1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Снаи и золви

Дискусија во 'Брак' започната од tocka, 28 јануари 2011.

  1. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    На секој одмор одење купував години години уназад - на сите. Не сум очекувала за возврат ништо, сум сакала сум купувала. Е дојде ден тргнаа по одмори и не ни знаевме дека одат. Штом се во можност да одат на одмор во странство не е знак дека се нема. Секогаш вниманието е поважно од големината на подарокот кога се дава од срце. Не станува збор имал/немал. Моето беше само едно и не ми беше сеедно. И бонбонче би завршило работа.
     
    Последна измена: 9 април 2020
    На timberland990, manako1 и Mimmi39 им се допаѓа ова.
  2. DaftyCrafty

    DaftyCrafty Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2020
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    Се изначитав на темава, видов дека не сум сама кога е во прашање односот снаа-золва.
    Нити ме сака золвата нити па имам желба да ја сакам. Службено дали некој збор сме размениле и тоа е тоа. Мажот ми не се замара со неа, зошто па јас.
    Неколку пати сум пробала да ги дружиме неа и мажот и, сѐ додека мажот ми не ми рече остави ги, не сакаат да се дружат со нас. Љубоморна е сѐ повеќе во последно време затоа што нема свој дом и живее во заедница и тоа е разбирливо, затоа што добивме куќа која мажот ми ја добил од дедо му. Иако и за неа што и да треба никогаш не било проблем. Тешко ми паѓа понекогаш кога ќе изрази и љубомора кон односот на свекрва ми кон мене. Со свекрва ми си живеам и повеќе од очекуваното, се дружиме, честопати и ме тинтра, ама секако дека не сум ќерка и. Само што оваа не го гледа тоа така. Непријатна ми е, ама фамилија е. Сум била повеќе пати навредена од нејзиното однесување на што добив одговор од мажот ми, таква е и не се замарај. Единствено ми се мачни семејните собири затоа што има тензија меѓу нас, разгалена е, за сѐ нешто мрчи и само се жали, освен кога треба да потенцира за заработка на пари и бизнис идеи. И мисли дека сѐ што има заработила, а ние сме добиле на готово, што воопшто не е така, свекрва ми многу пати има кажано колку пари истрошила на нив двајца. Јас не споредувам, ама ме напаѓа кога прави самата гласно на маса споредби со тоа што неа и дале, што нас.
    Безобразна и себична е, дури и свекрва ми ми се извинувала во нејзино име. Ама мажот ми мене ми е најбитен и него и нив сум им кажала, него го сакам, вас ве почитувам.
     
    На timberland990, manako1 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. Elle15

    Elle15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Јас добро се сложувам и тоа предобро, како втора сестра ми е, и голема подршка ми е :l:
     
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ама јас не реков да се мери. Немаме сите исто. Ама никогаш да нема. Или, гледав едно кукле и се мислев да го земам. Пакетче за нова година да не дадеш?!
    За мене тоа веќе е одраз на нешто друго.
     
    На timberland990 и eli25 им се допаѓа ова.
  5. timberland990

    timberland990 Нов член

    Се зачлени на:
    20 март 2020
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Сите сте во право на некој начин искрено. Точно дека не треба да се мери и пресметки да се прават. Јас тие работи ги наведов како пример. Ама нема ли да ви биде криво ако ги дели децата кога се заедно? Без разлика дали станува збор за внимание или за некое подароче, едни смоки да се не е битно. Одиме пример заедно на село кај свекор и свекрва на гости, по пат застануваме до продавница. Јас влегувам земам и за двете по едни смоки, таа влегува зема едно полно ќесе за нејзиното, а за моето мало било не разбирало. Или пример ке напраи нешто нејзиното, му објаснува со убаво или го остава да се глупира и му се смее, а на моето се дере? Е тој однос боли, што нормално може го нема секаде и некој не може да разбере. Од друга страна се понаша ко маж ми е да му е татко на тоа дете. Без срам му дава задолженија, а маж и дома извинете на изразот си го прчи по цел ден. Овој мојот добродушен, само вика остај ја таква е не се замарај, ако и речам ќе се скараме. И ок, нормално ќе го послушам пошо мене ми е најбитно он да не е на средина и да не му стварам непотребни тензии. Ама ете, пак ќе кажам боли. Еднаш една жена ми рече "Дете, нема права љубов и искрено живеење меѓу золви, јатрви, се е лице праење". Тогаш и се смеев, ама сеа се повеќе се уверуваѓ у нејзините зборови
     
    На DaftyCrafty му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Јас првин неа ја запознав после мм ,може да се каже дека она си одбра снашка и си се дружиме како пријателки во бракот до сега не ми се мешала и сигурна сум дека нема. Можам да и кажам се што сакам и за брат и и за мајка и не ме прекажала ,а и многу е реална.
     
    На Cka, Осе, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    А што имаш да и кажуваш ти или да и се жалиш од мајка и? И досега не те прекажала може, ама не ти е гајле како се осеќа золвата што ти и зборуваш за мајка и, и за брат и(без разлика што тој ти е сопруг).
    Мило ми е што сте пријателки, ама помило би ми било кога нема да и зборуваш на золвата за мајка и, па да не мора таа да те прекажува и да прави кавги и така молчејќи ќе бере во себе, а ти ќе ја тапшаш по рамо колку била реална ;)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Погрешно си ме сфатила.. јас го кажав онака во смисла не треба да пазам што ќе речам за неа или за брат и,а не дека сум седнала да се жалам секој ден или за се и сешто
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Се извинувам ако сфатив погрешно, ама за жал постојат и такви примери кај што снаата оговара и неосновано и се жали на золвата од мајка и, а золвата молчи да нема кавги и си става само на душа:worried:
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Имам една другарка така маж и ја малтретираше ,живееа одделено од неговите она мислејќи дека ако каже пред нив ќе го посветуваат и ќе ја поддржат кажа на сестра му и мајка му ,одговор беше сигурно си заслужила... Си замина девојчето
     
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Глуп муабет :)
    И јас со снаа ми знам да ја оговарам мајка ми. Мајка ми е, ама не е совршена. На мајка ми нит сум кажала, нит таков план имам. Аман, не сите правиме и сакаме кавги во фамилија.
     
    На Stressed Out, darcy, Rose96 и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Е па јебига, мора да постојат и глупи муабети низ светов:worried:
    Значи вака, не сум ни јас совршена, ни ти, ни нашите мајки, ни таму некаде некоја друга мајка, ама тоа не дава за право некому постојано да ти џавка над глава за родената мајка и вечно да биде неблагодарна од свеки а мамичка нејзина да биде најдобра, најнапатена, онаа која дава и повеќе пари, која повеќе ги сака внучињата и се друго, да ти наоѓа триста маани за мајка ти е сосем друго, а друго е и ти некогаш да се пожалиш или да бидеш судија кој праведно ќе и каже на мајката, извини мамо, ама не си во право за ова и ова, да нема задкулисни игри де.
    Патем и јас со снаа ми сум зборувала за мајка ми, сум и се пожалила како на другарка, ама нема да дозволам да ми зборува за мајка ми, кога мајка ми и е не свекрва, ами втора мајка, на снаата ќе и удоволува и прогледува низ прсти, мене како ќерка ќе ме прекори или ќе се скараме и слично, ама на крај на денот таа ми е мајка, и како снаа ми што не дава на мајка и прашина да падне, така нема да дадам ни јас.
     
    На 1209 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Тоа што е таква твојата ситуација не значи дека такви се сите. Има и реални луѓе. Не значи дека сите снаи за мајките зборат се нај нај.

    По муабетот твојата мака е мајка ти, што многу ја тинтра снаа ти, па тебе тешко ти паѓа. Ај да не речам љубомора.
     
    На magnolija09 и Осе им се допаѓа ова.
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.239
    Допаѓања:
    124.407
    Немам золва :(

    А ќе имам снаа, и стварно ќе су ја сакам ко сестра.
     
  15. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Така Је!!! Глупите луѓе мора и љубоморни да се, нели :D
    Супер што ми посочи дека љубоморна сум и била на снаа ми, јас досега не го знаев тоа.

    Во трите поста кажав тоа што имав за кажување, кој ме сфати, ме сфати, не мислам да се вртам во круг со некој кој ми ги извртува зборовите, ми вели дека сум глупа, љубоморна и дека сакам кавги во фамилија.

    Убав и честит Велигден:hai:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Нема потреба од извртување зборови. Апсолутно никој не ти кажа дека си глупа, тоа ти самата го измисли. Олабај се малку :)

    Среќен Велигден и тебе :)
     
  17. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Па во првиот пост кога ме цитираше, рече глуп муабет, не измислувам нешто, ти со тие зборови се надоврза на моето мислење....
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Zivotot e trkalo sto nepredvidlivo se vrti...
    Ne mora da znaci deka bi se usoglasile vo sekoj moment na zivotniot vek,dovolno e da se ima razbiranje i sloga!
    Dokolku karakterite ne im dozvoluvaat da si padnat od tronot e togas e veke problem sto gi zasega site.
    ;(:sweat:;(:|:| kaj nas ima takov problem vo familijata i mene mi e strasnoo tersene ali ... toa... ne sekoj ima tolerancija za se,za zal:?:
     
  19. Crnizivot

    Crnizivot Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2016
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Дали би ви пречело доколку золвата доага на секој 4-5дена и седи по 15дена и се така?
    Не ми пречеше на почетокот но сега некако веке ми е чудно и некако како некој во врат да ми дише се осеќам
    Мм ми вели биди среќна бидејки ни помага, тоа да неможам да кажам дека не помага но премногу си дозволува не како да е на гости туку како дома
    Ние сме во заедница работиме земјоделие таа ги чува децата додека да си дојдеме до 10-11ч и ке пушти машина да испере и ке среди но некако ми е непријатно се да е тука
    Причината е маж и не е тука и и било досадно дома сама со детето и свекрва и па затоа тука иде
    Научено на тишина малото а моите се поголеми па ке се скара пискат викаат, па она по нив вика да биде тишина спиело бебето
    Само еднаш и имам кажано ако сакаш тишина седи дома така на шала но пак се исто си е
    Дали некој имал ваква слична ситуација?
     
    На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
  20. belchy

    belchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Мене лично би ми пречело и тоа многу, и јас имам брат и снаа, со снаата сме во многу добри односи и секогаш ја сослушувам и сум на нејзина страна па не земам замав да им одам толку често па уште и да спијам кај нив.
     
    На Miss666 му/ѝ се допаѓа ова.