1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Снаи и золви

Дискусија во 'Брак' започната од tocka, 28 јануари 2011.

  1. Izabelcee

    Izabelcee Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Пробано ама врти пишува дзвони упорна е
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Кажи и на културен начин дека имаш работа. Мора да се разбере. И јас не сакам досадни луѓе. На крај краева, излези надвор со старосватицата. А маж ти што вика за ова?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Коа ке дојде ќе и кажеш еј ако не и е тешко земи го малово прошетајте се да се видам со старосватицава на раат има нешто проблем па да не и биде незгодно да каже пред тебе. ( внеси ја во друга соба на само кажи и или пред да дојде старосватицата).
    Може не сфака дека е досадна навика и станало веќе хаха..
    Направи си човечки муабет не се замерувајте.
    Убав ден
     
    На Spidy, SummerGirl, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Izabelcee

    Izabelcee Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Абе се е тоа ок ама старосватицата ќе дојде и малиот да го види да си поигра она ко кума тука е тета тета пет минути и после ке си се клапне на двосет и си седи си муабети
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.760
    Пол:
    Женски
    Зошто не и кажеш јасно и гласно, извини денес ќе имам гости одамна што не биле, те молам дојди утре. Зошто си го комплицирате животот и не си кажувате се јасно и гласно?
     
    На Miss666, CameliaMiller, Spidy и 4 други им се допаѓа ова.
  6. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Убаво ти кажала некоја членка од погоре, направете човечки културен разговор со одбрани зборови, може женава не сфаќа дека е досадна, може па мисли дека секој ден пошо иде најверојатно и тебе ти годи оти ништо не кажуваш и и отвараш, може воопшто не е свесна затоа па затоа подобро би било најубаво да и кажеш со одбрани зборови за да не се налути и замери.
    Кажи и дека се е океј дека е добредојдена дека неизмерно ја цениш и сакаш ама секојдневно дека имаш обврски и ти и дека треба да излегуваш од дома и така.
    Во тој смисол.
     
    На Milobebence, Spidy, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  7. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    116.480
    Пол:
    Женски
    Како што веќе ти кажаа,отворено разговарај со золва ти.
    Кажи ѝ дека не можеш да примаш луѓе секој ден,дека имаш обврски или дека сакаш да одмориш малку.
     
    На Spidy, Independiente и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Мислам дека проблемот прво треба да се реши со добро. Ако така не бива, тогаш пробај со лошо. Мора да се разбере. Па колку сака нека се лути.
     
  9. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    @Izabelcee баш секој ден доаѓа??
    А да ве викне вас, вие да и’ отидете на гости? Како можат така, не ми е јасно. Но, најверојатно е слободна и нема ограничувања од тебе, затоа и така прави.
    Ќе и кажеш да дојде друг ден бидејќи ќе имаш гости, а и некоја обврска да завршиш...смисли начин, сепак вие најдобро се познавате.
    Јас немам никаква комункација со золва, ни јавувања, ни доаѓања-одења. Ниту пак сакам гости секој ден.
     
  10. Izabelcee

    Izabelcee Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Немам коментар си доага од работа и почнува со пишување вртење доамање
     
  11. Sunset Flower

    Sunset Flower Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2019
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    155
    Одделени сте на различно место или спрат на спрат? Дали има клуч? Јас би разговарала искрено со неа и баш кога ќе имам гости би и се јавила да ја слушнам и она може ќе рече ќе поминам и јас ќе и нагласам дека ќе имам гости и дека јас ќе поминам кај неа. Друг случај можеш да и речеш извини многу ама сака нешто да ми каже таа и таа и ќе и биде незгодно пред тебе а во тешка ситуација е свати ме... Друго решение излегувај почесто надвор од домот со синот со старосватицата итн.. и на некој начин одалечи ја , секогаш кога ќе дојде пробвај да ја избегнуваш, пр. аа ние само што ќе одевме таму , само што ќе си легнував не се осеќам добро, ќе одам кај една на гости и полека ама сигурно со игнорирање ќе ја одалечиш позз
     
  12. Taurus 04

    Taurus 04 Нов член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Dali mislite deka e vo red dokolku zolvata nishto ne raboti, ama apsolutno nishto, site obvrski okolu kukjata gi delime jas, svekrvata i soprugot. Site odat na rabota, jas sum ushte nevrabotena so malo detence doma. Ne ocekuvam vo ista mera da raboti kako jas megjutoa nekogash da pomogne barem za vikend. Mnogu cesto sum se pocuvstvuvala kako sluginka, bidejki jas ostanuvam doma i cel den si ima niz kukja rabota dodeka pak drugite si imaaat izgovor deka se umorni od rabota koga ke dojdat.
     
  13. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Работата е дека ти имаш мало дете така да и ти си имаш твои обврски. Да беше сама дома по цел ден слободна, зашто да не исчистиш, да зготвиш и сл? Вака би ти рекла да не се форсираш, да си го гледаш детето прво, додека спие можеш да зготвиш нешто и после да измиеш садови. Чистењето нека биде заеднички секоја недела, секако ваљда не чистите секој ден дома. Остај ја золва ти, што сака нека прави. Ако не завршува обврски по дома нејзин проблем, немој да се осеќаш како слугинка. Мене баш ми е убаво кога сама ќе си средам, си знам дека ми е чисто, сум потрошила нешто калории, сум се раздвижила... Што фајде ако лежам?
     
  14. Taurus 04

    Taurus 04 Нов член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Koga nemav dete bukvalno se otepuvav od cistenje. Sega gledam da zavrsham sto e neophodno i da posvetam vreme na deteto. Mene ne mi e problem ni maka da iscistam, problemot e zosto dodeka site rabotime po neshto ona si gleda film, si lezi bukvalno ne ja interesira nishto. Sum predlozila zaednicko cistenje za vikend, no spored sveki kjerka i ne trebalo nishto da fakja ona rabotela i bila uste devojce( nemazena), jas sum bila taa koja trebalo za se da se grizi
     
    На RumShtangla му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Штом така, завршувај тоа што можеш кога ќе можеш. Не се расправај, кога ќе се вратат од работа излези, прошетај се некаде, врати се изгледај си филмче и на спиење. Во недела среди си ја вашата соба, бањата, нешто подсреди во дневна и готово. Така, нема да имаат што да ти кажат и тебе ќе ти биде полесно.
     
  16. Taurus 04

    Taurus 04 Нов член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Epa koga ne e bash se pod konec, sveki cesto znae da urla i da treska vrati. I taka si se vrtime vo krug. Jas sum svesna deka sum doshla vo nivna kukja, no toa ne znaci deka sum necija zamena vo izvrsuvanjeto na obvrskite.
     
  17. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.985
    Нека урла, ќе и кажеш на свекрва ти "кога ќе ти треба помош, со убаво кажи ми тука сум." И ќе си излезеш. Од тоа чистењето правите голема работа, сите сте криви. Ни золвата не е должна да чисти цела куќа, нека си гледа филм, ни снаата, ни свекрвата не е должна. Зошто се буниш дека не помага? Ако вика друштво па ти после неа да собираш, ако одиш во соба да и чистиш и собираш алишта за перење, да, ама вака не гледам потреба за бунење. Ако направила лом во кујна со готвење, остави го, па да видиме како ќе треска врати свекрвата.
    И мене во куќа да ми дојде снаа, нема да чистам генералка ќе си седам и гледам филм. Па после јас да се жалам, слуѓинка сум била. Не може некој што цел живот бил поштеден од работа, само што братот се оженил,сеа да почне да чисти по дома. Тррба да го прифатиш тоа. Како било пред тебе? Сигурно свекрва ти чистела. Обврските во домот се делат, ама со сила, како да ја натераме золвата да чисти за 6-7 души а до вчера биле 4ца не иде. Батали ја неа, барај чаре од сопругот. Нека не ја гледа жена си како се нервира.
     
    На Stressed Out, mimiiiii и Jana06 им се допаѓа ова.
  18. timberland990

    timberland990 Нов член

    Се зачлени на:
    20 март 2020
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво :) Долго време ве читам, па решив да го споделам мојот проблем и да слушнам ваши мислења за мојата ситуација.
    Имам золва. И двете имаме дечиња (нејзиното е малку поголемо од моето, 1ипол и 5години). Од самиот почеток, уште кога ја почнавме врската со маж ми станавме блиски, секогаш купувавме скапи подароци, кога го земавме детето на шетање секогаш прво одевме во продавница за играчки, детето и го чувавме како наше. Тогаш внукот имаше имаше 1год. Се функционираше супер додека маж ми не ме запроси. Тогаш почна да му пишува, да му збори дека ги запоставил дека тие се негова фамилија и дека треба да му бидат на прво место. Прегледав низ се, бев стрплива и сето тоа заврши кога останав трудна. Тогаш маж ми почна да не ја зема здраво за готово (знаеше да ме провоцира за да се караме и сл).
    Е сега, откако се роди моето синче, почна константно да прави љубоморни сцени, да не оговара кај свекор и свекрва, да ги натпреварува децата. На моето дете му има купено се на се 5 работи откако се роди. И не е работата ќе речете не гледај материјално. Ама секогаш крие од мене и тајно ѕвони на бра и бара да му купи нешто, кога ќе отидеме во продавница секогаш мене ми остава да платам за двете деца, а таа никат не купила за моето дете, само за нејзиното. Секоја мајка ја боли за своето ама неможа да поднесам дека ги двои децата и дека нонстоп го форсира нејзиното. На страна што е преееемногу разгалено, ако не е по негово хистерише, плаче, играчки не дава, само негови се, а истото го прави и кога ќе дојде кај нас, си ги присвојува и не дава на моето ништо. Дете е, ама така го учат, не го караат за ништо. Јас сакам да живееме, ама страшно ѓе нервира оваа ситуација кога само еден дава, а другиот де стегнал па и плус ги форсира децата, како моето да не е дете. Како би постапиле и што би направиле на мое место, би и рекле би разговарале. Ако и речам ќе стане кавга, на врв срце е
     
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Би одржувал културна дистанца. И не би купувала. Мислам побогу, како може да ме наместо за двете да платам во продавница. Не плаќам, не купувам и после не ми е криво, едноставно е.
     
    На FallenAngell, Luna91, gjoker4e и 5 други им се допаѓа ова.
  20. timberland990

    timberland990 Нов член

    Се зачлени на:
    20 март 2020
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Е така прави, ако малце и свртиш грб одма ѕвони на брат и кука, плаче се прави жртва. И да луѓе директно оди и бара "Брат абе да му купиш нема од ова"... А пошо израснале сами приврзани се и овој добродушен одма дава