1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети

Дискусија во 'Психологија' започната од belieber, 31 октомври 2011.

  1. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.707
    Пол:
    Женски
    Еве неколку психолошки совети ако некогаш ве нарекувале чуден/чудна,дете во душата и слично,тоа запамтете не е навреда,тоа е знак на креативност.И тоа баш на најјасен начин прикажан е во видеото:
    https://www.facebook.com/psych2go/videos/2147894358816738/
     
  2. Me_Beatrix

    Me_Beatrix Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2017
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Совет !
    Татко ми е премногу приврзан со родителите до тој степен што ја запоставува својата фамилија, мене, брат ми , мајка ми. Постојано е околу нив (живеат во ист двор со нас), бара дозвола за секоја ситница која ја прави, секоја одлука мора да ја потврдат и тие, каков разговор и да се прави кај нас веднаш оди и ги известува.
    Јас имам проблеми со нив заради тоа што не се добри луѓе, за најблиските зборуваат зад грб, лично ги имам слушнато како ме нарекуваат со секакви зброви пред татко ми кој збор не им пререкува, постојано прават проблеми каде што не им е место, завидливи се, ги мразат сите околу себе но се одлични манипулатори и го тераат татко ми да дојде во состојба да ги жали и чува постојано.
    Одам на факултет и тука сум само преку лето, но сакам да им помогнам на мајка ми и брат ми кој се постојано во оваа средина.
    Брат ми почнува да се однесува како него и тоа навистина ме плаши, и тој и татко ми не сакаат ни да помислат на одселување,иако скоро купивме стан во друг град,само за да не останат сами неговите родители.
    Навистина се чудам на злообата која ја имаат во нив и начинот на кој им го упропастуваат животот на сите околу нив а најмногу на тоа што човек од 50 и повеќе години сеуште не е созреан и не сфаќа дека веќе има своја фамилија,и мора да се одтргне од влијанието на родителите.
    Сакам да им помогнам но навистина немам идеја како да ги извлечам од таму пред брат ми да се претвори во иста личност како него.
     
  3. Toulouse

    Toulouse Нов член

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ве моламмм кажете дали би се дружеле со личност која е премногуу искрена?? Пример јас сум секад искрена ако некој не ми се свиѓа или ми е досаден му го кажувам тоа. Полесно ми е отколку да се преправам дека ми годи негово друштво. Ради тоа повеќето луѓе не ме сакаат и мислат дека сум разгалена/лоша али само сакам да го кажам тоа што го мислам.. сум се потрудила да се сменам и ми смета пошто на повеќето не им се допаѓам само ради тоа. Ама не можам да правам лице ниту да лажам самото не ми дава да глумам нешто што не сум...
     
  4. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.169
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Ве молам совет!
    До сега никогаш не сум имала проблеми со родителите но оваа година ништо не сакаа да ми направи нешто добро, планирав да останам Скопје бидејќи имам нешто работа што ми е најважно во животот скоро 3 години патувам ама ми се смачи, подобро да останам во Скопје за што побрзо да завршам, лани ми рекоја да најдам цимерка и најдов цимерка и ми рекоја не ја знаеме која е таа и на крај ништо и после овој месец мајка ми вика ајде ќе бараме од септември и денеска и викам вака така а она ми вика што ќе правиш ти таму, неможиш сама, треба многу пари, најди си цимерка... Пак ќе биди истото значи 21 год имам и ме имат фатено депресија кажете што да правам ова веќе не оди...
     
  5. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Има разлика од искрен, и човек што навредува без да размисли за туѓите чувства :)
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Toulouse

    Toulouse Нов член

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    никаде не спомнав дека сум вреѓала некого
     
  7. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Па да кажеш на некој досаден си, звучи на навреда...
    Не мора да кажеш така, можеш само да прекинеш контакт и готово.
     
    На poenta, smooch, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.568
    Допаѓања:
    80.643
    Пол:
    Женски
    И за најбаналната работа треба да се одбираат соодветни зборови.
    Не е глумење или правење лице ако наместо „досаден си“, речеш „не ми е до дружење“ или „не сум расположена за х“.
    Има разлика, барем според мене.
     
    На smooch и Someonespecial им се допаѓа ова.
  9. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Па нели и сама велиш дека не ти годи друштвото на тие со кои си така „директна“, зошто се грижиш од друга страна што не те сакаат? :?:
    Не е океј и навреда е да речеш некому дека е досаден. Бирање посоодветни и љубезни зборови не е исто што и лажење/глумење :)
     
    На smooch и theowndemon им се допаѓа ова.
  10. Matea12

    Matea12 Нов член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Vaka vo drustvo sme 3 drugarki. Ednata od niv e malku probmlematicna vsusnost e so deckovci i samo nesto pravi. Problemot ne e vo toa tuku taa nekako eden oeriid mene me odbegnuvase na drugite im pikazuvase poraki i nekoj sliki na mene ne . Islreno i ne me intetesiraat bas slikite i porakite ama nmz. Sega pak se druzi so mene . Jas iskreno imam golem problem so samodoverbata sto ke mi kazat toa pravam a nea ( taa drugarkata navistina ja sakam i moite se druzat mnogu so nejzinite i e takov karakter sto saka samo da i sw pravdas a jas toa go pravam neznam da kazam ne)
    I sekogas odi napraj ova jas go pravam i obratno .so kojte zborev ama nekako sega periodov pak nesto me maci i mi dava nemir pomosh
     
  11. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.169
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Искрено и јас бев ваква како тебе со таа другарка ама си сватив дека ме прајт будала си мисли дека ќе и попуштам (и глупава) ама си реков дека ќе ја оставам засекогаш не ми треба онаква а тебе те мачи затоа што таа е главна и си прајт како што сака со тебе а искрено да ти кажам таа не ти е искрена другарка, таа те користи а јас од таквите мразам и ја шутнав и подобро ми дојде со тек на време ќе си најдиш друга другарка подобра од неа што нема да те прајт будала
     
  12. Cat-Lover

    Cat-Lover Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    14
    Имам проблем со професор, до сега два пати нѐ има испрашувано, првото испрашување беше пред 3 недели мислам, а второто денес. На првото испрашување скоро 20 минути бев станата, премногу прашања ми поставуваше, ми се смееше и ми се обраќаше на некултурен начин. Од минатите генерации кажуваа дека пред неколку години силувал ученичка, но не се знае дали тоа е навистина така, и после тој час, јас бев многу вознемирена, сонував многу лош сон и подолго време не ми беше добро. Подоцна заборавив на тоа и ми беше подобро, но денес повторно се случи истото, дури и полошо од претходниот пат. Повторно ме стана и неколку прашања не знаев и повторно ми се смееше, дури овој пат и ме навредуваше. Не знам што би правела ако ова вака продолжи, многу ми е страв:(
     
  13. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Кажи дома, збори со психологот на училиштето.
     
    На smooch, theowndemon и Scott Weiland им се допаѓа ова.
  14. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.245
    Пол:
    Женски
    во мое време немаше толку вулгарност но имаше безобразлук од типот професор едноставно да не сака да ислуша ученик ни па да му поправи оцена Нити да сака да ми даде шанса за поправање оцена но секогаш сме кажувале дома а неретко сме посетувале психолог педагог па и директор. Во никој случај да ќутиш да чуваш во себе. И најмала ситница се кажува на родител.
     
  15. Unique__

    Unique__ Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2018
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    1.918
    Пол:
    Женски
    Ми треба мислење за еден проблем, ќе замолам некој да ми се обрати во лп..
    Не се работи за љубовен, за нешто поинаку е
     
  16. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    Од љубоморни луѓе си страдам,виде дека малку живнав и една скала погоре сум од нејзините ќерќи и одма почна да треска глупости за дечко ми кој патем не го ни знае а работите што ги кажа се претпоставки дека некој ако има добра кола значи трча по други,е неможам се нервирам,пред некоја година кога немав дечко ме убедуваше да не се мажам да и рмбам цел живот за бедната плата и да им бидам на располагање без деца,обврски и сега кога имам некој што не го ни знае не може да се помири,ќе сум се мажела,на зимувњето ќе ме побарал за жена,ќе ми забранил да одам на работа,ќе ми начукал деца он ќе шетал,а не го ни запознала ниту го знае на карактер,ништо,љубомора ееј,треба да бидам несреќна и само да им рмбам бре а демек мајчински совети,ццц,ма дај боже да бидам многу среќна,откога работам таму ниту имам време за нешто ниту сум напреднала нешто па и у приватен живот да ти се мешаат,неможам да издржам веке порано слушав мислев добронамерно зборат ама откога сум со дечко ми толку ми ги отвори очите што се прашувам кај сум била цело време сум дозволувала некој што ми е ништо да ми управува со животот,охх неможам веќе,како да реагирам и што да правам?сакам да пука од љубомора а јас да бидам мноогу среќна:devil:
     
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.118
    Допаѓања:
    43.659
    Пол:
    Женски
    Кој ти љубомори?
     
  18. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    Зборам за газдарицата кај што работам,убаво им беше кога сум без обврски и ги менував кога ќе им текне,сега се исплашија дека нема да сум на располагање
     
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.118
    Допаѓања:
    43.659
    Пол:
    Женски
    Lol друг пат фино кажи и.
    Фала на советите умеам сама да се грижам за мојот живот и врската нема да ми влијае на работата
     
    На Alisa22 и esperansa777 им се допаѓа ова.
  20. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    Фала на одговорот срцка,она демек мајчински совети ми даваше а оно у нивна корист ми го переше мозокот,да не се мажам,во странство не било убаво да не сум одела а немав ни можност оти таква будала како мене што рмба како коњ тешко се наоѓа.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.