1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Снаи и золви

Дискусија во 'Брак' започната од tocka, 28 јануари 2011.

  1. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Случајно видов разговор кај свекор ми, жими мајка |(
     
    На duffi, mimiiiii, Ordinary и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Lunaa21

    Lunaa21 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Да случајно видов на скајпот дека беше оставен уклучен во нашата соба и во моментот кога пишеа го видов.
     
  3. Lunaa21

    Lunaa21 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Ова е само дел од многуте работи шо ги има напраено искрено страв ми е за бебуш. Лошо е што нејзините се прават како се да е океј како да не е она крива. Демек некој и ја полни главата за така да прави. Не знам веќе не знам.
     
  4. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Абе одделете ги мажите од цело негово семејство и остали роднини, врзете ги со синџир и во карантин, ни мајка, ни сестра, нели жената е таа која му е се. Сите претходно набројани не се важни!
     
    На Rose96, An-na, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Ordinary

    Ordinary Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    79.280
    И по МЕНЕ,ЈАС :D
     
    На Jas! и duffi им се допаѓа ова.
  6. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    E kako be taka si kazuvas odnosno izvrtuvas zborovi? Od kaj tebe pravo za istoto da reces dali e sramota ili ne? Aj ako stv te zanima procitaj se sto sum napisala pa posle zbori gluposti! Na kraj kraeva nez so e so napaganjevo?! Nalet i forum i problem i spodeluvanje i se... Aj poleka malce so arsinite vo idnina, ova za site go mislam. Preku glava da citam pametuvanja i ismejuvanja. Jbg luge sme razlicni sme, ako ti e glupost preskokni me, ako ne pisi nesto normalno.
    @baby-star nez kade procita deka se izbrisani od zivotot nas rodninite na maz mi?!?!?! Objasnuvam celo vreme deka svekrva ne mi treba u prvi dve nedeli da si tera po svoe doma kaj mene i da me nervira bez potreba. Dete moe da gleda po nejzini zatucani pravila, da mi go slapa i stiska i stipe za obrazi posto kaj niv taka milost se iskazuva. Da mi kazuva kakva kolicka, lrevetce peleni itn da kupam. Sto da rucam, koga da rucam, koga da spijam, ne toa ne e zdravo a toa dr moze ajde zdravo e... Moja kukja moi pravila, pocituvaj kako sto jas pocituvam kaj tebe, toa go nema! Majka mi ne dava ama ne se ni mesa, tuku koga veke nemoze paricno da mi pomogne, si kjuti!
     
    Последна измена: 14 септември 2016
    На mama31, stilas7 и tanja manja им се допаѓа ова.
  7. tanja manja

    tanja manja Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2016
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    1.517
    Пол:
    Женски
    @Mari-Ja cestitki za bremenosta od se srce. So lesno i so nasmevka da si ja iznosis.
    Mozam da zaklucam deka imame indenticen problem i zatoa od zbor do zbor se soglasuvam so tebe.
     
    На Anacid, Mari-Ja и stilas7 им се допаѓа ова.
  8. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    ^^
    Ако веќе споделуваш било каков проблем на еден јавен форум, тогаш биди и спремна да добиеш одговори кои не се по твоја замисла. Не очекувај дека сите ќе ти аплаудираат и поддржуваат, така да биди спремна да слушнеш и поинаку од тоа што ти сакаш да го слушнеш!
    **
    Шта се мене тиче, не две недели, туку и цел живот лиши го син ти од свекрвати, ако мажот ти нема проблем, но не заборавај дека таа му е мајка на мажот ти и го боли исто како тебе што те боли за мајка ти.
    Но бидејќи тука станува збор за себичност од твоја страна, немам што да дискутирам со некој, кој избувнува при спротивставено мислење!
     
    На Rose96, bokace и Rama им се допаѓа ова.
  9. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Абе женче ли си ти? Девојче можеби? Дали веќе се реализира како мајка во животов?
    Хејташ ли хејташ. Роднините на мажите та роднините на мажите...!!! Е што со нив? Те заболете тебе многу за роднините на нечиј маж?!?!
    Ајде олабави малку!
    И ако даваш совет поинаков од тоа што жените го очекуваат тука, нека биде со усул. Нека биде без навреди... Себични, вакви, такви... Како можеш за некој што не го познаваш да кажеш каков е???????
     
    На Glasna, flower30, supertoasty и 8 други им се допаѓа ова.
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.816
    Devojcevo nemala svoe dete pa da vidi kako e. Na prva posrana pelena ke izbega. Bitno misli deka ona ima bitna uloga. Tetka si. Ne si majka. Razlika ko slon i mravka.

    2 nedeli po poragaj koga te boli gaz od poragaj i te mava depresija pa uste i cicki krvavi uste ti falis kaj bebeto. Mnogu e delokatna sostojbata vo toj period pa jas i na brat mi ne pomisliv. Dedo mi umre togas jas ne ni izreagirav. Ama zatoa tetkava se znae. Pravila, moi tvoi rodnini, sakam nejkum... da si mi bila u tie 2 nedeli so ponashanjevo kaj mene doma... ke si odela na frizer i na zabar :) Ne znaes sto znaci majka.

    Ne omalovazuvam tetka ama niedno dete koga e bolno ne place teto teto. Site po mama vikaat. Teta e rodnina. Mama e semejstvo.
     
    На Kija94, mal.ecka, Naturel и 17 други им се допаѓа ова.
  11. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас не гледам ништо себично во тоа првите неколку дена, па и недели, мајками само да биде со мене.
    Еве кај мене случај, јас на мм веднаш му кажав, баба ми бидејќи е пензионер, ќе дојде од Македонија и ќе биде тука со мене, сама изрази желба 3 месеци. Мајка ми ќе биде само првите денови откако ќе се породам, затоа што мора на работа. Ама ич не ми паѓа на памет во тие болни моменти, во таков пресврт да мислам дали нечиви чувства ќе бидат повредени. Кој како сака нека мисли, да ми се вовираат луѓе низ дома, гости да ми роварат, не ми паѓа на памет, ама кој сака нека се лути, и нека сфаќа како сака.
    Во тие моменти сакам да бидам со луѓе со кои се осеќам пријатно и слободно како кога сум сама. А тоа сигурно не се тетки и стринки свекрва ми, и било кој. Пред баба ми можам и да прдам,и да ми ја држи главата ако повраќам и гола да шетам. Пред свекрва ми неможам.
    Золви - немам, ама да имав истото ќе се однесуваше и на нив.
     
    На Kija94, mal.ecka, Naturel и 8 други им се допаѓа ова.
  12. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Господичната золва, денес се надмина себе. Без наше знаење, договорила свекор ми и свекрва ми викендов да дојдат на гости кај нас (живееме во различен град), да спијат кај нас дома, додека ние цел викенд не сме дома и сме надвор од државата. Она исто живее во ист град со нас, не е мажена, со дечко и во огромна куќа. Ок, нема веза тоа, не ми смета мене што ќе ми дојдат, ми смета тоа што договара ствари зад наш грб. Вели па они знаат дека не сте тука, а кога мм ги праша, излезе дека не знаат.
    И сеа јас треба наредниве два дена, наместо да се спремам за патување, да го спремам станот за гости и да средувам, пошто нели за свекрва никогаш не е доволно средено.
     
  13. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Pa ne gi primaj
     
    На Offspring и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  14. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466

    Оф, не можам тоа да им го направам. Они не се ни криви, јас неам проблем со нив и нивното доаѓање.
    Она сакала да ги види, а ја мрзи да си го крене газот и да отиде кај нив, ама затоа знае по телефони да ги убедува да праат како нејзе и одговара. Без да праша и да консултира дали може и дали е во ред да дојдат кај нас. Многу се напнувам пошто не и е прв пат вакви работи да прави.
    Кај го има тоа ти да договараш да дојдат гости, во туѓа куќа...
     
    На cresa-jagoda и stilas7 им се допаѓа ова.
  15. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Каква е оваа дрскост? Извини ама и твоите свекор и свекрва треба да се побунат. На што личи тоа? Гости се ипак, значи треба и домаќините да се присутни. Да се деило нешто не дај боже, разбирам или да не сте тука на подолго време, ајде де. Ќе ви го чуваат станот, ама вака...
    Збори ти отворено со золвата или маж ти нека презеде ствар. Утре-задутре друго ќе и падне на памет..
     
    На La.loca, Skorpija25, Nalutena1 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Сање тоа со маж ти. Нека и објасни тој некој работи кој очигледно не ги занемарила или така се прави.
    Ако се прави нека ја потсети дека не треба така.
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  17. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Прво, нема да ги примам. Моја куќа значи мои правила. Второ, золва ми ќе биде банирана од мене и фамилијата најмалку три месеци, па да види како ќе и' биде. Трето, ако има маж ти малку памет, ќе ја сопре целата работа. Ако има и она куќа, ќе си одат таму. Во моја куќа влагање кога јас не сум таму, нема. Свекор ти и свекрва ти би требало да се свесни и да одбијат таков будалалук, јас ни во лудило не би прифатила. Браво, која дрскост...
     
    На eli25, Cinderfakinrella, stilas7 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    @vitamina @Cinderfakinrella
    Ви благодарам на сите, ми олесни што и други размислуваат како мене.

    Среќа мм е доволно свесен за ситуацијата и можам да кажам дека е на моја страна и размислува исто како мене. Со нејзе не сака да се соочи пошто ќе му направи драми по телефон, како по обичај, а он не е тип што сака да се расправа.
    Разговараше со родителите и им кажа шо мисли, а мајка му од другата страна му вика као не се замарај, шо кога не сте дома и сл. Нема душа да им каже не може да дојдете додека не сме тука, па сега останува работата на нивна волја, они како мислат да праат.
    Накрај работава ќе биде, кој ќе биде поубедлив со аргументи на телефон, него ќе го послушат. А пошто знам дека она има опасен јазик, не сумњам дека ќе ги убеди. Ние летаме утре сабајле, па ќе видиме шо ќе се деси.

    П.С. Најнов развој на ситуацијата е дека дечко и ќе бил на пат викендов, па дека нејзе ќе и биде досадно, убаво ги наговорила да праат како шо и одговара. Не е само дека сакала да ги види :x
     
    На Sesil, cresa-jagoda и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  19. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Neka si gi precheka i nagosti roditelite so site saltani onamu kade momentalno si zivee taa:emo: ..dosadno I bilo:?:..sinkir vo igroteka ke odi da razbie dosada:worried:
     
    На cresa-jagoda, Cinderfakinrella, Skorpija25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466

    Накрај така излезе. Ние отидовме и немаше абер шо ќе се деси и еве ја пишува на вибер „мама и тато ќе дојдат утре ама нема да бидат кај нас туку кај (дечко и), он ги покани“. Као цела горда и во исто време му замерува. Па фала богу, упм, 8 години се заедно, арно кога му текнало да ги покани.
    И на крај се фалеа свекор ми и свекрва ми, дека многу убаво ги пречекале, па не ги пуштиле да си одат па не знам шо.
    А после сè, нигде ја нема, изгледа е лута или не знам шо и е филмот, па веќе цела недела ја нема да пушти глас. :D
     
    На Sesil, cresa-jagoda и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.