1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети

Дискусија во 'Психологија' започната од belieber, 31 октомври 2011.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    јас би ти препорачала да не и даваш премногу значење на жената,и да работиш колку што си се договорила за платата а не да и бидеш роб за без пари. Терај си го животот како викаат зад добар коњ прашина се крева нека ти љубомори,значи дека вредиш нешто.
     
    На Feminka22 и esperansa777 им се допаѓа ова.
  2. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    многу долго работам таму,младоста ми помина таму,затоа се нервирам
     
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.123
    Допаѓања:
    43.672
    Пол:
    Женски
    Не и се замарај тоа ти го збори од страв да не и киднеш од работното место.Игнорирај ја или смешкај и се и работи си.Нема право да се меша во твојот приватен живот така што гајле ти е.
     
    На marchi-cool и esperansa777 им се допаѓа ова.
  4. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Ne sfajkam zoshto otkrivash detali od privatniot zivot na rabota ..
     
    На crimson и Feminka22 им се допаѓа ова.
  5. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    знам дека е за тоа,имаше неиздржливи ситуации таму,оддамна сакам да киднам ама немам храброст оти ептен ми ја утепуваа самодовербата намерно за да се осеќам дека не вредам,као требало да бидам благодарна што работам таму,ми переа мозок

    јас ич не сакам да откривам они премногу се интересираат и дознаваат без јас да кажам
     
    Последна измена од модератор: 22 декември 2018
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.123
    Допаѓања:
    43.672
    Пол:
    Женски
    Извини вака што работиш?
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    те разбирам,на некој начин таа треба пријателски да е настроена спрема тебе а не вака...
    сосем се сложувам со цитираново. Гледај приватниот живот што помалку да го спомнуваш на работа а и општо пред неа.
     
    На esperansa777 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    сакав да ти пишам порака и да ти кажам,нејќам јавно

    во здравствена установа
     
    Последна измена од модератор: 22 декември 2018
  9. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Јас бев во слична ситуација и на слична работна позиција и постојано демек мајчиски совети што дури на почетокот ми беше и многу чудно, потоа се обидува да ти разниша самодоверба, се додека не сфатам дека се си тера во своја полза и искористува максимално и се обидува да навлегува во мојот приватен живот, да го организира и моето приватно време и пари и да манипулира исто со пријавувањето и платите и напуштив фино лепо.
     
    На esperansa777 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    Иста ситуација,мене ми даваа минимална плата за тоа работно место а работев и празници и викенди,само што години ми требаа да сфатам што сакаат да постигнат,пренаивна бев и немав ни 18 бев дете кога почнав да работам па ептен ми влијаеа,немаше ни кој да ме разбере ниту поддржи за да си заминам од таму,правеа да се осеќам неспособна и без самодоверба за да не се обидам на друго место да аплицирам а работам како коњ,манипулатори,колку грозни работи се имам изнаслушано нејќам да зборувам,сакаат робови да им бидеме за малку пари и да немаме приватен живот,криво ми е што толку години изгубив таму,верувам поинаков ќе ми беше животот ептен ми влијаеа на се,сега имам план како и што да направам и напуштам,преку глава веќе стресови секој ден,пиши ми порака ако сакаш.
     
  11. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Долго време барав ваква тема и фала богу што постои.Имам братучедка што ја сакам како сестра постара е 15год од мене,имавме кризен период дома со слаби финансии,но сега сме супер.При разговор со неа настана караница ми рече ти се си купуваш,а (порано јас те издржував тебе)- што не е точно,твоите не работеа,мрзеливи и неспособни,ми го сруши светот во тој момент,почнав да викам,но таа имаше мало бебе и престанав заради него само си ја земав ташната ја лупнав вратата и и реков дека никогаш повеќе нема да ме види и реков мртва сум за тебе и си заминав со солзи.Имам уште неколку братучеди од таа страна,секогаш кога се собираат не ме викаат мене ме сметаат за сиромашна и млада.Несакам некој да ме омаловажува да некое време бевме многу сиромашни,но тоа помина,мојот татко и болен работи на две работни места,мајка ми што се нема направено во животот за мене,никој несмее да ги нарече неспособни никој зошто тие луѓе само имаа кризен период и го надминаа тоа им се случило на многу други.Една година не зборам со братучедката не сме се виделе само ми пиша да ми честита бидејќи имав прослави и успеси годинава,ее сега прашањето што ме мачи е до кога ќе биде игнорирањето дали постапувам правилно дали навистина треба да продолжам да не зборам со неа или да и простам?Секое мислење би ми значело многу.
     
  12. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Секој човек е во право.
    Гледај и од другата страна на проблемот.
    Разговарај оддалеку , може и треба нејзе сега помош па да не испадне слаба пред тебе така се испонашала.
    Крвта нее вода.
     
  13. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Избриши ги таквите створења од животот..

    Имам и јас такви први братучеди за кои не постоев затоа што сум 10+ год помала од нив, па се тоа отпишав од живите.
    Татко ми сестрите си ги направи луѓе со станови и се, а тие не го сметаа за жив..
    Откако имаше излив и тој ги отпиша од живите неговите сестри.
    Така да сепак дојде на моето..

    Не си го замарај мозокот со такви небитни луѓе
     
    На anggell, poenta, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. happygirl11

    happygirl11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2018
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Ми треба совет кој сака нека пишее
     
  15. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.299
    Пол:
    Женски
    Itno mi treba sovet od licnost koja e dobro zapoznaena so manipulatorite I znae kako da se spravi so niv, pishete lp.
     
  16. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Не простувај !!!
    Ако на некој у животот помогнеш и после тоа да му го плескаш во лице е премногу безобразно и верувај ми дека таквите ѓубриња секогаш ќе останат такви, и јас имам први братучеди (од на татко ми страната) што поради некој семејни проблеми не живееме веќе со години, на улица глава си вртиме како да сме странци.
    Еднаш се случи братучедка ми да биде со мајка и и поради тоа морав да застанам и направивме 2 реда муабет оноа баш со сила.
    Ама остави тоа ние што не живееме сега пред еден месец татко ми почина, а она каква внука е не дојде на погребот и у тој момент не направи барем една чест за последен пат спрема татко ми којшто цел живот трчаше и им помагаше за било што и да е. Она и пред ова не постоеше за мене, ама после ова се заколнав и реков дека она за мене е избришана и од живи и од мртви, на улица да ја видам онесвестена ќе ја пречекорам и вода нема да и дадам.
     
    На Принцезичка1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dance2804

    Dance2804 Нов член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Feminki ve molam za pomos pred 5 god mi utvrdija anksioznost imav i panicni napadi bev 2god na asentra i heleks i uspesno prebrodiv se 3 god sum cista bez nikakvo apce no od pred 3 nedeli simptomite se cratia i panicnite napadi isgo taka probuvam da se izboram no ne mi ide bev kaj mojata doktorka i mi rece moram da pocnam so terapija mi dade ansilan 5mg 2x1 i escitalopram 5mg prvite 6 dena po 1/2 potoa po celo e sega nezz koga da go pijam ansilanot so dr lek ili pokasno pred 1h go ispiv escitalopram sega mozam ansilanot ili pokano ???

    I iskustva od vas dali gi imate pieno i kakvi vi se iskustvata so ovie lekovi
     
    Последна измена од модератор: 19 јануари 2019
  18. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Има тема за анксиозност пиши таму ќе ти кажат.
     
    На Alisa22 и Dance2804 им се допаѓа ова.
  19. miselova95

    miselova95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2017
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Мојотдечко оди да работи на страна, сакам да го изненадам со подарок во куфер, ајде давајте предлози ве молам. Некои идеи и слично, избегав малку можеби од темата
     
  20. yeeyee

    yeeyee Нов член

    Се зачлени на:
    7 април 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Не знам дали ова е точното место за ваков случај али помош!!!!!Имам другарка што многу лошо мириса преку фармерки како сардини со оцет од самата помисла ми се гади. И имам зборено општо за хигиена колку е битно да се тушираш или во случај ако има бактерија да се провери на гинеколог ама она никако не сфаќа дека е за неа :envy: Не можам да и кажам директно бидеќи одма за се се љути. Највеќе ме нервира што глуми совршена а од доле мириса како на заклано:@ пред некоја недела цел автобус го засмрде го отворив прозорот до мене и пак не се дишеше..;(