Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    858
    Допаѓања:
    792
    Пол:
    Женски
    Баш како да не опиша нас
    Јас све што читам е макс 7дена ваљда не траело и повеќе?:whew:
     
  2. flyingslug

    flyingslug Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2024
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki, dali ima nekoja majka na koja posle nekoe vreme od poragaj i se javile od detska klinika za bebeto deka ima nekoi pokaceni vrednosti za nekoi bolesti. Stanuvalo zbor za novorodenecki skrininzi za rano otkrivanje na bolesti??? Me ostavija bez pamet
     
  3. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    858
    Допаѓања:
    792
    Пол:
    Женски
    Како мислиш после некое време?! Да не е некоја грешка?
     
  4. flyingslug

    flyingslug Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2024
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Pa skoro 3 nedeli se pominati…
     
  5. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    705
    Пол:
    Женски
    Се зима примерок после самиот пораѓај и се носи во детска клиника за испитување, после неколку недели се јавуваат да ви дадат известување. Чим се побарале сепак се работи за нешто.. подобро да одите што можете побрзо
     
    На Mihaela123456 и flyingslug им се допаѓа ова.
  6. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    6.703
    Пол:
    Женски
    Толку време треба за резултатите.
    Кај сите бебиња се зема крв на излагање од болница, мислам за ТСХ беше. Чим ви се јавиле има нешто, одете проверете.
     
    На Mihaela123456, Tiny Love и sani99 им се допаѓа ова.
  7. Madi

    Madi Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2021
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Може да ве бараат за доиследување, не мора да значи дека одма е некоја болест. Се сеќавам на испис од нолница тогаш спомнаа нешто за тироидна жлезда што ако е тоа многу лесно само со терапија некое време кај бебе се средува
     
    На Mihaela123456 и Trinity9 им се допаѓа ова.
  8. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.611
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Dali moze da mesam firmi( kasicki) pr ednas hipp nekogas holle? Ili da se vodam samo spored 1?
     
  9. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    374
    Пол:
    Женски
    Нема врска тоа. Можиш и домашни да подготвуваш.
     
  10. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.611
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Domasni spremam sekako ama rekov da ne se ness razlicni pa da ne ne treba. Fala mn.
     
  11. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.199
    Допаѓања:
    7.718
    Пол:
    Женски
    Домашни ти се многу подобра опција од купечките. Конкретно на хипп, се залетав дека органско потекло на овошје и зеленчук а кога ќе видиш состав позади има сè освен овошје и зеленчук! Шеќер, оризов скроб, пченкарен скроб брашно блабла, на 80% од кашите состав им е 30-40% овошје/зеленчук. Да, нормално со тек на време децава ќе ни јадат се и сешто ама првите каши треба барем да се чисти не знам зошто ги прават такви. Купив готова брокула и слива зошто не сме дома и не можев да најдам за дома да направам, густи, како пудинг да му даваш желе се тресе. Катастрофа. Ако си во можност прави дома барем тоа што го има сега сезонско нека осети вистински вкус бебко.
    А вие мајка зар веќе почнавте со кашички?
     
    На CarrieBradshow и Mihaela123456 им се допаѓа ова.
  12. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    374
    Пол:
    Женски
    Хрчење со носето додека пие млеко.. Од раѓање е така, ама ајде се прочистувсше. Веќе два месеци е и додека пие така хрчи. Деновиве почна и некако поголеми бљуцкања да има после јадење, тоа дека има рефлукс ми е јасно, ама деновиве ме нервира оти зачестен е..
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.566
    Допаѓања:
    1.125
    Од колку месеци почнавте со вкусови и дали сами одлучивте или по препорака на педијатар? 4ипол месеци сме ништо не ни кажа педијатарот на контрола пред една недела кога бевме а сите околу ми викаат време е почни со каши. Со синко почнавме на 4ипол месњци баш се сеќвам ама по препорака на педијатар.
     
  14. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.199
    Допаѓања:
    7.718
    Пол:
    Женски
    https://forum.femina.mk/threads/Воведување-на-цврста-храна-кај-бебињата.417/page-2437#post-7115321

    Баш овде страна поназад тоа се зборува. Ако нема причина не се форсира на 4месеци немлечна храна, ако напредува ок со килажа и е близу дуплирана родилна со цврста дохрана се почнува на 6месеци.
     
    На @Ledi@ и malecko5 им се допаѓа ова.
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.936
    Допаѓања:
    12.342
    Пол:
    Женски
    Сама почнав со двете деца на 4 мес. Ама не мораш ако не сакаш. Слободно и до 6мес може да биде само на млеко, особено ако убаво си напредува.
     
    На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    67.918
    Пол:
    Женски
    За исхрана и со првата сега и со втората сама одлучив на 5 ипол месеци. Прво вкусови и после месец дена оброк воведов. Втората уште малце 6 ќе прави се уште пробувс и нема оброк.
     
    На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.566
    Допаѓања:
    1.125
    Родилна килажа и е 3.780 а на 4 месеци и 1 недела имаше 6кг отприлика месечно по 600-700гр ми напредува само на доење. Валда е ок штом ништо не ми спомна педијатарот. Така да ќе си почекам
     
  18. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.936
    Допаѓања:
    12.342
    Пол:
    Женски
    Првото дете ми е родено 3кила, едвај 6 кила направи на 6месеца, со почната цврста храна на 4мес. И ден денес е нејадач.
    Второво е родено 3.760гр, на 4мес беше 8кила, и пак си почнав со храна тогаш.
    Мое мислење е дека на доење нема многу или малце напредување, ако имаш млеко и бебе си расте, ќе напредува колку што треба (и тоа може да биде и 600 и 1600гр месечно, зависи од детето). За разлика на АД ако напредува малце или многу, подобро е да јаде храна. Пак ќе речам, мое мислење. Ако читаш светски препораки, речиси сите викаат со цврста храна се почнува на 6мес.
     
    На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    493
    Допаѓања:
    3.568
    Пол:
    Женски
    Мене педијатарот ми рече дека по ново со дохрана се почнува помеѓу 4-6, јас лично почнав 5тиот месец со вкусови ,за 6месец да имаме еден оброк.
    Убаво е да се исконсултираш со педијатарот што ве следи.
     
    На malecko5 и @Ledi@ им се допаѓа ова.
  20. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.611
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Da pocnavme majka kon krajot na 4 samo po nekoja lazicka,samo probuvanje sega za sega. Veke napravi 5 pa imame i dozvola od pedijatar. Vaka so znam ne mi lici na jadac:D:D:Dkoga ke zatvori usta maaa so sakas pravi ti toj ne otvara:D:D:D
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.