1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети

Дискусија во 'Психологија' започната од belieber, 31 октомври 2011.

  1. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    За мојата другарка

    Ја сваќам ситуацијата, се што треба да се направи е, да и кажете дека ви е грижа за нејзе... треба да свати дека сте со неа, треба да ја разберете, нормално е што не сака со никого да зборува :x , но пробајте со искрен и сериозен разговор да допрете до нејзе :angel: , треба да види дека не е сама, ако саакте од се срце да и помогнете... :l: :l: Мој личен совет, соберете се сите пријателки и покажете и дека не е сама, покажете и дека има која да се грижи за нејзе... Треба да знае дека има пријатели, треба да знае дека не е сама... :)
     
  2. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Само блискоста ќе и помогне најмногу.
    Честата дружба и искрениот разговор. Иако е тешко тоа, обиди се на некој начин да и се доближиш многу блиску. Нека биде тоа нешто взаемно што ве привлекува. Здружете се на тој начин. Поминувај доста време со неа, ако треба и заедно плачете со неа, наоѓај секогаш нешто ново и што навистина би ја интересирало за да и се одвлече вниманието...
    На неа можеби и е потреба терапијата, но многу повеќе и е потребно дружењето и никако останувањето насамо. Иако тука се ноќите, сепак полека, полека ќе си го организира животот.
    Ќе се соочи со се.
     
  3. Cmokce

    Cmokce Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Dadete mi idei ili soveti....
    Se cuvstvuvam kako stvarno da propagam, i gasnam kako devojka... Kako majka sum odlicna .. no drugata strana..
    Sakam nesto da napravam denes, sekako sama, nemam tuka so koj... Sto da napravam da se pocuvstvuvam malku ziva, seksi, mlada, ubava, zadovolna od zivotot, samouverena. Posledno vreme nemam nisto napraveno za mene, ili za kerkata ajde kade e za nea najdobro odime, ili na mm kaj mu odgovara i sto saka toj da pravi a ja na posleden plan t.e. na nieden plan.....

    bev kreativna, sportski tip, drustvena, nikoga ne mi bese dosadno no sega e sosem razlicno...
    ajde davajte ideiiiiiiii
    cekammmmm... do 16 sum na rabota a poslee.......sto...
     
  4. m.a.f.i

    m.a.f.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    180
    срцка видов кај тебе на профил имаш 25 години ако не се лажам??????/ какво е ова размислување а толку си млада? цццц...немој така...најди си некоја занимација..
    започеток направи еден добар педикир...стапалата во топла вода уживај,после земи налакирај се,прошетај,зар немаш енкоја другарка да се видиш со неа, пријателка да испиеш едно кафе?
    Вежбај за да ја зголемиш самодовербата и да се чувствуваш повторно секси,згодна,жива....
    купи некои убава долна облека, девојчето испрати го на гости ,направи вечера, винце па....знаеш понатаму што следи...хах
    ајде се ќе се среди..може е таков периодот, не се секирај ќе помине...
     
    На Cmokce му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Ќе се самоцитирам. Ја читав темава за крај на светот, и имаше еден долг пост кој ме мрзеше да го прочитам и таман да го изгасам прозорчето во очи ме збодеа зборовите Не си сам, БОГ е со тебе. Ми дојде една идеа,а да и подарам јас нејзе некоја таква книга... полна е со добри совети и спокојство. Зошто девојчето почна сапсот по цигари и алкохол да го бара... се трудам јас ама толку ми е силата. Овој знак е од БОГА пратен. Мора да успее!
     
    На Mama25 и renne им се допаѓа ова.
  6. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    Бившиот маж неколку дена ме форсираше , убедуваше , да размислувам за смирување, и да му дадам брзо одговор за смирување со него.
    Денес по 15ти пат ме праша за одговор, иако му кажав многу пати до сега...
    Откако му кажав дека е дефинитивно, сега ми ги побара децата да иде со нив на одмор во Грција.
    Се плашам дали ќе ги врати.
    Исто имам некој огромен немир зашто тој треба да вози, а знам дека и со нив вози неодговорно и брзо, и иако му го напоменав тоа, сепак не му верувам. :(
    Дали е подобро да се опуштам и да мислам позитивно и да се надевам дека ќе внимава или ?
    Дали е ова нормално родителско чувство, за да го прифатам како такво, имате ли и вие лоши мисли( стравови) кога ги праќате децата негде со некој, или е во мене проблемот?
     
  7. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    а децата имаат пасоши?????
    пошто ако немаат ке треба согласност и од тебе за да им извади а ако сакаш и нему ги пуштај децата на одмор сигурно во вашиот договор од разводот е потенцирано кога смее да ги зима децата сигурно нема согласност да ги земе10 дена на одмор ааи да не ги врати има полиција кај што ке интервенираат али не мисли на лошо одма а пошто си го знаеш сепак размисли дали ке ги пустиш
     
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Нормална мајчинска-родителска грижа. До сега не сум го испраќала никаде да оди сам ама вака кога сум го оставала на чување секогаш ми проаѓало низ памет- дали ќе јаде, спие, биде послушен....што мислам дека е и нормално.
    Е сега, доволно го знаеш бившиот маж за да процениш дали ќе се однесува соодветно со децата. Незнам колку се големи децата за да се биде ок, а и тој сам со 2 мали деца на одмор незнам како ќе се справи. Ако мисли дека ќе кисне по таверни и плажа и тие самите ќе се пазат и чуваат се зезнал од старт. Сепак сакаат да се нахранат, избањаат, легнат да спијат....а за неодговорно возење кое и самата го знаеш со деца, немам коментар :x
    Незнам што да ти кажам, сепак е голема одговорност а и имаш премногу сомнежи кон него.
    Види некоја друга варијанта, што знам, ако можеш да му накалемиш некоја баба ]:) да појде со него или некои блиски роднини па колку толку ќе ти биде помирна душата кога знаеш дека не се сами. . Ама кој и да биде ќе биде некој од негова страна што незнам колкава доверба имаш во нив.....Или пак издржи некој си одмор со него само заради децата

    За тоа не враќање во државата, не верувам, кај ќе оди кај ќе бега. Не верувам дека има толку многу пари па да бега по бел свет или илегално да престојува во некоја држава. Не е ваљда да сака таков пропаст за него и неговите деца.
     
  9. luncika

    luncika Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    171
    МНОГУ МИ Е ТЕШКО ДЕВОЈКИ, ВЕ МОЛАМ СОВЕТ !!!
    Јас имам другарки,немам проблеми со нив, немам проблеми во семејството, не можам да кажам дека имам се што ќе посакам но сум задоволна од тоа што го имам и доволно ми е.(зборувам за материјалните работи) Единствено љубовта некако тешко ми оди, ама ајде, мала сум сеуште има време ! На училиште исто така сум супер, но мојот проблем е тоа што јас постојано ПЛАЧАМ !! плачам без одредена причина... скоро секој ден , се затварам во соба, слушам песни и плачам.. се потсетувам на нешто што поминало...
    Не можам веќе вака, знам дека некогаш е добро да се исплачам но во мојов случај и нема некоја посебна причина ! Се плашам да не влијае сето тоа на моето здравје... на моменти си помислувам дали сум нормална? зошто плачам без причина? А имам цврст карактер, пред другите не покажувам слабост, кога сум испадната секогаш сум насмеана, но кога сум сама во соба-е тогаш ... :x
     
  10. A..n4eto

    A..n4eto Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Одлуки

    Вака....имам 14 години.Ама ни јас самата незнам што сакам и што е правилно.
    Имам другарки е сето тоа,ама проблемот е голем.Очајна бев и тоа ми беше опсесија да си најдам дечко,ама немозев зашто имам малку вишок. :( Со еден си пишуваме на фб и збориме на тел сега сум на диета и имам ослабено 4 кг,а треба уште и треба во октонври да се сретнеме.Очајна сум за да имам дечко,да се мувам.....Ова е само едно.Се друзам со едно дете кое што е 3 год поголемо од мене,никој не го друзи сите зборат лошо за него,дека бил лош незнам што и мајка ми брани да се гледам со него,а мн го сакам (како брат).После опсесија ми е тоа што сум ниска.Имам 14 год,а висока сум 155 цм ;( и ми иде да се убијам заради тоа.Исто така несакам да зивеам таму каде што зивеам.Ми иде да се убијам,затоа што дома ми е страв,а надвор немозам да излезам и затоа доагам кај баба ми на гости за да излегувам во маало.Исто така довербата кај родителите ми е разнишана.И сега јас што треба да правам?? Ја молев мајка ми да ме однесе во дом,и така нечинам,за ништо не ме бива,ама неке и само ми вика...Штто да правам? Која е правилната одлука? Го сакам тој,сакам да се друзам безразлика кој што збори,сакам родителите да ми веруваат и ред др зелби,ама никако да се исполнат.... ;( ;( ;(
     
  11. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Ах бре девојче...
    На 14 години ли ќе се убиеш зошто немаш дечко ?!?!?!?!
    Дај те молам рационализирај малку. Мала не си, за да сватиш дека животов не се врти само околу тоа да се има дечко и толку.
    Не дека не е тешко, но вишокот ако сакаш ќе го смалиш.
    Со кој ум си и рекла на мајка ти да те носи во дом? Или па не си во добри односи со неа и татко ти? Што и да е сепак таа штом не го направила тоа кога си се родила сега уште помалку.
    Уживај во годините, криво ќе ти биде, зошто никогаш нема да ти се вратат. НИКОГАШ!

    Читај, излегувај, учи, најдиси ново друштво ако ова не ти одговара, смениси го начинот на живот.
    Пронајди нешто што ќе те прави среќна.

    Немој да мислиш дека се се врти околу некое штркле кое не ти обрнува внимание... Има време и за такви проблеми, а тоа ќе си дојде нема да те прескокне.
    и да добро велат старите Назад ти е зимата
    ;)
     
  12. thegirl2

    thegirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    39




    Немој да се секираш заради тоа што немаш дечко.Ќе си дојде се на свое место , тој што те сака ќе те сака таква како што си.Дебелината и нема некоја важност ти гледај за тебе да си ослабиш тебе да ти е убаво ти убаво да се осејќаш а не да се секираш за машките дека поради тоа не те сакаат.И пак ке ти повторам ако некој те сака ќе те прифати таква каква што си :D
     
  13. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Podhitno da gi smenis pesnite draga Lunicka,pretpostavuvam kakvi peni slusas! Neodamna procitav edno istrazuvanje koe tolkuvase odredeni pesni koi vlijaat na psihata, normalno od razlicni zanrovi megju koi imase dosta aktuelni koi kaj covekot predizvikuvaat depresija ili cuvstvo na taga. Zatoa ti preporacuvam eden period da se pronajdes sebesi vo nekoe hobi i taka da go trosis slobodnoto vreme,ne se sekiraj ne e nisto strasno period e ke ti pomine. I sekako smeni ja plej listata ,pozdrav i sekoe dobro i izvini na latinicata!
     
  14. Angel.girl

    Angel.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    667


    Девојче, гледаш и самата на почеток си пишала дека и самата не знаеш што сакаш. Уживај си во годините и немој да се оптеретуваш дали имаш дечко или не. Па мала си. 14 години. Што ќе ти е дечко сега? За што? Па и си всадила во главата дека немаш дечко или никој не те сака поради вишок килограми. Па сега си во тие години, се развиваш. Земи вежбај, спортувај не мисли на глупости. Само така ќе се доведиш во ред. Опсесија ти е тоа што си ниска? Па сеуште имаш време да пораснеш. Не за џабе ти реков да спортуваш. Јас имам 20 години и сум висока 164. Шо да правам? Да се убијам? Земи најди си некоја занимација, премногу си зелена за да се форсираш со секакви глупости. За некоја госина ќе се смееш за ова шо сега ти се мота низ глава.
     
  15. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
     
  16. Nicki.M

    Nicki.M Активен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    i jas stvarno ne znam sto da pravam ne znam ni sto sakam ni sto nejkam site moi drugarki imat deckovci i zborat za niv sekoj pat ko izlavame.. jas mislam deka nema da si fatam zatoa sto imam malku pegi a slaba sum visoka..
    [mod-kirilica:3a7alrpt][/mod-kirilica:3a7alrpt]
     
  17. fernandez

    fernandez Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    51
    ма немој не се замарај проживеј си ја младоста ,а за дечко никад не е касно ич да не се замараш,и што дека имаат па и ти ке си фатиш зарем пегите ги зметаш за проблем,секакви луѓе не има,за тоа ич да не мислиш што е твое ке си дојде
     
  18. dora1234

    dora1234 Активен член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    0
    Допаѓања:
    0
    Ne mozam veke da izdrzam da ziveam vaka,ocajna sum,imam problemi so tezinata,bev na dieti no ne uspeav,oslabnav samo 5 kg,moeto semejstvo ne me razbira,majka mi samo mi veli predebela si i slicni zborovi,no nikoj ne svaka deka mi e tesko,vo uciliste ista prikazna me navreduvaat sto sum pokrupna,nemam mnogu prijateli zatoa sto go ocenuvat izgledot,ne izleguvam zatoa sto nemam sto da nosam ,ne se custvuvam ubavo,nemam so kogo da razgovaram,da mu kazam za problemite,mislam deka vie ke mozete da mi pomognete,poveke pati razmisluvav za samoubistvo i se prasuvav so sto ova go zasluziv ovaa.Vi se molam,ne mi kazuvajte da razgovaram zatoa sto ne mozam,ne so majka mi,kolku me pati ima povredeno kazuvajki mi grdi zborovi,kako vidi se kolkava si,ne mozesh obleka da si kupish,vidish li kolku angela e slaba i ubavaa,a ti kakva si,me prasuva zosto ne odam po barovi so drugarki,mi zboruva kako nemam drugarki,sum bila divaa i drugi grdi zborovi.ve molam,pomognete mii,sakamm samo prijatel koj ke me razbere ,a ne koj ke me iskoristi za pari i slicni zborovi[mod-kirilica:3932frpv][/mod-kirilica:3932frpv]
     
  19. Blondydevil

    Blondydevil Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    46
    Ne mozam veke

    Доричке, никој не е совршен, секој има свои недостатоци ;) Ако некој сакаш, го сакаш таков каков што е, немој да се разочаруваш, научи прво да се сакаш самата себе. Верувај, пријателите не се бираат по тоа како изгледаат, туку по тоа какви се одвнатре :!: Побарај професионална помош, не поради другите, туку поради себе си, за самодоверба и лична сатисфакција. Имам другарка со истиот проблем. Верувај, таа е најпозитивната личност што некогаш ја имам запознаено, и завидуваме сите! Поработи на самодовербата само, потруди се да ја покажеш внатрешната своја страна, без срам ;) :* :* :*
     
  20. dora1234

    dora1234 Активен член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    0
    Допаѓања:
    0
    Многу е тешко, никој не ме сфаќа.