1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Снаи и золви

Дискусија во 'Брак' започната од tocka, 28 јануари 2011.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Чим барал дел, значи признато било.
    Што направила госпоѓава за да не се испочитува договорот кој го имала.. не знам...
     
  2. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    Се испомешавме на темава.
    Ама еве нека инвестирала 5 илјади во плочки и мебел и тракатанци.Па после20 години тие нема да чинат.Ги инвестирала за сопствен комодитет,па нека пропаднат после 20 години.
    Налет и плочки и се ,ако дошло до развод ке му ја мислм што сум купила корнизи за завеси пред 20 години и ке барам како инвестиција....
     
    На Elena1001, Milan93 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.051
    Тоа дете не може да добие исто колку другите, пошто не е дете на двајцата.
    Нивните три деца, од на мајка страна добиваат секое по третина, од на татко страна, секое по четвртина.

    Ако хипотетички се' било поделено на пола при развод зборам. Она што ќе припадне на таткото се дели на четири (пошто има четири деца) а тоа на мајката на три дела.
     
    На Feminka22 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.051
    Да ти кажам Косми, барем две од другаркиве, по 10-15 000 + евра вложија во куќи (катови) на свекор. Па сега...
     
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Можеби се само 5 години поминати.. можеби и само една...
    А и да не се.. 20 години си инвестирал во нешто.. и не ти важи???
    Не само бракот што ти се распаднал, ами и домот.. практично бездомник и без сопруг остануваш преку ноќ...

    Не бива...

    Ако нема клазула дека е исклучиво правило за нивни деца (на сопругот и сопругата), и тоа како му следува и на другово..

    Ама како што реков: Му следува 4тина од половината на мажот..
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    Добро де нека се и 15 000 ,па што сега.Не е крај на свет.
    Ке си живеат во убаво,ново наместено по вкус со гарнитури,кујни какви сакаат.Па сега колку тераат толку.Пари се заработуваат,мебел ионака се менува,што од потреба,што од мерак.
    Не се плаче по такви инвестиции.
     
  7. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Ќиријa дa плaќa кoлку ќе јa фaти? Плус утре aкo не мoже тaa плoчките дa ги земе, нa децaтa ќе oстaнaт. А пoд ќиријa ни плoчки зa децaтa немa дa имa.
     
    На Cosmi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    Тој што давал, веројатно давал на љубовницата и на детето тие 10 год, значи скришно од заеднички финансии, не сметам дека дете кое го криел толку години до последните месеци кога се зборело за развод треба да добие било што, сега ако му е признаето, има мајка и татко нека му мислат од оваа точка натаму за иднината. Тие секако не се венчани сега, не верувам дека и детето е признаето.
    Ама до моментот за развод ако се договориле се досега стекнато да остават на нивните заеднички деца, за кои работеле и печалеле, фирмата која ја подигнале да се подели на нивните деца, после тоа нему да му текне(а веројатно на швалерката и текнало) дека сака дел од фирмата која патем последните години се разработи, да биде за тоа скришно дете.
    Како и да е гадна и заебна ситуација беше, во која е тешко да се одлучи кој е прав.
    Јас ги знам децата, близу ми се на години, не сакат сега да слушнат за татково, ради сетиот стрес и нервоза на мајка им. А го знм и ова дете и стварно е океј и тоа, не ме одминува, доаѓа на порта д го гали кучето и секако јас не го одбегнувам. Ама госпоѓава толку работи измисли дека ние сме биле другарки и први комшивки, сме се гледале преку еден ден на кафе, за да ги скара мајка ми и деугарка и, јасно ми е за каква особа се работи и јас на исто место би постапила како жената.

    Него многу забегавме од темава ќе не бришат. Поентата е, мисли си на време, оти еден ден може да не биде што е мое е и твое.
     
  9. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    Ако е станот негов наследен..не важи да му го земеш ни после 20 год.
    Најбитното отишло,за мебелот во домот мање више.
    Или еве ке го земеш мебелот ако толку значи,ако не ке остане се за деца.
     
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ќе остане, за некогаш во иднина.. ама сега, ќе мора да се снаоѓаат со детето.. да живеете од воздух и да живеете на воздух!

    Затоа што мајката е со нив, нејзе ја гледаат како страда, и со нејзиното можат да се идентификуваат.
    Од друга страна, затоа што не знаеле дали татко им исто страдал, со него не можат да се идентификуваат, па го гледаат како villain, кој само правел зло!

    Ова е класично користење деца при развод.
     
    Последна измена: 12 октомври 2018
    На CameliaMiller и 1209 им се допаѓа ова.
  11. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    Wild не се мали деца за да ги користат, возрасни се, едната дури со години живее во странство, другата во Ск, не дека повеќе биле со мајка им. Тие секако живееа заедно до разводот, ама веројатно сознанието за тоа што го правел со години довело до таква одбивност кон него. Не знам и јас би се чувствувала исто, би ја изгубила сета почит за него. Не дека нема да го сакам ама нема да ми е сеедно.
     
    На Harper и WildMk им се допаѓа ова.
  12. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.404
    Допаѓања:
    35.985
    Тајно дете е веќе предавство, не изневерување туку предавство кон фамилијата тесна . Веројатно пд грижа на совест ако он уопште имал се слижил на три да се дели, па му текнало и на 4-тото. Нели и Арнолд Шварценегер така тајно дете со куќната помошничка има. Па се откри. Е сега и оно ќе си бара, оти има што да бара. Ама и жена му е од Кенеди. Ова ко Династија.
     
    На Lolipop23, 1209, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Ајде вака малце јас со хормоните до плафон да си кажам (малку и на шала) ако во куќа во која што живееме со мм а е на име на свекорот, ние вложуваме, реновираме, доградуваме, (со нивна согласност и поддршка, во договор како што и реновираме дома во моментов) ако утре не избркаат на улица (без причина) и никако да не можеме да се разбереме што и како ние сме вложиле, нема да ги земам плочките, стиропорот, цевките од парно и слично, но и ништо нема да ме спречи да земам токмакот и плочки и зидови, и фасада и се што сме вложиле да го направам крш. ]:)]:)
     
    На Mimmi39, Harper, Lolipop23 и 11 други им се допаѓа ова.
  14. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Не се хормоните, и ние бевме во таква ситуација и мм го даде истиот предлог :rofl: Среќа ни ги вратија парите од вложеното (fingers)
     
    На LiliBoz, cresa-jagoda, Yowannty и 3 други им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Работата е, да не дојде до тоа.
    А поривот, ти го разбирам целосно.. :smoke:
     
  16. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    А дали ви наплатија кирија за времето додека сте престојувале таму? :?:
     
    На Alisa22 и WildMk им се допаѓа ова.
  17. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Да, во нерви доживотно.
     
    На LiliBoz, Harper, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Види мајката... еве и другата страна на паричката ....
    Беј! не давам повеќе мислења, оти има многу различни параметри за разгледување..:D
    ... и секоја приказна е различна...

    еве:

     
  19. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Многу ми сте јаки кога се правите паметни. Ако беше за кирија, ќе одевме под кирија кај шо ќе немаше потреба да реновираме. На подобра локација, со подобри услови без некој тоа да ни го извади низ нос. Да не зборам која мака е реновирање. Настрана парите, ама заебанции со мајстори, време и куп други планирани и непланирани нервози. И да, тоа не може да се врати.
     
    На LiliBoz, Harper, 1209 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не.. се согласив и со тебе и со нејзе...
    Тоа баш ми беше муабетот, дека не можеме да знаеме се' за сечија приказна и нема да коментирам, оти во се' може некој да се најде навреден... и со право..
    Нема универзално правило. Секој за себе ќе треба да си одлучи каков брак ќе има и како ќе ги реши имотно-правните прашања во домот.. Само тоа..