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.405
    Da, site bea vo korektan odnos so mene, a sega koga se navratam nazad so misli postapki izleguva kao da sum ogovarana od njezina strana, sve mi ide Sega koga se prisetuvam. Ova e forum nemozam do tolku da ja dolovam situacijata, no šum sigurna deka e nešto so namera, ne e od vcera. Fala ti za mislenjeto
     
  15. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.786
    Ако стварно те оговарала и овие тргнале по нејзин памет, тогаш услуга ти направила, не се тоа салам пријатели :)
     
    На tina2018, M.B., cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.405
    Mozebi da, eve I ja sum po zatvoren tip. I taka se picustvuvav ne ubavo, od moja strana sekogas e bilo fer, šum ja vikala da gi zapoznaam I koga se zbliži so niv veke mene ne me vikaat. Ne e bitno, mozam I bez niv, ke pomine I ova
     
  17. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.545
    Допаѓања:
    115.494
    Пол:
    Женски
    А,може да е нешто до тебе,не до неа.
     
  18. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.405
    Mozebi e, pa sega kao demek mi vraka, eve jas neznam što e,ne se sekavam nešto da sum i napravila, a nesum bezgrešana, ne e ni taa. Šum prekutela mnogu pati, i sum kazala otvoreno nešto ako mi smeta, go ocekuvav istoto i od nea, ama sum se izlazala.
     
  19. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.545
    Допаѓања:
    115.494
    Пол:
    Женски
    Имаш ли разговарано отворено со тие пријатели?
    Ако немаш,поразговарај,можеби ќе ти се разјасни причината.
     
    На tinka-mace и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.405
    Nemam, ne planiram so nikoj da razgovaram za toa ni so niv niti so nea, bi bilo ogovaranje, ili deka se pravam žrtva, a nesakam. Ednostavno e, se distancirav I Jas od niv, so nea pak šum vo nekakov kontakt, sepak mu e sestra na maz mi, iako nemora nisto. Podobro sam otkolku vo loso društvo.