1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Снаи и золви

Дискусија во 'Брак' започната од tocka, 28 јануари 2011.

  1. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Имам мила и јас такви лешинари во најблизок круг, целосно те разбирам. Затоа ти кажувам од искуство. Понастрана и послужбено само. и маж ти ќе си легне на брашно, купувал што купувал, ќе види за неговото треба. Само на мажите им треба малку повеќе време да се свестат и уште толку да признаат.
     
    На kukla21, cresa-jagoda, ocicka2014 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. timberland990

    timberland990 Нов член

    Се зачлени на:
    20 март 2020
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на советот, ќе пробам и на тој начин
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Ne ve razbiram zeni...
    Kako moze da mu se javam na bratmi i da mu recam "e brat kupi mu trenerki na sinmi,kerkami nema...?!?!!?!?!"=katastrofa...
    Da,kupuvam bez pricina na vnukite se i mn si gi sakammmm...ama nema potreba od ligavanje.Ako ne rabotat roditelite ok razbiram,ke im pomagam na sekoj mozen nacin,mada i togas nastanuvaat problemi i toa golemi.


    A preth slucaj so zolvata sto ne rabotela nisto...eve go mojot primer: Prvata godina koga se zedovme nie bevme pod kirija,demek ke sedime zaedno so sestrata na mm ke mi pomaga so deteto,po doma neli..bla bla..(dvete ucevme na ist faks).
    Sto se sluci : ona padna godina ne im kaza doma, 2 3 kirii ni nemase plateno nie si davavme pari,(samonso edna plata bevme,bebe i kredit moite ni pomagaa konstantno,no negovite za nas nemaa,kako i do sega 11 god) ;( sto mm si kuti, stuja ni idese po 6000 denari zasto e mn zimorliva smetki plakavme nie,bebeto ne go ni gledase ne da mi pomaga.(a jas i taka ne davam nikoj da mi pomaga,no ona ne se ni potrudi),
    Na krstevkata na dvete deca ne ni bese,se nalutila ne sme ja pokanile,100 pati zborevme za toa so nea,a (i brat sestra kakva posebna pokana ti treba za da odis).
    Jas cistev,gotvev perev ucev i zavrsiv vo juni so ispitite i so bebe diplomirav prva od generacijata,e togas im tekna na svekorot i svekrvata deka treba i ona da diplomira,no ona zavrzi koga mi se rodi vtoroto dete:envy::envy::envy::envy::envy::envy::envy:.
    Se i dadoa,se i plakaa,za mm nikogas nemale i nikogas nema nisto da ima od niv,i zatoa ne se ni zamaram.
    Krivo mi bese na pocetokot mnogu,a i den denes e bolna tema toa kaj nas,no sami na svoeto sme i ic ne mi cue.
    Odam si cistam si gotvam si gledam deca i cao prijatno.
    Mn se nervirav na pocetokot,ama muva ne me lazi sega.
    Zatoa sovetot do site vas mi e,
    Ne se sekirajte za svekrvi zolvi snaaii...uzivajte si vo brakot i ne gi pustajte da vlezat vo vasata spalna:muscle::muscle::muscle::muscle::muscle::inlove::inlove::inlove::inlove:!!!!!
     
    На FallenAngell, candy.cane, timberland990 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    На gjoker4e и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.170
    Пол:
    Женски
    Кога ќе му рече на братот "нема тоа и тоа", нека и рече "и моето нема".
     
    На Bebac, FallenAngell, timberland990 и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Dr.Zzz

    Dr.Zzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2017
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    @timberland990
    Јас ќе ти кажам од аспект на внука, мојата тетка (сестра од татко ми) е нешто слично на ова што го опишуваш ти. Многу пати го има испровоцирано татко ми во врска со мајка ми (како не дава ништо, како е лоша, како таа не ја поканила на ручек а другите снаи ја поканиле и слични конкретни ситуации). И татко ми секојпат беше лут, но си го решивме проблемот така што еднаш директно го оставивме да слуша што ни зборува нам, а што нему му кажува за иста ситуација. И од тогаш па наваму, фала богу што и да направи и да рече не го засега и веќе и ги постави границите. Ова ти е мој совет, да му кажеш ти што прави таа, а потоа и докажи му. Нека слушне, или пак нека види. Stay positive... :)(highfive)
     
    На candy.cane и timberland990 им се допаѓа ова.
  7. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Се во ред од напишаново, едно ми боде во очи. Дај престанете со тие споредби за вашите свекор и свекрва, колку дале на едното дете колку на другото. Кај мене снаа ми со тие прости муабети раздор во фсмилија направи, а појма немаше како е навистина. Нејзе ништо не и се дало од моите, демек мајка ми е должна да и даде нејзе колку што и дала мајка и. Мајка и и купи стан, мајка ми можеше "само" 2000 еур пари за свадба да им даде и 3000 еур да подопремат нешто во станот. Па после малку биле тие пари требало повеќе. Јас си купив кола на кредит, правеше муабети како тоа место мајка ми тие пари да му ги дадела на брат ми мене кола ми купила. Дури и покажав документи од кредит не веруваше дека мене некој ми дал кредит, а во маркет сум работела и ред други работи слични, дур не ја отерав кај што и е местото. И сега ќе ксжува како сум требала мојот дел од куќата да го оставам на брат ми, јас сум била мажена немало што да барам, а јас да сум ко нејзе треба да зборам дека она има нејзин стан и уште еден од мајка и, што ќе и е куќста цела, ама јас си гледам своја работа, не туѓа. Затоа доста! Не е ваша работа родителот што ќе одлучи на кого колку ќе даде.
     
    На SuperGirl24, 1209 и candy.cane им се допаѓа ова.
  8. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Ne ne ne ne... ne sporeduvam koj sto dal toa tie si go napravile uste koga bile deca.
    Ni baram ni sakam.
    Ako davaat davaat na nivnoto dete,ne mene.
    I nitu me interesira sto dale,sporedbata bese deka site stari znaat da napravat razdor na decata,ako sakaat.
    Moze tebe da ti bode oci zasto imas takva snaa sto pravela problemi,jas niti sum spomnala nitu im se mesam,mm si go tupi mozokot zasto nego mu e krivo,mene nema potreba da mi bide.
    Jas so site razgovaram,ne sum zamerena nitu sum se karala.
    Ne ziiveeme vo zaednica i toa mi olesnuva mnogu.
    Majkati dala toa sto imala,i sekoja cest.
    Mm ne dobil ni 100 denari od niv.
    Raboti od 13 godini i koga syignal da odi na faks,kade sto stvarno trebaat pari,negovite mu rekle nemame pari.
    Tebe krivo bi ti bilo ili uste da se objasnuvame?
    Ne se raboti za parite,jas imam 3 deca i utre bi delela se na tri, imam 1 masko i 2 devojcinja,maskoto e najgolemo.
    Zenskite na ulica li sum gi nasla pa samo na maskoto da ostavam imot???(spored mentalitet nas)?
    Ne sum od toj tip na osobi.
    No na mm mu e krivo sto nema od niv nisto. Mazite se svesni kolku i da ne zboruvaat za tie raboti.
    A mene ic ne mi e gajjle sto ke ostavat.
    Moite deca se obezbedeni od nas.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Готово, погрешно јас разбрав, извини. Барем си олеснив, негде се искажав хаха
     
  10. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Nema problem...
    Zatoa sme luge...
    Site imame razlicni iskustva i.mislenja a forumot e da gi iskazeme...
    Slobodno pisuvaj si:D:D:D8)
     
  11. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.223
    Пол:
    Женски
    @timberland990 Золвати има маж?
    Вие побогати сте?
     
    На timberland990 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. timberland990

    timberland990 Нов член

    Се зачлени на:
    20 март 2020
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Да, има маж. Не можам да кажам дека сме побогати бидејќи ние моментално живееме само со платата на маж ми. Јас не работев после породилното, требаше да почнам ама поради ова со вирусот морав да останам дома со детето. Живееме одделно, сами плаќаме сметки и се останато, додека они и двајцата работат, живеат у заедница, немаат трошоци освен за сметки за телефон и храна шо ќе купат. Ама ете скржава е, а се сака од сите страни да повлече накај нејзе. Мене не ми е проблем што ќе му купам на детето играчка или сл, колку и да е размазено дете е. Ама ме боли фактот што моето не е дете, за моето нема, а овој мојот не се замара со вакви работи. Неговото мото е "Додека имам ја да овозможам, не мора никој да му пружи". Ама ете ја не можам по тој пат, ме навредува таквиот однос и се чувствувам ко ја да сум глупата. Ама еве у последниве денови кога ќе го испровоцира моето дете се " Еее види ние шо му купивме" или кога внучето ќе рече "Аа јас имаааам, ти немаш", секундарно им одговарам со " Па зашто не сте купиле и на моето, ние како купуваме и на двајцата и не ги делиме" и тогаш ќе отиде ќе купи
     
    На tina2018 и candy.cane им се допаѓа ова.
  13. timberland990

    timberland990 Нов член

    Се зачлени на:
    20 март 2020
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    И да материјалист сум, во ред е некој да не може да си дозволи такви луксузи. Ама кога знаеш да бараш, ќе знаеш и да дадеш! Почнав и ја како нејзе, кога ќе почне да се жали од роднини како нишо не му купувале на детето, ја одма меѓу редови и го плескам дека и ја купувам па на моето не му купено. Неќна верувате дека кога дојде на гости донесе две чоколади и сок и побара пари на брат и, му ја извади фискалната.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Boze Gospode....
    Smetka mu dava ...
    Jas da sum ko nego ke si skeniram za ddv i ke ja frlam pred nea:?::?::?:
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  15. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.487
    Допаѓања:
    35.212
    Пол:
    Женски
    @timberland990 Како не ви е мака да се натегате кој на кое дете помалку или повеќе му давал? Седите со золва ти и муабети терате и си плескате кој колку му дал на детето. :?:
    Што има да ти е криво? Колку си имала, си дала. Друг колку што сметал дека треба или можел, толку давал.
     
    На An-na, Puffy2019 и Mimmi39 им се допаѓа ова.
  16. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Така е, во пораво си. Само што, ете, понекогаш ти е криво. Нормално е, човечки е да очекуваш од другите, барем еднакво колку што си дал. Не мислам само на подароци, нивната материјална вредност, туку и на посветеното внимание, што е уште поважно.
     
    На Gosh, timberland990, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733

    Ќе правиме муабет :) И јас се водам по тоа кој колку има, ама не може секогаш да нема. Не е за вредноста и парите, за вниманието. За 100 денари од мерак ќе земеш нешто, да се израдува детенце, едно киндер јајце.
     
    На Gosh, duffi, BoaVista и 7 други им се допаѓа ова.
  18. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.487
    Допаѓања:
    35.212
    Пол:
    Женски
    И да не му донесе, не е ништо страшно. Што знам, така гледам општо на работите, без разлика дали е за дете или за мене подарок или за дома нешто. Кога купувам, не мислам на тоа дали тие луѓе ми донесле нешто и колку чинело, а нема потреба ни другите да мислат на тоа. Не гледам кусури за такви работи. И никој од луѓето на чии деца сум им купувала ако не му донесат на моето, пак ок ќе е.
    Колку што сака, може, мисли дека треба, толку.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  19. FallenAngell

    FallenAngell Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    1.631
    Пол:
    Женски
    јас имам снаа од прв братучед и 3 златни внуки никогаш не ми паднало на памет колку јас им купувам па она мора да купи за моето нема секој тој мерак јас ги исчував сите 3 и мерак ми е да им купам нешто немора никој ништо да му купи на моето сама ке му купам...ако купувате да се види кој колку повише земал незнам...ако е за тоа колку пари сум потрошила на внуките до сега ехее ке имав може заштеда на страна многу...ако правите нешто правете го тоа од љубов а не др...
    а снаа ми материјалист е голем признавам колку и да не ми погрешила таква си е и никогаш не е задоволна од тоа што ке им купиш ама тоа е и онака не го купувам за нејзе туку за децата а тие души доволно им е само да ме видат и со празни раце да отидам...
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.197
    Пол:
    Женски
    Е ај ок, не може сите исто внимание да посветуваат. Моево е најмало од сестриве. Јас на внуците им имам купуванооооо ехехееее, ама сама бев, мерак ми беше. И ги шетав и се. Сестриве ни 1/10 не и купиле на мојава (ако земам пресметки да правам де) па, никому ништо. Да, некогаш ми паднало криво можеби, ама да земам пресметки меѓусебни да правам? Или да не им купувам на внуците сега ништо, оти нивните родители не ми возвратиле со иста мерка?!
    Кој колку може и сака, толку. Никој со сила ништо не не тера, подароците и вниманието се на доброволна основа.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.