1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совест

Дискусија во 'Психологија' започната од lalezzz, 1 јули 2010.

 1. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  70
  velat srekni se lugeto so cista sovest.no prasanjeto e ima li takvi?kolku e vasata sovest cista neizvalkana,ili ve progonuva i ne vi dava mir?vo zivotot nikogas ne veli nikogas bidejki taa moja samouverenost me stavi na ispit za koj slobodno ke recam ne go pominav...padnav vo zamkata na iskusenieto i stanav rob na "grevot"koj ne bese nisto strasno no za mojata sovest neprifatlivo.fakt deka ja izvalkav sopstvenata sovest koj ne mi davase mir dolgo vreme,no so toa svativ i nauciv da ne si veruvam 100%.zatoa nikogas ne veli nikogas ispitot te ceka pred vrata.kako stoite vie dragi moi na ova pole-sovesta i dali taka lesno ja stavate na delit ili pak vi treba podolgo vreme da se izborite so nea?? ja ima li vo denesno vreme ili pak e nekoj zastaren metod??sto mislite vie? :) pozz..
   
 2. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  97
  Јас мислам дека нема човек кој нема грижа на совеста.Јас лично сум ја имала и понекогаш повторно се јавува но се трудам да се изборам со неа
   
 3. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  секогаш и за се' имам грижа на совест :( и ептен се нервирам поради тоа. секогаш чувствувам вина за секоја ситуација :^)
   
 4. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  И јас имам за се грижа на совест. Дури и за непотребни работи. Ми поминува брзо ама мора некој да ми каже дека правилно сум постаопила инаку ќе се изедам.
   
 5. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Дај бе кога отварате тема пишувајте кирилица, голема буква , на што личи ова?? No offense ...
   
 6. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  На лалеж сите постови и се со латиница...многу боде очи...се мачам да читам!јас малку офф топик ама да кажам :$
   
 7. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Многу ретко имам грижа на совест. Кога ја имам обично не можам да спијам. А не сакам по ѓаволите да се лишувам од мојот мирен сон. Никогаш досега не ми се јавила грижа на совест околу работа за која знам дека не сум виновна.

  Оттука и не ги оправдувам луѓето што ги гризе совест за некои нереални случки и настани кои не се случуваат по нивна вина.
  Ужасно параноични ми се. :^)
   
 8. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  Сеуште сум мала и немам нешто што ме боде и не ми дава мир, а се надевам дека и во иднина нема да имам. Но често ме гризе совест за ситни работи, затоа многу често се извинувам бидејќи ако не го сторам тоа ми е многу тешко. Ако направам некоја глупост се трудам да ја исправам работата колку можам, а ако не направам така често се случувало и да не можам да заспијам.Мразам кога ме гризе совест за работи за кои не сум виновна, но таква сум. Мислам дека нема човек кој нема совест, само некој ја покажува, а некој се труди да се избори со неа, но на крај сепак таа победува.
   
 9. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  70
  slobodno kazete si bez gajle :) a inaku krisi ova na sto lici lici ,ti nemoj samo da se sekiras ,pa ke treba i tebe na sovest li da te nosam :D ne mi raboti kirilicata i sea sto nemam li pravo da pisam zbor :) pa ne me citaj ako tolku ti smeta mojata mala i golema bukva,pa ne za dzabe otvoriv tema za mrzite,taka mi e polesno i toa e toa ni si mi dal ni sum ti zela :D :D pozz...
   
 10. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697

  lalezzz,мислам дека форумџиките ти кажаа отворено бидејќи администраторите секогаш се засегаат за тоа мислењата да се напишани со македонска поддршка.Баш напротив на мене твоите мислења ми се многу интересни,а и темите се супер, но имам мали маки дур да ги прочитам.Доколку немаш македонска поддршка на компијутерот можеш да ја користиш вградената поддршка за кирилица:
  * Ако немате македонска поддршка, користете ја вградената поддршка за кирилица на форумот на Femina.mk. За да ја активирате, притиснете го копчето Shift на вашата тастатура 2 пати едноподруго (бидете брзи).
  Сфати го како совет, не како критика. :)
   
 11. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.295
  Пол:
  Женски
  Јас имам проблем од тој тип, грижа на совеста. Немора некому нешто лошо да сум направила, доволно е само на момент да помислам нешто лошо и потоа таа ко црв да ме јаде. А и башка тоа кога ми згрешат сум многу импулсивна, но тоа бргу ми поминува па потоа се кајам. Инаку немам некој голем грев направено, тоа се некои мали и безвезални работи за кои и не вреди да се грижам ама ете што да правам кога таа нонстоп ми работи и ме тера по сто пати да се преиспитувам за една иста работа.
   
 12. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Интересна тема :) совест или свест е едно исто,има луѓе со чиста совест/чиста душа,тоа се претежно децата,до негде можеби 19-20 години,но не е секогаш така,а и незначи.Значи, пред да направиш било што,треба да си прво свесен за ситуацијата која што ја имаш пред себе и можните последици за истата,доколку направиш нешто,сметајки дека е добро,а ако не е добро,тогаш самата совест како второ,ти укажува дали правилно си постапил или не.Најчесто во секој од нас има нешто што го предупредува човекот за своите постапки,а тоа е совеста,ама од грешките се учи :) човек ако не згреши,никогаш нема да знае што е добро,а што е лошо,па затоа грешиме :) За себе дали имам чиста совест или не,доколку сум згрешила,одма ја поправам грешката,со самото тоа се ослободувам од неа,но сепак тоа најдобро се гледа по самите постапки на човекот,било каде тој се изразува,делува итн.Совеста е во согласност со свеста,тие две нешта заедно одат,брат и сестра се :) За да имаш чиста совест,треба да внимаваш како постапуваш спрема луѓето и спрема самиот себе си,а ако си згрешил,поправија грешката,така си олеснуваш себе си,помирна совест имаш :)
   
 13. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.684
  Допаѓања:
  64.980
  Пол:
  Женски
  Само човек што има совест може да има и грижа на истата. Добар показател е кога имаш грижа на совеста. Инаку би било лошо.
   
 14. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Па добро,има правила на форумот, па мислев да ги почитуваме чим веќе постојат.Попрегледно е, и ако темите се на кирилица и ако се напишат со голема буква како што треба. А за кирилицава, имаш опција овде на саамиот форум само треба да ја укључиш,така да изговорот не ти држи вода ;)
   
 15. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Совест.
  Ах, таа совест. Ме мачи, за најразлични ситници, имам грижа на совеста. И додека не ги поправам работите, немам мир.
  Не дека имам направено којзнае што, ама за секој погрешно искажан збор, додека не се извинам,... Немам мир.
   
 16. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  70
  За криси и ани еве :* :* во знак на благодарност што ми укажавте за мојата грешка. :hai:Упс и за wild cild :* заборавив :hai:
   
  На ladymilion му/ѝ се допаѓа ова.
 17. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  6.613
  Пол:
  Женски
  Со оглед на тоа што сеуште сум мала немам голема нечиста совест.Секако дека има некои работи кои ме мачат и не сум ги кажала но не се толку озбилни. :)
   
 18. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Кој ја има, ќе излаже ако рече дека НИКОГАШ не го гризела.
  Ме гризела многу пати... и брзо гледам да го поправам тоа. Пуста себичност :D :D :D
   
 19. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Ме гризе совест и за глупости :$ Не сум спиела по цела ноќ ако речам нешто што не треба, па не да направам нешто. :$
  А познавам многу луѓе без никаква грижа на совест :o Како ли тие живеат бре? Кај им оди душата?
   
 20. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Моја автобиографија. :D :D :$