1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Снаи и золви

Дискусија во 'Брак' започната од tocka, 28 јануари 2011.

  1. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Shto ja esapish pa I ti :emo:...Taa od dosada pravi razdori vo familija|(...Vidi samo kakvi muabeti ti isteraa hahaha..mnogu ubavo Gi prechekal idniot zet,pa shto ochekuvaa tie deka kotek na vrata ke dobijat:wasntme:
     
    На Kija94, joy1, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Jessica!!!

    Jessica!!! Нов член

    Се зачлени на:
    19 април 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Moja prijatelka pred 2 meseci se zakarala so snaata, pa sega bara pomos od mene sto da napravi za izvinuvanje. Ne mi teknuva ama bukvalno nisto. Ako moze pomos ve molam!
     
  3. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.726
    Допаѓања:
    122.055
    Сања, неможе она да кажува кај ќе спијат свекорот и свекрвата. Мали деца ли се? Значи си дозволуваат она да кажува или пак и ним им одговара. За ова треба маж ти да си среди.
     
  4. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    @Glasna ме изнасмеа :D
    Значи ја мислев работата завршена била, ама сверква ми не мислела така. Последно кога се видовме осеќав некоја тензија и ја начна темата. Зошто ние не сме сакале да дојдат, идејата да спијат кај нас била нејзина а не на золва ми... Јасно ми беше дека сака да ја одбрани. И кажав директно, никој не може да прави планови за гости кај мене дома, кога ние не сме дома, без да нè консултира и праша. Па на крај му се сврте на мм, дека татко му му се налутил, се изнервирал, не сме го сакале да дојде. Абе глупости, драми, драми до нема каде... Ептен ме напнаа, а до сеа сме немале никакви проблеми и цело време коректен однос. Ама од сега па натаму, ќе се замислам малку, дали ќе ја шминкам свекрва ми за на свадба, или ќе и ја виткам косата на золва ми. |(
    Изгледа, некогаш, не треба да бидеш толку добар.
     
    На Nalutena1, Sesil, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Ochigledno nekoj e nashteluvan u polna parea da sozdava problemi...
    Sega ke posmatra od strana I ke si uziva u razdorot koj vi sozdade..gavolica:devil:(za zolva ti)
    Ako mislat deka im drzi voda muabetot,neka Se lutat,pa na kraj kraeva I koga odat vo hotel/apartman I togash trebaat da Se javat da zakazat :D
     
    На Skorpija25, CameliaMiller и SaNJaAaaAaa им се допаѓа ова.
  6. Brojka

    Brojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2017
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    1.722
    Јас ќе бидам золва зошто имам брат. Се уште се дечко и девојка, не се уште венчани. И ако се венчаат ќе живееме заедно. Што знам, мое мислење е дека додека секој си ја гледа својата работа ќе нема никакви проблеми. Чуму мешање во туѓ живот? И малце мислам дека треба да се има трпение. Ниту сум јас совршена ниту таа, ниту било кој човек. Ама ако се живее заедно треба да се има трпение и да не се замерува за се нешто.
     
    На stevemila, Lolipop23, Dadusicka и 3 други им се допаѓа ова.
  7. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    E duri sega treba i da gi sminkas i kosi da im vitkas...a la vesterka stil...hahaha...
    Razdeli pa vladaj...taka mi stoi rabotata so zevla ti...t.e so zolva ti.
    I ona mora da e sekogas vo pravo, a ti....ti si neprijatelot od koj treba da se ,,cuvaat".
    Mani gi,ne im se zamaraj.Se sto mislis plesni im vo lice...pa si teraj po tvoe.
     
    На Dadusicka и Nalutena1 им се допаѓа ова.
  8. MynameisHelen

    MynameisHelen Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    Луѓе, мене стварно ми треба совет и помош од вас, бидејќи не знам дали правилно постапувам.
    Се работи за сестрата на дечко ми.
    Доста е повозрасна од нас, веќе е во средни триесетти, но во паметот е бетер од 10 годишно дете. Мажена е и со мали дечиња, 3 и 4 години.
    Се лути за се и сешто.
    Лани направи драма во која замислете ги вмеша и нејзините родители, зошто ние не сме сакале да одиме на одмор со неа и нејзиниот сопруг. Тие уплатија за на одмор порано без да се договорат со нас, во недела во која јас имав циклус и на место на кое ние веќе бевме и не ни се допадна. Таа се налути; како сме можеле да ги одбиеме, сега на мажот и ќе и било здодевно. Па нека извини, ама јас не сум забавен парк. Кога и предложив барем да уплатиме недела подоцна, (местото го занемаривме за да не се караме), бидејќи циклусот ми е многу болен и имам друг проблем за кој тука нема да зборувам, таа се изјасни дека нема намера да плаќа 20 евра повеќе, а не и беше гајле што јас би платила 150 евра за џабе, дека одморот што го чекав цела година ќе го поминев виткајќи се од болка и седејќи на горештините. Може и беше планот таа да си ужива, а мене да ми ги тупне децата да и ги чувам додека си го мрцка газот у море.
    После се лутеше зошто сме играле тенис јас и дечко ми, а не сме и кажале. Ние појма немавме дека тоа ќе ја интересира,и дека треба отчет да и даваме за се што правиме, но и рековме дојди на терен сме, ќе играме заедно. Таа се налути, зашто неа ја мрзело да пешачи толку (15 минути е пешки), да сме оделе НИЕ, кај неа пред зграда. А ние тој ден пешки шетавме низ чаршија со саати бидејќи баравме подарок за роденден.
    Почна да ни плаче по телефон и да објавува песни со депресивни стихови посветени на нас. Јас така не правев ни во тинејџерските години.
    За се ние мора да и угодуваме. Ако треба дури о едно обично ЦД да изреже, таа се јавува кај дечко ми и го вика итно да одел, а ако ја одбие се лути и не навредува. Мене тоа што оди да и помага не ми смета, и јас имам брат, знам како е, тие и треба да си се сакаат и да си помагаат. Но, таа не размислува дека тој има ненормално многу за учење бидејќи е на тежок факултет, таа си гледа само да си заврши работа. Дечко ми во неколку наврати и има правено документ на компјутер со детално напишан туторијал како да изреже ЦД чекор по чекор, но неа ЈА МРЗЕЛО да чита. Тоа и е изговорот. Па дечко ми во испитна сесија трча за да не му се налутела, бидејќи знае дека таа од мува прави слон и не сака да се расправа, а после него го фаќаат паники бидејќи губи време на такви работи наместо да учи. Ај што ме жртвува и мене од доста работи за да оди да и помогне, нека, ќе истрпам за нас, нели не треба да сум себична бидејќи му е сестра. Но, девојки, тој и сам се жртвува и си создава стрес и не сакам да го гледам таковѓ
    Таа оваа година ми го расипа роденденското изненадување од дечко ми. Два пати. Ми го уништи и роденденот бидејќи се искара на прославата и ширеше негативна енергија и плачеше.
    Но, сето ова е само вовед.
    Всушност, мојот проблем е многу поголем сега.
    Таа е несреќна во бракот. Мислам дека не си го сака мажот, и тој има доста маани да бидам искрена, но барем и дава огромна слобода, не е љубоморен, не ја тепа, таа не знае да готви, не знае да чисти, додуша не чисти ни тој, ама никогаш не и прави проблем заради тоа. Има кавги меѓу нив, како и во секој брак, но таа е многу брзоплета, плачка, инаетчија и веднаш почнува да го мрази, вреѓа и колне па дури и да превртува зборови во нејзина корист.
    Пред некое време се запознала со некој од странство. Сакала да спие со него и ми го бараше клучот од станот, да сум и го отстапела за да си завршеле работа таму. Дури се осмели да ми рече дека ќе си најдела сама клуч, па дури сме ние на патување ќе си влезела внатре. Јас убаво и објаснив дека не сакам мојата постела да се валка и дека таа нема право да влезе таму без мое знаење. И реков дека не ја поддржувам, па да си прави што мисли дека е правилно, само мене да ме држи настрана од сето тоа, бидејќи јас не сакам да бидам дел од вакви развратни работи.
    Додека ние бевме на патување еве ја неа со порака кај брат ѝ: "штом слеташ итно јави се". Се преплашивме, мислевме нешто се случи. Дечко ми и се јави и погодете што бил проблемот: не знаела како да си купи авионски карти за таму кај што и е дотичниот, па да и ги купел он. Јас му реков на дечко ми да не се меша и да не и ги купува. Претходно кога и реков, ако толку дошол нож до коска, разведи се и после прави што сакаш, таа одби со изговор дека и е жал за татко и, тој е со кревко здравје во моментов, не сакала да се разведе да не му се случело нешто од грижи, а на сите другарки им раскажа за овој странецов. Таква е, зборлеста, не размислува дека тие нема да си ги држат устите затворени и ако се случи нешто меѓу нив, татко и сигурно ќе дознае, па ќе биде полошо и на крај и ние ќе испаднеме криви што сме знаеле, а сме криеле и згора на се дури сме и купиле карти. Значи туѓиот проблем се лепи на нас.

    Денес се јави, дечко ми одби да и купи карти. Таа збесна. После разговорот, ни испрати долга порака дека се откажува од нас и не сака веќе да не види. Тој мојот кутриот синоќа око не склопи и имаше серија панични напади. Денеска и му се слоши, ќе паднеше. Јас не можам веќе луѓе, ќе полудам. Ја почитував, но сега изгубив секаква почит и љубов кон неа. Ве молам, кажете дали грешно постапуваме? Не знам како понатаму...
    Спремна сум и на критики.
     
  9. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Си има психички проблем жената , ете не е срекна во бракот и се иживува ... А да и кажеш све на мајка и ?
     
  10. MynameisHelen

    MynameisHelen Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    Си помислив и на тоа. Но не сакам да се карам со дм. Ако кажам, таа и него ќе му се налути, а тој мене. Него може нема толку, крвта не е вода, ама јас не и сум ништо.
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @MynameisHelen, држи се на страна. Жената си има очигледно проблеми ама штом не ти се меша во врска и не се става меѓу тебе и момакот, кулирај си. Дечкото ти си го бираш ама роднините негови доаѓаат во пакет и ако ти е некоја утеха, секогаш мора некој да се погоди терсене- ако не е сестрата, ќе биде мајката; ако не е мајката, ќе биде братот итн...

    Исто, апсолутно не се согласувам со советот над мене. Ако треба да се вмешаат родителите, тој кој треба да ја потегне работата е само дечко ти. Не се мешај во туѓа семејна динамика зошто на крајот ти ќе бидеш „лошата“. Верувам дека ти е смачено од драма но напишаното навистина не е толку страшно така да остави на дечко ти он да реши што ќе прави понатака, ти седи си мадро.
     
    На toogood, Sesil, MynameisHelen и 2 други им се допаѓа ова.
  12. MynameisHelen

    MynameisHelen Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    Баш заради тоа сакав да се држам настрана, да не испаднеме ние виновни, без разлика дали заради тоа што криеме или нешто трето. Но, таа не повлекува и нас со неа и ни го наметнува нејзиниот проблем со тоа што бара да и бидеме соучесници.
    Е јас сега испаднав манипулатор. Дечко ми не бил истиот човек откако ме запознал, јас сум го изманипулирала да не и помогнел. Спомена и дека многу сум и грешела во минатото.
    Не знам, главата ми е каша. Заради туѓи каприци јас треба да се лишувам од сон вечер. Преку глава ми е од драма.
    Фала ви девојки за советите. Ве гушкам :hug:
     
  13. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Fight or flight. Јас би второто. :nod:
    Таа му е сестра нему и тој осеќа приврзаност и нормално е да сака да и помогне, но се гледа дека помошта кон нејзе ви штети вам. Проблемите може да се зголемат. Немој да мислиш дека ќе исчезнат сами од себе доколку стапите во брак. Не гледам и причина зошто се правдаш воопшто за периодот за одморот. Твој одмор си е и немораш да го темпираш по други желби. Се гледа дека жената си има проблеми и со тек на време ќе станат и ваши.
     
    На MynameisHelen му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Vip83

    Vip83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    240
    Мојата золва е вистински :devil:! Но, што да се прави!? Тоа е. Дочекот на Новата година ми го направи пекол со мајка и т.е. со свекрвами.
     
  15. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    12.947
    Пол:
    Женски
    Јас золва ми си ја сакам исто ко сестра ми. Од прв ден се сложуваме и до ден денес не се имаме замерено за ништо.
    Се шо имаше од нејзините деца за бебето буквално сѐ ни даде без збор, нѐ снабди за наредниве 4 години ништо да не купиме и то не можам никогаш да го заборам. Секој ден е тука со внуците, дури и чудно ми е ако не дојдат барем на 5 мин. На сите им посакувам ваква золва. :)
     
    На Baby^, mariz, Martka и 5 други им се допаѓа ова.
  16. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Dobro postapuvate.
    Jas uste koga citav na pola text mi tekna deka mozda brakot i e vo kriza.
    Nisto specialno, ova e tipicno za luge so kriza vo brakot.
    Zalno , nekoj i taka se odnesuvaat.
    Ako i kupi karta i zamine togas se ke se otkrie i toa e najdobro resenie.
    Se razbira deka ke ima tragedii od strana na roditelite no sekoe cudo za tri dena.
    Toa bi bilo najdobro vo koris tvoja, a bogami na site.
    Ke i se olesni i na nejze sto nemora poveke da se krie.
     
  17. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Имам две золви, и цело време лице ми прават.. Едната има мало бебе, вереникот се шета со нив.. Зошто сум љубоморна на тоа?
    Јас сакам да бидам во добри односи со сите ама знам дека нема никогаш да се случи тоа. Другарки што ми се мажени скоро сите се жалат од золви и свекрви, знам дека мед и млеко нема да ми тече. Ајде поискусни кажувајте на кој начин да им враќам, како да се однесувам???
     
  18. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Jas gi ignoriram totalno, epten po potreba im zboruvam
     
    На Starlič му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Znam lek,
    Oteraj ja u pm tolku mnogu, za nikad da ne posaka da ti se javi :)
     
  20. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Ти имаат ли нешто лошо направено? Се однесуваат ли лошо со тебе? Зошто од старт со негативности, ако другите немаат добри односи со свекрви и золви може кај тебе ќе биде исклучок.
    И побогу зошто братот да не шета со сестра си? Мене некој да ми забрани да шетам со сестра ми од старт ќе го отпишам. Фамилијата е најголемо богатство, ама како што е за вас вашата, така е и за вашиот сопруг неговата. Немој да ствараш раздор уште пред да се земете и тоа без причина.
    Мојот маж е единец, јас се би дала да имам и девери и золви, т.е. да бидеме поширока фамилија и моите деца да имаат многу братучеди.
     
    На Yowannty, Rama, pufi-cufi и 6 други им се допаѓа ова.