1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совест

Дискусија во 'Психологија' започната од lalezzz, 1 јули 2010.

  1. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    До ден денес фала богу имам чиста совест,а и се надевам дека и понатаму ќе имам... :)
     
  2. BlackMarket

    BlackMarket Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2012
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    266
    Јас ја запрљав мојава, ама се надевам се чисти со каење.
     
  3. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    2.723
    Мислам дека ја имам, и тоа премногу!
    Се случувало за работи за кои јас не сум виновна, да се чувствувам виновна. Сама себеси сакам да си врзам шамар тогаш.
    Треба да почнам оваа мојава да ја раздавам по луѓево, оти некои воопшто и ја немаат! :!:
     
    На ELIDavor му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Оној што е свесен за тежината на своите постапки тој и чувствува грижа на совест и каење. Многумина не се свесни и кај нив нема никакво каење...
    Тие првите ќе се поправат и кога ќе се поправат нивната совест ќе биде чиста и ќе го препознаат секое лошо дело што ќе го направат а другите ниту се свесни ниту ќе се поправат. Грижата на совест не е лоша. Може создава немир ама ако искрено се покае ќе му биде простено и ќе почувствува мир а нема поубаво чувство од тоа. Како што рекле, нема помека перница од чистата совест, затоа ретко кој мирно спие денес. ;)
     
    На HUNK му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Често имам грижа на совест, но не за тоа што им го правам на другите, што е најбитно, туку за она што си го правам себе. Тоа најчесто сѐ погрешни избори, ставање пред разни искушенија, некогаш сум толку деструктувна, арно викаат никој не може толку да ти наштети колку ти самиот. Било што било, не е тоа само причина да се жалиме цело време и да не живееме. Решив и јас конечно да ставам крај на ова самоуништување, ништо добро не ми донесе, но ме освести многу.
     
  6. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Немам грижа на совеста, зошто знам дека се што правам го правам со причина. Ако погрешам знам да се извинам. Знам да кажам прости ми и те молам, знам дека сум се трудела за нешто што требало, ама не испаднало како што треба.
    Мојата совест е чиста, зошто се трудам да исправам нешто ако погрешам. Не знам на другите луѓе дали им е :)
     
  7. aleksandra4444

    aleksandra4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2016
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    Немам баш гриза на совест а знам дека сум правела и правам нешто погрешно:|
     
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.925
    Пол:
    Женски
    Според мене,сите нормални луѓе имаат совест.
    Не зборам за убијци, психопати и тако даље.
     
    На Nalutena1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Само по потреба немам совест. Кога нешто ми дошло преку глава сум знаела и да ја замолчам совеста да вратам со иста мера. Ама ако не е нешто ни криво, ни должно зошто само јас да правам гревови? После ќе го носам на душа човекот.